Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1591142 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11595 Dátum: 2018.04.13 15:50:41 »
A kezembe került egy ipari technikai katalogus, amelyben egy egész fejezet az arànylag olcso (10e Ft körüli) Raspberry Pi, Banana Pi stb. mini-szàmitogépekröl (alaplapokrol) szol. Van amelyikhez 7 colos LCD kijelzöt is ajànlanak, meg Wi-fi/Bluetooth kiegészitöt stb., és àllitolag Linux vagy Android oprendszerrel müködnek.

Pontosan milyen hàzi/otthoni alkalmazàsokra lehetne hasznàlni egy ilyen szerkentyüt, és miképp is müködik ez valojàban?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11596 Dátum: 2018.04.13 17:48:00 »
A kezembe került egy ipari technikai katalogus, amelyben egy egész fejezet az arànylag olcso (10e Ft körüli) Raspberry Pi, Banana Pi stb. mini-szàmitogépekröl (alaplapokrol) szol. Van amelyikhez 7 colos LCD kijelzöt is ajànlanak, meg Wi-fi/Bluetooth kiegészitöt stb., és àllitolag Linux vagy Android oprendszerrel müködnek.

Pontosan milyen hàzi/otthoni alkalmazàsokra lehetne hasznàlni egy ilyen szerkentyüt, és miképp is müködik ez valojàban?

nekem volt rasperry PI-m. de eladtam. nekem nem jött be.
elöször is:  nincs hűtés (vehetsz jó pénzért) 5 perc után 55 fokos a CPU.

ez magában egy nyáklap
kell hozzá jó töltö, ház, sdcard, (jó usb klav+egér az van)  meg ezer minden
nincs benne ram.  1gb az nulla.  bőviteni nem lehet.
mire megveszel hozzá mindent annyi mint egy régi pc. linux van rajta windows nem is lesz
megcsináltam rajta pár dolgot (retropie konzol stb) ennyi.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11597 Dátum: 2018.04.13 20:17:08 »
A kezembe került egy ipari technikai katalogus, amelyben egy egész fejezet az arànylag olcso (10e Ft körüli) Raspberry Pi, Banana Pi stb. mini-szàmitogépekröl (alaplapokrol) szol. Van amelyikhez 7 colos LCD kijelzöt is ajànlanak, meg Wi-fi/Bluetooth kiegészitöt stb., és àllitolag Linux vagy Android oprendszerrel müködnek.

Pontosan milyen hàzi/otthoni alkalmazàsokra lehetne hasznàlni egy ilyen szerkentyüt, és miképp is müködik ez valojàban?

A Raspberry Pi egy bankkártya méretű, egyetlen áramköri lapra/kártyára integrált számítógép, amelyet az Egyesült Királyságban fejlesztettek oktatási célokra.
A célnak tökéletesen megfelel, hobbizásra jó, tanulni a programozást, automatizálást. Lelkes rajongótábora van, és valóban millió kis extra kapható hozzá amiből bármit össze lehet "legózni" mindenféle ügyességeket.

Arra viszont nagyon figyelni kell, hogy a termékek kizárólag oktatási céllal készültek, semmiféle hosszabb távú konstans működést, megbízható üzemet nem szabad elvárni tőlük. A tervezési és gyártási folyamatból kihagyták az üzembiztonsági szempontokat - ezért ilyen olcsó.
Volt már több projektem amit eredetileg Raspberry Pi-vel csinált meg valaki, majd nekem kellett az egészet újracsinálni rendes hardverrel, mert random megbízhatósági faktorral üzemelt. E hónap végéig egy neves helyen kell kikukázzak 18 darab ilyet és valódi ipari megoldást telepítenem helyette, mert megették a kamudumát néhány éve, hogy jó lessz ez Raspberry Pi-vel...

Otthoni körülmények közé is csak akkor ajánlom tanulástól más célra, ha eleve úgy állsz hozzá, hogy szívesen babusgatod ha valami baja van.
« Utoljára szerkesztve: 2018.04.13 20:18:52 írta robi (Robi) »

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11598 Dátum: 2018.04.13 20:46:22 »
Köszönöm a véleményeket.

