Szerző Téma: GPS, PDA, kütyük...  (Megtekintve 778532 alkalommal)

0 Felhasználó és 21 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4695 Dátum: 2016.12.20 06:39:14 »
Üdv!
Nem tudom, a mai gépekhez képest milyen, de nekem van egy kb. 11 éves Fuji FinePix S5500, az auto módban Chrome színjavítással nagyon jól papírra vihető képeket csinál a mai napig. Mi is gyerekek képeit hivattuk elő (pontosabban a nagymama :) ). Én is meglepődtem, milyen jók lettek.
Használtan majdnem gombokért adják és XD kártya is beszerezhető hozzá. Rengeteg minden manuális módban állítható rajta, ha valakinek arra van kedve.

TtkRN2

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4696 Dátum: 2016.12.20 09:08:49 »
Eljött az az idő,amikor néhány képet szeretnénk papír alapon is magunkénak tudni a gyerekről.
Eddig (kihasználva, hogy mindig kéznél van), a telefonokkal, csináltunk képeket, azokból néhányat előhívatva szembesültünk azzal, ami tulajdonképpen előre látható volt (tipikusan a "tudtam én, csak nem sejtettem" esete...): nem igazán kielégítő a minőség... Monitoron szépek (élvezhetőek inkább), papíron szánalmas...
Kérdésem az lenne, szerintetek hol kezdődik árban, típusban, akár márkában, amivel olyan képet lehet csinálni, amiből később élvezhető papír készülhet? Nem munkaeszköznek kell, tehát nem a millió Ft-os kategória érdekel, persze tudom, hogy nem is a 20e ft-os fogja megoldani ezt a problémát...
Köszi előre is a tippeket!
Feri, általános felhasználásra egy erős-közepes bridge (ultrazoom) gépet érdemes venni. Az egy kvázi "all-in-one" kategória, amit ha jól választasz meg az igényeidhez, akkor az esetek 95%-ában elég lesz. Sajnos, nem olcsók (kinek mi számít annak), kb 80e Ft-tól indulnak felfelé (én 150 000 Ft-tól felfelé kompakt gépért nem adnék pénzt, ott már vagy a MILC-et, vagy a tükröset venném). Az 50-60 ezres kategóriát el kell felejteni, egyszerűen nem szabadna ennyiért "fényképezőgépet" vásárolni-gyártani, mert minőség terén túl nagy kompromisszum.
Manapság megapixel- és videófelbontás háború van, ne ülj fel erre a vonatra. Önmagában ezek a jellemzők nem határozzák meg a minőséget, mindössze a fizikailag előhívható maximális képméretet jelentik. Azaz, egy 12-14Mp-es gép simán tud jobb eredményt létrehozni, mint egy 20-22Mp-es. Amennyiben nem fogsz leülni az elkészült képekkel Photoshop elé, akkor sincs szükség a sok megapixelre. Jómagam a tükrös Nikonnal RAW (veszteségmentes) formátumban fotózok 16Mp méretben, de a PS után szinte kivétel nélkül 4Mp méretben mentem el a végeredményt, ez is A/4 méretet jelent esetleges papírra nagyítás esetén. Egy fullHD kijelzős TV-n történő képnézegetéshez 3Mp-re van szükség, nem többre. Ha papírképeket hívtok elő, ahhoz 10x15cm méretben 2Mp-es képekre van szükség, 13x18cm mérethez 3Mp kell, A/4-hez 4 Mp. Ezeket csak érzékeltetés céljából írtam le, mekkora fallosz lóbálás a gyártók részéről ez a megapixel háború. Videó készítésnél szintúgy... Önmagában nem a 4k felbontás miatt lesz jó egy felvétel minősége, hanem az adatfolyam sebessége, a lencse minősége és a képérzékelő minősége folytán!. Ha egy eszköz fullHD-ban kiváló minőségű, színhű, torzításoktól mentes, magas fps-es videót képes készíteni, azzal többet érsz, mint egy alacsony-közepes minőségű 4k-val...

