Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1598748 alkalommal)

0 Felhasználó és 36 vendég van a témában

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8685 Dátum: 2013.03.17 15:07:48 »
Édesapám gépe zavaró hangot hallat...
Odáig eljutottam, hogy a procihűtő ventillátor. Magára hagyva a gépet nem ad hangot, de használat közben ingadozik a fordulatszáma és ennek megfelelően berreg...
Intel feliratos, szerintem a proci gyári hűtője lehet. Rákerestem neten, de ilyet nem találtam már sehol, tehát valami alternatíva kellene, de itt megállt az én tudományom.
Mit kell nézni hogy egész pontosan passzoljon és jó legyen?
Segítsetek légyszi!

Az alaplap egy Asus P5KPL-AM SE. Annyit találtam róla, hogy LGA775-ös foglalata(?) van.
A proci pedig egy Intel Core2Duo E6500.

Előre is köszi.
Xanyi

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8686 Dátum: 2013.03.17 16:03:11 »
Ehhez bármilyen olcsó LGA775-ös proceszor hűtő jó lesz, nem egy melegedős proci.
Pl.:
http://www.edigital.hu/Intel_Processzorhoz/Arctic_Alpine_11_Rev_2_(Intel)_processzorhuto-p272113.html
http://elektrodigital.eu/webaruhaz/lga775_processzor_huto/20/ar/asc/1/1

Ezek az alaplapok a proci hőmérsékletéhez igazítják a hűtő fordulatszámát, így néha teljesen leáll a ventillátor. Ha nem minden fordulaton berreg, akkor megpróbálhatod a BIOS-ban beállítani azt a fordulatot, amin nem berreg (mert be lehet állítani fix fordulatot is).
Belépsz a BIOS-ba, és ott a Power menü alatt van a Hardware monitor, és ott a CPU Fan Speed (átállítás után el kell menteni a BIOS beállításokat, és csak újraindítás után állítja át a fordulatszámot).

Még egy dolgot meg lehet próbálni. A ventillátort lecsavarod, és az aljáról leszeded a matricát, így a közepén a tengelyhez egy csepp olajat tudsz tenni, majd matrica vissza. Így is meg szokott szűnni a kellemetlen hang. Csak ne vidd túlzásba az olajat, mert nem fog visszaragadni a matrica.
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.17 16:27:52 írta styu »

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8687 Dátum: 2013.03.17 16:30:36 »
Köszi!

A gond az, hogy csak magára hagyva nem kerreg. Ha már használom -> nagyobb fordulat, akkor berreg. Szóval ha alacsony fix fordulatra állítom, akkor melegedni fog, nem?

Így néz ki:
http://img08.aprod.hu/images_aprodhu/408259_1_644x461_intel-celeron-d336-28mhz-gyari-huto-szombathely.jpg

Akkor ki sem kell vennem, csak a kis matricát levenni?
Xanyi

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8688 Dátum: 2013.03.17 16:34:39 »
Általában az alján van a lyuk, de lehet, hogy ennek mégis a tetején lesz. Ha kicsit megvizsgálod a matrica közepét, talán érezni fogod, hogy lyukas-e alatta a műanyag, és ha szerencséd van, nem kell levenni (nem is tudom, hogy erről a fajtáról le lehet-e szedni a ventillátort).
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.17 16:38:05 írta styu »

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8689 Dátum: 2013.03.17 17:13:35 »
Köszi!

A gond az, hogy csak magára hagyva nem kerreg. Ha már használom -> nagyobb fordulat, akkor berreg. Szóval ha alacsony fix fordulatra állítom, akkor melegedni fog, nem?

