Szerző Téma: D-4D & D-CAT  (Megtekintve 1368712 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

keeper83

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 671
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4305 Dátum: 2020.01.01 15:07:58 »

Ez viszont nagyon zavar, hogy egy tucat aktív autószerelőt megkérdeztem és egyik sem tudott értelmes választ adni a fojtószelepnél megjelenő levegőre.

Közben újra látok rajzokat a ToyoDIY-en, szóval itt az összekötőcső, ami megviccelt téged.
Pontos szerepéhez még olvasgatnom kell kicsit.




suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4306 Dátum: 2020.01.01 19:32:04 »
Köszi a rajzot, de nem igazodom el rajta. A jobb oldali listában minden csőre, idomra, vákuum rendszer tartozékot ír. Az a vákuumlabda mit vezérel? Az lenne az EGR? Az enyémen elektromotor van, az EGR-en és a fojtón is. Elvileg, a vákuum rendszer és a szívóoldali levegő rendszer nem keveredhet.

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4307 Dátum: 2020.01.01 19:45:03 »
Van itt újdonság, nekem is. Eddig ezt a vákuum labdát, nem is láttam.
https://www.toyodiy.com/parts/p_E_2012_TOYOTA_AVENSIS_ADT271L-AWFEYW_2501.html
Ezek szerint az EGR-nek két szabályozása van?

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4308 Dátum: 2020.01.01 20:09:08 »
https://www.toyodiy.com/parts/p_E_2012_TOYOTA_AVENSIS_ADT271L-AWFEYW_1703.html
Na ez az, amit kerestem. Ahogy gondoltam, nincs semmi leágazás. A turbó szívócsonkjától, a fojtószelep bemenetéig, egy szimpla csőrendszer. Tehát nem jöhetne át a levegő, mert nincs összeköttetés. A turbó szívócsonkján volt megnyomatva és a 17343D cső volt ledugózva. Mégis, a fojtószelepen sziszegett. Ez ebben a formában, fizikailag lehetetlen. Még jó, hogy feleségem is ott volt, különben azt mondanám, csak képzelődtem.
Egyébként nagyon köszönöm a rajzokat, nagy segítség. Főleg, hogy ez miatt nem kell egy napig szerelni, hogy lássam, amit most látok a rajzon.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4309 Dátum: 2020.01.01 20:13:31 »
Köszi a rajzot, de nem igazodom el rajta. A jobb oldali listában minden csőre, idomra, vákuum rendszer tartozékot ír. Az a vákuumlabda mit vezérel? Az lenne az EGR? Az enyémen elektromotor van, az EGR-en és a fojtón is. Elvileg, a vákuum rendszer és a szívóoldali levegő rendszer nem keveredhet.

Inkább ez lesz a tiéd (https://www.toyodiy.com/parts/p_E_2012_TOYOTA_AVENSIS_ADT271L-AEFGXW_1708.html), bár még mindig csak találgatunk, egy alvázszám jól jönne, vagy egy motorkód..  ::) : közben írtál.. :)

Igen, az a labda az egy EGR2-es megnevezésű kipufogógáz visszaengedő szelep, ami csak akkor létezik, ha van EGR hűtő is a kocsiban..

A vákuumkör a turbóig úgy ér el, hogy vákuum pumpa>>vákuum kapcsoló>>vákuum szabályzó (amit cseréltél), és úgy megy a turbó geometria állító részére..  (ez utóbbit is ellenőrizni kéne (labda), direkt vákuummal, hogy egyáltalán mozdul-e..)

Egy esetet el tudok képzelni a szívósor és a vákuumkör összenyitására: az indítási folyamat, lehet ekkor még a vákuumpumpa nem elég hatékony, és a motor szívó hatású vákuumát használják valamire..