Szóval... milyen gépet?
Nagy a választék. Én egyik legjobb barátomnak is azt javasoltam, hogy menjen el a Media Marktba és nézze meg "testközelből" az adott kategórián belüli felhozatalt. Vegye kézbe, érezzen rá, melyik a számára legjobb fogású, ergonómikus kialakítású típus. Nem egyformák, de ebben a kategóriában sincsenek hibátlan típusok, mindnek vannak erősségei, gyengéi. Egyéni preferencia kérdése... Képérzékelő méretben (1/1,7-2,8 inch) közel azonosak (kis méretű - ez befolyásolja leginkább az elkészíthető képek minőségét), zoom átfogásuk bődületes (nem jelenti azt, hogy minden tartományban egyenletesen jó minőségű a lencsék teljesítménye, van, ahol kicsit többet torzít, máshol lágyít a kontraszton, stb - ez a nagy átfogás átka, az általad leggyakrabban használt tartomány a lényeg), eltérhetnek élességállítás gyorsaságában (ez is nagyon fontos, minél pontosabb és gyorsabb, annál kevésbé fogsz lemaradni a pillanatról, illetőleg, annál inkább lesznek élesek a képeid).
Nem írtad, egyébként, hogy mennyit szánnál rá, pedig, ez is fajsúlyos kérdés, enélkül feleslegesen nagy a választék...

Említett jóbarátom az alábbi gépet választotta kb egy hete, náluk is családbővülés volt és keresett egy számára mindenes gépet. Velem ellentétben nem fog Photoshop elé ülni, ezért esett ki végül a DSLR. Ez a gép egy 130 000Ft-os kategória.
https://pixinfo.com/hirek/2014/02/12/sony-cyber-shot-dsc-hx400v/

Másik lehetőség a telefon:

Felső kategória! Minden ennél lejjebb lévőt felejts el! Tehát: iPhone 6S/7, Samsung S6-7, LG G4-5, Huawei Mate9, Sony (nem tudom a pontos megnevezését). Ezek kivétel nélkül 200e Ft feletti eszközök és fotózásra is szinte(!) jók. Meg még csomó másra IS. Én konzervatív vagyok, ha jó képeket akarok, akkor ahhoz a Nikont használom, viszont, ha egy hirtelen pillanat adódik, akkor a telefon van nálam. Tehát, a két eszköz kiegészíti egymást, nem konkurálnak.

DSLR gépekkel kapcsolatban: Azt mondják a profik, hogy a gépváz árának kb 5x-ét kell objektívekre fordítani. Ez az egyetlen mondat alapjában meghatározza a DSLR kategória lényegét, az egy egészen más univerzum. Ott akkor kezdődik(!) a Világ, amikor megveszi az ember kb 200-300e Ft-ért. Egy jóminőségű, fix fényerős zoom objektív pontosan ugyanez a kategória és az még nem is gyártói, hanem Sigma, Tamron (amik szintén jók)...  ::)
« Utoljára szerkesztve: 2016.12.20 09:24:27 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4697 Dátum: 2016.12.20 09:11:12 »
A mai ko
Üdv!
Nem tudom, a mai gépekhez képest milyen, de nekem van egy kb. 11 éves Fuji FinePix S5500, az auto módban Chrome színjavítással nagyon jól papírra vihető képeket csinál a mai napig. Mi is gyerekek képeit hivattuk elő (pontosabban a nagymama :) ). Én is meglepődtem, milyen jók lettek.
Használtan majdnem gombokért adják és XD kártya is beszerezhető hozzá. Rengeteg minden manuális módban állítható rajta, ha valakinek arra van kedve.

TtkRN2

A mai korban ezek a korábbi típusok már felejtősek. Annyival túlhaladta őket a technika, hogy egy közepes telefonnal sem veszik fel a versenyt. Pillanatok alatt elérhető velük a saját határai képminőségben. 10 éve jók voltak, ma gyengék már. De ez mindennel így van.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4698 Dátum: 2016.12.20 09:18:32 »
Egy párat írtam, az összesen 2 db. Tény hogy nem olcsók, így sem. De az esetek 99,9%-ában beltérben használjuk a vasat, és ott a Tamron 17-50-es van fent. Annak az ára azért nem vészes, és egy qrva jó kis obi (a kitobikat kenterbe veri).
Az egy nagyon jó típus, de nem korrekt kitobjektívekkel összehasonlítani. Eleve azért, mert más kategória árban, építési struktúrában, stb.
Általában kjelenthetjük, hogy egy fix fényerős zoom obi mindig jobb képekre képes, mint egy változó fényerejű. Cserébe duplájába, háromszorosába kerül újonnan. Valamit valamiért.

Nekem jelenleg a Nikkor 18-105 VR van zoomnak, és egy Nikkor 50/1,8 fix. Mindkét üveggel tudok olyan képet lőni, ami a mai napig megdöbbent. Nem tökéletesek (lassú és picit zajos az élesség állítás, valamint, kevés fénynél elbizonytalanodik fókuszálásnál mindkettő), de nálam 99%-ban megfelelnek. Pl. élesség tekintetében a 18-105 jobb teljesítményt nyújt a teljes zoomtartományt figyelembe véve, mint a nála 2-3x drágább, profi üvegek, az 50/1,8-at, pedig, neked talán nem kell bemutassam (az arcom leszakad néha a rajzától!).

