Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1598559 alkalommal)

0 Felhasználó és 50 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10605 Dátum: 2016.01.14 12:19:57 »
Ha UEFI rendszerű BIOS-al telepítetted, úgy, hogy a SecureBoot aktiválva van, akkor Ghost-olással (vagy hasonló módszerrel) kevés esélyed lesz utána visszaállítani működőképesen.
A SecureBoot funkciót (meg ezt az egész nyamvadt UEFI förmedvényt) azért találták ki az amúgy tényleg elavult BIOS szabványos megoldás helyére, hogy többek közt növeljék a gépek biztonságát, pont azzal, hogy ne lehessen külső programokkal baxtatni rendszerpartíciókat, adatlopást meg lehessen előzni, stb. (no meg az NSA-nak legyen beépített kiskapuja).
Szerencsére asztali gépek mezei alaplapjaiban ezek még kikapcsolhatók, de már a laptopokban alapértelmezetten be vannak kapcsolva, és van már olyan laptop is, amibe ki se lehet kapcsolni.

BIOS-t legacy módba tenni (már ha enged ilyet), SecureBoot-ot kikapcsolni, és úgy feltelepíteni az oprendszert.

Hivatalosan free szoftver "ghosztolásra": http://clonezilla.org/
ISO fájlt CD-re kiír, és arról boot-ol.
« Utoljára szerkesztve: 2016.01.14 12:22:15 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10606 Dátum: 2016.01.14 13:30:06 »
Hát bírni bírja, csak újratelepíti az összes drivert maga alatt, és újra kell indítani hozzá, azt' vagy sikerül, vagy nem. Szerencsések voltatok.
Ha azonos szériájú laptopban pakolod át, akkor elvileg nem(másfelől csak business class gépekben nem bukod a garit, ha kiszeded a hdd-t). Linuxról toltam régen én is, aztán mikor Ububtu Unity-re váltott, a napi reszelés mellé még ez is már sok volt(3D gyorsítót Google Earth alatt sose sikerült életre lehelni). Az utazós laptopon most is Kubi van, de már kiveszett a régi tűz. Azt nem értem, hogy miért csinálják azt, hogy mikor egy KDE már kiforrt, akkor váltanak az új, de instabilra, amiben semmi érdemi újdonság nincs. A Debian tök stabil, de onnan meg hiányolom a naprakész appokat.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10607 Dátum: 2016.01.14 13:36:07 »
Lapozz vissza párat ebben a topik-ban, Ubuntu Mate-t többen próbáltuk.
Windows kiváltásra tökéletesen alkamas. Mi azóta is azt használunk, céges laptopon, otthoni gépen, asszony laptopján egyaránt. Szakítunk a Windows-al, és ez most komoly.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10608 Dátum: 2016.01.14 13:48:14 »
Lapozz vissza párat ebben a topik-ban, Ubuntu Mate-t többen próbáltuk.
Windows kiváltásra tökéletesen alkamas. Mi azóta is azt használunk, céges laptopon, otthoni gépen, asszony laptopján egyaránt. Szakítunk a Windows-al, és ez most komoly.
Ez új, megnézem. Igazából elkezdtem nemrégen kíváncsiságból egy 60 órás linux rendszergazda alapképzést, mert eddig csak amolyan kocalinuxos voltam. Hobbiszervert ugyan üzemeltettem, de bőven vannak területek ahol csak a felszínt karcolgattam.
Egyébként meg a Win10 egész szellemisége arra utal, hogy a függetlenedés a jó irány. Pláne mióta Win 7/8/8.1-re is rátették a telemetria küldést az NSA Microsoft felé.


Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10609 Dátum: 2016.01.14 14:59:41 »
Ha UEFI rendszerű BIOS-al telepítetted, úgy, hogy a SecureBoot aktiválva van, akkor Ghost-olással (vagy hasonló módszerrel) kevés esélyed lesz utána visszaállítani működőképesen.....
Köszi, készen vagyok, frissítések után "klónoztam". Ja és sikerült a Secure Boot-ot kikapcsolni.
Fery

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10610 Dátum: 2016.01.14 19:03:36 »
Lapozz vissza párat ebben a topik-ban, Ubuntu Mate-t többen próbáltuk.
Windows kiváltásra tökéletesen alkamas. Mi azóta is azt használunk, céges laptopon, otthoni gépen, asszony laptopján egyaránt. Szakítunk a Windows-al, és ez most komoly.
Jaja, azóta is áldom Robi javaslatát és segítségét, hogy feltettem az asztali PC-k-re. Annyira szögegyszerű, hogy az valami brutális.  És mégis műxik. Jól.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10611 Dátum: 2016.01.14 19:57:45 »
Közben találtam róla pár screenshotot, el is töröltem pár nosztalgikus könnycseppet a jó öreg Gnome3 felület láttán. :D Már torrentezem is lefelé.

