Mindenféle > OFF-topic

GPS, PDA, kütyük...

(1/994) > >>

MiCKEY:
Szóval a kérdés: Kijött a Mitac Mio 168 GPS-el egybeépített PDA ~110+ÁFA.
Ezt érdemes, vagy inkább egy külön PDA + GPS antenna???

SZegecs:
Én biztos hülye vagyok de fogalmam nincs mik ezek a kütyük. Hadd tudja meg :-D

NoGun:
Mickey,

Nem rossz a Mio, picit megvárom amíg használt lesz.
Én most Compaq 3630 + Autós GPS-t használok, ezt szeretem, de így nem mobil, geocash-re nem jó így.

Amtibácsi:

--- Idézetet írta: "MiCKEY" ---Szóval a kérdés: Kijött a Mitac Mio 168 GPS-el egybeépített PDA ~110+ÁFA.
Ezt érdemes, vagy inkább egy külön PDA + GPS antenna???
--- Idézet vége ---

A kollégám kollégája pont ilyent vett. Múlt héten állítgatták be. A beépített antenna előnye, hogy nem kell megvenni és összelőni, egy madzaggal kevesebb és amikor kiszállsz a kocsiból (városnézés) nem kell szerelni. Hátrányt nem is igen tudnék mondani. Talán az Ipaq jobban elterjedt (szervíz) és olcsóbb. A külön antenna előnye, hogy városban és fedett helyen jobb vételt biztosít. Ennek pont az mond ellent, hogy a legújabb CF foglalatos antennát betették az ülés alá és onnan is működött, viszont 50+áfa az ára. Azért nem venném meg, mert egyszerre sokat kell fizetni. Inkább 60e egy Ipaq-ért, majd program és antenna használtan olcsóért. (Progit már 5e Ft-ért kínálnak a neten Aeromap 2.4 Vénusz)

Amtibácsi:

--- Idézetet írta: "SZegecs" ---Én biztos hülye vagyok de fogalmam nincs mik ezek a kütyük. Hadd tudja meg :-D
--- Idézet vége ---

A PDA az egy miniszámítógép. Kicsi szines kijelzője van és Windows CE fut rajta. Alapértelmezésben adnak hozzá Word és Excel programot, internetböngészőt. Billentyűje nincs, egy pálcikával kell a szöveget beírni, vagy a böködni a betűkre. Akkor kb., mint egy nagyobb zsebszámológép. A saját akkuja kb. 5-12 órás működést biztosít. Alapértelmezésben 64 MByte memóriája van és valamilyen kártyával bővíthető. A programok is értelemszerűen elég kicsik.
A GPS műholdas helymeghatározó rendszer. Legalább 3 műhold jelét kell venni ahhoz, hogy meg tudja mondani, hogy hol vagy. Ehhez kell egy antenna is, ami lehet külső (mágnessel a kocsi tetejére), belső (fixen beépített) és vezeték nélküli (Bluetooth, amit bárhova rakhatsz a kocsin belül vagy kívül, sétálásnál pl. a sapka alá). Az antennának minél nagyobb szögben kell látnia a műholdakat. A szévédő alá téve a tető elég sokat betakar, ez a beépített hátránya. Az újabb kocsikban viszont már eléggé döntött a szélvédő, így ez sem olyan nagy gond.
A műholdak mindig azonos időben adnak ki jeleket. A PDA tudja, hogy a vett jel mennyi idő alatt ért oda hozzá, így ki tudja számolni a távolságot is. Mivel ismertek a fizikai koordináták, már csak egy térképet kell alá tenni (és tudni, hogy a térképen mi, hol van) A legújabb programok (Aeromap, Destinátor) már tervezni is tud útvonalat, sőt be is mondja hangosan, hogy mikor mi következik. Mutatják a megtett utat, átlagsebességet, pillanatnyi sebességet (km-óra hitelesítés), hátralévő időt és távolságot. Némelyik még arra is figyelmeztet, hogy rossz sávban mész. (Tartson jobbra szöveggel) Minél több műholdat "lát" az antenna, annál pontosabb a helymeghatározás. Amikor letérsz az útról (dugó, elterelés, városnézés) rögtön újra tervez és javasol egy más útvonalat. A Destinátor pl. házszámot is tud. Amikor beépített antennád van, akkor viheted magaddal a kütyüt és nyugodtan mászkálhatsz egy idegen városban, mert biztos, hogy a legrövidebb úton fog visszavezetni a kocsihoz. A jó térkép ritka, ezért általában drága is. (Aeromap 30e, Destinátor 40e) Ezek mind Magyarországra vonatkoznak. Más országokra másik program kell (TomTom Ruoter a legismertebb, van hozzá ingyen térkép, de nem a legpontosabb). A Destinátorhoz úgy tudom nemsokára lesz környező országok térképe is.
A kollégám egy 1000-es Yamahára szögelte fel a cuccot. Amikor bandában motoroznak, ő szokott elől menni, mert előre látja, hogy mekkora lesz a kanyar és nem kell lassítania :-) Ez persze életveszélyes, de akkor minek a motor, mondja ő.

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

Teljes verzió megtekintése