Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4206927 alkalommal)

0 Felhasználó és 14 vendég van a témában

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20250 Dátum: 2013.04.13 18:15:16 »
Na lehet holnap megejtem a magasságos gumicserét.
Kéne találnom egy benyakutat, ahol van benzin, levegő kompresszor és nagynyomású perkálós kézi mosó, hogy kitakaríjjam a kerékjáratot, meg lemossam a téli gumikat is. Gumiápolót nem kap, mert a pincében lesz zacsiban, egymáson, rajta pár dobozzal, szal UV tuti nem éri.
És akkor gondolom a tavaly elöl lévő gumikat hátra kell raknom és fordítva.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20251 Dátum: 2013.04.13 19:35:27 »
De. A nap, az útról érkező szennyeződések (különös tekintettel az olajra, sóra), a nedvesség (víz, jég), és persze a mechanikai igénybevétel is gyorsítja az öregedést. Nagyon nem mindegy, hogy egy gumi autón tölt fél évet, vagy egy raktárban.

Természetesen öregszik álló helyzetben is, ez nem kérdéses. Csak sokkal lassabban.

Arra akartam kilyukadni, hogy az mindegy szerintem, hogy fél, 1, vagy 2 évet áll jól eltárolva. (pl. pince)
Persze a sav meg a só meg ilyesmi árt neki, ez nem kérdés. De szerintem pusztán az idő elég keveset árt. Én sem úgy gondoltam, hogy olajos, sós vízbe ásztatva van tárolva és UV lámpával világítják minden oldalról.  :lol:

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20252 Dátum: 2013.04.13 20:03:59 »
Arra akartam kilyukadni, hogy az mindegy szerintem, hogy fél, 1, vagy 2 évet áll jól eltárolva. (pl. pince)
Persze a sav meg a só meg ilyesmi árt neki, ez nem kérdés. De szerintem pusztán az idő elég keveset árt. Én sem úgy gondoltam, hogy olajos, sós vízbe ásztatva van tárolva és UV lámpával világítják minden oldalról.  :lol:
Ezt én is így hittem. Mégis agyon repedezett a gyári gumi 5 év alatt (2007. 2 hét) Pedig 95%-ban napmentes helyen állt. Ja és mivel nyári volt, sót meg ilyesmivel nem nagyon találkozott, mindig volt télim is.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20253 Dátum: 2013.04.13 20:08:40 »
Azért ha egy kereskedőnek van egy kis érzéke a dologhoz, akkor kiakciózza a régi gumijait, és elkezdi hirdetni magát, hogy nála csak friss DOT számú gumit kapsz. Akár kicsit nagyobb haszonnal is dolgozhat, mert akinek ez tényleg fontos, lehet rászán még párszáz forintot/gumi, hogy tutira frisset kapjon.

Ha bejön az ötlet, akkor nyereség%-ot várok!  :lol:
Ez valószinűleg fordítva sülne el :lol: Arról lenne híres, hogy neki sok akciós régi DOT számú gumija van. :D
 Egyébként úgy hallottam tavaly sok nyárigumi ragadt be, azokat most akarják kiszórni,  engedménnyel.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23134
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20254 Dátum: 2013.04.13 20:09:46 »
Ezt én is így hittem. Mégis agyon repedezett a gyári gumi 5 év alatt (2007. 2 hét) Pedig 95%-ban napmentes helyen állt. Ja és mivel nyári volt, sót meg ilyesmivel nem nagyon találkozott, mindig volt télim is.
Két különböző gyártó azonos szezonra szánt gumija sem egyformán tűri az időt...  :whistling: Ami neked volt, az egy dolog. Más gumi nem biztos, hogy ugyanígy elöregedett volna.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9397
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20255 Dátum: 2013.04.13 20:13:24 »
Ezt én is így hittem. Mégis agyon repedezett a gyári gumi 5 év alatt (2007. 2 hét) Pedig 95%-ban napmentes helyen állt. Ja és mivel nyári volt, sót meg ilyesmivel nem nagyon találkozott, mindig volt télim is.
Gondolom, amikor használtad az autót, nem volt letakarva a gumi (vagy csak éjszaka közlekedtél vele?). Na meg ugye ha terhelten áll, az sem ugyanaz, mint vízszintesen tárolva.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20256 Dátum: 2013.04.13 20:15:19 »
Arra akartam kilyukadni, hogy az mindegy szerintem, hogy fél, 1, vagy 2 évet áll jól eltárolva. (pl. pince)
Persze a sav meg a só meg ilyesmi árt neki, ez nem kérdés. De szerintem pusztán az idő elég keveset árt. Én sem úgy gondoltam, hogy olajos, sós vízbe ásztatva van tárolva és UV lámpával világítják minden oldalról.  :lol:
Azért az 1 év vagy 2 év már szerintem sem mindegy... 2 éves gumit maximum valami erősen akciós áron lennék hajlandó megvenni. De az 1 évesre egy szavam nem lenne.

