Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1592044 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11940 Dátum: 2020.02.04 14:02:04 »
Ez így van, csak az ember, ha nem muszáj, nem adja át önként a lehetőséget a kémkedésre.
Ha nem volt nagyon figyelmes az ember, akkor tökmindegy. Win7-re is ugyanúgy lement a telemetria egy update-el.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11941 Dátum: 2020.12.06 19:30:21 »
Ha egy külső vinyót rácsatlakoztatok a gépre, és az azt írja ki, hogy formázni kell a lemezt, akkor van esély arra, hogy ami a külső vinyón van (volt), megmenthető?
music     

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11942 Dátum: 2020.12.07 06:46:21 »
Ha egy külső vinyót rácsatlakoztatok a gépre, és az azt írja ki, hogy formázni kell a lemezt, akkor van esély arra, hogy ami a külső vinyón van (volt), megmenthető?

igen van rá esély de adatmentő szoftvereket kell ráengedni és rengeteg idő. 
ha gondolod tudok segíteni ha fizikailag nem sérült.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11943 Dátum: 2020.12.07 09:44:35 »
Nem sérült. Az előző használatnál még jó volt, - talán ki sem húztuk a laptopból, mert állandóan szükség van rá - és a legközelebbi bekapcsolásnál azt írta ki, hogy formázni kell.
Köszi a segítséget, egyelőre van egy fizikailag közelebb lévő ismerősöm, aki ígérete szerint megnézi, aztán meglátjuk, mire jut vele.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10245
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11944 Dátum: 2020.12.07 10:32:41 »
Arra vigyázzatok, nehogy ugyanarra a meghajtóra mentse vissza az állományokat.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11945 Dátum: 2020.12.09 09:06:14 »
Arra vigyázzatok, nehogy ugyanarra a meghajtóra mentse vissza az állományokat.

Akinek ilyen eszébe jut inkább bele se kezdjen.  ::)

Múltkor hoztak egy notit totál kattogott a winyó win10 halott több tíz GB adat rajta.  full mentés kell.
kiderült hogy a WD fej lemezparkolási baja volt.  a wdidle3 progi megoldotta.  meg is lepődtem.
tulajjal vetettem új SSD-t ezt meg beraktam a PS4-emhez external winyónak.  gondoltam rossz lesz de nem  ::)
« Utoljára szerkesztve: 2020.12.09 09:11:10 írta murray »
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10245
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11946 Dátum: 2020.12.09 18:11:24 »
Akinek ilyen eszébe jut inkább bele se kezdjen.  ::)

(...)
Igen, de pont itt a fórumon volt már rá példa... Talán pont music mondta el, sajnos nem emlékszem pontosan  :hmmmm:
Egy videókamera SD kártyája volt a szenvedő alany.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11947 Dátum: 2020.12.10 09:47:41 »
kiderült hogy a WD fej lemezparkolási baja volt.  a wdidle3 progi megoldotta.  meg is lepődtem.
Túlmelegedés okoz ilyet - a winyó fém alkatrészeinek tágulása/zsugorodása miatt folyamatosan újra kell kalibrálni (menet közben) a fejmozgást - nos van amikor megkergül ez az algoritmus a winyó firmware-ben ha túl gyakran kell csinálni.
Ugyanaz a HDD még jó lesz más hőmérsékleti környezetben.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11948 Dátum: 2020.12.11 10:35:32 »
Igen, de pont itt a fórumon volt már rá példa... Talán pont music mondta el, sajnos nem emlékszem pontosan  :hmmmm:
Egy videókamera SD kártyája volt a szenvedő alany.
Igen, ráadásul hivatásos adatmentő csinált ilyet...
music     

logan

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 1
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11949 Dátum: 2021.10.02 14:38:00 »
Sziasztok,

Hátha valaki jobban ért hozzá, mint én és útba igazít. :) Üzleti laptop vásárlása előtt állok, sokfélét és sok helyről végignéztem, sok review-t elolvastam és jelen állás szerint talán a a Delleket találom a legszimpatikisabbnak. Ami tesztek alapján kifejezetten felkeltette az érdeklődésem, az a Latitude 7420 (konkrétan ő: https://westnotebook.hu/blog/uj-generacios-elmeny-dell-latitude-7420-teszt), a probléma csak az, hogy elég kevés írás van róla, így szívesen olvasnék néhány személyes tapasztalatot.

