Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1598473 alkalommal)

0 Felhasználó és 43 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10770 Dátum: 2016.04.19 11:56:35 »
Elég egy switch, de milyen switch akkor? Cisco kurzusba emlékezz vissza:
Egy alap switch = Layer 2.
Routing ugyebár = Layer 3.

Layer 2 szinten nem keverheted egymással a WAN és a LAN forgalmakat.
Egy manage-elt switch, ami VLAN-okat kezel, szét tud választani több Layer 2 hálózatot egymástól, és egy Trunk portra ki tudja őket tenni.
A router-be így elég lesz egy hálókártya is, ha azt is Trunk-ba állítod. Cisco terminológiával "router on a stick"  ;)
Így a WAN is, meg a LAN is mehet ugyanazon a hálókártyán, egyik be, másik ki, de mindenképp kell okos switch ami szét tudja bontani ezt. Egy jó kis TP-Link TL-SG2008 már tudja is ezt.
És akkor egy kábellel csatlakozik a switch a router PC-hez. Ez egyben WAN és LAN.
Egy port a switch-en lesz a WAN - ide jön a szolgáltató.
Többi port a switch-en lehet LAN.
És vigyázat - a maximálisan elérhető sávszélesség LAN-WAN irányban, az a hálókártyának sebességének fele, hiszen eloszlik a sebesség a két VLAN között.

Ez így marha bonyolulttá teszi a dolgot - sokkal egyszerűbb (és olcsóbb is) egy második LAN kártyát bedobni a gépbe, és maradhat a buta switch.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10771 Dátum: 2016.04.19 11:59:19 »
Többi is megoldható, tavaly fantáziáltam egy olyan webes hobby projektről, ami grafikus felületet csinál az oprendszer beállításokhoz, NAS és torrent dolgokat kezel ...
Minek...? Van már időtlen idők óta Webmin.
És Transmission-daemon saját webes felülettel.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10772 Dátum: 2016.04.19 12:02:21 »
Elég egy switch, de milyen switch akkor? Cisco kurzusba emlékezz vissza:
Egy alap switch = Layer 2.
Routing ugyebár = Layer 3.

Layer 2 szinten nem keverheted egymással a WAN és a LAN forgalmakat.
Egy manage-elt switch, ami VLAN-okat kezel, szét tud választani több Layer 2 hálózatot egymástól, és egy Trunk portra ki tudja őket tenni.
A router-be így elég lesz egy hálókártya is, ha azt is Trunk-ba állítod. Cisco terminológiával "router on a stick"  ;)
Így a WAN is, meg a LAN is mehet ugyanazon a hálókártyán, egyik be, másik ki, de mindenképp kell okos switch ami szét tudja bontani ezt. Egy jó kis TP-Link TL-SG2008 már tudja is ezt.
És akkor egy kábellel csatlakozik a switch a router PC-hez. Ez egyben WAN és LAN.
Egy port a switch-en lesz a WAN - ide jön a szolgáltató.
Többi port a switch-en lehet LAN.
És vigyázat - a maximálisan elérhető sávszélesség LAN-WAN irányban, az a hálókártyának sebességének fele, hiszen eloszlik a sebesség a két VLAN között.

Ez így marha bonyolulttá teszi a dolgot - sokkal egyszerűbb (és olcsóbb is) egy második LAN kártyát bedobni a gépbe, és maradhat a buta switch.
Na ilyen szinten már nem érdekelt soha a dolog :D
Minek...? Van már időtlen idők óta Webmin.
És Transmission-daemon saját webes felülettel.
Kivéve ha fejlesztő vagy, kell a tapasztalat és egy esetleges állásinterjún oda tudod rakni a nózik alá :D
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10773 Dátum: 2016.04.19 12:06:01 »
Na ilyen szinten már nem érdekelt soha a dolog :D
Na akkor azé kell két hálókártya. Egyik a LAN-nak, másik a WAN-nak. A LAN-t meg továbbosztot switch-el a gépeknek és a WiFi AccessPoint-nak és boldogság meg profizmus.  :D Télleg  :cool2:

