Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1598619 alkalommal)

0 Felhasználó és 45 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7260 Dátum: 2011.07.18 15:00:28 »
DD-WRT-ben hol kellene ezt beállítani? Végignéztem a web guit, sehol semmi.
Nálam (asus-on) itt van: Services > SES / AOSS / EZ-SETUP / WPS Button > Turning off radio opció

Valaki itt írja, hogy a legfrissebb DD-WRT-vel csak akkor tudja kikapcsolni a WiFi-t, ha minden kliensét előbb leállította. Nem tudom, tiéd ennél régebbi verzió lehet?

Ugyanakkor megjegyzem, mostanában már nem foglalkozom ilyen szinten a WiFi-vel, mert mint már többször is kifejtettem, szerintem nem éri meg - így most gőzöm sincs, hogy melyik router melyik DD-WRT-vel hogy kezeli le ezt a problémát. Régebben (olyan 11ezres build környékén) próbáltam egyszer, és működött, és a Tomato-val (aszem v22 vagy v23) használtam is így ki/be kapcsolgatva.

Satriani

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7261 Dátum: 2011.07.18 15:24:55 »
 :eek: :clap: Tényleg ott van, köszi! Nekem egy régebbi verzió van, ugyanígy viselkedik, de már az is haladás, hogy tudom, egyáltalán létezik a funkció.

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7262 Dátum: 2011.07.18 20:58:30 »
Elado sony vaio erdekel valakit? 2-3honapos, hibatlan.
Mennyi?

Elkelt, a Mac, amit sznobsagbol akartam venni, szoval bejegelve egy kicsit.
Amugy 1db, es 135ezer korul gondoltam erte.
kisa
born to ride

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7263 Dátum: 2011.07.18 21:32:26 »
Ha az a feladat, hogy a WiFi ki/be kapcsolását a routeren elhelyezett nyomógombbal közvetlenül lehessen megoldani,
Igen, ez lenne a cél. És valami olyan vasat keresnék, ami ezt gyárilag tudja.  ::)
Mivel nálam nem megy a WiFi, csak akkor kellene, ha mondjuk telefonnal rácsatlakoznék net céljából. Most ezért pl nem kapcsolom be a PC-t, túrok bele a router menüjébe, hogy pár percet netezzek a mobilon.
Így marad a szemközti házban lakó "free wireless network service" opciója, csak nem fogom a jelet a lakás minden pontján és nem túl kényelmes az erkélyajtónál ácsorogni  ;)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Satriani

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7264 Dátum: 2011.07.19 08:59:09 »
...És valami olyan vasat keresnék, ami ezt gyárilag tudja.  ::)

Az mé' baj, hogy fel kell tenni egy nem gyári, de sokkal okosabb firmware-t? Kb. 5 perc meló, majd a beállítás (amit a gyári firmware is kíván), pofonegyszerű. Egy tomato vagy dd-wrt korántsem sufnituning, profi cuccok.

Egyszerűsítsük le:
- általában gyárilag nem tudják a routerek azt, amit akarsz (legalábbis az ide írók nem tudnak ilyenről, és te se találtál)
- okosítva több is tudja

Így is ragaszkodsz a gyári megoldáshoz?
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.19 09:00:58 írta Satriani »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7265 Dátum: 2011.07.19 10:54:22 »
valami olyan vasat keresnék, ami ezt gyárilag tudja.  ::)
Akkor sok sikert a keresésben, bár szerintem nem fogsz találni ilyen gyári funkcionalitást. Egyszerűen a technológiai fejlődés ezt a szempontot nem tartja szem előtt, a routerekre tett nyomógombokat a gyártók másra, egyéb kényelmi funkciókra programozzák. Ez egy egyedi igény, otthoni kategóriájú termékekbe nem szoktak ilyeneket bevarázsolni.

barna.czukor

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7266 Dátum: 2011.07.19 11:08:47 »
Erdekesek a hozzaszolasok. Nem akarok okoskodni, de par dolgot azert meg en is hozzafuznek.

