Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4210901 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

NeoXon

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19020 Dátum: 2012.10.27 13:47:53 »
Elkepzelheto, hogy ennyit szamitana akkor a 215/45R17 nyari es a 205/55R16 kozotti meretkulonbseg? Hatarozottan erezheto, hogy hamarabb megcsuszik az auto. Nyarival varosban gyakorlatilag soha nem hallottam az ABS-t mukodni, a 2 hete felrakott telivel viszont mar tobbszor is. Pedig az ut szaraz volt.
2004 Avensis Liftback 2.0 D4 Executive

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19021 Dátum: 2012.10.27 14:01:57 »
Valaki pár nappal ezelőtt belinkelte azt a tesztet:
http://www.autonavigator.hu/tippek_tanacsadok/teligumiteszt_2012_-_az_autonavigator_hu_es_a_nonstopgumi_hu_valosagtesztje-8749

Ha nem tévedek ebben 1 négyévszakos abroncs van, a Kleber Quadraxer.
Viszont az eredményeket nézve - még ha némi fenntartással is kell kezelni - az jön le, hogy nagyon kiegyensúlyozott abroncs, szinte mindenhol "JÓ" minősítést kapott, kivéve jégen, de ott is "KIELÉGÍTŐ", sok "full" téli is rosszabb eredményt produkált. S szerint ez a legfontosabb az egész évben egy garnitúrát használók számára.
És ehhez tegyük hozzá, hogy a 4évszakosok közt a GY Vector egy külön kategória, a Kleber sem érhet a nyomába :excl:
music     

netferry

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2315
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19022 Dátum: 2012.10.27 14:02:46 »
Méret biztosan számít, mert a tesztekben is van különbség ugyanazon gumiknál is, nem is kevés sokszor.
Carina E 1.6 xli - Made in Japan '96 -

golya

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 91
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19023 Dátum: 2012.10.27 14:06:40 »
Elkepzelheto, hogy ennyit szamitana akkor a 215/45R17 nyari es a 205/55R16 kozotti meretkulonbseg? Hatarozottan erezheto, hogy hamarabb megcsuszik az auto. Nyarival varosban gyakorlatilag soha nem hallottam az ABS-t mukodni, a 2 hete felrakott telivel viszont mar tobbszor is. Pedig az ut szaraz volt.
hát én az ugyanolyan méretű ts830-at ABS-ezni még csak havon és jégen hallottam.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19024 Dátum: 2012.10.27 14:13:54 »
http://www.autonavigator.hu/tippek_tanacsadok/ujabb_nyomos_ervek_a_hasznalt_teligumik_ellen-8809