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10774 Dátum: 2016.04.19 20:30:06 »
Na akkor azé kell két hálókártya. Egyik a LAN-nak, másik a WAN-nak. A LAN-t meg továbbosztot switch-el a gépeknek és a WiFi AccessPoint-nak és boldogság meg profizmus.  :D Télleg  :cool2:
Ohhh, a nyomtatószervert kihagytam a feature listából. Bár több router tudja ezt is, vagy van rá print server készülék.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10775 Dátum: 2016.04.19 22:13:24 »
Az a baj az ilyen all-in-one mindent tudó megoldásokkal, hogy ha bármi probléma bekövetkezik, mindent egyszerre buksz el. Elég egy véletlenül elcseszett update, aztán keresheted hogy melyik függőséget vágta haza...
A virtualizáció teremt ezirányú biztonságot, de pont a printszerver lesz az, amit neccesebb lesz megoldani vele.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10776 Dátum: 2016.04.19 22:36:51 »
Az a baj az ilyen all-in-one mindent tudó megoldásokkal, hogy ha bármi probléma bekövetkezik, mindent egyszerre buksz el. Elég egy véletlenül elcseszett update, aztán keresheted hogy melyik függőséget vágta haza...
A virtualizáció teremt ezirányú biztonságot, de pont a printszerver lesz az, amit neccesebb lesz megoldani vele.
Nézd, jelen pillanatban a UPC egyetlen modemje szolgálja ki a netet, telefont, belső hálózatot. Tegnap is ott álltam az ügyfélszolgálaton és vártam hogy frissítsék a készüléket, mert folyamatosak voltak a DNS hibák, a telefon meg megszakadt, amikor az üzenetrögzítő bekapcsolt. A TV is egy olyan set top boxra van rákötve, amiből a 4. lett elég stabil a használathoz. Tehát akarva, akaratlanul is az a helyzet hogy egy eszköz szolgál ki mindent.
Hobbi hálózatot meg azért tart az ember, hogy masszív oralitás útján tanulja meg a backupolás, visszaállítás, hibakeresés anatómiáját, mert hát a könyvekben szép képek vannak, de ágytámasz és WC papíron kívül nem sok hasznuk van :D
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10777 Dátum: 2016.04.20 08:30:00 »
Ilyen helyeken illik szét szedni a hálózatot rész-egységekre, és azokat összekábelezni. Mert tipikusan az szokott lenni a baj, hogy ahol bejön a vezetékes net, az pont nem az a legjobb hely, ahonnan WiFi-vel normálisan be lehet sugározni a létesítményt.

Ezért külön kell választani:
- ahol bejön a net, ott legyen a router, ami nem ad WiFi-t (vagy nem wifi-s modell, vagy egyszerűen az egész WiFi funkció legyen benne kikapcsolva)
- UTP-n legyen továbbkábelezve a belső (LAN) hálózat egy olyan pontig, ahonnan optimálisabb WiFi lefedettség biztosítható, és oda egy külön Access Point legyen telepítve, ami semmi mást nem csinál, csak a WiFi-t.
- ha tényleg nagy az ingatlan (pl. több emelet, vagy hosszúkás, egymásból nyíló szobák, esetleg egymás után szobák folyosóval), akkor könnyen lehet hogy egyetlen Access Point nem is elég.



kösz. itt az a gond hogy van egy 3 szintes ház. első emeleten jön be a net. én azt értem hogy LAN-t húzzunk ki az fsz-re és a 2. emeletre majd ott két wifi access point-ban de ezt nem akarják!   nem akarnak kábelezni, fúrni.  ha az elsőn és a fsz-en van a két wifi akkor ezeket hogy állítsam bridge-be?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10778 Dátum: 2016.04.20 09:44:18 »
kösz. itt az a gond hogy van egy 3 szintes ház. első emeleten jön be a net. én azt értem hogy LAN-t húzzunk ki az fsz-re és a 2. emeletre majd ott két wifi access point-ban de ezt nem akarják!   nem akarnak kábelezni, fúrni. 

Hát te tudod hogy mi a viszonyod velük. Én már jártam úgy, ügyféllel, nem azt csinálta amit javasoltam neki, ennek ellenére mindig megpróbáltam a maximumot kihozni neki mindenből - odáig fajult a dolog hogy majdnem naponta hívott olyasmikért, hogy a képernyőn megjelent egy hibaüzenet, most mit csináljak. Kénytelen voltam lerázni.
Ezért mondom, te tudod mi a viszony - magyarázd el szépen nekik, hogy ha nem úgy csinálják meg a rendszert, ahogy Te, mint szakember javaslod, akkor számítsanak arra, hogy ezután se lesz sokkal jobb.
Van olyan szaki aki direkt sz@r munkát csinál de közben azt a látszatot kelti, hogy baromi jó szaki, és úgy kaszál hogy sokszor kell kimenni az ügyfélhez és egyet kattintani. Meg van az a fajta, aki rendes munkát végez minőségi terméket tesz le - igaz rövid távon nem jár annyira jól, de hosszú távon a respekt kamatozik. Az, hogy a sarkadra állsz, eddig sosem okozott drámát senkinek. Akinek ez nem tetszik, az hívjon más szakit. Előbb utóbb sírva fog visszakönyörögni. Az ilyen gazdagékat nevelni kell, mert azt hiszik, mindent lehet.
 
ha az elsőn és a fsz-en van a két wifi akkor ezeket hogy állítsam bridge-be?
Nem tudom, ha nincs kábelezési lehetőség valami WiFi repeater üzemmódot keress rajta - de ezek gagyi megoldások lesznek.