Így néz ki:
http://img08.aprod.hu/images_aprodhu/408259_1_644x461_intel-celeron-d336-28mhz-gyari-huto-szombathely.jpg

Akkor ki sem kell vennem, csak a kis matricát levenni?

egy 2000Ft-os alkatrész miatt nem játszanék a proci testi épségével, ~55 °C körül normális, 65°C fölött már túlmelegedettnek számít ( és mi lesz nyáron, amikor a szoba nem 22 hanem 29 fokos )

http://capella.pcwebshop.hu/product_info.php?cPath=74&products_id=11960&osCsid=6cd02481e3c9f0d53011f70aaf745f78
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8690 Dátum: 2013.03.17 17:36:00 »
Programozói tehetséggel és vénával rendelkezőktől kérnék egy kis segítséget: kellene egy visual basic script / excel makro, hogy egy zárt rendszerű laborkészülékből kinyert csv adathalmazból (ami mindig ugyanolyan formátumú) egy előre megadott séma alapján a szükségtelen sallangot kigyomlálja és csak az értékes adatokat hagyja meg.
Az elmúlt hét évben sem a szervizesek, sem az informatikusok nem bírtak érdemben hozzányúlni a dologhoz, leginkább lesz.rják. Az informatikus azért, mert nem irodai gép és nem irodai program, a szervizes meg azért, mert ő csak a készülékkel magával foglalkozik.
A minap egy délután nekiültem és odáig eljutottam, hogy sikerült külső adathordozóra kimenteni az adatokat csv fájlban (eddig még ez sem sikerült senkinek), áttettem egy másik gépbe és ott excelben emészhető formára alakítottam. Csak túl sok a sallang, nekem meg nincs arra időm, hogy a napi mérések befejeztével ~2 órát gyomlálással töltsek. Az adatfeldolgozás mai napig úgy megy, hogy a nap végén kinyomatják papírra az ereményeket, majd egy hölgy nekiáll és bepötyögi Excelbe, adatmennyiségtől függően fél-két munkanap alatt.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8691 Dátum: 2013.03.17 17:40:56 »
Akkor még annyit tudtok esetleg segíteni, hogy ha veszek egy új coolert, akkor annak a cseréje hogyan történik?

Találtam videót róla a YouTube-on hogy hogyan veszem le meg teszem fel, nem tűnik ördöglakatnak. Viszont az nem világos, hogy van alatta valami hővezető paszta amiből új kell?
Xanyi

Yocee

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 571
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8692 Dátum: 2013.03.17 17:43:12 »
Hasonló feladatra az InDesign data merging részét használom, bár igaz, hogy nekem pdfbe kellenek ezek, és nem xls be.
De ha minden esetben ugyan ott vannak az adatok, akkor csinálnék egy 2 munkalapos xls-t, amibe a 2. oldalra beimportálom a csv-t, az elsőn meg csak a számomra érdekes adatokat linkelem be a 2. munkalapról.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8693 Dátum: 2013.03.17 17:54:41 »
Akkor még annyit tudtok esetleg segíteni, hogy ha veszek egy új coolert, akkor annak a cseréje hogyan történik?

Találtam videót róla a YouTube-on hogy hogyan veszem le meg teszem fel, nem tűnik ördöglakatnak. Viszont az nem világos, hogy van alatta valami hővezető paszta amiből új kell?
Jaja, ha leszedted a hűtőt, akkor újra szokás pasztázni. Ha új coolert veszel, vagy adnak hozzá fecskendőben, vagy a talpazatára lesz felvíve. Előbbi jellemző, utóbbit a dobozos procik gyári hűtőjén szokták alkalmazni.
A felvitelre két módszer van:
Vagy ráteszel egy borsónyit a proci közepére és ráteszed a hűtőt, vagy bankkártyával egyenletesen szétkened a felületen, hogy biztos mindenhova jusson.
Bizonyos típusú hűtőkhöz ezüst tartalmú pasztát adnak, ez jobban vezeti picit a hőt, de legalább zárlatot tud okozni, ha befolyik a proci és az alaplap közé.

Sőt, csak hogy tovább bonyolítsam a dolgot, ha nem elég fényes a hűtő proccal érintkező felülete, szokták polírozni, az elszállt agyú szingli geekek még a proci tetejét is szokták políroztatni ha tuningolni akarnak :D
« Utoljára szerkesztve: 2013.03.17 17:56:56 írta DonPrego »
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8694 Dátum: 2013.03.17 18:02:55 »
De ha minden esetben ugyan ott vannak az adatok, akkor csinálnék egy 2 munkalapos xls-t, amibe a 2. oldalra beimportálom a csv-t, az elsőn meg csak a számomra érdekes adatokat linkelem be a 2. munkalapról.
Köszi a tippet, ez nem hangzik rosszul!  :yes:
Ha esetleg senki nem vállalkozik egy scriptre, akkor megpróbálom ezzel. Valami bolondbiztos megoldás kell, mert tuti hogy széttúrják a file-t 16 mp alatt. Olyan, amit "mancika" is felfog és használni tud. Nélkülem.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

alvaro84

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 190
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8695 Dátum: 2013.03.17 18:42:27 »
Közepesen hülye kérdés, de nem poros az a hűtő a bordák között? Ha igen, érdemes kifújni, vagy kiporszívózni. Néha ez is megszünteti a pörgést, hiszen azért nyomja neki a rendszer, mert hiába a nagy légáram, ha a porrétegen át nem adja le a borda a hőt.

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8696 Dátum: 2013.03.17 18:49:15 »
Most olvastam vissza:
A proci hűtő fordulatszáma persze függ a terheléstől. Ha használat közben nagyon felpörög (gondolom nem COD-ozni szokott apukád), akkor lehet valami nem szükséges progi fut/figyel a háttérben. Bár manapság nem meglepő, ha egy sima index.hu leterhel egy többmagos gépet a sok Falsh animáció és effektek miatt (régebben a videa belinkelt lejátszója és leszívott lazán egy gépet).
És igen, poros is lehet a proci, de azt úgyis látod ha leveszed az oldallapot. Ha poros, akkor viszont fújkáld ki a tápegységet is.
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

styu

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 357
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8697 Dátum: 2013.03.17 19:48:12 »
egy 2000Ft-os alkatrész miatt nem játszanék a proci testi épségével, ~55 °C körül normális, 65°C fölött már túlmelegedettnek számít ( és mi lesz nyáron, amikor a szoba nem 22 hanem 29 fokos )
Szerencsére ezeket a procikat már nem lehet megsütni, lekapcsol a gép, ha túlmelegszik. De nem is volt szó a ventillátor leállításáról.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8698 Dátum: 2013.03.17 20:46:04 »
Szerencsére ezeket a procikat már nem lehet megsütni, lekapcsol a gép, ha túlmelegszik. De nem is volt szó a ventillátor leállításáról.

Kicsit továbbgondoltam  a dolgot -először zörög - no addig jó, mert csak a csapágy kopott, aztán megáll a hűtő, és nem zörög... user megnyugszik, hogy öngyógyuló, kicsit hosszabb üzem után viszont fagyni fog a gép.

A félvezető egy fura jószág, minél hidegebb, annál tovább lesz jó, a hőmérséklet növekedésével exponenciálisan növekszik a diffúzió, ami szép lassan a struktúra degradálódásához vezet . újonan csak 90 fokosan fog megfagyni a rendszer, aztán ha nagyon sokat sül, egy-két év és már 70 fokon is...

- szóval attól, hogy üzemi hőmérséklet 5-90°C és túlmelegedve automatikusan sebességet csökkent, ill. lekapcsol - ha előtte nem fagy meg a rendszer- még nem szerencsés túlmelegíteni.

Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #8699 Dátum: 2013.03.17 20:51:55 »
Akkor még annyit tudtok esetleg segíteni, hogy ha veszek egy új coolert, akkor annak a cseréje hogyan történik?

Találtam videót róla a YouTube-on hogy hogyan veszem le meg teszem fel, nem tűnik ördöglakatnak. Viszont az nem világos, hogy van alatta valami hővezető paszta amiből új kell?

Fekete pöcköket a nyíllal jelzett irányban lapos csavarhúzóval 90°-ban elforgat, majd pöcköt felhúz; a hűtőt finom jobbra-balra forgatással a procitól elválaszt ( merthogy  a hővezető paszta jól összeszárad többnyire)

A paszta maradékát egy papírtörlővel - lehetőleg szárazzal letörölgetni, majd az új ventit ráhelyezni, és a négy pöcköt forgatás nélkül benyomni a lyukakba. -recsegni fog, de többnyire minden túléli :)

A legtöbb hűtőre ma már rányomják a megfelelő mennyiséget, ha mégsem, akkor adnak mellé egy kis zacsival - no az a amennyiség kb 3 procihoz is elég, vagyis ne tegyél rá egy borsónyinál többet.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!