1. aki télen nyári gumival közlekedik, azt belegéppuskáznám a dunába. aki nyáron télivel, arról még gondolkodom  :lol: 2. én nem értem, hogyan lehet valakinek pénze autóra, de nem egy plusz garnitúra gumira...ráadásul az nem is kerül többe, mert kétszer annyi gumi kétszer annyi ideig is tart... 3. akárhány kocsit vettem eddig, első dolgom volt egy másik szet beszerzése. asszem nem úszom ezt meg a legközelebb sem, amikor leadom a ketteskét...
1. Erre hadd ne mondjam, hogy én meg téged. Régebben néhány éven át jártam nyári gumival télen, méghozzá Michelin Energy-vel, ami már nedves úton sem az adu ász. Semmi gondom nem volt, egyrészt azért, mert a tél nagy részén nem olyan időjárás van, mint amiben a téli gumi ténylegesen jobb a nyárinál, másrészt azért, mert ha véletlenül hó volt, akkor meg nem használtam. De egyszer - nagyon rég, még az Astrával Bécset is megjártam szakadó hóban nyári gumival úgy, hogy az engem elég nagy sebességkülönbséggel előzgető német rendszámú autók sorban kötöttek ki az árokban, én meg 60-nal szépen probléma nélkül hazaértem.
2. Egy autót egyszer vesz meg az ember, de a rá való gumit 4-5 évente újra - téli/nyári esetén 2 adagot - meg kell venni. Egyébként meg kétszer annyi gumi nem tart kétszer annyi ideig. Pont a télinél nagyon számít a kopottság, mert egy 5 éves és 4 mm profilmélységű még szabályosnak számít, de  a tudása közelében nincs egy újénak.
3. Ez így van, de amikor az ember újra autót vesz, akkor ezt bele is kalkulálja az árba, míg az x. évente cserélt gumik árát nem.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19025 Dátum: 2012.10.27 14:25:10 »
De egy négy évszkosnak nem is kell a legjobb téli tudását hozni. A keverék az csak egy összetevő. Ha egy közepes téli tulajdonságait hozza a négy évszkos, akkor az szerintem teljesen rendben van és vállalható. Mostanában nekem sincs meg az évi 15e km se, anyagilag biztos jobban jártam volna egy 4 évszakossal - de akkor még több kilóméterre számítottam és a 4 évszakosak is gyengébbek voltak.
Pontosan, itt most mindenki úgy beszél, mintha az épp aktuális tesztgyőztes téligumi lenne a kocsiján. Pedig pár oldallal korábban valaki kérdezte, hogy Barum, vagy Kleber, ami egy jellemző kérdés ezen a fórumon. Egy GY Vector teljesen partiban van ezekkel, miért kell akkor fikázni? Természetesen ha valaki olyan utcában lakik, ahol az utca alján egy 10% lejtő tábla van, annak nem biztos, hogy okos dolog a négyévszakos. De azért azt sem szabad elfelejteni, hogy nálunk a nagyobb városokban, ha leesik 10 centi hó, azonnal bedugul a forgalom, tehát sokkal szolidabbak a közlekedési viszonyok. De ne essék félreértés, nem kardoskodom a nyári gumi mellett télen, csak helyén kell kezelni a dolgokat. Ahogy pl. édesanyámnak ajánlom, hogy már cseréltesse télire a gumiját, mert olyan helyen lakik, ahol a faluba be-, kivezető 1 db úton legjobb esetben is csak kettesben lehet fölmenni, ráadásul hepehupás, keskeny és rossz burkolatú, és mivel kinn van a prérin, reggelente sokkal hidegebb van, mint nálunk Budán; úgy magunknak már mindkét kocsira 4évszakosat vettem, mert nekünk elég.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19026 Dátum: 2012.10.27 14:28:23 »
És ugye nem ritka a -10-20 fok sem. :D
Ez megint olyan kérdés, hogy mikor és hol. Egy kezem meg tudom számolni azon alkalmakat, amikor életemben mínusz 10 fok alatti hőmérséklet mellett autóban ültem akár utasként.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19027 Dátum: 2012.10.27 14:31:46 »
így van.. a hajnali munkába menet gyakran erős mínuszokban zajlik, és a téli gumi a szélsőséges körülményeknél jön be! Elég, ha a télen megtett km-ek mindössze 5-10%-ában hozza  a szükséges pluszt, de akkor hozza.
A 4évszakos ellen ez még mindig nem érv, ahhoz még megfelelő időjárási és domborzati körülmények is kellenek, de aki rendszeresen jár ilyen hidegben, az ha biztosabbnak érzi magát, az járjon jó télivel! Csak azt ne mondd, hogy mindenki ilyen... ;) :cry:
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19028 Dátum: 2012.10.27 14:34:58 »
Meg az árakon is, centirozás ellenőrzése 4000 :lol:
Természetesen flegmán, végülis sok ember alig félnapos keresetéről van szó 5-10 percnyi munkáért.
Centrírozás. ;)
Egyébként meg nettóban közelebb van az egynapi átlagkeresethez, mint a félhez. :eek:
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19029 Dátum: 2012.10.27 14:38:49 »
Akinek van kedve itt elolvashatja egy szaki véleményét.Tegyen mindenki belátása, anyagi lehetőségei és minden közlekedésben részvevő felé meglévő felelőssége szerint!
Csakohgy ez nem erről szól! Palaczk arról beszélt, hogy EGÉSZ ÉVBEN téli gumi kontra egész évben 4évszakos, ez az erősen reklámszagú írás egy "szakitól" meg arról, hogy nyári/téli gumi kontra 4évszakos.
Talán érthető a különbség...vagy nem?
Hozzátenném, hogy ezt a +7 fok alatt jobb a téli dolgot is azért találták ki, mert ha tényleg akkor cserélne mindenki, amikor érdemes, akkor szinte senki nem venne télit, mert azt a pár hetet inkább kibekkelné valahogy. Így inkább - amúgy eléggé el nem ítélhető módon - kitalálták ezt a hét fokot, mert így kb. időarányosan kopik a téli és a nyári élettartamra vetítve.
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.27 14:41:08 írta music »
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19030 Dátum: 2012.10.27 14:42:56 »
csak kíváncsiságból kérdem a könnyüfém felniken az átrakás feláras?  mennyit spórolok évente?  :)
Van ahol igen, de inkább úgy szokott a különbség lenni, hogy a ragasztott súlyokért többet kérnek, mint az ütöttekért.
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19031 Dátum: 2012.10.27 14:47:17 »
Ez a cikk az ég világon semmi olyat nem hoz, amit ne tudtunk volna eddig. Nem azt szajkóztuk eddig sem, hogy mindenkinek jó lesz a négyévszakos gumi, de, aki éves szinten kevesebb, mint 10.000km-t megy és jórészt tudja nélkülözni az autóját akár munkábajáráshoz, illetve csak bevásárolni és évente egy nyaralásra veszi elő az autót, annak tökéletesen elegendő a tesztben is említett Good Year Vector4 abroncs.
Én ezen tovább lépek és szerintem, azok esetében, akik nyáron is téli gumit használnak, számukra is célszerűbb lenne a 4 évszakos gumi. Gondolj bele: a téli gumi sokkal jobban kopik nyáron, valamint a fékezésekkor is jobban igénybe van véve, mivel a sűrűbb és mélyebb rece miatt a burkolattal érintkező felülete kisebb, mint a nyári-, vagy akár a 4 évszakos mintának. Ebből egyenesen következik, hogy ez a téli gumi hamarabb elkopik, elhasználódik a szerkezete, és közben a menetbiztonsági kérdéseket még nem is vettük figyelembe (pl. oldalirányban/kanyarban kúszik az autó, fékútja az előzőekben leírtak, valamint a puhább, általában szilikát hozzáadása miatt, nagyságrendekkel hosszabb).
Tehát, ahonnan ez a kérdés kiindult, hogy nevezetesen melyik a jobb döntés: 1. nyáron is télivel közlekedni, vagy 2. a 4 évszakossal közlekedni, teljesen egyértelmű - számomra -, hogy utóbbi(!!!) megoldás a biztonságosabb, ráadásul egy 4 évszakos gumi időben is tovább nyújt biztonságos használhatóságot, mint egy egész éves téli gumi használat.