Köszi és üdv.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11950 Dátum: 2023.04.09 11:52:37 »
Azok népes táborát gyarapítom, akik nem engedve a zsarolásnak továbbra is Windows 7-et használnak operációs rendszerként az asztali gépen. Viszont ebből egyre több olyan jellegű problémám van, hogy bizonyos programok nem tudnak elérni frissítést, vagy legrosszabb esetben elérhetetlenek. Az asztali gépet kb. 10 éve vettem használtan még Tamástól, tehát elég idős, nem is felel meg a W11 kívánalmainak, pedig amúgy teljesen rendben van, nem jutna eszembe lecserélni. 10-re frissíteni nem tudom, van-e értelme, mert azt is kivezetik '26-ban.
Szerintetek mit érdemes tenni? Nyelni, frissíteni 10-re meghagyva a mostani gépet, vagy gépcsere + W11?
(Nem mellesleg ennyit a környezetvédelemről...)
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10245
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11951 Dátum: 2023.04.09 14:47:13 »
Sokáig én is ragaszkodtam a Windows 7-hez, aztán 5-6 éve vettem egy használt EliteBook 8440p-t, amit Win10-zel adtak el. Ki lehet kapcsolni rajta minden automata frissítést, és rendesen működik azóta is hála Istennek. Aztán a covidos időszak alatt kellett még egy gép, akkor vettem egy használt 8560w-t. Az is Win10-zel volt, és rendesen működik. Egyik sem kompatibilis a MS szerint a Win11-el. Azért nem agyalok még cserén, mert:
1. Egy cikkben írták, hogy "ősrégi" gépekre simán felment a Win11, amik processzorai nem voltak a tiltólistáján,
2. Simán el tudom képzelni, hogy visszakozik a MS, és vagy a Win10 támogatás lesz mg tovább, vagy a Win11 kevésbé lesz válogatós.

Ha meg nem jön be, akkor még mindig tudok fejleszteni, és valószínűleg olcsóbb is lesz az a gép  pár év múlva, mint most. Addig meg remélem, hogy elmennek ezek is  :yes:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11952 Dátum: 2023.04.09 19:44:47 »
Azok népes táborát gyarapítom, akik nem engedve a zsarolásnak továbbra is...

Előre bocs a hosszúért, de muszáj leírnom (ez úgyis egy csendes topik).

Ez a "tábor" mára már eléggé összezsugorodott, mert már nem azt a kort éljük. Ez még igaz volt úgy 10-15 éve, kb a Windows XP korszaka vége felé, akkor a Microsoft még valóban csak kullogott az iparág után, a "Windows Update" nevű förmedvény tényleg gyakrabban okozott több kárt mint amennyi hasznot hozott, és nem egyszer tényleg előfordult hogy a frissítés után nem hogy lassúbb volt a gép, hanem egyenesen használhatatlanná vállt. Elég durva tapasztalataim vannak e téren XP és Win7 korszakból, intézményes környezetből. Egész 2015-ig voltam Windows használó, addig én is úgy véltem hogy nem teszem fel a frissítéseket mert 1) nagyon lassan települnek fel és a drága időmből vesznek el 2) a frissítés utáni élet nem biztos hogy jobb lesz.

Ezzel szemben akkoriban minden más piaci szereplő sokkal komolyabban vette a feladatot, ilyen fiaskókról szó sem eshetett a Linuxok, Mac-ek világában. Az okostelefonok és mindenféle okos eszközök előretörése pedig egyenesen lavinaként elsodorta az egész iparágat, legalábbis amit az operációs rendszerek, förmverek frissítési igényeit, megoldásait illeti. 2015-ben, többek közt a Windows 10 számomra elfogadhatatlan, kötelező telemetriája miatt nagyjából szakítottam a Microsofttal, és áttértem (Ubuntu) Linuxra a magán gépeimen, amit azóta sem bántam meg. Szinte minden feladatra van már olyan alternatív program ami fut Linuxon és tökéletesen kiváltja a Windows-t. Néhány speciális eset van ami miatt muszáj Windows-t használni, de mivel ezek nem fő feladatok, elég ritkábban átboot-olnom Windows-ba. De van pár olyan speciális feladatot ellátó gépem is, amit muszáj volt Windows-osnak meghagyni.