Amúgy vízbe áztatva szerintem pont hogy tovább elállna  :hmmmm: ... Az öregedést részben az okozza, hogy a levegőn kipárolognak belőle dolgok, és ezáltal megkeményedik az anyaga.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20257 Dátum: 2013.04.13 20:16:54 »
Mennyi idő alatt kellene szerintetek kirepedeznie?
Meg mi az, hogy repedezik? Picike repedések szerintem 5 év alatt nem olyan gáz. Fateromnak van 8 éves gumija is és simán jár még vele. Pici repedések vannak rajta, de attól még jó.

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20258 Dátum: 2013.04.13 20:18:49 »
Amúgy vízbe áztatva szerintem pont hogy tovább elállna  :hmmmm: ... Az öregedést részben az okozza, hogy a levegőn kipárolognak belőle dolgok, és ezáltal megkeményedik az anyaga.

Vagy nyomás alatt kellene tartani, hogy kifelé ne jöjjön semmi.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20259 Dátum: 2013.04.13 20:18:50 »
Ezt én is így hittem. Mégis agyon repedezett a gyári gumi 5 év alatt (2007. 2 hét) Pedig 95%-ban napmentes helyen állt. Ja és mivel nyári volt, sót meg ilyesmivel nem nagyon találkozott, mindig volt télim is.
Állítólag (gumisok szerint!) a repedezettség még nem jelent semmit (gondolok itt azokra a kis hajszálrepedésekre, amik pl. a futófelület barázdáiban jelennek meg), attól még rendben lehet a gumi tapadása.

Igazuk lehet, mert nekem voltak olyan téli gumijaim, amik már 2 évesen tele voltak ilyen kis repedésekkel, de amúgy jól tapadtak. És van példa a fordítottjára is: szereztem eredeti (!), 1980-as gyártású, japán Dunlop gumikat a Coronára - nyoma sincs rajtuk repedésnek. Pedig VALÓSZÍNŰLEG erősen fel lehetnek keményedve  :lol:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20260 Dátum: 2013.04.13 20:19:20 »
Vagy nyomás alatt kellene tartani, hogy kifelé ne jöjjön semmi.
Vákuumban kéne tárolni őket  :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20261 Dátum: 2013.04.13 20:21:06 »
Egy hete átraktam a nyárikerekeket (még nem voltak fent). Furcsán hangosak, a téliek halkabbak voltak, igaz már jól bekophattak :szemez:
Ráadásul elég sokat mentem és úgy tűnik többet fogyszt vele, pedig az idő már sokkal jobb.
Saccra lehet 2-3 deci/100km (főként autópályán)
Lehet ez, azért mert nincs bekopva? :hmmmm:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20262 Dátum: 2013.04.13 20:23:10 »
Egy hete átraktam a nyárikerekeket (még nem voltak fent). Furcsán hangosak, a téliek halkabbak voltak, igaz már jól bekophattak :szemez:
Ráadásul elég sokat mentem és úgy tűnik többet fogyszt vele, pedig az idő már sokkal jobb.
Saccra lehet 2-3 deci/100km (főként autópályán)
Lehet ez, azért mert nincs bekopva? :hmmmm:
Hogy érted, hogy nincs "bekopva"?

Nézegetve a teszteket, újabban fordul már a tendencia javában: a nyári gumik gördülési ellenállása nagyobb, és zajosabbak is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20263 Dátum: 2013.04.13 20:25:26 »
Mennyi idő alatt kellene szerintetek kirepedeznie?
Meg mi az, hogy repedezik? Picike repedések szerintem 5 év alatt nem olyan gáz. Fateromnak van 8 éves gumija is és simán jár még vele. Pici repedések vannak rajta, de attól még jó.
A 10 éves téligumijaim most ősszel lettek lecserélve de egyáltalán nem voltak repedezve a gyári nyáriak pedig 5 év után elég veszélyessen néztek ki.
OK minden gyártmány más.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Gumik és felnik
« Válasz #20264 Dátum: 2013.04.13 20:28:28 »
Hogy érted, hogy nincs "bekopva"?

Nézegetve a teszteket, újabban fordul már a tendencia javában: a nyári gumik gördülési ellenállása nagyobb, és zajosabbak is.
Ugy értem , hogy nincs bekopva, mert még csak 2ekm-t futott.
Tényleg ;) akkor már tudom miért. De azért ez nem örvendetes, egy nyári legyen csendessebb és guruljon könnyebben.
« Utoljára szerkesztve: 2013.04.13 20:29:59 írta OldPiet »