Mutasd meg nekik ezt, pont 3 szintes házakra van kitalálva:
http://www.wireless-bolt.hu/-ubiquiti-unifi/507471-uap-3-unifi-access-point-80211-b-g-n-3-as-csomag


« Utoljára szerkesztve: 2016.04.20 09:47:46 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10779 Dátum: 2016.04.20 09:53:34 »
Nézd, jelen pillanatban a UPC egyetlen modemje szolgálja ki a netet, telefont, belső hálózatot. Tegnap is ott álltam az ügyfélszolgálaton és vártam hogy frissítsék a készüléket, mert folyamatosak voltak a DNS hibák, a telefon meg megszakadt, amikor az üzenetrögzítő bekapcsolt. A TV is egy olyan set top boxra van rákötve, amiből a 4. lett elég stabil a használathoz. Tehát akarva, akaratlanul is az a helyzet hogy egy eszköz szolgál ki mindent.
Hobbi hálózatot meg azért tart az ember, hogy masszív oralitás útján tanulja meg a backupolás, visszaállítás, hibakeresés anatómiáját, mert hát a könyvekben szép képek vannak, de ágytámasz és WC papíron kívül nem sok hasznuk van :D

Ebben igazad van! Tetszik a hozzáállás. Az tényleg igaz, hogy a könyvekben lévő száraz elmélet semmit nem ér gyakorlati (újra)próbálkozások nélkül, az iskola pedig nagyon felületesen kezeli ezt.
Én pl. a Cisco kurzus és gyakorlat után elmentem egy használt-informatikai eszközöket árusító helyre, és hazahoztam 2 darab régi Cisco catalyst C2924 XL EN switch-et, darabját 3500 Ft.-ért adták. Na miután azokon saját tempómmal át tudtam rágni magam, utána már úgy mentem a tanárhoz, hogy saját kérdéseim voltak. A tanulópénzt bele kell fektetni, az kétségtelen. Még mai napig megvannak a pinyóban, a ventiket kiszereltem belőlük, mert zajosak voltak, azok külön vannak.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10780 Dátum: 2016.04.20 15:55:57 »
Elég egy switch, de milyen switch akkor? Cisco kurzusba emlékezz vissza:
Egy alap switch = Layer 2.
Routing ugyebár = Layer 3.
...
Elég egy Layer 2 switch két VLAN-nal. Az egyik a "WAN", a másik a "LAN". A routing - Layer 3 - pedig marad a tűzfalon router-en, PC-n, etc.
Ehhez persze olyan switch kell, amin lehet két VLAN és trunk is.
Ha te is ezt mondtad, akkor bocs, félreértettem.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10781 Dátum: 2016.04.20 17:18:21 »
Pontosan ugyanezt írtam le.  ;)
Azt próbáltam kiemelni, hogy "mezei", "dobálós", "sima", "egyszerű" gigabites switch, ami többnyire akad otthon manapság, az még nem valószínű, hogy képes erre. Abba csak egy Layer2 hálózat van, és nem tud tag-elni VLAN-okat.
De 10-20ezer között már lehet venni ilyet, igaz nem Cisco-t, de az elv ugyanaz.
« Utoljára szerkesztve: 2016.04.20 17:21:51 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10782 Dátum: 2016.04.21 16:45:30 »
Fontos!
http://index.hu/tech/2016/04/21/korhazi_zsarolovirus_kiberbiztonsag_adatvedelem/

Kiemelném a legfontosabb mondatot az egész cikkből: Mindig legyen a fő rendszertől elkülönítve tárolt, rendszeres, ütemezett biztonsági mentés.

Kisvállalkozásoknak már vannak egészen elérhető áron olyan eszközök (NAS), melyekkel nagy biztonsággal meg lehet ezt oldani. A hétvégi eset, meg tegnap este is volt egy, amikor szívroham közeli állapotból hoztam vissza a cégtulajdonost, azért, mert sose gondolta komolyan az adatmentést, de most (talán utóljára) megúszta. Nagyon hálálkodott, mondtam neki, azzal hálálja meg, ha végre komolyan gondolja a saját cégének adatbiztonságát.

Tényleg nagyon gyatra a helyzet mindenkinél!

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10783 Dátum: 2016.04.22 09:05:05 »
gondold el Robi én egy 400 fős 18 szerveres hálón ülök és mind a 18 szerverről kell mentést csinálnom.
ráadásul w2003 szerverek amik alól kihalt a kazettás egység és az ntbackup meg nem kezeli a frissen rádugott NAS-okat és cobiannal bohóckodok naphosszat.  :cry:
idegesítő.  :cry:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10784 Dátum: 2016.04.22 10:21:08 »
Nem baj... ezek a szép kihívások...
De el tudom fogadni, hogy egy idő után kilátástalanná válik az egész, és utána tele az ember hócipője, mert éles helyzetben kinek a segge megy a vásárra...? Bizony. :no: