Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1597767 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10470 Dátum: 2015.09.07 21:29:45 »
Félig idevaló a téma, de nincsen igazán saját topikja.
T-home tripla előfizetésünk van, azaz internet telefon és tv. (Még mielőtt, azért t-home, mert itt nincs más.) A kábel tv még analóg, de azt most október 15-ig felszámolják, utána marad a 10 földi terjesztésű adó. Ezért a t-home mindenkinek felkínálja a lehetőséget a digitálisra váltásra. Ma kint volt az ember, és azzal a rossz hírrel szolgált, hogy a lakásban lévő koaxkábelek elég vacak minőségűek, nem alkalmasak a digitális jel folytonos ÉS szakadásmentes továbbítására. Hosszú távon ki kéne cserélni. Set top box-szal elodázható az egész, de amint több tévét akarunk, megint szembesülni kell a problémával. Hogy mi van a falban, azt ki tudja. 10 éve lett teljeskörűen felújítva a lakás, szóval vélhetőleg már gégecsőben fut minden, de hogy ki lehet-e húzni a régit, és betenni egy UTP kábelt a helyére, vagy neadjisten mellé, azt senki nem tudja megmondani. Ha elszakad a régi, akkor még a 10 adó sincs, és végig kell vésni a falat. És az előző lakó minden helyiségbe csinált egy tévékivezetést, szóval a lakás tele van a rossz kábelekkel.

Nagyon nem értek ezekhez a dolgokhoz, ezért kérdezem, hogy ez így hihetően hangzik, és ha igen, mit tegyek? Egyáltalán ezt ki csinálja meg, villanyszerelő, vagy t-homenak van alvállalkozója? És mibe fáj ez?
« Utoljára szerkesztve: 2015.09.07 21:32:13 írta music »
music     

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10471 Dátum: 2015.09.08 00:03:46 »
UTP kábelt akarsz vagy Koax-ot?
Hogy csőben fut-e minden - remélhetőleg nem gégecsőben, mert abban nehezebb cserélni - azt meg tudod nézni, ha leszeded egy fali csatlakozó tetejét.
Ha tudod mozgatni a kábelt, akkor valószinüleg cserélhető - ha nem szorul annyira, hogy magával tépjen másik kábelt. (Amúgy az antenna és az UTP kábelt külön csőbe kéne húzni.
Én megpróbálnék bedugni egy kábel behúzót a koax mellé. Ezzel hallanád merre megy a kábel és ha ez bemegy, akkor jó eséllyel be lehet húzni mellé másikat.
Mondjuk fontos volna tudni előre, hol van elosztva a koax, mert onnan kéne húzni a kábelt, de lehet akár az elosztó is gyenge minőségű.
Ha neked ehhez nincs affinitásod, akkor egy villany szerelő meg tudja csinálni.
Szerintem.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10472 Dátum: 2015.09.08 10:49:57 »
UTP kábelt akarsz vagy Koax-ot?
Ha már kábelt cserélek, akkor UTP-t.
Hogy csőben fut-e minden - remélhetőleg nem gégecsőben, mert abban nehezebb cserélni - azt meg tudod nézni, ha leszeded egy fali csatlakozó tetejét.
Ha tudod mozgatni a kábelt, akkor valószinüleg cserélhető - ha nem szorul annyira, hogy magával tépjen másik kábelt. (Amúgy az antenna és az UTP kábelt külön csőbe kéne húzni.
Én megpróbálnék bedugni egy kábel behúzót a koax mellé. Ezzel hallanád merre megy a kábel és ha ez bemegy, akkor jó eséllyel be lehet húzni mellé másikat.
Mondjuk fontos volna tudni előre, hol van elosztva a koax, mert onnan kéne húzni a kábelt, de lehet akár az elosztó is gyenge minőségű.
Ha neked ehhez nincs affinitásod, akkor egy villany szerelő meg tudja csinálni.
Szerintem.
Meg tudom keresni a villanyszerelőt, aki csinálta, de így tizenegy-két év távlatából nem hiszem, hogy pontosan emlékezne, mit hogyan csinált; azt meg feltételezni sem merem, hogy esetleg dokumentálva lett...
Na jó, legalább azt tudom, hogy villanyszerelő csinál ilyet.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10473 Dátum: 2015.09.08 11:45:57 »
Félig idevaló a téma, de nincsen igazán saját topikja.
Lakás, háztartás topik...

