Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1600432 alkalommal)

0 Felhasználó és 49 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10380 Dátum: 2015.08.18 14:47:51 »
Kubuntu-m van a kis netbook-on, nem rossz, de a Mate jobb nála sokkal. Le fogom cserélni ott is.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10381 Dátum: 2015.08.19 10:18:39 »
PÜ-ben kértek segítséget a virtuális gépek telepítéséhez, gondoltam kiteszem ide a leírást, hátha más is hasznosnak találja.
Ezzel a módszerrel egyszerűen és kockázat mentesen lehet kipróbálni tetszőleges operációs rendszert a számítógépen úgy, hogy semmit nem kell átparticionálni, nincs adatvesztés, stb.
Az így létrehozott virtuális rendszer teljesítménye nyilván gyengébb mint akkor amikor direktbe fizikailag rátelepítjük a gépre, de tesztelésre, próbálgatásra kiválóan alkalmas. A lépések:

Telepítsd fel a VirtualBox-ot a Windows-os gépre. Amit még javaslok külön letölteni a telepítő mellett, az a "VirtualBox Oracle VM VirtualBox Extension Pack", ezt miután a VirtualBox feltelepült, a fájlra duplakattintással hozzá kell adni a VirtualBox-hoz.

Töltsd le az Ubuntu MATE telepítő DVD-t (ISO fájlként) innen. Ha a géped 64 bites processzorral szerelt, akkor 64 bites telepítőt tölts le (alul a "HTTP direct download" résznél egy kattintással tölthető).
A VirtualBox-ban hozz létre egy új virtuális gépet.
- adsz neki egy tetszőleges nevet
- típusnál válaszd ki: Linux, verzió: Ubuntu 64-bit (megjegyzés: ha csak 32-bit választható ki, a géped bios-ában engedélyezd a processzor beállításoknál a virtualizációs technológiát)
- memóriát adj hozzá legalább annyit, amennyit ajánl, vagy többet (attól függ mennyi RAM van a gépedbe)
- virtuális merevlemezként hozass vele létre egy újat, de állítsd be 30-40GB-ra (fontos: ez nem fog megenni rögtön ennyit a fizikai winyódról, ez csak azt határozza meg, hogy a virtuális gép mekkorának fogja látni a saját wincheszterét, de ténylegesen a gépeden csak akkora lesz az elfoglalt hely, amennyit beletöltesz)

Az így létrehozott gépet jelöld ki és a konfigurálás opciókat választva tuningolgathatsz még rajta, pl. a virtuális videokártyának érdemes adni több memóriát. Továbbá, a Tároló résznél az optikai meghajtójába be kell tallózni a letöltött ISO fájt - ez felel meg annak, amikor egy fizikai gépbe egy DVD lemezt teszel be.

Ezt követően a Start gombot megnyomva a fő ablakban, indul is a virtuális gép, és kezdi is telepíteni az operációs rendszert. Minden gyári opciót el kell fogadni, semmi okosságra nincs szükség, Linuxon belül tuningolgatni majd később, némi tapasztalat szerzés után érdemes.
Akár szűz Windows 10 is kipróbálható így, ha megvan az ISO telepítő image hozzá.

« Utoljára szerkesztve: 2015.08.19 10:23:46 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10382 Dátum: 2015.08.20 18:10:16 »
Így néz ki most az "Asztal". Kell a francnak a csempe...
Két monitort is tökéletesen kezel.

A "trükk" amivel a MATE Desktop Windows stílust kap: van benne egy program, "MATE Tweak". Ebben ki kell választani valamelyik "Redmond" stílust  :D   és máris alulra kerül a tálca, megszokott módon.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10383 Dátum: 2015.08.20 18:53:50 »
PÜ-ben kértek segítséget a virtuális gépek telepítéséhez, gondoltam kiteszem ide a leírást, hátha más is hasznosnak találja.


ez hasznos ki is próbálom ha egyszer csend lesz a melóban.  :clap:
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10384 Dátum: 2015.08.20 19:00:21 »
PÜ-ben kértek segítséget a virtuális gépek telepítéséhez, gondoltam kiteszem ide a leírást, hátha más is hasznosnak találja.
Ezzel a módszerrel egyszerűen és kockázat mentesen lehet kipróbálni tetszőleges operációs rendszert a számítógépen úgy, hogy semmit nem kell átparticionálni, nincs adatvesztés, stb.
Az így létrehozott virtuális rendszer teljesítménye nyilván gyengébb mint akkor amikor direktbe fizikailag rátelepítjük a gépre, de tesztelésre, próbálgatásra kiválóan alkalmas.

Tetszik, egy bajom van vele, nem tudom a felbontást átállítani, 480*600 elég csekély ablakocska. Nem jöttem még rá, hogy hogyan bírhatom változásra. A gépházában nem hagyja magát átállítani.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10385 Dátum: 2015.08.20 20:50:07 »
Tetszik, egy bajom van vele, nem tudom a felbontást átállítani, 480*600 elég csekély ablakocska. Nem jöttem még rá, hogy hogyan bírhatom változásra. A gépházában nem hagyja magát átállítani.
Nem lehet nagyobbra.
Fery

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10386 Dátum: 2015.08.21 01:43:46 »
Az furcsa, mert nekem - igaz Linux alatt - ment nagyobb felbontással is. Szeritnem be kell állítani a video memóriát, meg hogy milyen video HW van - lehet ez csak VGA.
Én már leszedtem, mert nem használom, de amikor kipróbáltam annak idején működött 1280 x 1024-ben is.
Itt is írják hogy lehet állítani, de a VM-et újra kell indítani. Meg fel kell rakni a a Robi álltal is említett extension pack-ot.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10387 Dátum: 2015.08.21 08:28:18 »
Az furcsa, mert nekem - igaz Linux alatt - ment nagyobb felbontással is. Szeritnem be kell állítani a video memóriát, meg hogy milyen video HW van - lehet ez csak VGA.
Én már leszedtem, mert nem használom, de amikor kipróbáltam annak idején működött 1280 x 1024-ben is.
Itt is írják hogy lehet állítani, de a VM-et újra kell indítani. Meg fel kell rakni a a Robi álltal is említett extension pack-ot.

Fent van az E-Pack, memóriát adtam neki, valószínűleg az a baj, hogy a monitort nem ismeri fel, lévén laposon van telepítve. Vagyis kvázi plug-in volt és ismeretlen monitorként kezeli alap felbontással. Mindjárt megnézem az user manualt, végül is ezért tettem fel, hogy próbálgassam.

Jelenleg ez a kép fogad a képernyő beállításoknál, itt nem enged semmit változtatni. A videomemória 128 MB-re (max) állítva.
« Utoljára szerkesztve: 2015.08.21 08:41:30 írta Trotter66 »
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10388 Dátum: 2015.08.21 14:48:21 »
Ez azért van, mert a virtuális gépen belül nincs feltelepítve a VirtualBox hardverének a driver-e. Bocsánat, elfelejtettem előbb ezt is írni.

A virtuális gép ablakának menüjében "Eszközök > Integrációs szolgáltatások telepítése".
Ezután meg fog jelenni egy ikon az Ubuntuban, "VBOXADDITIONS" és azon az "autorun.sh"-t kell elindítani.

Lásd: http://askubuntu.com/questions/22743/how-do-i-install-guest-additions-in-a-virtualbox-vm (Gnome classic rész).
Ez egy fekete ablakban szépen lefut. Virtuális gépet újraindít, és máris élvezhető a tetszőleges felbontás (akár a virtuális gép ablakának huzogatásával, tök egyedi felbontásra képes)
« Utoljára szerkesztve: 2015.08.21 14:51:47 írta robi (Robi) »

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10389 Dátum: 2015.08.21 15:05:19 »
És ha tudnátok hogy hol tart már a virtualizációs technológia ... a vmware már egy elég komoly cég, külön tanfolyamokkal stb ... vállalati környezetben az alkalmazás virtualizáció már mindennapos fogalom :)
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10390 Dátum: 2015.08.21 15:23:24 »
Bizony. Ma már szinte kizárólag csak virtualizált környezetben érdemes szervert működtetni.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10391 Dátum: 2015.08.21 21:46:10 »
Na itthon is felraktam az Ubuntu Mate-t (egyelőre duál boot-ban Windows-al, számítógép amikor bekapcsol, megkérdezi, melyik oprendszerrel akarom használni).
Minden frankón megy, még a szkenner (HP ScanJet G3110) a hálózati nyomtató (HP LaserJet 1022n) is hibamentesen feltelepítésre került. A külső USB-s hangkártya (AVID FastTrack Duo), a webkamera (Microsoft LifeCam Cinema), a gépbe épített memóriakártya olvasó és az USB3 kontroller maguktól fel lettek ismerve. A firefox profilmappát áthúztam Windows alól.

Rendben beállítottam a NAS elérését is Windows-hoz hasonló módon, a "Caja" nevű fájlkezelő kábé úgy néz ki mint a Windows Intéző, bal oldalt a fa struktúra alján látszanak a hálózati meghajtók. Amik intelligensen eltűnnek, ha megszűnik a kapcsolat (pl. kihúzom a hálókábelt), és maguktól megjelennek, amikor rendben van a hálózati csatlakozás. Ez bevallom picit macerásabb, nem sima kattintgatással értem el, a neten találtam hozzá leírást, egy szkriptet kellett megfelelő helyre bemásolni az én paramétereimmel, és egy konfig fájlt beállítani.
Total Commander-szerű fájlkezelőként Midnight Commander van, ez olyan karaktermódú progi mint a Norton Commander amire sokan emlékeznek DOS-os időkből. A Midnight Commander-t (és sokminden mást) az Ubuntu szoftverközpontból kell feltelepíteni, ez olyasmi mint pl. az Androidon a Play market.

Délután úgy hagytam a gépet, nejem odaült, szó nélkül nyitotta Firefox-ot az ismerős ikonjából és szokása szerint netezett. Jóformán észre se vette hogy nem Windows-t használ. Minden sokkal gyorsabb ugyanazon a gépen mint Windows alatt.
Benthagytam a boot managerben, hogy default-ban ezzel induljon a gép legközelebb  :tt2:
« Utoljára szerkesztve: 2015.08.21 21:52:24 írta robi (Robi) »

Fery

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2052
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10392 Dátum: 2015.08.22 06:22:06 »
Ez azért van, mert a virtuális gépen belül nincs feltelepítve a VirtualBox hardverének a driver-e. Bocsánat, elfelejtettem előbb ezt is írni.

A virtuális gép ablakának menüjében "Eszközök > Integrációs szolgáltatások telepítése".
Ezután meg fog jelenni egy ikon az Ubuntuban, "VBOXADDITIONS" és azon az "autorun.sh"-t kell elindítani.

Lásd: http://askubuntu.com/questions/22743/how-do-i-install-guest-additions-in-a-virtualbox-vm (Gnome classic rész).
Ez egy fekete ablakban szépen lefut. Virtuális gépet újraindít, és máris élvezhető a tetszőleges felbontás (akár a virtuális gép ablakának huzogatásával, tök egyedi felbontásra képes)
Ezt így nem is tudtam. Köszi!  :hug:
Fery

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10393 Dátum: 2015.08.22 09:37:36 »
Ez azért van, mert a virtuális gépen belül nincs feltelepítve a VirtualBox hardverének a driver-e. Bocsánat, elfelejtettem előbb ezt is írni.

A virtuális gép ablakának menüjében "Eszközök > Integrációs szolgáltatások telepítése".
Ezután meg fog jelenni egy ikon az Ubuntuban, "VBOXADDITIONS" és azon az "autorun.sh"-t kell elindítani.

Lásd: http://askubuntu.com/questions/22743/how-do-i-install-guest-additions-in-a-virtualbox-vm (Gnome classic rész).
Ez egy fekete ablakban szépen lefut. Virtuális gépet újraindít, és máris élvezhető a tetszőleges felbontás (akár a virtuális gép ablakának huzogatásával, tök egyedi felbontásra képes)

OK, csak egy a bajom, hogy nagyon láma  :ph34r: vagyok, nem találom a virtuális gép menüjében az Eszközöket.  A virtuális gépen rákerestem a fájl-ra, azt sem találja. Gondolom, hogy valahonnan le kellene töltenem, de a VBoxon sem találtam.
A menüsorban az Alkalmazások, Helyek, Rendszer, FF van, oszt annyi. Ezeken belül sem találtak Eszközök mappát...

Szóval: Help me, pls!  :flowers:

Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #10394 Dátum: 2015.08.22 12:16:12 »
Angol screenshot-ot találtam (ugyanígy néz ki, csak magyar az ablak):

A futó gép ablakának menüjében van. A legalsó, csavarhúzós menüpont.

Fusd végig ezt a cikket, nézd meg a képeket:
http://www.htpcbeginner.com/install-virtualbox-guest-additions-on-ubuntu-debian/
« Utoljára szerkesztve: 2015.08.22 12:19:01 írta robi (Robi) »