Szerző Téma: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?  (Megtekintve 1426263 alkalommal)

0 Felhasználó és 42 vendég van a témában

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4290 Dátum: 2010.08.16 09:59:28 »
Ezt a benzinpazarlást, 50-nél harmadikban... :devil:
         

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4291 Dátum: 2010.08.16 10:02:06 »
Ezt a benzinpazarlást, 50-nél harmadikban... :devil:

Én szeretem ha 2-3000 között van a fordulat (vagy felette  :clap: ). Akkor nyugodt a lelkem  ::) .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4292 Dátum: 2010.08.16 10:10:59 »
...nem feltétlenül értek egyet azzal, hogy minél magasabb fokozatban, minél alacsonyabb fordulaton menjünk. Ez elég nagy terhelés (ha nemcsak gurítod hanem mondjuk van egy kis terhelése is) a csapágyaknak, hajtókarnak stb. nem?

Ha csak haladok egyenletesen, mondjuk Budapesttől különböző városban, és nem kell folyamatosan gyorsítani-lassítani, akkor 55-60 körül én is felkapcsolok 5.-ig. De, ha gyorsítani kell, simán visszadobok egyet, indokolt esetben kettőt. Igazad van, hogy, ha kis fordulatról gyorsítanék, az fogyiban is többletként jelentkezne (ezért váltok vissza, ha szükséges), de sima haladásnál - és szerintem a cikk írója is erre céloz, csak pontatlanul írta le - valóban jó megoldás a legmagasabb fokozat használata. Klímát egy Debrecen, vagy Békéscsaba méretű városban szerintem pazarlás, kivéve, ha tényleg 40 fok van és egész nap járja a várost kocsival az ember. Ha csak elugrok boltba, vagy konditerembe, vagy bárhová, nekem eszem ágában sincs klímát kapcsolni. Egyszerűen, mert amíg effektíve kocsiban ülök, nem hűl le az utastér, csak jól megfázok (torok, később ízületek). Városon kívül persze használom, áldásos találmány...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4293 Dátum: 2010.08.16 10:12:51 »
Ezt a benzinpazarlást, 50-nél harmadikban... :devil:

Mindig csúnyán nézek a zasszonyra, ha ezt csinálja. Aztán észbe kap és 4., "bocsi" arckifejezéssel.  :D
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4294 Dátum: 2010.08.16 10:17:38 »

Én szeretem ha 2-3000 között van a fordulat (vagy felette  :clap: ). Akkor nyugodt a lelkem  ::) .
Csak akkor nem kell foglalkozni a fogyasztással.
Nálam vannak azok a kis nyilak, amik jelzik a váltás szükségességét. Na azok 1700 körül már felváltást jeleznek, ha nincs intenzív gyorsítás és 1200 alatt kéri a visszaváltást (ez nem csak fordulatszám függő, a gyorsítás mértékétől, a sebességi fokozattól és még ki tudja mitől függ).
A klímát nem kapcsolgatom, nem azért van. Értelmetlen, hogy araszolgatsz a dugóban (a jó "tiszta" levegőjű belvárosban) és akkor kapcsold ki a klímát, húzd le az ablakot??? Pont ellenkezőjét teszem: klíma + belső keringetés. Inkább nem huzatom ki és leállítom a vasúti átkelőnél, ha piros, azon spórolok.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4295 Dátum: 2010.08.16 10:18:49 »
Klímát egy Debrecen, vagy Békéscsaba méretű városban szerintem pazarlás, kivéve, ha tényleg 40 fok van és egész nap járja a várost kocsival az ember. Ha csak elugrok boltba, vagy konditerembe, vagy bárhová, nekem eszem ágában sincs klímát kapcsolni. Egyszerűen, mert amíg effektíve kocsiban ülök, nem hűl le az utastér, csak jól megfázok (torok, később ízületek). Városon kívül persze használom, áldásos találmány...