Ha már kábelt cserélek, akkor UTP-t.

Na most várjatok, ne keverjétek a szezont a fazonnal. Az UTP-n és a koaxon vihető jelek nem ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtják!

Az UTP kábelen internet/adathálózat vihető (azaz IP), és esetleg riasztó vagy analóg telefon.
Tehát TV-re az UTP csak akkor jó, ha IPTV szlolgáltatást rendelsz, és IP-s set top box-ot kérsz.

Koaxon RF jeleket (antenna) lehet vinni, tehát analóg vagy digitális rádió és TV csatornákat, akár földi adást továbbítani, akár kábelTV szolgáltatóét. (van olyan internet is ami koax-on jön, de az kvázi ugyanúgy jön mint egy TV csatorna egészen egy modem-ig, tehát nem közvetlenül megy a számítógépbe). Itt modernebb lapos TV készülékkel akár set top box nélkül is tudsz majd TV csatornákat nézni, a koax kábelt egyenesen a TV-be csatlakoztatva.
Szerintem a telekom az analóg TV-t ilyennel akarja kiváltani nálatok, nem feltétlenül IPTV-vel.

Hány helyen van TV készülék?
UTP kábelezés esetén ahány helyen van TV, annyi helyre kell IPTV-s set top box.
Koax kábelezés esetén, ahány helyen van régi képcsöves TV, oda kell csak sima set top box, ahol normálisabb (MPEG4-es) lapos TV, oda nem kell semmi.

A meglévő koax-ot a szerelő hogyan állapította meg, hogy meglévő kábelek nem alkalmasak a digitális jel folytonos és szakadásmentes továbbítására? Műszerrel mért jelszinteket minden egyes kábelvégen, vagy csak lazán szemrevételezett? Osztót cserélt?
Mert az tényleg igaz, hogy az össze-vissza toldozott-foldozott koax kábelezés valóban rossz szokott lenni, és én is mindig azt ajánlom, hogy lehetőleg új, és egy darabba legyen behúzva a koax toldások nélkül, az antenna és a készülék között (RG6-os koaxnak métere 40 Ft.).
Azonban ha rendes csillagpontos kiépítés van a házban (az összes szobából, az összes koax mint a csillag ágai egy helyen találkoznak és ott egyetlen osztó fogja össze őket), akkor nem vészes a helyzet. Egy új passzív osztó 1000 Ft. nagyságrend, egy aktív (erősítős) 4-8ezer Ft. Ha a kábelek 10 évvel ezelőtt lettek behúzva, akkor annyira nem öregek még. Lényeg, hogy új és öregebb kábel ne legyen egymással összetoldva.

Nyilván a szerelő alvállalkozónak jó buli rávágni hogy cseréltesd ki a kábelezést újra és akkor ő is jut munkához és ezáltal külön bevételhez, csak azért érdemes ezt pontosabban körbejárni.
« Utoljára szerkesztve: 2015.09.08 11:50:40 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10474 Dátum: 2015.09.08 14:22:31 »
Ő IPTV-t jött szerelni, én csak annyit kértem, hogy a mostani analóg helyet, a digitális adást is tudjam nézni. Az is lehet, hogy a kisasszonka kevert össze valamit. Jelenleg egy helyen van tv, nem is szívesen változtatnék ezen, viszont ha a gyerekek nőnek, előbb-utóbb szükség lehet többre is. Nyilván szeretném ezt kitolni, amíg lehet, kérdés, hogy meddig lehet. Viszont tavaly volt festve, ha a lakáshoz kell nyúlni, azt szívesebben kitolnám, amennyire lehet.
Azt a szerelő is mondta, hogy átmenetileg megteszi a set top box is, - én tk. azt hittem, hogy ezt fogja most hozni... -  csak esetleg néha megszakad az adás vétele, azt nem tudom, hogy mit mért, mit nem, mert közben értem haza. A kábelezésre annyit mondott, hogy még a 10 évvel ezelőtti kornak sem a csúcsminősége, de akkor az előző tulaj kábel tv-re és kábelnetre építette ki.
Szóval szerinted működnie kell egy sima settopboxszal is?
music     