Lépek, kezdődik a Darts VB döntő!  :yes:

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4310 Dátum: 2020.01.01 20:47:30 »
Igen, amikor cseréltem a turbó labda szabályozó szelepét, kipróbáltam. A szelepen keresztül, kb. félig húzza meg a geometria állító kart, ha viszont direktbe a vákuumcsőre kötöm, szelep megkerüléssel, akkor berántja koppig, kb. kétszer annyira, mint a szeleppel. Ez a gondom, hogy a félállásból nem mozdul el tovább. Ezt mértem a vákuum körbe kötött órával, menet közben. Ez egy teljesen másik mérés, másik műszerrel, mint a turbó szívó oldal tömítettsége. Elég hülyén nézett ki a szélvédőre szalagozott műszer.  :lol:

keeper83

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 671
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4311 Dátum: 2020.01.01 21:02:45 »
Ahogy gondoltam, nincs semmi leágazás. A turbó szívócsonkjától, a fojtószelep bemenetéig, egy szimpla csőrendszer. Tehát nem jöhetne át a levegő, mert nincs összeköttetés. A turbó szívócsonkján volt megnyomatva és a 17343D cső volt ledugózva. Mégis, a fojtószelepen sziszegett. Ez ebben a formában, fizikailag lehetetlen. Még jó, hogy feleségem is ott volt, különben azt mondanám, csak képzelődtem.

Nem tudom, hogy te milyen szemmel nézted át a rajzot, amit küldtem, de itt az az egy vákuumnak nevezett csőrendszer a coolert köti össze a szívócsonkkal, ami adott esetben pont azt produkálja, amit leírtál: sziszeg a folytószelep...

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4312 Dátum: 2020.01.01 23:40:32 »
Igen, amikor cseréltem a turbó labda szabályozó szelepét, kipróbáltam. A szelepen keresztül, kb. félig húzza meg a geometria állító kart, ha viszont direktbe a vákuumcsőre kötöm, szelep megkerüléssel, akkor berántja koppig, kb. kétszer annyira, mint a szeleppel. Ez a gondom, hogy a félállásból nem mozdul el tovább. Ezt mértem a vákuum körbe kötött órával, menet közben. Ez egy teljesen másik mérés, másik műszerrel, mint a turbó szívó oldal tömítettsége. Elég hülyén nézett ki a szélvédőre szalagozott műszer.  :lol:

még egy ötlet, ha már semmi nem segít: https://www.injektor.hu/img/145/6.pdf  :hmmmm:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10245
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4313 Dátum: 2020.01.02 08:15:46 »
még egy ötlet, ha már semmi nem segít: https://www.injektor.hu/img/145/6.pdf  :hmmmm:
Hibás testcsatlakozás? Kemény.
Azt amúgy is hasznos ellenőrizni, elvileg nem túl nagy munka, szóval jó ötlet  :yes:
Érdemes jól megnézni, mivel több is lehet belőlük, itt is az indítással nem volt gond a leírás szerint  :hmmmm:

