Szavazás

Melyik állítás igaz rád?

Télen téli gumi - nyáron nyári gumi, lehetőleg nem túl idősek.
307 (92.2%)
Négyévszakossal nyomom télen-nyáron.
19 (5.7%)
Ami éppen akad, cserébe óvatos vagyok.
3 (0.9%)
Nem érdekel a gumi kérdés, szerintem csak marketing.
4 (1.2%)

Összes szavazó: 331

Szerző Téma: Gumik és felnik  (Megtekintve 4204654 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13125 Dátum: 2010.11.20 16:31:29 »
Nézem a http://koponyeg.hu/ -t, és pl. a november 26 -tól 30-ig időszak tipikus téli gumira optimalizált idő, mert nappali max 0-1-2fok, a minimum meg mínusz 2-5fok, mellette sok eső.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13126 Dátum: 2010.11.20 16:36:05 »
Nézem a http://koponyeg.hu/ -t, és pl. a november 26 -tól 30-ig időszak tipikus téli gumira optimalizált idő, mert nappali max 0-1-2fok, a minimum meg mínusz 2-5fok, mellette sok eső.
Az még mindig nem az igazi tél!!!
Ez a bajom a tesztel: nem tipikus havas jeges, latyakos körülmények között csinálták. Ami ott megállja a helyét az nyilván megállja a helyát 7-10 fokban is.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13127 Dátum: 2010.11.20 16:41:57 »
Én azt "bírom", hogy OK fine-tól az utóbbi időben csak szarkasztikus és leginkább Palaczkot leszóló hsz-t olvastam.
Mondjuk megbeszélhetnék személyesen, aztán nem kellene megszórni a fórumot...
Személyesen ugyanez megy, de semmi gond vele, csak írásban máshogy "hangzik"  :) ... Ártalmatlan szívózás.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13128 Dátum: 2010.11.20 16:45:46 »
Nagyon kemény hidegnek kell ahhoz lennie, hogy mondjuk száraz úton egy nyári gumi már jelentősen rosszabbul szerepeljen, mint egy téli. Ilyen hideg nálunk csak elvétve van. A téli gumi hóra, jégre, latyakra kell. Oda viszont nélkülözhetetlen. Illetve, bocsánat: egy jó négyévszakossal kiváltható.
Télen sokszor nyálkásak az utak, páralecsapódás, nulla fok körül is rideggé válnak a nyári gumik, simán lehet, hogy a levegő mínusz 2-3fokos az aszfalt meg 0,5fokos és nyálkás.. szóval ne jussunk már el oda, hogy a teszteket kiforgatva a téli gumi szinte felesleges  :surrender: "ilyen hideg tél nálunk csak elvétve van" stb szólamokkal....
Téli november vége - december-január-február- márciusi útviszonyokhoz nagyon is kell a téli gumi.
Elhiszem, hogy tetszetek lehet így úgy értelmezni, de a valóság más. Nyári gumival nagyon nagyot lehet esni, aztán meg lehet keresni, hogy ez csak ezért meg azért volt.... és a tesztek szerint így úgy elvileg.
Ákos, én világosan leírtam, hogy száraz útról beszélek  :) ... Amúgy igazad van, az általad leírt esetben is jobb a téli, mint a nyári. Olyat pedig eszemben sem volt sugalmazni, hogy a téli gumi szinte felesleges lenne. Természetesen nem az. Csak idegesít, hogy az utóbbi időben kicsit átestünk a ló másik oldalára és hype lett belőle, hogy jujj 7 fok, gyorsan fel a téli gumikat... Mert ez megintcsak hülyeség. De tudod, mit? Ha ez kell ahhoz, hogy minél többen járjanak téli gumival, akkor felőlem... legyen  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13129 Dátum: 2010.11.20 16:51:21 »
Jellemző állapotok télen:
sokszor mínusz 1-2-3fok levegő hőmérséklet = nyári gumiabroncs felkeményedik. Eközben az aszfalton lecsapódott pára, vagy a sok sózás miatt folyékony halmazállapotú víz, hólé. Nyári gumival a fékezés, és az irányíthatóság nagyon nagyon rossz lesz = BALESETVESZÉLY.
Pedig a tesztekből ilyet nem lehet ugye kiolvasni  :lol:
Valóban nem... Viszont megkérdezném, hogy akkor mégis miből olvasod ki ezt? Ugyanis tévedsz, nem lesz "nagyon-nagyon rossz" a fékezés meg az irányíthatóság a leírt esetben. Valamivel már rosszabb lesz, mint a téli gumival. Mondjuk, kb. annyival, amennyivel egy téli gumi rosszabb nyáron. Drámai különbség nem lesz, elvégre a gumikeverékben sincs drámai különbség. Egyáltalán nem úgy kell elképzelni a dolgot, hogy az a gumi, ami mondjuk az ominózus plusz 7 fokban még jobb vízen, az mínusz 2-3-ban már sokkal rosszabb lesz. Dehogy. Mínusz 20-ban már talán valóban jóval rosszabb lenne, de mínusz 20-ban nem lesz az úton folyékony halmazállapotú víz.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13130 Dátum: 2010.11.20 16:53:33 »
szia! van 4 GT 2 esem eladó:) jó állapotuak!
Mikori gyártásúak? (DOT-kód utolsó négy számjegye.)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13131 Dátum: 2010.11.20 16:57:52 »
Másfelől azért úgy sem kell csinálni, mintha a nyári gumi télen egyenlő lenne az irányíthatatlansággal. (...) Harmadrészt ne essünk abba a hibába, hogy a téli gumit csodafegyverré misztifikáljuk, csúszik havon az is, csak nem annyira :nono: :excl:
A "nem annyira" konkrétan hatalmas különbséget jelent. Ne próbáljuk ennek a jelentőségét elvitatni. Havon, jégen nyári gumival többszörös lesz a fékút, és töredéknyi kanyarsebességnél már kicsúszhat a kocsi.

Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy ne lehetne nyári gumival átevickélni a telet; én is úgy autóztam közel 10 évig, hogy nem volt téli gumim. Mentem föl ónos esőben, tükörjégen Pécsről BP-re, Barum nyári gumikkal, a Camryvel (30-40-el). Meg lehet csinálni, persze. Csak kb. olyan, mintha túrabakancs helyett utcai félcipőben másznál hegyet... Megoldható, csak épp nehezebb, kellemetlenebb és veszélyesebb.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13132 Dátum: 2010.11.20 17:00:24 »
A tesztekből már többen levezették a következőket:
Plusz fokban esőben jobb a nyári, kisebb mínusz fokban szárazban jobb a nyári.
Nedves burkolat mínuszban = jég ( :nono:), így tök mindegy milyen gumid van.
Lehet így is csavarni a dolgokat, de nagyon nagy hiba.
Miért nagyon nagy hiba? Az első két megállapítás igaz!

A harmadik viszont nem, és erre fontos kitérni, mert rengeteg embertől hallom-olvasom ezt a hülyeséget... Szóval, dehogy mindegy, hogy jégen milyen gumid van. A téli gumi jégen is sokkal jobban tapad, egyrészt a puhább anyaga, másrészt a tagoltabb, lamellás futófelülete miatt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

trance_boy

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 97
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13133 Dátum: 2010.11.20 17:01:09 »
szia! van 4 GT 2 esem eladó:) jó állapotuak!
Mikori gyártásúak? (DOT-kód utolsó négy számjegye.)

szerintem 2105 az a szám amire gondolsz, az autó 2005 ös, csak én vettem Zénókától egy Ts felnit, és azzal járok már elég régóta a gyári felniket eladtam, és megmaradtak a gumik, de ti jobban értetek a dolgokhoz, nekem csak ott áll a pincében a jó melegben:)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13134 Dátum: 2010.11.20 17:01:33 »
Nézem a http://koponyeg.hu/ -t, és pl. a november 26 -tól 30-ig időszak tipikus téli gumira optimalizált idő, mert nappali max 0-1-2fok, a minimum meg mínusz 2-5fok, mellette sok eső.
Igen... Most már rakjuk fel mi is a télieket. Yarisra tegnap került, az Avensisre holnap fog.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

trance_boy

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 97
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13135 Dátum: 2010.11.20 17:06:06 »
Lehet igazatok, van, és jobb már a télit feltenni, lényeg hogy csak óvatosan! mert azért az is csúszik ám!!:)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13136 Dátum: 2010.11.20 17:26:29 »
Én még kitartok a nyári mellett. Majd ha tényleg kell, amerre én járok, akkor. Fél órám mindíg van.  :hug:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13137 Dátum: 2010.11.20 18:04:06 »
Én felrakatom a télit, ott rohadjon meg, ha én török össze mást és még magamat (kocsit) is, sokkal többe kerül mint a négy téli gumma. :szemez: Az a fontos, hogy akinek nem megfelelő gumma van a verdán, az lehetőleg ne az én környékemen kóricáljon, mert kinyúvasztom :censored: (plusz ugyebár a biztosítása ugrik, blabla).
         

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13138 Dátum: 2010.11.20 18:07:10 »
 :hug:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re: Gumik és felnik
« Válasz #13139 Dátum: 2010.11.20 20:15:02 »
az utóbbi időben kicsit átestünk a ló másik oldalára és hype lett belőle, hogy jujj 7 fok, gyorsan fel a téli gumikat... Mert ez megintcsak hülyeség. De tudod, mit? Ha ez kell ahhoz, hogy minél többen járjanak téli gumival, akkor felőlem... legyen  :yes:
:yes: :flowers: