Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4201838 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13140 Dátum: 2010.11.20 21:31:36 »
A tesztekből már többen levezették a következőket:
Plusz fokban esőben jobb a nyári, kisebb mínusz fokban szárazban jobb a nyári.
Nedves burkolat mínuszban = jég ( :nono:), így tök mindegy milyen gumid van.
Lehet így is csavarni a dolgokat, de nagyon nagy hiba.
Miért nagyon nagy hiba? Az első két megállapítás igaz!

A harmadik viszont nem, és erre fontos kitérni, mert rengeteg embertől hallom-olvasom ezt a hülyeséget... Szóval, dehogy mindegy, hogy jégen milyen gumid van. A téli gumi jégen is sokkal jobban tapad, egyrészt a puhább anyaga, másrészt a tagoltabb, lamellás futófelülete miatt.

gyerekek, azért kell feltenni a télit, mert aznap, amikor télleg kéne, nem fogod feltenni tudni reggel munka előtt!!! amikor február végén átvettem a kocsit, nyárival adták és egy hetet nyári gumival jártam vele. mínusz2-8 fok volt végig, hófoltos. kétszer majdnem megállt a szívem egy hét alatt, annyira nem működött a nyári. pedig hússzal jártam vele, háromszoros követési távolságon. aki meg azt a faxságot írta, hogy jégen mindegy, az azonnal mars a sarokba kukoricára térdepelni! és utána olvasgasson kicsit a fékutakról. ráadásul a télivel legfeljebb a száraz tapadás romlik kicsit, amit, lássuk be, százból kábé százszor nem használ senki teljes terhelésen. és még csak plusz pénzbe se kerül...hülye aki nem használja. minden tél előtt megfogadom, ha valaki belém csúszik nyári gumival, beverem az orrát, kerül amibe kerül... :D

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13141 Dátum: 2010.11.20 21:46:19 »
én már 3 hete télivel közlekedem.......most ezzel az esökkel, meg talajmenti fagyokkal annyi uj kátyu van,  inkább ezt csapjam szét :yes:
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9397
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13142 Dátum: 2010.11.20 21:56:52 »
Szóval, dehogy mindegy, hogy jégen milyen gumid van. A téli gumi jégen is sokkal jobban tapad, egyrészt a puhább anyaga, másrészt a tagoltabb, lamellás futófelülete miatt.
Azért ha 90-nel ráfutsz egy jeges felületre, akkor gyakorlatilag mindegy milyen gumid van. Ígyis-úgyis az árok vagy a szembe jövő fog meg...
De ez csak egy kis kötekedés  :flowers:  Egyetértek, télen téli gumit az autókra!

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13143 Dátum: 2010.11.20 22:17:18 »
Music! Plusz fokban is esik hó, az autópálya meg keményen sózva van, na meg a nagy forgalom "melegen tartja" az aszfalton, ezért tudtál szépen hazajönni
Na ezt szeretem... Ember, ott voltál, hogy így tudod? 10 centis hó borította az egész autópályát estére, igen, az osztrákot is...
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13144 Dátum: 2010.11.20 22:20:05 »
A "nem annyira" konkrétan hatalmas különbséget jelent. Ne próbáljuk ennek a jelentőségét elvitatni. Havon, jégen nyári gumival többszörös lesz a fékút, és töredéknyi kanyarsebességnél már kicsúszhat a kocsi.
Nem is erre gondoltam, hanem arra, hogy a fizikai törvényeket téli gumival sem lehet felülírni, csak az elméleti limitet sokkal jobban megközelíteni.
music     

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13145 Dátum: 2010.11.20 22:21:10 »
Music! Plusz fokban is esik hó, az autópálya meg keményen sózva van, na meg a nagy forgalom "melegen tartja" az aszfalton, ezért tudtál szépen hazajönni
Na ezt szeretem... Ember, ott voltál, hogy így tudod? 10 centis hó borította az egész autópályát estére, igen, az osztrákot is...
Értem. Akkor holnap én fel is teszem a vaterára a téli szettemet... most komolyan, mondjátok már meg, hogy mi szükség a téli gumira? 10cm-es hóban a többiek tempójával hazacsapatsz Bécsből nyári gumival, akkor hova kell téli?  :wacko: :lol: (úgy tudtam, az autópályákat keményen sózzák, és takarítják)