Sárközi András

  • Vendég
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4314 Dátum: 2020.01.02 08:26:05 »
Igen, belemélyedtem rendesen. Az eredeti szakmám gépszerelő, de a suli közben volt a rendszerváltás, mikor végeztem, felszámolták a TSZ-ket. Lettem tűzoltó, közben maszek villanyszerelő. Gyerekkorom óta foglalkozom elektronikával, most pár éve ez lett a fő hobbim. 21 év tűzoltóság után, 190-es vérnyomás, gyomorbetegség, gerincsérv és még néhány apróság miatt, feladtam a pályát. Most egy élelmiszergyártó cégnél vagyok szerelő, ahol főként TetraPak gépsorok vannak. (üdítős, tejesdoboz, stb...) Na ezeket javítom napi szinten, itt aztán van villamosság, elektronika, számítástechnika, hidraulika, pneumatika, szervó motorok, stb...
Valamikor motorokkal kezdtem, de az autóimat is mindig magam javítottam. Az Octaviát nem volt olyan nehéz, ott is mindent magam csináltam. Önindító csere, turbó csere, sárvédő csere, festés, lakkozás, alvázvédőzés. Így amit tudok, próbálok ezen is megoldani. A legszomorúbb, hogy meg is kell magamnak, mert más nem tudja, vagy ha tudná, nem szán rá időt.
Sajnos emelő hiányában, mindent nem tudok, a Toyotához pedig nagyon kellene.
Eddig nem is gondoltam rá, de múltkor 0 fok körül, felment az alapjáratom 1100-ra. Ez már többször volt. Ha melegebb van, nincs ilyen gond. Még azt is tapasztaltam, hogy nagyon hidegen (persze ilyenkor nem tolom neki) és nagyon melegen, nem húz úgy, mint amikor köztes állapotban van, tehát már meleg, de még nincs teljes üzemi hőn.
Az biztos, hogy a Skodán, nagyon hasonló volt a jelenség, a légtömegmérő volt a hibás. Nem tartom kizártnak, hogy annak a hibája okozta a turbó geometria középen megszorulását és kokszosodását, mert ott az volt a gond. Hibakódot nem adott, de a műszeres vizsgálat egyből kiírta, hogy nem jó.
Itt viszont, minden jó a vizsgálat szerint. Megvenném az új légtömegmérőt, mert azt a 40-50 ezret kibírom, de fogalmam nincs, milyen a gyári. Mindenen rajta van a Pierburg, vagy Denso felirat, de ezen nincs. Persze mielőtt megveszem, mérünk egy nyomásszenzort, nem csal-e véletlen.
A geometrián, ha kell majd állítok, de nem akarom tuningolni. Ha tudja a gyári közeli értéket, nekem tökéletes.
A Skodán összeszerelés után lett beállítva úgy, hogy max. 1 barig menjen ki, ezt még az ECU tolerálta szépen.
Azért köszönöm a segítséget és ha valakinek van ötlet, akár az én, akár más problémájára, ossza meg.
Nagyon boldog új esztendőt.
Üdvözlettel: Tibi
Amikor felment az alapjárat a fűtés nem ment?Mert ha igen,akkor normális az 1100-s fordulat...

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4315 Dátum: 2020.01.02 20:13:25 »
Keeper
Sajnos este már elég rossz szemmel nézem, de a szemüveget lusta vagyok felvenni. Ma reggel olvastam és ránéztem. Lám, előjöttek a szaggatott vonalak. Ha lesz időm, átbogarászom az összes kapcsolódó ábrát. Az ugye egyértelmű, hogy a turbó nyomóága, nem csatlakozhat közvetlen a vákuum ágra, mert akkor szegény pumpa dolgozhatna a vákuumon, ha a turbó meg töltené folyamatosan. Valahol, valami szelepnek kell lenni, ami nálam ezek szerint átenged. Persze lehet, hogy álló motornál, ez nem gond.

Helkis
Köszönöm a linket. Még nem volt időm, de hamarosan megnézem a cikket.

András
Igen, ment a fűtés, akkor ezen nem aggódom.