Az internet nagyon megváltozott az elmúlt években elég csak a bix.hu statisztikára ránézni, csak az elmúlt 3 évet ha visszanézitek, a budapesti internet-elosztó központ összesített forgalma megduplázódott e három év alatt. Egy régi statisztikát valahol láttam, 2009-ben, amikor a Windows 7 megjelent, olyan 100Gbit/s körül voltak a napi terhelési csúcsok, ezek most úgy 400Gbit körül mozognak (itt Budapesten keresztül). Ez a dinamikus fejlődés nem csak azt jelenti, hogy többet nézünk videó stream-eket, meg többet lógunk közösségi fórumokon, hanem azt is, hogy a megnövekedett online jelenlét miatt az internetes bűnözés és is jelentősen megugrott.

Egyáltalán nem "zsarolás" kérdése ma már a Windows naprakészen tartása. Ezt már a Microsoft is belátta, ezért minden legális Windows 7-et ki lehet mind a mai napig ingyen váltani egy legális Windows 10-el. Elég csak újratelepíteni az operációs rendszert a gépen 10-esre, a Windows 7 aktiválási kulcsát kell megadni neki, el fogja fogadni - örökké, mint eredeti Windows 10-est (Pro-ból Pro lesz, Home-ból Home lesz stb).

Az ok egyszerű - és ez nem Windows specifikus dolog - egy szoftver fejlesztési életciklusában mindig elérkezik egy pont amikor már nem csak üzletileg/tervezetten, hanem technológiailag sem érdemes tovább toldozni/foldozni, ugyanazt a kódot bővíteni, duzzasztani. Egyre modernebb megoldások kezdenek kialakulni, melyek (nem mellesleg az újabb hardverek megjelenése okán, de a hangsúly a szoftver elvi összeállításán van) alapján érdemesebb megint felépíteni szinte nulláról az egészet, mert új szemléletek (és korábbi tapasztalatok) hatékonyabb, jobb megoldásokat ad.
Minden szoftvert (ma még) emberek írnak/programoznak, ezek meglehetősen komplex dolgok, amelyeket egyetlen ember már rég nem képes átlátni. Már egy x86-os gép működését sem képes egyetlen emberi agy megérteni minden mélységében (pedig az már nem mai technika!). Minden programban vannak hibák, olykor kisebbek, olykor nagyobbak, koncepció szintűek. Egyszerűen van, hogy már nem lehet azzal szöszmötölni hogy ezeket a végtelenségig csiszolgatjuk, mert az már az előrehaladást gátolja. Ekkor jön az, hogy a régi kód kuka, újat kell írni, új szempontok (és persze piaci igények) alapján, a réginek inkább csak a tapasztalatait megtartva. Nincs itt semmiféle zsarolási elmélet. A verseny ma már sokkal nagyobb mind régen volt Intel vs. AMD vagy Windows vs. Linux. Sokkal több processzor architektúra és gyártó van már (és amúgy a Linux sokmindenben rávert a Windows-ra, üzletileg is, de ez már más téma).

Visszakanyarodva a régi oprendszer vagy szoftver verziókra, azokról tudni kell (főleg ha nem voltak frissítve) hogy az emberi hibák ugyanúgy benne vannak, mint a mostaniakban. Csakhogy minél régibb egy rendszer annál többet foglalkoztak már vele a kiberbűnözők is, és annál inkább ismertek benne az olyan sérülékenységek, amelyekkel vissza lehet élni. Legyen szó bármiről, Windows, Linux, Mac, iOS, Android, okoskütyü förmvere stb. Ezért van az, hogy mindenkinek felhívják a figyelmét jó előre, hogy egy adott rendszernek mikor jár le terv szerint az életciklusa, ami után a szoftver gyártó deklaráltan nem foglalkozik többé annak fejlesztésével, hibakeresésével, hibajavításával. Ki van mondva, hogy aki ez idő után továbbra is használja a rendszert, az magára maradt, saját felelősségén - ha netán egy olyan kiberbűnözés áldozatává esik, mely a rendszer egy akár azóta ismert hibájára, sérülékenységére épülve történt. Nem nehéz belátni hogy a földi halandó nem sokat tehet a saját védelméért ilyen helyzetben.

Egyes hibákat publikusan gyűjtenek is dokumentálnak. Pl. itt van pár Windows 7-re rákeresve. Viszont nem minden felfedezett hibát osztanak meg nyilvánosan, azok, akik megtalálják...

10-15 évvel ezelőtt a kiberbűnözés annyira nem volt szem előtt, hogy az emberek ezt tényleg komolyan vegyék. Szerintem a Microsoft se gondolta akkoriban annyira komolyan ezt, hogy az update-ek kiadására olyan mélységgel figyeljenek mint ma teszik (akkoriban minden más iparági szereplő klasszisokkal nagyobb hangsúlyt fektetett a biztonságra sztem). Mára már a fertőzött linkek, SMS-ben, chat alkalmazásokban terjedő kártékony kódok mindnyájunk hétköznapjaiban ismerősek lettek.

Egy 2009-ben kiadott, frissítetlen operációs rendszer ne gondolja senki, hogy egyetlen véletlen kattintással egy kártékony linkre (akármilyen varázslatos különantivírusunk vagy tűzfalunk van) túl fogja élni sértetlenül. Pl. adatgyűjtő spyware-k, keyloggerek simán megvannak úgy a háttérben hogy az ember sose veszi észre őket és tökre biztonságban érzi magát, hamisan. Végtelen mennyiségű use case van kártékony célú felhasználásra. Az hogy a fertőzés hogy történik az mindegy. Egy idegen (ajándék, ingyen osztott, repis/reklámos) pendrive is elég.

music, nem tudom milyen gép amid van, de egy Windows 10 szinte semmivel sem "fogyaszt" többet mint egy Windows 7. Ha a gépbe van egy SSD meg jósok RAM, akkor borítékolom, hogy 10-essel is jó lesz. Azonban 10 év az nem kevés, nem tudom mi a használati cél - vannak ma már nagyon klassz "tiny" házas, miniatűr asztali gépek használtan egész jó áron, én több ilyet használok Windows 11-el, és Linux virtualizációval is. Nem mellesleg energiafelhasználásuk is töredéke egy nagy gépnek.
Ne úgy tekints rá hogy "nyelni kell" hanem haladni kell a korral, nézd a pozitív oldalát, újabb lehetőség tanulni, felfedezni valamit, és nem mellesleg nem egy "bontószökevény" szoftverkörnyezettel utazol az információs autósztrádán.

vd1234, én eddig soha se vettem új laptopot. Én is hiszek a környezetvédelem annak a módjában, hogy amit lehet, azt hasznosítsunk újra. Számtalan nagyvállalat 3 évente avultatja a teljes gépparkját, csomó helyen árulják a neten a 3-4 éves, tényleg alig használt prémium/üzleti notebook-okat az újkori értékük negyedéért-ödödéért, éves garanciával. Ugyanannyiért újat is lehet venni persze, csak sokkal szerényebb jellemzőkkel, és nem mellesleg gyengébb minőségben is.
Szervert is vettem használtan már (nagyvállalatit), tökéletesen jó most is. Ha kinövöm valamikor ezeket a használt laptopokat, újabb körökben lehet újrahasznosítani őket, pl. szegényebb környezetben élő gyerekeknek tanulásra még mindig alkalmasak.

Ma már a Windows is felzárkózott a többiekhez a hatékony frissítések tekintetében. Windows 10 és 11 egyaránt csendben és jól teszik a dolgukat e téren. A frissítés technikailag ma már nem egy zavaró folyamat (mármint nem úgy zavaró, mint az XP / Win7 korszakban volt) és tapasztalatom az, hogy a mindennapi használatot negatív irányba a frissítések nem befolyásolják.

Szerintem ma már felelőtlenségnek számít nem naprakész rendszert használni, akár számítógép operációs rendszerén, akár okostelefonon, vagy bármi más "okos" eszközön ami az internetre csatlakozik. Akkor főleg, ha az ember ezeken a gépeken bankol, fizet, személyes adatokat tárol, munkája van rajta stb.
Ez a világ ma már egyre inkább ilyen. Sajnos.
« Utoljára szerkesztve: 2023.04.09 20:12:18 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11953 Dátum: 2023.04.09 21:03:30 »
Tehát azt mondod, hogy W10-re updateljek?
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11954 Dátum: 2023.04.09 21:08:11 »
Azt, igen. Előtte természetesen biztonsági mentést csinálj mindenről.
Clonezilla segíthet akár a teljes Win7 mentésről akár úgy is, hogy eredeti állapotba visszaállíthatod, ha valami félre megy.