Klímát én is csak akkor kapcsolom be, ha félóránál többet ülök az autóban. Tegnap elég sokat rohangáltam (rövid utak, városon belül, sok ki és beszállás), ilyenkor jön jól a leengedett ablak :-) .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4296 Dátum: 2010.08.16 10:23:10 »
Szerencsére alapvetően jól van megcsinálva az utastér szellőztetése, használtam már sokkal huzatosabb klímát is, amit ki is kapcsoltam a fenébe. Remélhetőleg ez Toyota jellemző - mármint a kevés huzat -, érdemben csak a saját autómról tudok nyilatkozni.  :surrender:

Érdekes mód, a fogyasztást kevésbé dobja meg, mint gondoltam előtte (kis cm3, szívó benzines). Nekem ugyanolyan használat mellett 2, max 3 deci plusszt jelent.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

barna.czukor

  • Vendég
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4297 Dátum: 2010.08.16 10:44:33 »
Ezt a benzinpazarlást, 50-nél harmadikban... :devil:
50-nél én is 3.-ban megyek még, csak 60-nál teszem be 4-be.

Én nekem van pillanatnyi fogyasztásmérő is, nem egyértelmű, hogy 50-nél mikor fogyaszt a legjobban. Ha full sík az út és nem gyorsítasz egy nagyon picit sem, akkor az 5. a legjobb. De ha egy nagyon picit kell gyorsítanod vagy pici domb jön, akkor 3.-ban és 4.-ben nem megy fel hirtelen annyira a pillanatnyi fogyasztás.

Ha spórolósan vezetek, akkor is sokszor 3.-ban megyek 50-nel, hiszen abból könnyen lesz 40, ha valaki bénázik kicsit és akkor 4.-ből vagy 5.-ből lehet is visszakapcsolni, 3.-ban viszont 40-nél is jó vagy. És akkor is el tudok 6 liter körüli fogyasztást érni, ha mindig 2.500 fölött van a fordulat. A titok abban áll, hogy gyorsításkor nem szabad nagyon internzívnek lenni, illetve kerülni kell a fék használatát, mindig hagyni kell kifutni a kocsit hosszasan.

Egyébként engem idegesít ez a fogyasztás dolog már eléggé, nem fogok azért menet közben idegeskedni vagy görcsölni, hogy kevesebbet fogyasszon, úgy vezetek, ahogy nekem és a motornak jól esik. Ha van lakott területen kívül nyílt egyenes, akkor megy 120-szal gond nélkül, nem fogok azért 70-nel szerencsétlenkedni, hogy jobban fogyasszon -- hiszen ezzel a többi résztvevőt is fenntartom (nem csak magammal játszok), ami meg parasztság és büntetni is kellene... Aki meg ennyire fillérbaxó, hogy nem képes normálisan haladni, annak javaslom a pszichológust, illetve a kerékpárt.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4298 Dátum: 2010.08.16 10:48:08 »
B.S. ne húzd fel magad.  :helpsmilie: ;)
Én szeretem próbálgatni a magam határait és jellemzően 90%-ban városban járkálok. Ahol dombnak felfele a főúton 50 5. pont jó, hazafele meg motorfék és 5. vagy üresben kigurulás van.
Azért az a fed. comp. hiányzik.  :surrender:
         

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4299 Dátum: 2010.08.16 10:51:47 »
Budapest, azért teljesen más. Amit B.S ír, az oda igaz, De vidéki nagyvárosban azért jellemzően kiszámíthatóbb a városon belüli közlekedés - és most itt nem a belvárosi dugóban araszolgatásról beszélek -.
...sem a 70-nel xarakodókról, mert az a másik véglet.  :gun_bandana:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4300 Dátum: 2010.08.16 10:57:10 »
Azért az a fed. comp. hiányzik.  :surrender:

Hidd el, nem ér kevesebbet az autód, mert nincs benne. Igazából kúton egy egyszerű osztást bárki el tud végezni, ha kíváncsi rá...  ;)
Ráadásul, mind a "mifajta" Cori, mind az újabb Yarisoké szerintem csapnivaló tudás szempontjából. Az, hogy pill. fogyit, átlag fogyit, meg átlag sebességet mutat, szerintem elhanyagolható. Sajna nincs "még megtehető távolság" opció, ami szerintem a mindennapi használatban igencsak jól jönne. Bár, ha sokat használja az ember az autót, akkor elég csak ránézni a tankoláskor nullázott napi számlálóra...  :whistling: :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