Még egy dolog:
Nem mindegy, hogy az ember milyen földrajzi körülmények között használja az autóját!
Nálunk Békéscsabán egyedüli emelkedő és lejtő a város határában lévő elkerülő út felüljárója (bocs, ebből van 3db). Ide aztán tök felesleges ragaszkodni a legfullosabb téli gumihoz. Persze, jobb érzés egy jó gumival közlekedni télen, megnyugtatóbb, de nincsenek Pécshez hasonló emelkedők.
Az utak pedig még az idei februári 35cm-es hóban is járhatók voltak, olyan, hogy tükörjég, nem fordult elő. Még ebben a bazi nagy hóban (35cm volt nálunk) is láttam olyat, aki nyári gumival dzsesszelt (szomszédom :gun_bandana: :detective:), de valahogy megoldotta.

A munkámból adódó tapasztalatok szerint a téli árokbacsúszásokat megyei szinten nem a járhatatlan utak okozták, hanem a nem megfelelően megválasztott sebesség. Vannak ugyanis lokálisan hirtelen lehűlő helyek, amik érintenek bizonyos utakat. Ha ezekkel nem számolnak az utazók, akkor becsúsznak az árokba.
Tehát, azt kell(ene) látni, hogy önmagában nem gumi kérdése ez, hanem sofőr, Ember kérdése. A megfelelő gumi mindössze egy eszköz, ami segít minket, a saját anyagi- és biztonsági igényünket figyelembe véve biztonságosabban közlekedni.
Ámen.
Pontosan.
music     

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19032 Dátum: 2012.10.27 14:53:53 »
Csakohgy ez nem erről szól! Palaczk arról beszélt, hogy EGÉSZ ÉVBEN téli gumi kontra egész évben 4évszakos, ez az erősen reklámszagú írás egy "szakitól" meg arról, hogy nyári/téli gumi kontra 4évszakos.
Talán érthető a különbség...vagy nem?
Hozzátenném, hogy ezt a +7 fok alatt jobb a téli dolgot is azért találták ki, mert ha tényleg akkor cserélne mindenki, amikor érdemes, akkor szinte senki nem venne télit, mert azt a pár hetet inkább kibekkelné valahogy. Így inkább - amúgy eléggé el nem ítélhető módon - kitalálták ezt a hét fokot, mert így kb. időarányosan kopik a téli és a nyári élettartamra vetítve.

Ő is a véleményét írta és én is!Gond?
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19033 Dátum: 2012.10.27 15:01:20 »
A különbség  -nem számítva a szerelést- 132 550 Ft. Ebből leszámítva a szerelést 126 550 Ft amit nem kellett kifizetnem.
ne viccelj már, a listaár egy fiktív dolog, annyiért még soha nem adott el gumit senki senkinek. A végösszeget kell nézni 3 ha van helyben szerelés, akkor azt is.  ;)
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26347
Re:Gumik és felnik
« Válasz #19034 Dátum: 2012.10.27 15:03:20 »
Méret biztosan számít, mert a tesztekben is van különbség ugyanazon gumiknál is, nem is kevés sokszor.
Négyévszakosokról kevés teszt van, de ott egyöntetű az erősorrend.
music