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4316 Dátum: 2020.01.02 20:40:32 »
Na ez egy jó kis cikk, tanulságos. Az a sokak számára ismeretlen dízel fojtószelep. Amikor a rendszer szét volt szedve, leteszteltem elektromosan, gyönyörűen nyitott és zárt. A helyzet érzékelő pályát viszont nem tudtam kipróbálni.
Kérdeztem akkor a Toyota szakszerelőt, nem lehet-e gond ezzel, azt mondta, ilyen hiba még sosem volt Toyotán. Kérdeztem, nem kellene-e rendesen nyitni a szelepnek menet közben, azt mondta, nem tudja, de szerinte elég az is, ha kicsit már nyit.
Nálam a töltő nyomás szenzor lent van a hűtőből kijövő műanyag csonkon, vagyis a fojtó előtt. Tehát ha a fojtó alig nyit, előtte a nyomás megemelkedik, a rendszer úgy érzékeli, hogy elég a nyomás, nem kell a geometriát tovább nyitni. Holott, a motorba, lehet csak a töredéke jut a kellő nyomásnak.
Egy tapasztalat: mikor nyomáspróbáztam a rendszert, feleségem beindította az autót. Gázadásra a hűtő utáni nyitott gumicsövön, jött egy löket levegő. Benyúltam a fojtószelepbe és éreztem, hogy a pillangó szelep, alig mozdul. Nem volt összehasonlítási alapom, hogy terheletlen motornál, 3-4000-es fordulatra emelve, mennyire kell nyitnia.
A hang alapján viszont, mindig úgy éreztem, hogy nem a turbó fütyülését, hanem az általa megtermelt levegő, valami szűkebb keresztmetszeten átpréselésének hangját hallom. Ez nem az a lágy finom turbóhang, hanem olyan mint a viharos szél a háztetőn.

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4317 Dátum: 2020.01.02 20:51:40 »
A fojtószelep álló motornál teljesen nyitott helyzetben van.
Legegyszerűbben úgy tudnám tesztelni, hogy a fojtószelep motorjának pozitív szálát megszakítanám és a motorral megegyező terhelő ellenállást tennék, hogy emuláljam a motort. Innentől folyamatosan nyitva lenne a motor és a szelep helyzet visszajelzés is működne, elvileg nem dobna hibát.
Egy próba erejéig, lehet megcsinálom, ha kicsit jobb lesz az idő.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4318 Dátum: 2020.01.03 00:08:05 »
A fojtószelep álló motornál teljesen nyitott helyzetben van.
Legegyszerűbben úgy tudnám tesztelni, hogy a fojtószelep motorjának pozitív szálát megszakítanám és a motorral megegyező terhelő ellenállást tennék, hogy emuláljam a motort. Innentől folyamatosan nyitva lenne a motor és a szelep helyzet visszajelzés is működne, elvileg nem dobna hibát.
Egy próba erejéig, lehet megcsinálom, ha kicsit jobb lesz az idő.

újabb olvasni való: http://www.autoszektor.hu/hu/content/fojtoszelep-dizelmotorokon-es-nem-egy

lassan még az is kiderül, hogy ezért megy tönkre a részecskeszűrő?  :hmmmm:

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4319 Dátum: 2020.01.03 07:36:00 »
Igen, a kipufogó oldali fojtókról, már olvastam. Szerencsére az enyémet még nem érinti.
Azért ez érdekes, a fojtó szeleppel a magasabb hőmérsékletet akarják elérni, hogy védjék a DPF-et, az EGR-el pedig alacsonyabbat, hogy kisebb legyen az égési hő, vele a károsanyag kibocsátás.
Valamelyik nap olvastam az egyik nagy autógyár vezetőjének nyilatkozatát, miszerint a dízelekre nagy szükség van. A lényeg: a dízel kb. 5-öd annyi CO2-t bocsájt ki, mint hasonló kaliberű benzines. Eddig a dízelnél mindig csak a nitrogén dioxidok, a korom volt a tárgy, a CO2-ről, senki nem beszél. Ha belegondolunk, egy DPF-el ellátott dízel, ezek szerint tisztább, mint egy anélküli benzines. A DPF-et amúgy, egyre több turbó benzinesben is alkalmazzák. Nemsokára eljön az idő, hogy csak turbós benzines lesz, mind DPF-el. Na akkor már nem kell mondani, ne vegyél dízelt, mert a turbó, meg a részecskeszűrő egy vagyon lesz, mert a benzinesben is.
Azért arra kíváncsi lennék, ha kiiktatnám a DPF-et, az EGR-t, a fojtót, meg mindent, ami a károsanyag kibocsájtás miatt van, mit tudna a gyári adatok helyett, teljesítményben és nyomatékban?