A DD-WRT es a tobbi rendszer megszunteti a garanciat, ezzel szamolni kell. Nem ajanlom en szemely szerint a garancialis termekek hackeleset, mert ha barmi gond van rajta, akkor lehet kidobni a cuccot vagy sokert javittatni.

A DD-WRT lehetove teszi az antenna tulhuzasat is, tonkre lehet tenni egy eszkozt vagy meg lehet kurtitani az elettartamat, ha rosszul allitja be az ember azt.

Ha okosabb router kell, akkor erdemesebb eleve jobbat vasarolni szerintem, mint egy olcsobbat hackelgetni. Pl. A Linksys E1000 alapbol kikapcsolhato a keszulek hatuljan, nem csak a tapkabel kihuzasaval valosithato meg a keszulek ki- es bekapcsolasa. Ha tudom, hogy erre van igenyem, akkor ilyet veszek eleve.

Amugy nem is ertem, hogy miert kell allandoan a routert ki- es bekapcsolni, nem faj az annyira, ha megy folyamatosan. Elegge alacsony az aramfelvetele es a kibocsatott sugarzas sem horror, komoly szabvanyok korlatozzak a jelerosseget. (Ezt tul lehet lepni DD-WRT-vel, ha huzom az antenna teljesitmenyet.)

Ha az embernek van egy vacak routere, akkor valoban nem sok mindent tud csinalni: vagy okositja vagy vesz egy komolyabbat, a regit meg eladja. En inkabb vennek egy ujabb, kapcsolos 802.11n szabvanyu routert, mint egy regi vacakot hackelgessek.

Amin meg csodalkozom meg, hogy miert elegedetlenek az emberek a routerrel?! A legtobb gyari rendszer boven tulmutat az atlagos user igenyein, nagyon keves esetben kell olyan funkcionalitas, amit egy gyari fimware nem tesz lehetove. Szerintem inkabb hobby a DD-WRT, mint megoldas az extra igenyekre. Egy alap Linksys is tud mindent, ahogyan egy korszeru TP-Link is, nem tudom elkepzelni, hogy mi miatt kellene nekem DD-WRT-t hasznalnom. Pl.: Tudok mindent igy is allitani, monitorozni, tudok szurni, IP cimzesi szabalyokat letrehozni, tilto-listat kesziteni, stb. Tulzasnak tartom azt, hogy a gombokat atprogramozzam. Persze mindenki masra vagyik, en inkabb csak mint erdekesseg tudom a DD-WRT-t elkepzelni, nem mint megoldast az extra igenyekre.

Linksys E1000: Atlagosan 10-11.000 Ft.






« Utoljára szerkesztve: 2011.07.19 11:30:56 írta B.S. »

Satriani

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7267 Dátum: 2011.07.19 11:36:16 »
Pl. A Linksys E1000 alapbol kikapcsolhato a keszulek hatuljan

Félreértetted whis problémáját: nem a routert akarja gombbal ki-bekapcsolni, hanem a router wifi rádióját.

A gyári firmware nyom nélkül visszaflashelhető egy DD-WRT után. Magától nem húz túl semmit, nem tesz kárt a routerben, ne terjesszünk rémhíreket. Ilyen alapon a tuningolható alaplapoktól, videókártyáktól is tartózkodni kellene...  ::)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7268 Dátum: 2011.07.19 12:20:31 »
B.S., abszolut félreérted a dolgokat. Totál tévhitben élsz.

A routerek (mind, kivétel nélkül), valójában pici számítógépek, melyekben ugyanúgy van processzor, memória, hálózati kártya, mint a PC-kben. Nincs bennük wincheszter, videókártya, hangkértya, és olyan periféria, ami a route-olási funkciókhoz nem szükséges. A bennük lévő processzor, memória, háttértár pedig akkora van bennük, amekkora ehhez a feladat ellátásához nagyjából elégséges otthoni használat esetén.

A gyártók, ugyanúgy, mint a PC-gyártók vagy saját magad, tervező asztalnál összeválogatják a piacon kapható alkatrészekből azokat, amelyekből úgy gondolják, hogy egy sikeres router-t piacra tudnak dobni. Legtöbb esetben egy alaplapba integrálnak mindent, de gyakran előfordul, hogy a routerek alaplapjára egy szabványos laptop-fajta miniPCI foglalat kerül, és bele egy laptop-féle miniPCI WiFi kártya.

Majd a gyártó szoftver fejlesztői írnak rá egy szoftvert, mely megoldja a route-olás feladatokat, webes felületet tartalmaz (mint egy tök normál weboldal, egyébként). Ezt maguk döntik el, hogy milyen környezetbe végzik: zárt forráskódú, egyéni szoftverrel (legtöbb D-Link, SMC, etc), vagy nyílt forráskódú Linux operációs rendszerre alapuló szoftverrel oldják meg (Linksys, TP-Link, legtöbb Asus modell). Az első megoldás bonyolultabb, költségesebb, licencdíjas lehet (a processzor-gyártótól megvett utasítás készletet támogató fejlesztői környezet), és rugalmatlan a generációváltáskor, a programozók taníttatása nagyobb erőfeszítést igényel - ellenben a teljes szellemi termék a gyártó birtokában marad. A második megoldás rugalmasabb, jelentősen olcsóbb, de kötelezi a gyártót, hogy a termékben lévő szoftverhez tartozó teljes forráskódot publikussá tegye.

Mivel a teljes forráskód hivatalosan elérhető, bárki, aki érez magában egy kis késztetést, írhat hozzá programokat kénye kedve szerint. Nyilván vannak ilyen emberek, nem is kevesek, akik csapatokba szervezve, a routerek ezreit egyenként felderítik, beolvasztják a forrás kódokat közös fejlesztői platform alá, és az összes lehető legjobb funkcionalitást egyesítik, hogy az adott hardverből, minél több legyen kihozható.

Miközben a gyártó egy efféle termék szoftveres fejlesztésével jó, ha 4-6 hónapot foglalkozik, a rövid életciklus miatt, és a kényszer miatt, hogy újabb és újabb modelleket dobjon a piacra, addig a közösség összefog, és éveket (lassan már évtizedet) átívelő folyamatos támogatás nyújt az eszközökre. Ezért van az, hogy pl. a Linksys-ek között már 10 éves modell is van, amire mai napi friss szoftvert tehetünk, ami sokkal biztonságosabban működik, mint amit annak idején bele álmodtak (lásd pl. a DNS-poisoning vírust, ami a routerek DNS szerverét támadja meg; a zárt forráskódú routerek többsége, amit 2008 előtt gyártottak mai napig komoly veszélynek teszik ki gazdájukat, mert már a gyártó nem ad rájuk frissítést, miközben a Linux-alapúak, ha a gyártó már el is felejtette őket, egy friss valamilyen-WRT nyílt firmware-el még megmenthető).

És a közösség a jobbnál jobb megoldások mellett, a kevésbé piacképes, bonyolult funkciókat is megpróbálja megvalósítani. Egy OpenVPN tunnel-t lebonyolító eszköz százezres nagyságrendbe kerül a boltban, de egy tízezres nagyságrendű hardveren is futtatható, ha valaki veszi a fáradságot és utánanéz, hogyan.

Bizonyos gyártók már úgy árulják a router-eiket, hogy eleve közösségi szoftver van rajtuk. Ők is betársultak a közösségbe, mert így még olcsóbb a szoftver fejlesztés. Egészen konkrétan a Buffalo márkájú routereken már pár éve DD-WRT fut, és nem ők az egyedüliek.