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10475 Dátum: 2015.09.08 18:25:06 »
A THome-hoz csak annyit, hogy az analóg jeltovábbítást tényleg megszüntetik, de helyette ugyanazon a kábelen tolják a digitális jelet, ami DVB-T, DVB-C képes tévéknél zökkenőmentesen megy STB nélkül is.
Nálunk egy TV-n már úgy megy, a másik kettőt még lusta voltam átállítani.  :innocent:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10476 Dátum: 2015.09.08 18:37:00 »
felénk is úgy van.
aug1töl elvileg megszünt az analóg.
átállítottam digitálisra a lapos tv dvbc tunerére és ugyanugy jön minden. csak jobb a kép,van epg csat.info,stb.
20éves a koax kábel.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10477 Dátum: 2015.09.08 18:38:57 »
Ő IPTV-t jött szerelni, én csak annyit kértem, hogy a mostani analóg helyet, a digitális adást is tudjam nézni. Az is lehet, hogy a kisasszonka kevert össze valamit. Jelenleg egy helyen van tv, nem is szívesen változtatnék ezen, viszont ha a gyerekek nőnek, előbb-utóbb szükség lehet többre is. Nyilván szeretném ezt kitolni, amíg lehet, kérdés, hogy meddig lehet. Viszont tavaly volt festve, ha a lakáshoz kell nyúlni, azt szívesebben kitolnám, amennyire lehet.
Azt a szerelő is mondta, hogy átmenetileg megteszi a set top box is, - én tk. azt hittem, hogy ezt fogja most hozni... -  csak esetleg néha megszakad az adás vétele, azt nem tudom, hogy mit mért, mit nem, mert közben értem haza. A kábelezésre annyit mondott, hogy még a 10 évvel ezelőtti kornak sem a csúcsminősége, de akkor az előző tulaj kábel tv-re és kábelnetre építette ki.
Szóval szerinted működnie kell egy sima settopboxszal is?
vegyél egy lapos tvt mpeg4es dvbc tuner legyen benne és müködni fog.
vagy vegyél egy mpeg4es dvbC beltérit.
müködni fog.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10478 Dátum: 2015.09.08 20:13:26 »
vegyél egy lapos tvt mpeg4es dvbc tuner legyen benne és müködni fog.
vagy vegyél egy mpeg4es dvbC beltérit.
müködni fog.

Minden ami lapos (tányér, sarok, has. elem, buksza,pillantás, fing...)az múkodni fog, ha van benne izé? :1eye: :hmmmm: ;)
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10479 Dátum: 2015.09.08 21:19:46 »
Szóval szerinted működnie kell egy sima settopboxszal is?
Hát olyan set top box-ról, ami síma, még nem hallottam. Vagyis ha úgy nézzük, mindegyik síma...  :lol:

Set Top Box gyorstalpaló: DVB a Digital Video Broadcast rövidítése. Ebből alapvetően 3 fő fajta szabvány van, és mindegyik vételéhez saját fajtajú a Set Top Box készülék. Síma mind.
- DVB-T - Földi digitális adásokhoz (T mint Terrestrrial rövidítése) <- ez kell a MinDigTV-hez
- DVB-C - Kábeles digitális adásokhoz (C mint Cable rövidítése) <- ez kell neked a T-hez, képcsöves tévé tetejére
- DVB-S - Műholdas digitális adásokhoz (S mint Satellite rövidítése) <- ez kell pl. a tányéros Digihez
- IPTV - IP alapú digitális adásokhoz, ezt akarják rád sózni

A lapostévékbe épített tunerek általában egyben kezelik a DVB-T és DVB-C-t (pontosabban menüből választható, hogy melyiket akarjuk). A külön boxok általában vagy T-sek, vagy C-sek, vagy S-esek. Vannak nagyon okos set top box-ok melyek mindhárom fajta tunerrel fel vannak szerelve, de azok már százezres profi kategóriásak.

Még mindig nem írtad meg hogy az az egy tévéd ami van az újfajta lapos MPEG4-es DVB-valamilyen tunerrel szerelt-e, vagy régi analóg képcsöves.
Ha utóbbi, akkor javaslom kérjél a T-től egy DVB-C box-ot, hozzá menő fali kábelt kössék direkbe, többi ágat bontsák az osztóról. Jó lesz.
(ha jól emlékszem, akkor Te kerestél régebben VHS magnót rögzítésre? Ha a funkció még igény, akkor rögtön kérhetsz olyan boxot is, ami tud önmagában felvenni)

A gyerekek külön tévézésével ne törődj most, majd akkor, amikor a konkrét igény felmerül, ráérsz megoldani, az akkori kínálat fényében. Most kár ebbe időt/pénzt feccölni. Különösen az legfrisebb tévézési fogyasztási szokások felmérések fényében:
http://itcafe.hu/hir/ericsson_tv_media_felmeres.html
Könnyen lehet, hogy nem is fognak igényt tartani a TV-re egyáltalán, a fészbúk és auztáni korban.
« Utoljára szerkesztve: 2015.09.08 21:30:56 írta robi (Robi) »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26327
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10480 Dátum: 2015.09.09 22:17:00 »
Ma küldtek valamit postán, holnap megnézem, mit. Elég kicsi.
Azért jópofák, hogy ők változtatnak valami, és én szerelgessek.
music     

peti86

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 93
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10481 Dátum: 2015.09.27 11:34:46 »
Remélem jó helyre írom, van egy Samsung UE32C5000 tévém. Papiron lejátssza az MKV formátumot. Valójában pedig "ismeretlen vagy nem támogatott formátum" ír ki. Lehet szoftver frissiteni vagy valamit csinálni, hogy lejátssza?
olaszból fagylaltot, franciából krémest, japánból autót


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10482 Dátum: 2015.09.27 12:16:10 »
A Lakás háztartás témakrörben szoktuk a tévéket kitárgyalni.

- pendrive-ról/HDD-ről próbálkozol? NTFS, FAT32?
- mekkora az MKV fájl?
- mekkora a felbontása? mekkora a bitráta, hány mbit/s-os?
- hány hangsáv van benne (magyar, angol, stb.)? Milyen formátumú a hangsáv (AC3, DTS)?
- tömörített-e a header? (ezt tudom, nem egyszerű megállapítani)

Számos médialejátszó doboz és tévé nem képes az összes fajta MKV-t lejátszani, mert rengeteg variációban lehetnek a paraméterei. Általában ezek szoktak problémát okozni: DTS hang AC3 helyett (a DTS codec licenszdíjas, a lejátszó fejlesztői nem akarják beletenni mert eladott készülékenként kéne érte fizetni), gzip-el tömörített MKV fejléc, túl magas bitrátájú (ekkor akadozni szokott), lassú vagy hibásan formázott pendrive vagy HDD.

MKVtoolNIX-el át lehet szerkeszteni a nagyméretű fájlokat is viszonylag gyorsan, ki lehet hagyni a felesleges hangsávokat (pl. csak AC3 magyar legyen benne), gzip fejléctömörítést ki lehet hagyni.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10483 Dátum: 2015.09.28 18:50:32 »
Remélem jó helyre írom, van egy Samsung UE32C5000 tévém. Papiron lejátssza az MKV formátumot. Valójában pedig "ismeretlen vagy nem támogatott formátum" ír ki. Lehet szoftver frissiteni vagy valamit csinálni, hogy lejátssza?
Az MKV egy konténerformátum. Magyarán: fogod a filmet, belepakolod az MKV-ba. Aztán fogsz sok darab hangsávot, belepakolod az MKV-ba. Beszerzed a feliratfájlokat, belepakolod az MKV-ba.
Amikor lejátszod az MKV fájlt, választhatsz különböző hang és feliratsávok közül. A kérdés tehát az, hogy a TV melyik benne lévő formátummal nem boldogul.
Sajnos sokan az MKV-t a HD és fullHD filmekkel azonosítják, pedig nem az.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

peti86

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 93
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10484 Dátum: 2015.09.29 20:31:35 »
robi (Robi), akkor inkább átkonvertálom avi-ba és próbálom majd kerülni az mkv filmeket.

DonPrego, tudom mi az az mkv, az volt a kérdésem, hogy meg-e tudom oldani, hogy a tv is felismerje.
olaszból fagylaltot, franciából krémest, japánból autót