barna.czukor

  • Vendég
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4301 Dátum: 2010.08.16 11:28:26 »
Én szeretem a fed-comp-ot, nekem elég, amit tud, kiírja az átlagfogyasztást.  Az enyém viszonylag pontos is, 1-2 tizednél nem téved többet, de ez már nehezen is mérhető, hiszen a km-számlálós osztogatós módszer sem 100%-os. Annyiban jobb a fed-comp, hogy azonnal követhető szinte a fogyasztás alakulása a vezetési stílus függvényében. Pl. ha sokáig megyek konstansan, de utána elkezdek izomból előzni, akkor egyből látom, hogy mennyit nőtt a fogyi, kb. mennyit számít az előzgetés. Vagy ha picit lenyugszom a sportos vezetést követően, akkor egyből látszik, hogy mennyire gyorsan megy vissza a fogyasztás. Szóval könnyebb kiismerni a kocsit és megtudni azt, hogy hogyan reagál fogyasztásilag egy-egy eseményre.

A másik dolog, hogy sokat dob a kocsin a fed-comp optikailag is, szerintem sokkal jobban néz ki a kocsi ezzel, mint a szögletes, nem pontosan illeszkedő (széleken) hifivel. Mindenki, aki beül, egyből a fed-comp-ot nézegeti, majd utána mondják, hogy milyen kis patent autó ez, stb... A másik meg, hogy sok fejegység nagyon erősen világít, sokszor a tekerű körül, felhívva magára ezzel a figyelmet. Nos, nálam ez sem annyira zavaró, hiszen a hifi lent van, a szép fed-comp meg fent. A Civic-ben fent van a fejegység, oda nem is lehet akármilyen fejet venni, hiszen nagyon meghatározó helyen van egyrészt (dizájnilag), másfelől meg ha van erős világítása, akkor zavaróan vakít is. Pl. az én kék-tekerős Pio fejem ott kicsinálná a szememet, az tuti. Nah, ezért IS tetszik nekem a fed-comp, mert nem csak hasznos (szerintem), hanem tetszetős is. Az is jó, hogy bele van az óra és a hőmérő építve, így egy helyen kulturáltan minden megtalálható és ezeket az adatokat az utasok is jól látják...

Tény, hogy a vidéki városok kiszámíthatóbbak, mint BP, de ez sem mondható el az összes városról. A Balaton-parti városok pl. nagyon zsúfoltak nyáron és itt sokszor megy az araszolás. Mikor meg kiérsz a városból, akkor mindig van egy agyvezér, aki 70-nel feltartja a sort, előzni meg nem lehet, mert folyamatosan jönnek szembe, ugyanúgy 60-70-nel a 90 helyett...  :censored:

Tegnap mentem elég sokat a 81-es főúton is Fehérvártól Komárom felé. Az is halál, hatalmas a forgalom és mindig van egy 70-es gyökér, aki miatt feltorlódik 6-8 kocsi. Nah, ezek meg beletörődnek a helyzetbe és akkor szépen mindenki megy 100 km-t 70-nel egy tetüző miatt. Mikor meg megelőztem egyszerre az egész konvojt 120-szal, akkor meg csak néztek az emberek, aztán eltanulva, ők is elkezdtek előzgetni... Ugyan ez a 70-es is egyébként Siófok és BP között. Mindig van egy 70-es lúzer, aki fenntartja a sort, a többi meg beáll mögé vonatozni kis követési távolsággal. Néha már nincsen idegrendszerem előzgetni, ekkor bevallom, én is beállok a sorba és próbálok nem idegeskedni, bár ez nem szokott sikerülni.

A fogyasztásra visszatérve: attól is függ a dolog, hogy a kocsi ECU-ja mire van beállva. Ha sokat mész pörgősebben, akkor egy idő után már magasabb fordulaton is ugyan úgy jól fogyaszt a gép. Én nem vettem észre érdemleges különbséget az 1.500-as és a 2.500-as fordulaton történő kocsikázás között a fogyasztást illetően.