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13146 Dátum: 2010.11.20 22:22:14 »
A tesztekből már többen levezették a következőket:
Nedves burkolat mínuszban = jég ( :nono:), így tök mindegy milyen gumid van.
Lehet így is csavarni a dolgokat, de nagyon nagy hiba.
rengeteg embertől hallom-olvasom ezt a hülyeséget... Szóval, dehogy mindegy, hogy jégen milyen gumid van. A téli gumi jégen is sokkal jobban tapad, egyrészt a puhább anyaga, másrészt a tagoltabb, lamellás futófelülete miatt.
Arról nem beszélve, hogy épp a sózás miatt mínusz 1-2 fokban még simán sónedves az út, nem fog lefagyni.
music     

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13147 Dátum: 2010.11.20 22:27:26 »
Na jó, én lépek ebből a topic-ból. Igen magas szinten megy az a sport, hogy a téli gumi kvázi fölösleges, nem mondjuk ki, de erősen utalgatunk rá. Tulajdonképpen a magyar átlag telek esetében téli gumi csak a jégen jobb a nyárinál. Én hiszek a téliben, és nem értek egyet az itteni nézetekkel. Azt meg nem értem, Music Avensis-én minek van fent az ug7 téli? Vagy bort iszunk, vizet prédikálunk?
Hajrá toyotaclub!  :clap:

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13148 Dátum: 2010.11.20 22:38:27 »
Értem. Akkor holnap én fel is teszem a vaterára a téli szettemet... most komolyan, mondjátok már meg, hogy mi szükség a téli gumira? 10cm-es hóban a többiek tempójával hazacsapatsz Bécsből nyári gumival, akkor hova kell téli?  :wacko: :lol: (úgy tudtam, az autópályákat keményen sózzák, és takarítják)
Figyelj, hülyeség ellen nincs orvosság.
Nézd már meg, mire írtam az egészet! Arra, hogy nem lehetetlen nyári gumin közlekedni télen, óvatosság kell és szerencse. Egy szóval nem írtam, hogy követendő lenne. Nekem akkor így hozta a szükség. Az autópályákat valóban keményen sózzák, de az akkor havas volt. Ilyet nem láttál még soha? Az osztrákok nem az A4-gyel kezdik, nálunk az M1-en meg elsősorban a Bp. - Tatabánya közti részt sózzák, mert az hegyes.  
music     

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13149 Dátum: 2010.11.20 22:56:30 »
Azt meg nem értem, Music Avensis-én minek van fent az ug7 téli? Vagy bort iszunk, vizet prédikálunk?
Nem. Úgy vettem az autót, hogy (csak) téligumis volt. Egyébként az még UG6+ volt. Használtam, amíg lehetett, de a tavalyi telet már épphogy kihúzta, sőt, tél közepén az egyik sérült lett, a pótkerék pedig a gyári Michelin Energy volt, így a tél második felében csak végszükség esetén használtam. De mivel az utolsó 2 évben az Avensisszel összesen mentem 15 ezret, nem látom értelmét a két szett guminak. Mivel a nyáriban van még egy év, jövő ősszel fogok csak új gumit venni, és ezen a télen vagy nem használom (rossz idő esetén), vagy a Corsát, amin pedig direkt a te bosszantásodra GY Vectorok vannak, és tavaly télen - ugye volt némi hó... - az én használati körülményeim közt teljesen jól vizsgáztak, egyszer sem hagytak cserben, vagy tréfáltak meg.

