Szerző Téma: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika  (Megtekintve 190343 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

ATIS

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1852
  • Corolla HB 88 XL
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #330 Dátum: 2011.05.08 23:16:32 »
Hát pont erről beszélek én is. Egyrészt valóban túlbecsülték az előrehaladás várható ütemét - ezért kapta ott őket a tél, és ezért nem voltak rá felkészülve. De ez nem számított volna, ha ott tartottak volna augusztus végén, ahol október elején tartottak! Akkor a tél beálltára elpusztították volna a szovjetek utolsó, Moszkva védelmére harcba vetett friss hadseregeit; övék lett volna Moszkva; és szépen beáshatták volna magukat, várva a tavaszt. De lehet, hogy nem is lett volna erre szükség, mert ha a leírt dolgok bekövetkeztek volna, a szovjet vezetésnek aligha maradt volna más választása, mint a békekötés.

A másik tényező pedig nem kérdéses. Azzal, hogy maguk ellen fordították a polgári lakosságot, ezzel előidézték az óriási méretű partizántevékenységet, és fanatikus ellenállásra késztették magukat a szovjet katonákat is, saját maguk okozták azokat a tényezőket, amelyek az előrehaladásuk lassúságához vezettek.

Nos azért nem teljesen ugyanazt mondjuk. Én azt mondom, hogy oké, 41-ben kellett megtámadni a Szovjetuniót. Sztálin maga is készült a Német offenzívára, de úgy gondolta, hogy 42-ig el tudja altatni Hitlert. És akkorra viszont már ő is olyan erős lesz, hogy akár ő is támadhat előbb. Viszont, hogy most egy hónappal később vagy előbb indult az offenzíva azt én már majdnem mindegynek tartom. Mert támadni akkor kell, ha készen állsz rá, és ha egy hónappal korábban nem állsz készen akkor ne támadj. Mert a terület túl nagy ahhoz, hogy akár egy év alatt ki lehessen erőszakolni a győzelmet. Ez az első világháborúban sem sikerült ennyi idő alatt. Másrészt most elfoglalni Moszkvát vagy nem. Sztálin legalább annyira fanatikus lehetett mint Hitler. Nem gondolom azt, hogy nagyon leállt volna alkudozni a megadásról, mert elfoglalták a fővárost. Viszont, Német szempontból, a legfontosabb a hadsereg harcértékének megőrzése. És itt látom a legnagyobb problémát, mert a tankoknak télen is üzemelni kell tudni, a repülőknek felszállni, a katonákat pedig etetni és ruházni kell, nem beszélve arról, hogy a kézi fegyvereiknek is működőképesnek kell maradni a hidegben. Na és ez egy óriási hiba, hogy erről nem gondoskodtak megfelelően. Ráadásul annyira hajszolták a célt, hogy a legrosszabbkor érte őket az Orosz ellentámadás. Most ha egy vagy két hónappal hamarabb érik el Moszkvát, attól még ugyanúgy ki lettek volna merülve, csak annyi változott volna, hogy Sztálin hamarabb kénytelen hozzányúlni a távol-keleti tartalékhoz. Márpedig nem győzöm hangsúlyozni, hogy egy olyan hadsereg amelyiknek rosszabb az ellátása, nehezebben pótolja a veszteségeit, annak az a legfontosabb, hogy minél kisebb veszteséggel minél nagyobb veszteséget okozzon az ellenségnek. Annak idején Róma azért lett nagyhatalom, mert a Római Légió, ha kiállt egy nyílt terepre, egyszerűen ledarálta az ellenséget. Nálánál háromszor, négyszer nagyobb ellenséget is felmorzsolt nagyobb veszteség nélkül. Ugyanez érvényes a Németekre, ha fel lettek volna készülve a téli hadviselésre, és úgy érnek Moszkva alá, hogy jó állapotban vannak, és el tudnak hárítani bármilyen ellencsapást, az szerintem, fontosabb lett volna, mint az, hogy most ezt egy hónappal később vagy korábban teszik.

A lakosság megnyerésében teljesen egyet értünk. A háború legelején még komplett szovjet hadosztályok is megadták magukat a németeknek, abban a reményben, hogy harcolhatnak Sztálin ellen. És a népnek is elege volt a Kommunizmusból. De mint tudjuk, Hitler faji háborút vívott, és nem értett az alakoskodáshoz. Ehhez túl egyenes volt.
Az igazság pusztán nézőpont kérdése.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #331 Dátum: 2011.05.09 00:48:26 »
Alapvetően ne rossz értelemben vedd, de az oroszokra az a jellemző, hogy szereznek egy tervet, majd lemásolják és csinálnak belőle egy üthető, könnyen nagy számban gyártható darabot. Ez volt az atom bombánál is, és a sugárhajtású vadászaiknál. Ez meg rájuk jellemző. Most, hogy a T-34 az mekkora mértékben másolat már mindegy. Az biztos, hogy a BT-7 jó megoldásait beültették a T-34-be. Döntött homloklemez, futómű stb. A BT-7 meg valamiből született, és így visszamehetünk egész Amerikáig.
Hát így nézve igazad van, nem vitás. De ezzel az erővel akár azt is mondhatjuk, hogy pl. a Panther is koppintás, mert erősen a T-34-es inspirálta a tervezőit.

