Szerző Téma: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?  (Megtekintve 1424619 alkalommal)

0 Felhasználó és 65 vendég van a témában

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3600 Dátum: 2010.01.27 19:35:43 »
Te Satriani, nem vagy matektanár véletlen? Ez a példa pont olyan volt, mint a matekkönyvekben.  :D
         

sanya77

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 248
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3601 Dátum: 2010.01.27 19:38:07 »
Nekem ugyanilyen használatnál 9.5-9.6-on áll most. 1.6 sedan. Mondjuk én nem járatom, egyből indulok. Amúgy szvsz tényleg nem hátrány járatni kicsit, hisz addig sincs terhelve a motor, és kicsit csak melegszik. Esetleg dugóban is álltok sokat?
3-4 km alatt nem sok dugóban állhatnak.  :D

A motor csak kopik, ráadásul rengeteg idő kell ahhoz, hogy üzemmeleg legyen terhelés nélkül, míg terhelés alatt - hogy vigyázva elindulsz vele szinte azonnal - sokkal hamarabb eléri a neki megfelelő üzemmeleg szintet, tehát a legoptimálisabb állapotot. Nekem 15 perc alatt pont annyira melegedett fel a víz (és akkor hol van még az olaj valódi bemelegedése, ahol nem kopik annyira a motor!), hogy az utastérben már langyi idő volt, de közel sem meleg.
Szóval hidegen ne koptassuk a motort. :)
15 perc után már fürdőruciban vezethetnék a jó fűtésnek köszönhetően  :lol:
corolla 1.6 HB terra 2004

Satriani

  • Vendég
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3602 Dátum: 2010.01.27 19:38:12 »
:D

Adót, pénzügyet tanítok.

Példa faktosoknak: milyen messze kell, hogy lakjon Józsi ahhoz, hogy az autója élete során kétszer annyit járjon a motor hidegen a melegítés miatt, mint amennyi feltétlenül elkerülhetetlen?  :eek:

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3603 Dátum: 2010.01.27 19:39:58 »
:D
Adót, pénzügyet tanítok.
Látszik. :D

Példa faktosoknak: milyen messze kell, hogy lakjon Józsi ahhoz, hogy az autója élete során kétszer annyit járjon a motor hidegen a melegítés miatt, mint amennyi feltétlenül elkerülhetetlen?  :eek:
Látszik, hogy nem vagyok matekból erős, még a feladatot is háromszor olvastam el, mire felfogtam. Na jó, end OFF:  :D
         

sanya77

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 248
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3604 Dátum: 2010.01.27 19:47:37 »
:D

Adót, pénzügyet tanítok.

Példa faktosoknak: milyen messze kell, hogy lakjon Józsi ahhoz, hogy az autója élete során kétszer annyit járjon a motor hidegen a melegítés miatt, mint amennyi feltétlenül elkerülhetetlen?  :eek:
Mi van akkor ha Józsinak eszébe jut,hogy van biciklije is és inkább azzal megy a munkahelyére?
corolla 1.6 HB terra 2004

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3605 Dátum: 2010.01.27 19:47:50 »
Ha alapjáraton jár, nincs megterhelve a főtengely, dugattyúk stb, és sztem csak jobb úgy terhelni, ha már előmelegedett kicsit az olaj, meg a motor, tehát elméletileg nem hülyeség.

Elméletileg nem hülyeség, de gyakorlatilag az. Ha úgy teszed fel a kérdést, hogy jobb-e hidegen terhelni a motort, vagy célszerű előmelegíteni az olajat (mondjuk állófűtéssel vagy elektronyos kieg.melegítéssel), akkor természetesen utóbbi a helyes válasz. Viszont ha úgy teszed fel a kérdést, hogy jobb-e a hideg motort helyben járatva, egy centit sem haladva minimális hatékonysággal melegítgetni az olajat, vagy inkább el kéne indulni és eközben jóval hatékonyabban üzemmelegre melegíteni a motort, az egy másik helyzet.

Gondolkozzunk. Józsi 3 km-re lakik a munkahelyétől, max. 5 perc alatt beér. Két lehetősége van: 3 percig járatja a motort, majd bemegy dolgozni, vagy egyből elindul. Mikor kap kevesebb terhelést a hideg motor, ha Józsinak van annyi esze, hogy amíg nem üzemmeleg az autó, nem pörgeti cirka 2000 rpm fölé?