De hogy mindenki értse, szeretnék néhány dolgot leszögezni.
1. Télen nehezebb vezetni, többet van sötét, a kevés világosban is inkább felhős az idő, alattomos csúszós lehet az útburkolat. Ezek miatt sokkal jobban oda kell figyelni, azaz attól, hogy valaki - tegyük fel a legjobb - téli gumit felrakja, még nem árt, ha óvatos marad.
2. Bizonyos viszonyokig - pl. nem túl meredek úton - egyáltalán nem lehetetlen nyári gumival közlekedni, de sokkal veszélyesebb, nagyságrenddel hamarabb veszti el a gumi a tapadását. DE, ha elveszti, az azt jelenti, hogy odáig volt...
3. Még mindig a kisebbik rossz már +7-8 foktól lefelé télire váltani. Szerintem felesleges elővigyázatosság, (azért találták ki, hogy anyagilag megérje a váltás, mert ha azt sulykolnák, hogy teszem azt +1 fok alatt érdemes csak, akkor nálunk a mostaninak a töredéke cserélné csak át,) de veszíteni csak annyit lehet, hogy egy kicsit hamarabb kopik el a gumi.
4. Ebből következően nem gyilkolnám le azt, aki még a mai napig - értsd: november 20-án - még nyári abroncsokkal közlekedik.
« Utoljára szerkesztve: 2010.11.20 22:59:31 írta music »
music     

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13150 Dátum: 2010.11.20 23:06:33 »
Tévedés, én nem ellenzem a 4évszakos gumit, nekem semmi bajom velük.
Legtöbb esetben 7fok alatti hőmérséklet országos átlagra már bármit jelenthet... valahol reggeli mínusz 3 fokot, valahol havat stb...bármit. Ez egy célszám.
A biztonsági övre sem mondják azt, hogy a saját lakóhelyed körül - ahol úgy ismered a közlekedést, mint a tenyeredet - és max 40el-50el lehet menni, ne kösd be, mert iszonyat kicsi az esély, hogy ott kirepülsz a kocsiból, de a Petőfi hídon 70km/h-nál már kösd be az övet, pláne országúton közlekedve.
Ezért tartom értelmetlennek a teszteredmények alapján messzemenő következtetéseket levonni az életbeni szitukra vonatkozóan.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13151 Dátum: 2010.11.20 23:10:22 »
Én nem országos átlagra gondolok, hanem azokon a helyeken mért hőmérsékletre, ahol az autót használják. A pesti belső kerületek az ország legenyhébb része, de mondjuk Szécsényben meg rendszeresen a leghidegebb van. Mindenki mérlegelje, hogy neki mennyi az annyi.
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13152 Dátum: 2010.11.21 01:18:26 »
Csak a hülyék nem tudnak mérlegelni. És belőlük sokkal több van. Nekik az kell, hogy üvöltsön a fülükbe-szemükbe az ukáz: 7 foktól téli gumit tegyél fel, hülye!!! És bárhogy is árnyaljuk, ez lesz a jobb megoldás, mert akárhogy is vezetsz, önmagadhoz képest kevésbé leszel veszélyes télen téli gumival. Akkor is javítja az esélyeidet, ha óvatos vagy, és akkor is, ha eszetlen vagy.

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26345
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13153 Dátum: 2010.11.21 08:57:05 »
Csak a hülyék nem tudnak mérlegelni. És belőlük sokkal több van. Nekik az kell, hogy üvöltsön a fülükbe-szemükbe az ukáz: 7 foktól téli gumit tegyél fel, hülye!!! És bárhogy is árnyaljuk, ez lesz a jobb megoldás, mert akárhogy is vezetsz, önmagadhoz képest kevésbé leszel veszélyes télen téli gumival. Akkor is javítja az esélyeidet, ha óvatos vagy, és akkor is, ha eszetlen vagy.
Ez rendben is van, csak annyi a bajom, hogy ne essünk a túlsó oldalra, hogy potenciális tömeggyilkos, aki nem tesz fel téligumit 7 fok alatt.
music     

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13154 Dátum: 2010.11.21 09:39:40 »
Én nem országos átlagra gondolok, hanem azokon a helyeken mért hőmérsékletre, ahol az autót használják. A pesti belső kerületek az ország legenyhébb része, de mondjuk Szécsényben meg rendszeresen a leghidegebb van. Mindenki mérlegelje, hogy neki mennyi az annyi.
Hát inkább csusszál le az utpatkára Szécsénynél mint  lekaszálj egy villamosmegállót Budapesten.
No mindegy télipapucs mindenkinek.
Aki meg megteheti, hogy csak akkor ül az autóba  amikor jó idő van, az meg vigyáz és meglesz a nyárival is.