Én nem ilyen tágan értelmezem a koppintás fogalmát. Ruszkiknál maradva: pl. a Moszkvics 412-es 1.5-ös motorja - na, AZ koppintás, mert minimális változtatásokkal lenyúltak egy BMW konstrukciót. De a T-34-est semmiképp sem nevezném másolatnak.

Sugárhajtású vadászok? Melyikre gondolsz konkrétan?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #332 Dátum: 2011.05.09 00:53:37 »
Ugyanez érvényes a Németekre, ha fel lettek volna készülve a téli hadviselésre, és úgy érnek Moszkva alá, hogy jó állapotban vannak, és el tudnak hárítani bármilyen ellencsapást, az szerintem, fontosabb lett volna, mint az, hogy most ezt egy hónappal később vagy korábban teszik.
Nade azért értek rossz állapotban Moszkva alá, mert olyan volt az időjárás, amilyen. És azért volt olyan az időjárás, amilyen, mert október közepe helyett december elején értek oda.

Sztálint nem pusztán az a tény kellett volna megadásra kényszerítse, hogy a főváros elesett. Ezt én sem így gondolom. Hanem az, hogy ha a németek erősebbek lettek volna, mikor Moszkva alá érnek, akkor felmorzsolhatták volna az utolsó ép szovjet hadseregeket is - amiket a szovjetek bevetettek volna, és ugye be is vetettek a főváros védelmében.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #333 Dátum: 2011.05.09 01:13:46 »
...a tankoknak télen is üzemelni kell tudni, a repülőknek felszállni, a katonákat pedig etetni és ruházni kell, nem beszélve arról, hogy a kézi fegyvereiknek is működőképesnek kell maradni a hidegben. Na és ez egy óriási hiba, hogy erről nem gondoskodtak megfelelően.
Ez igaz - viszont arról ne feledkezzünk meg, hogy az volt az addigi száz év leghidegebb tele.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #334 Dátum: 2011.05.09 21:20:49 »
Jó olvasgatni a tankokról amit írtok. Tudom, már linkeltem korábban, de aki fogékony az ilyenre, sztem élvezné ezt a játékot. World of Tanks Pontosan érezhető a játékban amiket írtok, talán egy olyan "hibával", hogy a Tigris egy kicsit gyengébb, mint amit a híre sugall. De a KV egy finom darab, jelenleg azzal rombolok :D
Gabe 254.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #335 Dátum: 2011.05.09 21:38:32 »
Na, ez érdekesen hangzik, meg fogom nézni  :yes: !

Ami a Tigrist illeti: hát az tényleg hiba, ha a kelleténél gyengébbre vették. Mert bizony brutális jószág volt, mind tűzerő, mind védettség tekintetében. A korabeli nyugati szövetséges harckocsik között pl. egyetlen igazán veszélyes ellenfele volt:



A Sherman Firefly - ami nem más, mint az amerikai Sherman tank brit módosítása: a lényeg, hogy az eredeti löveget a kiváló brit 17 fontos (76.2 mm-es) páncéltörő ágyúra cserélték, és így a normandiai partraszállás idején hadrendben álló szövetséges harckocsik közül egyedüliként volt képes nagyobb távolságokról is kilőni a Párducokat és Tigriseket.

A németek szerencséjére azonban ekkoriban még elég kevés állt rendelkezésre belőle (2500 darabot gyártottak a háború végéig) - és nyilván, miután felismerték a képességeit, valamennyi német páncéltörő löveg és harckocsi elsődleges célpontjává "lépett elő". Ezzel együtt, a korabeli német veszteségek jelentős részét ez a típus okozta; pl. a híres Waffen-SS harckocsizó ász, Michael Wittmann Tigrisét is egy ilyen lőtte ki.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #336 Dátum: 2011.05.09 21:54:36 »
Ezen a képen jól látható, hogy milyen álcázófestéssel igyekeztek a Sherman Firefly-okat messziről nehezebben azonosíthatóvá tenni  :sorcerer:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #337 Dátum: 2011.05.09 22:13:02 »
A Sherman Firefly-on kívül amúgy volt még egy brit harckocsi, amely tűzerő szempontjából méltó ellenfele volt valamennyi német tanknak:



Ez a 33 tonnás Comet közepes harckocsi, amelynek a maximum 102 mm-es páncélzata ugyan nem nyújtott túl jó védettséget, viszont a 600 LE teljesítményű Rolls-Royce Meteor V12-es (benzines) motorjának köszönhetően mozgékony volt (maximális sebesség: 50 kmh) - a 77 mm-es HV (nagy torkolati sebességű) lövegének köszönhetően -amely az előbb említett 17 fontos páncéltörő ágyú továbbfejlesztése- bármely német harckocsi kilövésére alkalmas volt nagyobb távolságokból is.