Mit lehet ezekböl otthoni körülmények között konkrétan kilegozni, ami talàn reàlis és kifizetödö felhasznàlàs lenne? Olyasmire gondolok, hogy mit lehet velük megoldani esetleg, amire a szàmitogép nem alkalmas, vagy kiegészitené azt? Vagy mit tudna egy ilyesmi többet csinàlni mint egy tablet vagy okostelefon?
« Utoljára szerkesztve: 2018.04.13 20:48:20 írta espero1 »
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11599 Dátum: 2018.04.13 20:54:50 »
mit lehet velük megoldani esetleg, amire a szàmitogép nem alkalmas, vagy kiegészitené azt? Vagy mit tudna egy ilyesmi többet csinàlni mint egy tablet vagy okostelefon?
Tulajdonképpen semmit. Egyetlen előnye a kis helyigénye, és viszonylag alacsony energiafogyasztása. Olyasmikre próbálják sokan használni, amire egy PC túl sok lenne, pl. kaputelefon, automata öntöző-vezérlés, státusz-kijelzés stb. amire folyamatos bekapcsolt állapot szükséges és egy komplett PC túl nagy és sokat fogyaszt a feladathoz képest. Van aki médialejátszót épít belőle de sztem már azzal is elég sok szívás van: a hardvere dekódere viszonylag kevés formátumot kezel, fő processzora meg gyengus ezt kompenzálni.

Adamo_sx

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 148
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11600 Dátum: 2018.04.13 22:15:29 »
Én használok ilyet kb. 4 éve médialejátszónak. A TV hátuljára van felcsavarozva, neten keresztül éri el a megosztott tartalmat. FullHD-ig szinte mindent lejátszik (megvettem hozzá a hardver codec license-et, kb. 2 font volt), emellett zenelejátszó, képnézegető, és IPTV (így az albérletben is tudom nézni az otthoni DIGI-t), CEC-en keresztül lehet vezérelni, azaz a TV távirányítójával tudom irányítgatni. Ma már viszont vannak erre a célra jobb eszközök, pl. az Amlogic S905(X|D) és társai.
De egy darabig használtam ilyet TVHeadend szervernek (azaz ez továbbította a fent említett Digit kifelé, de ez mára átkerült a NAS-ra), korlátokkal ugyan (átkódolni nem tudott, ahhoz gyenge), de hibátlanul működött.
Emellett jól használható tanulásra (ha már erre találták ki :) ), vannak fizikai portjai, amik könnyen elérhetők a programokból, így különböző szabályzókat, vezérlőket, érzékelő adatrögzítőt lehet belőle csinálni.
Valóban inkább olyanoknak lehet érdekes, akik szívesen bütykölnek, nem igazán az a bedugom a tápot, aztán next, next, ok és működik minden.
... Raspberry Pi, Banana Pi stb....
Pontosan milyen hàzi/otthoni alkalmazàsokra lehetne hasznàlni egy ilyen szerkentyüt, és miképp is müködik ez valojàban?

TCr

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 851
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11601 Dátum: 2018.04.14 07:00:32 »
Pár hete használok Raspberry Pi3-at, Allo BOSS DAC van felette, microSD kártyáról fut rajta Volumio operációs rendszer, egy pici akril házban van ez az egész.
Kiváló hangminőségű zenelejátszó a maga kategóriájában.
NAS-on lévő zenékkel etetem hálózatról, telefonnal vezérelve.
Allo BOSS Player az "összeállítás" neve.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11602 Dátum: 2018.04.14 11:51:49 »
- Az UTP kábel amit használtál biztos jó-e? Ha nincs bekötve mind a 4 érpár, vagy kontakt-hibás, akkor jóesetben is csak 100Mbit megy át rajta.

Rájöttem  :hmmmm:
a LAN kábel a hibás. a routerhez kapott kábellel 517Mbit-et mérek. a házon már átfűzött LAN-al csak 95Mbit-et.
most nemtom mi legyen?
szerinted lehet ebből a kábelből gigabitest csinálni az érpár módosítással? krimpelő fogóm van.
ez van ráírva a kábelre: ABBMK PATCH UTP FLAME RET IEC 603332-1 75 CELSIUS 4*2/0.14 MM2 ISO/IEC 11801 EN 50173 CATEGORY 5
3P VERIFIED

ezt már átfűztem a házon nagyon nincs kedvem szétverni mindent
vagy vegyek cat6 kábelt?

köszi!
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4547
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11603 Dátum: 2018.04.14 15:16:10 »
Ez Cat5 kábel, ebből stabil Gb szerintem nem lesz - ahhoz minimum Cat5e kéne.
Amúgy mekkora a távolság?
Attila 31
  - Avensis
- Prius

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11604 Dátum: 2018.04.14 18:52:33 »
Ez Cat5 kábel, ebből stabil Gb szerintem nem lesz - ahhoz minimum Cat5e kéne.
Amúgy mekkora a távolság?