Egyértelmű a helyzet, nem kell ezt túlbeszélni.
Anno, még vagy 15 éve az auto2 újságban volt egy cikk a téli autózásról. Ott is felhozták ezt, és ott azt írták, hogy -5 fok alatt nincs helye a vitának, bár asszem ezt karbisra értették, mert hozzátették, hogy befecskendezős tipusoknál is ajánlható a pár perces melegítés. Úgyis lehet valami elfoglaltságot találni 1-2-3 percre.
Ezt csak úgy leírtam, nem mondom hogy ténykérdés.

Satriani

  • Vendég
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3606 Dátum: 2010.01.27 19:49:27 »
Mi van akkor ha Józsinak eszébe jut,hogy van biciklije is és inkább azzal megy a munkahelyére?

Mikor jut eszébe: mikor már kiállt a garázsból, mikor a kávé+cigi utáni megérdemelt jutalmát tölti, vagy mikor épp beáll a cég udvarára?

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3607 Dátum: 2010.01.27 19:50:35 »
Mi van akkor ha Józsinak eszébe jut,hogy van biciklije is és inkább azzal megy a munkahelyére?
Ha megvalósul a tényleges bebringázás, azzal nagyon sok üzemanyagot spórol éves szinten, kíméli a környezetet, sportol, tehát csak dicsérni lehet.  :yes:
         

sanya77

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 248
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3608 Dátum: 2010.01.27 19:58:41 »
Mi van akkor ha Józsinak eszébe jut,hogy van biciklije is és inkább azzal megy a munkahelyére?

Mikor jut eszébe: mikor már kiállt a garázsból, mikor a kávé+cigi utáni megérdemelt jutalmát tölti, vagy mikor épp beáll a cég udvarára?
Tegyük fel már akkor mikor a megérdemelt jutalmát tölti-végzi. [rohog]
corolla 1.6 HB terra 2004

Konrad

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1314
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3609 Dátum: 2010.01.27 20:22:01 »
:D Adót, pénzügyet tanítok.
Az vicces, én 2-re szigorlatoztam belőle, úgy hogy minden alkalommal a számvitel tanár vitt haza Tatabányáig Győrből :D
Kedves nő volt, mindig a lányáról magyarázott :hmmmm:

A párom most jár mérlegképesre, kár hogy nem győri vagy! Épp tanár kellene neki :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2010.01.27 20:25:13 írta kleingy »
Konrád

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3610 Dátum: 2010.01.27 21:22:25 »
Ezek a tanácsok dízelmotorokra is igazak?

Nem, a dízelmotorokban légpárnákon siklanak a főtengelycsapágyak és a dugattyúk, szóval a kenésnek ott semmi jelentősége. ;)

Viccet félretéve: természetesen igen.
Dízelre különösen igaz, ugyanis nagy hidegben a dízel, ha nem terheled, tehát csak alapjáraton ketyeg, visszahűl! gyakorlatilag alapjáraton járatva (legalábbis az 1,4 d-4d) a motor nem melegszik...
Gabe 254.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3611 Dátum: 2010.01.27 21:29:21 »
Tudom, hogy más, de a régi szívódízel Kadettemnek kb 4-5x hosszabb idő és út kellett, hogy ugyanazt a meleget adja mint a benzines (most csak utastér melegről beszélek, nem a motor tényleges üzemi hőfokának eléréséről).
         

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3612 Dátum: 2010.01.27 21:32:04 »
Dízelre különösen igaz, ugyanis nagy hidegben a dízel, ha nem terheled, tehát csak alapjáraton ketyeg, visszahűl! gyakorlatilag alapjáraton járatva (legalábbis az 1,4 d-4d) a motor nem melegszik...
A többi dízel is ilyen manapság. Túl jók, nem fűtenek, csak mennek  :)

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3613 Dátum: 2010.01.28 08:19:46 »
Dízelre különösen igaz, ugyanis nagy hidegben a dízel, ha nem terheled, tehát csak alapjáraton ketyeg, visszahűl! gyakorlatilag alapjáraton járatva (legalábbis az 1,4 d-4d) a motor nem melegszik...
Bizony  :wacko: Csak akkor szoktam jaratni, ha utanatudom, hogy 20-30km-en at csak lefele fogok menni. Az total szivas. Meg 40 km utan sem uzemmeleg a viz (!) sem  :wacko:


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Mennyit fogyaszt, és hogy megy?
« Válasz #3614 Dátum: 2010.01.28 08:28:43 »
***! :eek: Nulla fok körül az enyém már kb. 2 km után hajlandó langyosat fújni általában, de a tegnapi -13 nagyon nem tetszett neki, 5-6 km után is még vacogtam, bezzeg mire beértem a 12 km-re lévő melóhelyre, már isteni idő volt.