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10612 Dátum: 2016.01.14 20:16:08 »
Ez a Linux operàcios rendszer gyorsabb is mint a Windows, vagy stabilabb? Melyek lennének a fontosabb elönyök és a hàtrànyok egy pàr szoban?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10613 Dátum: 2016.01.14 20:26:59 »
Ez a Linux operàcios rendszer gyorsabb is mint a Windows, vagy stabilabb? Melyek lennének a fontosabb elönyök és a hàtrànyok egy pàr szoban?
Még nem tettem fel, de:
- ingyenes
- NSA backdoor mentes
- Ubuntu install általában 10-15 perc alatt kész van
- előtelepített programok(openoffice, torrentkliens, levelező, stb.)
- csomagkezelő amin keresztül kismillió ingyenes programot elérsz (pl. IRC, feliratbuherátor, szövegszerkesztő, adatbázis, webszerver, ftp progik, stb.)

Plusz van egy olyan tapasztalatom, hogy a linuxot nem kell évente újratelepíteni, hogy ne lassuljon be. De erről a disztribúcióról perpillanat még nem tudok semmit. Holnap ráteszem az utazós laptopomra, aztán meglátjuk. Dell E6410 60GB-s SSD-vel, reméljük gyors lesz.  Az Ubuntu 8.04 felületére hajaz a screenshotok alapján, úgyhogy nem volt kérdéses, hogy fel kell raknom. :D

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10614 Dátum: 2016.01.15 00:30:13 »
@Silent
Ha van egy linked az àltalad kiszemelt és jonak tartott Linuxhoz, azt megköszönném és azt hiszem, hogy ki is probàlnàm. Jöhet privàtban is, ha gondolod.
Ebböl is van 32-bites és 64-bites verzio?
Vajon régebbi, szerényebb képességü gépeken jobban muzsikàlna a Linux mint példàul az XP?
Elöre is köszönöm.
« Utoljára szerkesztve: 2016.01.15 00:32:16 írta espero1 »
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10615 Dátum: 2016.01.15 07:52:22 »
@Silent
Ha van egy linked az àltalad kiszemelt és jonak tartott Linuxhoz, azt megköszönném és azt hiszem, hogy ki is probàlnàm. Jöhet privàtban is, ha gondolod.
Ebböl is van 32-bites és 64-bites verzio?
Vajon régebbi, szerényebb képességü gépeken jobban muzsikàlna a Linux mint példàul az XP?
Elöre is köszönöm.

Nekem a két ősöreg asztali PC megfiatalodott az Ubuntu Mate telepítését követően. Sokkal gyorsabban feláll a rendszer hidegindításkor, kevesebb memóriát zabál, mint a Win.  Az öregebb gépek is elmuzsikálnak vele jól. Egy picit más, mint a Win, de nem kell gurunak lenni, hogy elkezelje az ember. Kis segítséggel én is fel tudtam telepíteni a gépekre, pedig nem vagyok informatikus.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10616 Dátum: 2016.01.15 08:35:54 »
annyira dicséritek ezt az ubuntut mindjárt ki is próbálom.
milyen office-t lehet rárakni?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10617 Dátum: 2016.01.15 09:44:22 »
Akkor ebböl az Ubuntu Mate-böl bàrmely interneten talàlhato verzio ugyanolyan jol hasznàlhato, vagy esetleg van egy különösen jo és ajànlott verzio?

Amùgy mi a különbség a különbözö nevü Ubuntuk között?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10618 Dátum: 2016.01.15 10:35:19 »
Ez a hivatalos honlapjuk, innen töltsetek: https://ubuntu-mate.org/

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10619 Dátum: 2016.01.15 10:42:58 »
Linuxból rengeteg fajta van. Ubuntu csak az egyik "irányzata".

Lényege, hogy az Ubuntu-t egy brit cég, a Canonical Ltd. gondozza. Itt található: http://www.ubuntu.com/
Az Ubuntu-nak töb al-változatai léteznek, melyek az eredeti brit elképzelésre épülnek, de bizonyos sajátosságokat szem előtt tartva, egyedi módon készítenek. Ezeket a brit cég hivatalos engedélyével teszik: http://www.ubuntu.com/about/about-ubuntu/flavours
A Canonical meghatározza, hogy ha valaki Ubuntu al-változatot akar fenntartani, akkor milyen követelményeket kell tejesítsen (nem az oprendszernek, hanem a fenntartási munkának mik legyenek a követelményei). Ezért az Ubuntu al-változatainak garantáltan ugyanolyan jó támogatása lesz, mint a fő változatnak, hiszen ugyanazokból a modulokból épül fel, ugyanazokat a frissítéseket kapja meg nap mint nap, stb.
Itt egy összehasonlítás az Ubuntu al-változatai között: https://www.maketecheasier.com/comparing-ubuntu-derivatives/

A fő Ubuntu változat a legújabb technológiákra nyomul, érintőképernyőt próbál támogatni, stb. Akinek ez túl gyors tempó, annak jók a konzervatívabb változatai, mint a Mate.