hát kb 20-25 méter van átfűzve a födémen meg mindenhol. még ki tudom húzni.
jelenleg egy USB Tplink stick-el netezek.   ezzel 50mbit-et mérek wifin
itt számit hogy usb2/3?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11605 Dátum: 2018.04.14 23:15:23 »
Rájöttem  :hmmmm:
a LAN kábel a hibás. a routerhez kapott kábellel 517Mbit-et mérek. a házon már átfűzött LAN-al csak 95Mbit-et.
most nemtom mi legyen?
szerinted lehet ebből a kábelből gigabitest csinálni az érpár módosítással? krimpelő fogóm van.
ez van ráírva a kábelre: ABBMK PATCH UTP FLAME RET IEC 603332-1 75 CELSIUS 4*2/0.14 MM2 ISO/IEC 11801 EN 50173 CATEGORY 5
3P VERIFIED

ezt már átfűztem a házon nagyon nincs kedvem szétverni mindent
vagy vegyek cat6 kábelt?

köszi!
Én Cat6-ot fűztem. A sebességigény csak nőni fog, jobb most betenni az elérhető leggyorsabb megoldást.

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11606 Dátum: 2018.04.15 11:24:57 »
miénk huawei, kábelen 860mbps tud...
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11607 Dátum: 2018.04.15 11:40:57 »
a LAN kábel a hibás. a routerhez kapott kábellel 517Mbit-et mérek. a házon már átfűzött LAN-al csak 95Mbit-et.
most nemtom mi legyen?
szerinted lehet ebből a kábelből gigabitest csinálni az érpár módosítással? krimpelő fogóm van.
ez van ráírva a kábelre: ABBMK PATCH UTP FLAME RET IEC 603332-1 75 CELSIUS 4*2/0.14 MM2 ISO/IEC 11801 EN 50173 CATEGORY 5
3P VERIFIED

ezt már átfűztem a házon nagyon nincs kedvem szétverni mindent
vagy vegyek cat6 kábelt?

Hát a sima CAT5 kábel nincs gigabitre jóváhagyva 100m-es távon, de elképzelhető hogy 20-25m-en elmegy rajta a giga is. Nincs egy kábeltesztered? Hátha nincs jól lekrimpelve, vagy valahol szakadt. Bár az se mindig igaz, mert múlt héten pont egy ilyen esetet javítottam, amikor csak 100Mbit-es kapcsolat volt, a Fluke Microscanner Pro műszerem mindent rendben mutatott, ennek ellenére a kb. 15m-es szakasz nem akart gigás lenni. Újrafűzni lehetetlen volt, így egy kósza gondolat után lecsíptem az RJ45 dugókat mindkét végén, és tettem újakat. És jó lett! Gigabit elsőre a switch-ekben. Pedig a kábelteszterem nem a gagyi kategória, és mégse mutatta ki.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11608 Dátum: 2018.04.16 09:54:07 »
most ott tartok hogy szerencsére a gyerekszobába húzott LAN-on 500Mbit/sec-et mérek. az egy sötétszürke kábel nem patch kábel mint ez.
ahogy elnézem e huawei 2 LAN  portja közül csak az egyik támogatja a gigabitet a másik IpTV-re van.

úgy akartam hogy az én szobámba is legyen gigabit de 1 LAN aljzattal még ha lenne kábelem se megoldható.
maradok a wifin a gyerek gépén meg letöltök. 
amúgy is a DIGI 2 dobozt hozott +1 áram aljzat kell annak is kicsit elég már a kábeldzsindzsából.. :surrender:


most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11609 Dátum: 2018.04.16 10:29:18 »
most ott tartok hogy szerencsére a gyerekszobába húzott LAN-on 500Mbit/sec-et mérek. az egy sötétszürke kábel nem patch kábel mint ez.
ahogy elnézem e huawei 2 LAN  portja közül csak az egyik támogatja a gigabitet a másik IpTV-re van.

úgy akartam hogy az én szobámba is legyen gigabit de 1 LAN aljzattal még ha lenne kábelem se megoldható.
maradok a wifin a gyerek gépén meg letöltök. 
amúgy is a DIGI 2 dobozt hozott +1 áram aljzat kell annak is kicsit elég már a kábeldzsindzsából.. :surrender:
Miért nem cseréled le valamire? Nekem a mikrotik tud 5db Gbit portot és 5db 100Mbit portot, ez itthoni körülmények közt mindenre elég és kábelrengeteg sincs. Van egy fali konzolja ami kábelrendező is egyben.