Szóval, mindent a helyén kell tudni kezelni. ;-)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4699 Dátum: 2016.12.20 09:23:14 »
Na, ez az! Egy kisgyermek esetében pont arra nincs idő, hogy záridő, rekeszérték stb állítgatásokkal töltsem az időt, az eddigi képek zöme is jól elkapott pillanatokat örökítettek meg (csak éppen az előhívás nem sikerült)
Az ajánlott gépek, telefonok zöme 100+ kategória, még egyik-másik telefonra talán adnék is nagyságrendileg hasonló összeget, de 200 fölött még fényképezőgépért sem. Hiába, ezeket kihasználni már olyan tudást igényel, hogy ezt elsajátítani nekem nincs időm, energiám...

Köszi az ötleteket, valamit kitalálok...
Így van. Egy jó DSLR gépet kitanulni idő. Napi 1-2 óra rendszeres gyakorlás addig, hogy állítgatásért ne kelljen leereszteni a gépet a szeme elől, azaz, hogy minden pillanatot képes legyen megfogni.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4700 Dátum: 2016.12.20 09:39:55 »
A mai koA mai korban ezek a korábbi típusok már felejtősek. Annyival túlhaladta őket a technika, hogy egy közepes telefonnal sem veszik fel a versenyt. Pillanatok alatt elérhető velük a saját határai képminőségben. 10 éve jók voltak, ma gyengék már. De ez mindennel így van.
Konkrétan ilyennel fényképeztél már? Csak mert megint ilyen határozott vagy. Adott célra kell nézni, jobb pedig mindig van.

TtkRN2


bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4701 Dátum: 2016.12.20 09:43:16 »
Konkrétan ilyennel fényképeztél már? Csak mert megint ilyen határozott vagy. Adott célra kell nézni, jobb pedig mindig van.

TtkRN2


Palaczk mester gépe is ilyen. Épp 3 nappal ezelőtt küldött nekem 2db képet a kérésemre, hogy Photoshopban kiigazítsam. Ellenfényben gyakorlatilag meghalt, zajos, kontrasztot vesztett, egyszerűen eljárt felette az idő. Te fotóztál már egy mai, modern géppel? :-) Az állad leesne a különbségtől. Hozzáteszem, az a Fuji is 80 000Ft volt anno. Egy mai, ilyen árkategóriás gépnek a nyomába sem érhet. Ez nem nettó fikázás, hanem egyszerűen eljárt felette az idő. Pont.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4702 Dátum: 2016.12.20 10:12:55 »
Értem. De a legjobb gépet is be lehet rosszul állítani. Most is azt mondom, hogy adott célhoz lehet megnézni, mi a jó variáció. Persze akinek van pénze számolatlanul, vegye meg a legjobb/legújabb gépet. De erre, hogy szép kép legyen nyomtatva, ez a gép is bőven elég. Nekem legalábbis. Én még a negyvenx éves Szmena8M képeknek is úgy tudok örülni, ha látom őket. Nem biztos, hogy a gyerek 40 év múlva nekiáll, hogy ez tükörreflexes gép volt-e...

TtkRN2


bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4703 Dátum: 2016.12.20 10:24:21 »
Értem. De a legjobb gépet is be lehet rosszul állítani. Most is azt mondom, hogy adott célhoz lehet megnézni, mi a jó variáció. Persze akinek van pénze számolatlanul, vegye meg a legjobb/legújabb gépet. De erre, hogy szép kép legyen nyomtatva, ez a gép is bőven elég. Nekem legalábbis. Én még a negyvenx éves Szmena8M képeknek is úgy tudok örülni, ha látom őket. Nem biztos, hogy a gyerek 40 év múlva nekiáll, hogy ez tükörreflexes gép volt-e...

TtkRN2


Én nyilván más szemmel nézem az elkészült képeket. Nekem nem igazán van olyan, hogy bőven elég. Vagy jó és előhívom, vagy nem jó és marad gépen, emlékképnek. Mivel évek óta használom a photoshopot, látom azt egy képen, hogy mi a hibája és, hogy az a hiba emberi-, vagy gépi. Igazad van abban, hogy a DSLR nem garancia a jó képekre, de vele sokkal könnyebb jó képet készíteni. Ha nincs az Ember a gép mögött, akkor az a kép nem fog elkészülni, vagy rossz lesz, a két kritérium együtt jár: kell a jó eszköz és kell az Ember is.
Másképpen: Ha ugyanazt a témát megfotózzuk ketten, Te a Fujival (mint régi technika) és a Nikonnal (mint modern technika) és azt a két képet előhívjuk, Te is látni fogod a különbséget. De pontosan ugyanez történne, ha én egy mai 80-100 000Ft-os bridge-zsel fotóznék. Az, hogy valami "megfelelő", mindig viszonylagos, amíg nincs nála jobb.

Picit belemennék: Hiába van lehetőség egy kompakt gépen is manuálisan állítgatni ugyanazon jellemzőket, mint a DSLR-en, utóbbi esetében az állíthatóság tartománya jóval szélesebb, nagyságrenddel szabadabb használatot eredményez, már ha ért hozzá az ember. Ha nem ért hozzá, akkor marad minden auto-ba és lesz, amilyen lesz...


Visszatérve Palaczk képeire: Bár, a minőséggel voltak problémák, de a meglátás, a szög, ahonnan fotózott és maga a téma (Carina II) nagyon szívhez közeli volt, én pedig igyekeztem kihozni a lehető maximumot a képekből. Az eredmény nekem is tetszett, ugyan, de a saját gépemmel, természetesen nagyságrendekkel jobban meg lehetett volna fotózni ugyanabból a szögből.

Természetesen egy régebbi eszközzel is lehet szenzációsan jó képet készíteni, de ehhez nagyon ismerni kell az adott eszközt és ideális körülmények kellenek. Pl. ha a nap alacsony szögből süt nyáron és a beeső napfény a hátunk mögül érkezik, akkor viszonylag könnyen lehet jó fotókat készíteni szinte bármilyen témáról. Kerülni kell a túl nagy kontrasztokat (a kompakt gépeknek nagyon szűk a dinamika tartománya  - sötét és világos közötti különbség, amit képes megjeleníteni), lehetőleg természetes fényben fotózzunk és fogjuk fixen, esetleg, rakjuk állványra a gépet a bemozdulások megelőzése érdekében. Ekkor szinte biztos, hogy jó lesz az eredmény.
« Utoljára szerkesztve: 2016.12.20 10:33:32 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4704 Dátum: 2016.12.20 16:43:09 »
kellett egy erosito..
vettem ebayen egy ilyet:  :lol:   vót vagy 2800 ft

http://www.ebay.com/itm/401233876510?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ma megjött. nem adnak hozzá tápot , egy  ex antenna erositobol szedtem ki 12 voltot. megy vele.

rákötöttem a házimozi hangszoroim amiket egy 50-60e ftos kenwood  hajt meg.

hát... nincs nagy különbség.

kocsiba is jó



most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4705 Dátum: 2016.12.20 21:11:02 »
Feri, általános felhasználásra ...
Jájj :D  :clap:
Köszi! Holnap végig olvasom, értelmezem (próbálom...)

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4706 Dátum: 2016.12.20 23:05:49 »
Alig varom a karacsonyt, a gyerekek megkapjak a PS4et amit regota szeretnenek a focis meg a tancolos jatekkal.

ES MEGVETTEM RA MAGAMNAK A WITCHER3-AT :D

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4707 Dátum: 2016.12.20 23:13:21 »
ES MEGVETTEM RA MAGAMNAK A WITCHER3-AT :D
:D :clap:

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4708 Dátum: 2016.12.21 11:51:55 »
én is megvettem már magamnak a gyerek xbox one-jára a forza horizon hármat.. ::)
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:GPS, PDA, kütyük...
« Válasz #4709 Dátum: 2016.12.23 21:19:17 »
...
Kérdésem az lenne, szerintetek hol kezdődik árban, típusban, akár márkában, amivel olyan képet lehet csinálni, amiből később élvezhető papír készülhet? Nem munkaeszköznek kell, tehát nem a millió Ft-os kategória érdekel, persze tudom, hogy nem is a 20e ft-os fogja megoldani ezt a problémát...
Köszi előre is a tippeket!
Nekem konkrét tapasztalatom egy P8 Lite telefonnal és egy Nikon D3200-zal van.
P8 Lite: A kép minősége ver sok kompakt gépet. Szerintem az esetek 90%-ban elég, beltérben is elfogadható.
Nikon: Szerintem hibátlan képek, pedig autómata módban használják, ésfőleg gyerekeket fényképeznek vele. (Én magamnak ezt venném.)

Egyébként Canon szervízben dolgozó ismerős azt mondta - kb. 2 éve -, hogy a kompakt gépeket le fogják váltani a telefonok, a tükörreflexes meg marad a profiknak. Amióta a fiamnak van a P8 lite, mi sem használjuk a kompaktot, bár az egy régebbi Panasonic.
Attila 31
  - Avensis
- Prius