OFF:
A Civic nagyon pörgős, azzal tegnap 50 alatt 2-esbe mentem végig. Este az asszony ámokfutott vele a Hungárián, mert a nővére 1 éves gyereke végig ordított és már nem bírtuk az utat, így siettünk haza, hogy előbb tudjon aludni a gyerek. (Nem gondolná az ember, hogy 1,5 órás gyerekhiszti mit ki nem hoz a nyugodt sofőrökből...) Mondtam is neki, hogy az hülyegyerekhondás sztereotípiát ő is erősíti.  :lol:

Amúgy a Honda nagyon állat 5.000-től kezd el húzni és 6.500-on még rátesz egy lapáttal. Persze, hogy az ember pörgeti, mint az állat, annyira jó érzés zúzni vele. Őszintén megmondom, erősen gondokozom, hogy a Corollát eladom és veszek egy 160 LE-s fullos VTi Civic-et. Csak ahhoz az kellene, hogy legyen abból rendes példány.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4302 Dátum: 2010.08.16 19:48:24 »
A klímát azért használom, mert nem kívánok az izzadságban fürödni, amikor odaérek valahova. Ha csak akkor kapcsolom be, amikor már gyorsan haladok, már rég szétizzadtam magam, és értelmét veszti az egész szerkezet ( kivéve, ha az autópálya parkolójából indulsz, és ott is sikerült fa alatt parkolni).
Nem erre gondoltam. Vagyis nem így. Hanem úgy, hogy mikor pl. megállsz a pirosnál, akkor kikapcsolod a klímát. Egy darabig úgyis hideget fúj még ezután is, mondjuk fél-egy percig még simán. Aztán mikor megint elindultál és mondjuk már hármas-négyesben vagy, akkor megint bekapcsolod. Következő megállásnál megint ki. És így tovább. Ezzel érdemben nem csökkenne a komfort (így is hűtene folyamatosan), viszont a fogyasztás biztosan. Csak hát ki győzi ezt, folyton kapcsolgatni  ::) ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4303 Dátum: 2010.08.16 19:52:13 »
A cikket egyébként azért linkeltem, mert technikailag érdekes, és egy része talán be is tartható. Nekem egyébként az alacsony fogyasztásnál fontosabb prioritás az autó megbízhatósága és hosszú élettartama (önindító). Ezért nem feltétlenül értek egyet azzal, hogy minél magasabb fokozatban, minél alacsonyabb fordulaton menjünk. Ez elég nagy terhelés (ha nemcsak gurítod hanem mondjuk van egy kis terhelése is) a csapágyaknak, hajtókarnak stb. nem?
Csak ha nagy gázt (padlót vagy azt megközelítőt) adsz nagyon alacsony (mondjuk, 1500-as) fordulaton. Különben nem ártalmas. Szóval annyi a titok, hogy finoman kell gyorsítani ÉS minél hamarabb felkapcsolni.

Az persze fontos, amit a cikk is ír, hogy az autó időnként kapjon kicsit magasabb fordulatot is, tartósan. De ez már azzal is bőven teljesül, ha teszem azt az ember egy hónapban egyszer-kétszer megy pár száz km-t országúton, és ott 3000 körül forog a motor. Több nem kell hozzá. Városban nyugodtan fel lehet kapcsolgatni 2000 körül, ez nem fog semminek ártani (ha az ember betartja a korábban leírtakat), sőt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #4304 Dátum: 2010.08.16 19:56:15 »
Attól függ, mennyire alacsony az a fordulat. Pl az enyém 50-nél ötödikben megy 1500-as fordulatszámon. Itt még pont nem erőlködik, nem köhög, nincs baja, csak épp nem kell sok gázt adni és tudni kell, hogy nem fog kilőni gyorsításkor. Ha nagyon gyorsítani akarok, inkább visszaváltok negyedikbe, így úgy gondolom, nem terhelem a motort túlságosan. Mondjuk 1000 rpm-en nem pörgetném szívesen.
Ez így teljesen korrekt  :yes:

Persze lehet akár 1000-ről is gyorsítani, de ez inkább csak egyes-kettesben történjen, ahol a motor nagyon hamar elhagyja ezt a fordulatot, nem kell ott tartósan erőlködnie. De az 1500 az full OK, onnan már bátran lehet mondjuk közepes gázzal felgyorsítani is, ötödikben is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )