Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1598791 alkalommal)

0 Felhasználó és 40 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9975 Dátum: 2014.12.28 21:50:36 »
Csatlakozója válogatja, mibe akarod tenni. Sima SATA elég lesz, sztem.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9976 Dátum: 2014.12.28 21:52:27 »

Csatlakozója válogatja, mibe akarod tenni. Sima SATA elég lesz, sztem.
koszi![emoji6]
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9977 Dátum: 2014.12.28 23:57:16 »
Most hozott a jesszuska nekem egy 120GB-os Samu 840 EVO-t és már benne is van a laposban! :D
Adnak hozzá költöztető szoftot is, hogy az OS-t egyszerűen át tudd másolni.
Nagyon jóóó! WIN 7 kb 20 mp alatt bútol   :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2014.12.28 23:58:55 írta Nagycitrom »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9978 Dátum: 2014.12.29 09:47:53 »
Samsung SSD-k esetén mindenféleképp tegyétek fel a hozzá adott / letölthető "Samsung SSD Magician" nevű progit. Két fontos dologra jó:
- az SSD belső firmware-ének frissítése, ami az adattároló élettartamát növelni szokta, az újabb és újabb belső karbantartó algoritmusoknak köszönhetően, +hibajavítások
- időnként rá lehet nézni az SSD-specifikus állapot jelzőkre, közelgő végzetes hibát még adatvesztés előtt észre lehet venni. Ezt hagyományos Windows vagy Linux tool-okkal nem lehet megállapítani, a gyártó-specifikus app kell hozzá.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9979 Dátum: 2014.12.29 10:35:10 »

Samsung SSD-k esetén mindenféleképp tegyétek fel a hozzá adott / letölthető "Samsung SSD Magician" nevű progit. Két fontos dologra jó:
- az SSD belső firmware-ének frissítése, ami az adattároló élettartamát növelni szokta, az újabb és újabb belső karbantartó algoritmusoknak köszönhetően, +hibajavítások
- időnként rá lehet nézni az SSD-specifikus állapot jelzőkre, közelgő végzetes hibát még adatvesztés előtt észre lehet venni. Ezt hagyományos Windows vagy Linux tool-okkal nem lehet megállapítani, a gyártó-specifikus app kell hozzá.
Erdemes lehet felrakni, igen, de azt tudni kell, hogy ezek a teszter programok működésük közben nagy mennyiségű adatot írnak az SSD-re, ezért nem célszerű mindig tesztelgetni, hiszen, az élettartamot elsősorban az összes felírt adatmennyiség határozza meg. Ezt egy nagyon érdekes cikkben olvastam, ami részletesen leírta az SSD-kről tudnivaló dolgokat (választás, beüzemelés, élettartam, használat, stb.).
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9980 Dátum: 2014.12.29 13:26:26 »
Az általam említett 2. pontban szó sincs felhasználó által kezdeményezett és ütemezett tesztelgetésről, elég ha a státusz ablakra ránéz az ember időnként. Minden HDD és SSD teszteli önmagát rendszeresen, ez a S.M.A.R.T. rendszer része. A riportolt adatok értelmezéséhez viszont a gyártói szoftver szükséges, minden gyártó egyedi módon számít statisztikákat, olykor egy gyártó különböző modelljei között is van eltérés, már nincs univerzális igazság.
Ha egy lemez "egészségi" állapota a S.M.A.R.T. szerint már jócskán 80% alatt van, akkor már érdemes adatmentésen elgondolkodni, mert a romlás ritkán lineáris, azaz nem egyenletes sebességgel történik.
Ezt megnézni leghitelesebben a gyári szoftverrel lehet, azzal a verzióval, amit a meghajtóhoz adtak újkorában, vagy ami akkor elérhető volt. Sajna olyat is láttunk már nem egyszer, hogy a gyártó a saját régebbi modelljeit nem támogatja a legújabb szoftverénél, ezért mi sem egyszerűbb és logikusabb annál, hogy ha most vesz az ember egy új SSD-t, tegye is fel azonnal a szoftverét, aztán hagyja békén. Ha félévente egyszer ránéz, esetleg förmvert frissít, ha van, az megfelelő gyakorlat.

« Utoljára szerkesztve: 2014.12.29 13:35:53 írta robi (Robi) »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9981 Dátum: 2014.12.29 13:34:45 »
Ja, értem, oké.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9982 Dátum: 2014.12.29 14:45:49 »
Samsung 840EVO volt akciózva Emagon, talán még mindig olcsósított. Nekem lassan egy éves, működik...  :D

Viszont sztem 128-ast vegyél, és akkor a gyakran használt progik is mehetnek erre (böngésző, Office, World of Tanks... :D), meg ami indul a vindózzal együtt.  :yes:
Milyen néven futsz? ;)
Gabe 254.

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9983 Dátum: 2014.12.29 14:50:02 »
Ugyanúgy mint itt, talán PiciPeti_2 pontosan. IS3-al császkálok.  ::)

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9984 Dátum: 2014.12.31 14:41:39 »
Köszi mindenkinek a segítséget SSD-ügyben:hug:

Végül Kingstone V300 120Gb (450-450Mb/s) típusnál maradtam, nem a Samsung 840 EVO-nál.  :flowers:
Remélem, nem bánom meg. Igazából, raktáron volt a Samu is, de 8-9000Ft-tal drágábban,mint ez, ugyanúgy 3 év garival. Utána olvastam a gyártó honlapján is, az esetleges firmware frissítés teljesen rendelkezésre áll (bár, a jelenlegi gyári fw-m újabb, mint, ami elérhető a kingston.com-on) és kiokosítottam magam egy igen hasznos oldalról is. Amit leírt, az megállta a helyét, így ajánlom másnak is, ha SSD- vásárlásán töri a fejét.

Az SSD-m ára 13500Ft volt, ezzel a Samu képtelen versenyezni...

Az átszerelés simán ment, csak a laptopom alsó burkolatának egyik oldaláról törtem le 4db kis kapaszkodó klipszet, de így is illeszkedik jól. Az átszerelést nem igazán lehet eltéveszteni.
Készítettem egy Win7 telepítő pendrive-ot a Rufus-szal, ez is elsőre sikerült. (előtte "megvettem" a Win7-et  :devil: )
A BIOS-ban ellenőriztem a SATA beállításoknál, hogy IDE helyett ACHI legyen beállítva, de gyárilag ez volt beállítva, így már csak telepíteni kellett az op.rendszert és a szükséges drivereket.
Szépen össze is állt minden.

Eredetileg úgy terveztem, hogy a laptopban marad a sima vinyó is és a haldokló DVD-olvasó helyére építem be az SSD-t, de ehhez kellett volona vegyek 9-10.000Ft-ért egy alukeretet, amit inkább kihagytam. Maradt a DVD-olvasó, ellenben, kijött a hagyományos vinyó és a helyére beszereltem az SSD-t. Vettem 1380Ft-ért egy 2,5"-os König mobilrack-et a sima vinyónak,így az most egy 50cm-es adatkábelen csatlakozik a géphez. A rackhez kaptam egy műbőr tokot is, rettenetes kínai szaga van, de a célnak megfelel, majd kiszellőzik.  :)

Ami feltűnt egyből változás, az egyértelműen a kevesebb zaj és a gyorsabb működés. Nem tudok számokat mondani, de nem is akarok, hogy mennyivel, de gyorsabb, és nincs homokórázás.  :clap:

Az SSD-re a Win7 Home mellé jött az Office 2013 (csak a word, Excel és a Powerpoint), a rendszer driverek, az iTunes, a PS Lightroom 5.7, meg 1-2 apró kis progi, letöltött tartalom nem lesz a gépen. Partícionálva is egyben lett, nem láttam értelmét ekkora kapacitásnál külön partíciókra bontani.

A bekapcsolás is gyorsabb és a leállítás is, talán egy megfelelő kapacitású SSD-vel picit lehet gyorsítani egy korosabb gép működésén is. Nem tudom, hogy van-e ennél olcsóbb, egyszerűbb módja ennek...  ::)
Minden esetre engem majd a Photoshop Lightroom működése fog igazán érdekelni. Kíváncsi vagyok, hogy a fotók "behúzása", exportálása fog-e gyorsulni... :hmmmm:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9985 Dátum: 2014.12.31 15:05:01 »
Monnyuk az EVO 19 ezer. :) Sok fórumot olvastam mielőtt megvettem és több szakit (pl. Tamás69, MrIP) is megkérdeztem, mindenki, egymástól függetlenül az EVO-t javasolta azonnal, látatlanban.  ::)
A keret 4000 forint. :)
         

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9986 Dátum: 2014.12.31 15:40:31 »
Az SSD-m ára 13500Ft volt, ezzel a Samu képtelen versenyezni...
Már ennyire lent van az SSD?  :eek:
Kicsit lemaradtam, amikor utoljára néztem, a 120G-ás valahol 50e környékén volt  :hmmmm:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9987 Dátum: 2014.12.31 15:48:40 »

Már ennyire lent van az SSD?  :eek:
Kicsit lemaradtam, amikor utoljára néztem, a 120G-ás valahol 50e környékén volt  :hmmmm:
Az Intel-ek ott körül is mozognak. De a Corsair, Kingstone, Samu és társaik jóval olcsóbbak.
A 13ezer Ft nettó ár.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9988 Dátum: 2014.12.31 15:55:59 »
Monnyuk az EVO 19 ezer. :) Sok fórumot olvastam mielőtt megvettem és több szakit (pl. Tamás69, MrIP) is megkérdeztem, mindenki, egymástól függetlenül az EVO-t javasolta azonnal, látatlanban.  ::)
A keret 4000 forint. :)
Tudom. Tamas69-nek én is kikértem a véleményét.
Azt gondolom,  hogy azonos garanciális feltételek mellett nem biztos, hogy érdemes a drágábbat venni.
A Samsung hátránya (lehet), hogy nem gyártja tudtommal az SSD-t, hanem veszi, ellenben a Kingston-nal, ami az egyik legismertebb memória gyártó cég. Miért pont az SSD-je lenne rossz?
Majd kiderül, egyelőre a HD Sentinel 100%-ot és hiba mentességet mutat, mint, ahogy a Kingston Toolbox-a is. [emoji4][emoji6]

Plusz, a Samu csak netes vásárlással kerül 19000-be, ami számomra bonyolult garancia érvényesítést jelentene vidékről. A boltban, ahol vettem, ott nettó 21600 lett volna a Samu.
Ha a Kingston bedöglik, raktárról kiszolgálnak...
« Utoljára szerkesztve: 2014.12.31 15:59:45 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #9989 Dátum: 2014.12.31 16:14:57 »
***e egy "kicsit" drága a bolt.  :eek: Gondolom ők intézik akkor az esetleges garis ügyintézést is pl. 2 év múlva.
Na meg be is bafna ha hibás lenne egy zsírúj SSD.  :devil:
USB-vel kötötted a HDD-t a laptophoz így lebutítva a sebességet?  :?: Hát érdekes választás volt mindenesetre, de te dolgod.  :hug: Ha kell 4500-ért keret, szólj, januárban elvileg veszünk még egyet.