Az RF-teljesítmény megnövelése ("antenna túlhúzás") nem okoz semmilyen kárt az eszközben. Csupán annyiról van szó, hogy Európában szigorúbbak az előírások a rádiófrekvenciás sávok használatáról, mint a világ többi részén. Mivel az összes ilyen kütyüt ma már keleten gyártanak, egyformára készítik őket, és az Európának szánt példányokat szoftveresen visszafogják a kimenő teljesítményben. Semmi másról nincs szó, mint hogy az alternatív szoftverekben ez a teljesítmény korlát egyszerűbben léphető át, mint a gyáriakban. Pontosabban: a gyári firmware-ban a túllépést úgy tudod elérni, hogy a router beállításaiban megadod, hogy az ország, ahol élsz, az Amerika, nem Magyarország; DD-WRT-ben pedig egyenesen a mW értéked írod át. Semmi más. A laptopodon, ha megfelelő driver van a WiFi kártyádhoz, ott is beállíthatod, milyen országban élsz - annak megfelelő lesz a maximális kimenő teljesítmény. Nyilván ha a router-eden emeltél teljesítményt, a klienseken is emelned kell, különben semmi értelme az egésznek - ez egy kétirányú kapcsolat.

Garancia: a firmare feltöltéséhez nem kell szét szedni a készüléket. Garancia vesztés nincs, a nyílt forrás kódot mindenki hivatalosan buherálhatja. Az más tészta, ha a firmare feltöltésekor elrontasz valamit, és a kütyü meghal, azért valóban te felelsz, de a megoldás erre is megvan, és meg tudod magad oldani.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7269 Dátum: 2011.07.19 12:24:30 »
Bocsi, hogy hosszú lettem, de hátha a közösség is okul egy kicsit...

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7270 Dátum: 2011.07.19 12:34:44 »
Csak annyit ehhez az ország választáshoz, hogy az nem csak a maximális teljesítményt, de a használható csatornákat is állítja.
Szerk: Itt van bővebb info.
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.19 12:45:22 írta afekete »
Attila 31
  - Avensis
- Prius

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7271 Dátum: 2011.07.19 12:37:05 »
Így van, ugyancsak a jogi szabályozások miatt - Európában a frekvenciatartomány is picit szűkebb, így aszem egy csartornával van kevesebb.
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.19 12:38:37 írta robi »

barna.czukor

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7272 Dátum: 2011.07.19 13:01:06 »
Félreértetted whis problémáját: nem a routert akarja gombbal ki-bekapcsolni, hanem a router wifi rádióját.

A gyári firmware nyom nélkül visszaflashelhető egy DD-WRT után. Magától nem húz túl semmit, nem tesz kárt a routerben, ne terjesszünk rémhíreket. Ilyen alapon a tuningolható alaplapoktól, videókártyáktól is tartózkodni kellene...  ::)
Valoban felre ertettem a dolgot, azt hittem, hogy magat a keszuleket szeretne ki-be kapcsolni nyomogombbal.

Oke, hogy a regi rendszer visszahuzhato, de ettol fuggetlenul sok helyen hallani, hogy amint kiderul, hogy a keszulek meg lett hackelve, elvesz a garancia. Olvastam tobb helyen, hogy a gyartok nem vallalnak garanciat olyan eszkozokre, ahol a DD-WRT lett felrakva. Az mar mas kerdes, hogy a tulaj vissza tudja rakni a regi rendszer (bar hiba eseten nem biztos, hogy ez sikerul), es ezaltal el tudja titkolni, hogy a keszuleken futott DD-WRT is.

barna.czukor

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7273 Dátum: 2011.07.19 13:15:43 »
B.S., abszolut félreérted a dolgokat. Totál tévhitben élsz.
Azert ez a kijelentes kicsit eros, nem tudom, hogy mi az a nagy tevhit konkretan. Amiket leirtal, azok igazak, en is tudom, hogyan nez ki egy router, nem egy ipari rendszert is uzembe allitottam mar.

Azt, hogy az antenna teljesitmeny novelese gondot okozhat, azt konkretan tobb DD-WRT-s forumon olvastam, tobben beszamoltak arrol, hogy hamarabb meghalt a routeruk ezt kovetoen -- ezt nem en talaltam ki. Miutan mW-ban allitod az ado teljesitmenyet, konnyen lehet, hogy a gyari erteket jocskan tulleped, ezzel megterhelve az eszkozt. Arrol nem beszelve, hogy szabalyt is szegsz, mert tulleped a megengedett jelszintet. Persze az utobbi nem sok embert zavar. Persze, jo lehet, ha gyenge a jel a hazban az emeleten, vannak ilyen esetek, mikor pici teljesitmeny emeles jol jon, de nem ez az altalanos. Nem csak azt a szintet tudod beallitani, ami a keszulek "eredeti" tudasanak megfelelo a szabalyoknak megfelelo gyengitestol eltekintve, hanem a fole is tudsz menni, tehat van lehetoseged az eszkozt tulterhelni. Persze, nem kell allitgatni, de az osszes laikus ezzel kezdi kb.

Az is igaz, hogy sok esetben egy DD-WRT-s rendszer kiforrottabb, par funkcionalitast illetoen tobbet tud, ahogyan az is, hogy sokan foglalkoznak vele. De meg mindig nem gyoztel meg arrol, hogy ez mezei user-nak fel kellene tennie ezt. Azert DNS tamadas nem jellemzo a lakasban, ahogyan a komoly hackertamadas sem. Sokkal egyszerubb a gyari szoftvert kezelni szerintem, nem erdemes par dolog miatt kimondottan a DD-WRT-t feltenni. Plane akkor, ha minden jol mukodik, nincsenek problemak a keszulekkel.

Ertem en, hogy nem kell az eszkozt szetszedni, de a garancia nem csak a hardveres beavatkozaskor veszhet el. A kocsidban is, ha atirod az ECUt es tonkremegy a motor vagy csak valami elektronika, akkor a gyar siman mondhatja azt, hogy a szoftvert atirtad, warranty voids. Ok, a legtobb kocsihoz kell csip is, de sok kocsinal meg ez sem kell, csak egy adatkabel. A DD-WRT is konnyen telepitheto, de megnezem a markakepviselet szervizesenek az arcat, mikor szembesul azzal, hogy DD-WRT van a cuccon.

Visszatolteni sem biztos, hogy tudod, azert rutin kell hozza, meg megfelelo szoftver is. De ez meg a kisebbik baj, memoria hiba eseten lehet, hogy nem lehet visszatolteni a regi rendszert, viszont a reginek a nyomai ott maradnak. Arrol nem is beszelve, hogy a szervizben egy antenna hibat nem magyarazol ki, ha DD-WRT fut a gepen, az tuti.

Nem azt mondom, hogy rossz, vagy nem tud tobbet vagy nincsen ipari szinten akar letjogosulsaga. De egy mezei usernek a gyari rendszer is kelloen stabil es jo, nem kellenek nekik extra feature-ok. Valojaban a user-ek jelentos resze meg titkositast es hitelesitest sem allit be, nemhogy a DNS-poisoning vagy a halalos ping vagy az elarasztas erdekelne.

Azt felre ertettem, hogy csak a wifi radiot akarja kinyomni, azt gondoltam, hogy az egesz routert ki szeretne kapcsolni. Mondjuk ezt a wifi radio kikapcsolast tovabbra sem ertem, hogy ennek mi ertelme van.
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.19 13:18:05 írta B.S. »

Satriani

  • Vendég
Re: Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #7274 Dátum: 2011.07.19 14:00:18 »
...De egy mezei usernek a gyari rendszer is kelloen stabil es jo, nem kellenek nekik extra feature-ok. Valojaban a user-ek jelentos resze meg titkositast es hitelesitest sem allit be, nemhogy a DNS-poisoning vagy a halalos ping vagy az elarasztas erdekelne...

Elég, ha azt nem tudja, amit épp whis szeretne. Mondjuk ha megnézed az optware csomaglistáját, láthatod, egy csomó dolog kimarad egy gyári firmware-ből, amire amúgy rávehető egy router, kezdve a torrent klienstől az ftp szerveren át a hardveres trükkökig. Az meg nehogy már a gyári szoftver melletti érv legyen, hogy a júzerek általában tájékozatlanok meg bénák... Ilyen alapon az autógyártók nyugodtan csinálhatnának pocsék futóművű autókat, mondván, a többség úgysem használja ki a bennük rejlő potenciált.

A wifi rádió kikapcsolásnak biztonsági szerepe van. De ha nem is értesz egyet vele: ezt akarja, ehhez meg buherált firmware-en keresztül vezet az út.