Viszont csak elég későn állították szolgálatba - az első példányok '44 decemberében érkeztek meg a frontra.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #338 Dátum: 2011.05.09 22:33:39 »
És ha már itt tartunk, érdemes megemlíteni még egy brit konstrukciót, amely ugyan végül nem került szolgálatba a 2. vh idején, de az elvárások, amelyek alapján megtervezték, akkor születtek - ezek közül az egyik pl. az volt, hogy a páncélzata álljon ellen a német 88 mm-es löveg közvetlen találatának is. Ebből lett a Centurion nehéz harckocsi...



Eredeti változatában 51 tonnás, motorja egy 650 LE-s Rolls-Royce Meteor, fő fegyvere az alább említett 76.2 mm-es (17 fontos) löveg. Ezt aránylag hamar felváltotta egy 84 mm-es fegyver, majd szintén nem sokkal később az a Royal Ordnance 105 mm-es, mely időközben egészen egyedülálló pályát futott be a NATO és szövetségesei páncélos erőinél.

Hogy milyen kiváló konstrukció volt, azt jól bizonyítja, hogy számtalan verzióban készült, rengeteg példányban; hat évtizeden át állt szolgálatban számos haderőnél (néhány országban még ma is aktív szolgálatban van).

A típus hírnevét elsősorban az izraeli szolgálatban elért eredményei alapozták meg; ott egyébként komoly továbbfejlesztéseket eszközöltek rajta, így született meg a Sho't nevű változat...



A '73-as Jom Kippuri háborúban egészen döbbenetes hatékonysággal szerepeltek; nem egészen 100 Centurion állította meg kb. 500 szír T-55 és T-62 előrenyomulását - ezen belül, egy esetben 2 (két) ilyen tank tartóztatott fel 150 db T-55-öst és T-62-est, és egy 30 órás ütközetben 60-at lőttek ki közülük  :ph34r: !
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #339 Dátum: 2011.05.19 08:41:04 »
Egy elég ijesztő szám: a világon jelenleg kb. 20.000 (húszezer) nukleáris robbanófejjel ellátott harceszköz áll hadrendben.

Mondjuk, ahhoz képest kevésbé ijesztő, hogy 30 évvel ezelőtt ez a szám még 70.000 volt  :hmmmm:

De na. A kérdés, amit fel akarok tenni: fel tudjátok sorolni, melyek azok az országok, amelyik jelenleg atomfegyverrel rendelkeznek? 9 ilyen van jelenleg. Némelyik persze evidens... Némelyik kevésbé... És én még egyre egész biztosan tippeltem volna, de nekik nincs.

Szóval?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

zsoooc

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1578
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #340 Dátum: 2011.05.19 09:11:48 »
USA, Oroszprszág, Kína, Izrael, India, Pakisztán, Franciaország, Észak-Korea (nem gugliztam). Az 9.-et nem tudom, talán Nagy-Britannia vagy Irán?
Corolla 1,4 VVT-i 2005

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #341 Dátum: 2011.05.19 09:46:08 »
Még várok pár tippet, aztán írok  :yes:

És természetesen guglizni nem ér  :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #342 Dátum: 2011.05.19 09:52:39 »
USA, Oroszprszág, Kína, Izrael, India, Pakisztán, Franciaország, Észak-Korea (nem gugliztam). Az 9.-et nem tudom, talán Nagy-Britannia vagy Irán?

Nagy Britannia, ráadásul nem is kicsi erővel, az atomtengeralattjárókon telepített rakétáik és robbanófejeik meglehetősen korszerűek. Észak-Korea azért kérdéses, és a mai napig nem tudni, hogy a hetvenes évek végén közösen fejlesztett Izraeli-Dél Afrikai atombombából kapott-e az utóbbi, aztán ott a brazil program állása is érdekes kérdés.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #343 Dátum: 2011.05.19 10:23:47 »
Bion ám, a britek nukleáris arzenálja meglehetősen komoly!

Tehát hivatalosan így néz ki a dolog: USA, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország, Izrael, India, Pakisztán, Észak-Korea. Utóbbinak minden bizonnyal csak igen kis mennyiségű (talán csak egy-két) robbanófeje lehet.

Valóban, Dél-Afrika "sötét ló", és Brazília is kérdéses.

Irán... Hát, ha Iránnak lenne atomfegyvere, ők lettek volna az elsők, akik eldicsekszenek vele. Tutira nincs nekik, és sokkal jobb is ez így.

Én azon lepődtem meg, hogy Ukrajnának nincs. Feltételeztem volna, hogy megtartottak ezt-azt az ex-szovjet arzenálból. Hiszen stratégiai bombázó gépeik is vannak.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Fegyverek-lõszerek-bajonettek: Haditechnika
« Válasz #344 Dátum: 2011.05.19 10:30:12 »
Én azon lepődtem meg, hogy Ukrajnának nincs. Feltételeztem volna, hogy megtartottak ezt-azt az ex-szovjet arzenálból. Hiszen stratégiai bombázó gépeik is vannak.
Ja, opsz, ez túlhaladott infó volt. Közben utánanéztem... Voltak nekik ICBM-jeik, de kivonták már őket - és a nehézbombázóikat (Tu-22M, Tu-160) szintén.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )