Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1600157 alkalommal)

0 Felhasználó és 43 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11955 Dátum: 2023.04.09 22:02:44 »
Nálam konkrétan az van, hogy a win10 küldi, hogy mi frissülne, de semmit sem rakhat fel. A biztonsági frissítéseket/defendert rögtön engedem, az egyéb pakkokkal kicsit várni szoktam, mert többször olvastam olyat, hogy xy frissítés után kékhalál, és javítás után már oké. Olyan is volt, hogy engedtem csomagot telepíteni, de nem ment fel hetekig, aztán utána igen, azt is biztos javították a visszajelzések alapján.
A gépekben SSD van, most megint olcsóbbak azok is, a 8440-ben a maximum 8GB RAM, a 8560-ban meg 12. Elment a 8440 4 gigával is, de pl. sokablakos böngészést már nem bírta annyival, így jobb. Karbantartás persze van, de alapjában véve stabil mindkét gépen a rendszer, nincs újratelepítgetés.
Tényleg, nem tudod azt Robi, hogy hol lehet beszerezni laptop csatlakozókba való műanyag rögzítő pöcköket? Arra gondolok, ami pl. a billentyűzet szalagját rögzíti a csatlakozóba. Újrapasztázáskor párral gond volt, és bár még jó, de a legközelebbi pasztázásnál már gondok lehetnek.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11956 Dátum: 2023.04.09 22:21:07 »
Aliexpress?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11957 Dátum: 2023.04.09 22:32:38 »
Aliexpress?
Köszi, de hazai forrás esetleg van? Az nekem szimpatikusabb  ::)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11958 Dátum: 2023.04.09 23:12:40 »
Nem ismerek...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11959 Dátum: 2023.04.09 23:14:46 »
Tehát azt mondod, hogy W10-re updateljek?
Egyébként a régi ökölszabály miszerint egy tiszta újratelepítés formázással jobb eredményt hoz, mint a helyben frissítés oprendszerek közt, az még mindik érvényes.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11960 Dátum: 2023.04.10 21:45:23 »
Egy WIN 10-es ThinkPad 490s-et vettem kb 1,5 éve használtan - itteni volt csoporttagtól  :D -, ami folyamatosan cseszegetett WIN 11 frissítésre (8th gen. i5, hardver ügyileg megfelelt a kritériumoknak). Semmi bajom nem volt a WIN 10-zel, így halogattam. Januárban vettem egy nagy levegőt, biztonsági mentések után frissítettem.
Tapasztalatom azóta: görgülékenyebb, jobb frissítési rendszer és semmi negatív tapasztalat.
Alap szintü munkára (Office, levelezés, FTP kliens, VPN elérés) és napi saját használatra használom.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11961 Dátum: 2023.04.13 10:06:39 »
Egy kellemetlen dolog van mostanában a Win10 és Win11 kapcsán: új telepítéskor mindkettő alapértelmezetten azt szeretné, hogy kapásból a Microsoft online fiókkal jelentkezzen be az ember. Már a telepítés során egyik első lépésben.  :nono:

Korábban a Win10 install-okban ez csak opcionális volt, a mostanában letölthető telepítőkben a Win10 esetén ez egy kis odafigyeléssel kihagyható lépés, de Win11 esetén ezt nagyon körülményes kihagyni, átlag usernek megugorhatatlan feladat. Nem kínálja fel többé az offline (helyi) fiók létrehozását, és addig nem enged továbblépni a telepítővel míg egy érvényes Microsoft online fiókba be nem lép vagy nem regisztrál az ember. Ez nekem nem szimpatikus, mert arra kényszeríti az embereket hogy hagyják magukat leprofilozni egy újabb tech mamut által.

Persze lehet egy ideiglenes fiókkal továbblépni aztán miután kész a folyamat egy manuális offline fiókot létrehozni, abba átjelentkezni aztán törölni a gépből, de azért ez így nem funky.
Vannak megoldások a telepítőcsomag módosításával stb. de ez már megint a buhera kategória. Vissza a krekkelős korszakba.  :cry:

A Win10 egyes frissítések után, ha netán offline fiókban van az ember, feldob egy kötelezőnek tűnő felületet a Microsoft fiók bejelentkezéshez melynek eltüntetése nem egyértelmű mindenki számára. Ez nem egy jó irány.
« Utoljára szerkesztve: 2023.04.13 10:14:39 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11962 Dátum: 2023.04.13 13:16:52 »
Ezt jó hogy leírtad mert akkor így nem váltok se nálam se másnak W11-re.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11963 Dátum: 2023.04.13 14:22:19 »
Jelen állapot szerint úgy a Win10-et, mint a Win11-et lehet helyi fiókkal használni. Te nyugodtan válthatsz, mert meg tudod csinálni ezt, ha rákeresel van számtalan leírás hogy hogyan. A mezei embernek kell fokozottan figyelni csak...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11964 Dátum: 2023.04.13 14:37:02 »
Egyébként meg mindenkinek tiszta szívből ajánlom ezt az Ubuntu Linux derivatívát: https://pop.system76.com/
Nagyon könnyen használható, kellemes és gyors operációs rendszer. Kevésbé durván tér el a Windows-tól a használata mint a nativ Ubuntu.
És minden alap program elérhető hozzá. Sőt videóvágók stb. tömkelege elérhető.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11965 Dátum: 2023.04.13 19:37:59 »
Ez mitől biztonságosabb a fenti tekintetben a windows-nál?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11966 Dátum: 2023.04.13 20:46:28 »
Hát abban, hogy az operációs rendszer használatához nem vagy kötelezve, vagy sebtibe rávezetve hogy csatlakozz semmifele felhőszolgáltatáshoz. Nem vagy "megfenyegetve" hogy ha nem regisztrálsz be ide vagy oda akkor bizonyos szintű szolgáltatásoktól elesel. A telepítés után tisztelettel megkérdezi hogy szeretnél-e anonimizált használati statisztikai adatokat megosztani velük vagy sem, ez a pipa alapértelmezetten ki van kapcsolva, neked ezt kifejezetten be kell kapcsolnod ha segíteni akarsz a fejlesztésben, de a részvétel teljesen opcionális. Nincs benne más. Nincs benne Cortana vagy egyéb assziszens mely figyeli miket gépelsz vagy miről beszélsz és arról tol az arcodba reklámot stb. Az Ubuntu 100%-osan, minden funkciójában teljes, és nincs feltételekhez kötve.

És abban, hogy teljesen nyílt forráskódon alapul. Amit letöltesz és feltelepítesz az persze bináris formában jön, de a rendszer minden egyes moduljának forráskódja teljesen nyilvános, transzparens, auditálható. Ha van kedved, időd tanulni egy kicsit, te magad is le tudod fordítani az eredeti forráskódból a binárisokat, ha esetleg attól tartasz, hogy valaki belepiszkált valamit a kódba. A teljes oprendszert.

A linux disztrók ilyenek. Rengeteg fajta van. A nagy nevek pont azért megbízhatóak mert több évtizedes múltjuk van és az üzleti modell pofonegyszerűen annyi, hogy a teljes rendszert bármikor bárki megkaphatja ingyen, fizetni csak szupportért (gyártói támogatásért) kell. Ha nem kell neked közvetlen gyártói támogatás, akkor ingyen marad. Elég tiszta a dolog... (kérdem én, Windows esetén vajon hány otthoni felhasználó kereste fel a Microsoft-ot közvetlen segítségért...? Úgy, hogy megvette a terméket pénzért, benne a támogatással?)

Ez a modell persze nem kedvezett a mezei juzerek bevonzásához, inkább csak az üzleti és professzionális területeket célozta meg, de mára már ez is egyre enyhül (úgy értve, hogy a lakossági felhasználók körében is egyre könnyebben terjednek az asztali Linux környezetek). Korábban az volt velük a "baj" hogy nem voltak elég csilivilik, meg nem voltak elég "stabilak" - hisz a használati módok is rengetegek tudnak lenni, ezek keveredése valóban okozhat laikus embernek káoszt - de mára ezek egyre inkább letisztultak.

A korábban linkelt Pop! OS kifejezetten menő kezelőfelülettel rendelkezik. Abszolut felveszi a versenyt a Win-el, Mac-el még csiliviliságban is. Magyar nyelvet is tud.
És mai napig lehet dual boot-olni (azaz ugyanazon a gépen maradhat Windows és Linux is, bekapcsoláskor ki lehet választani melyik induljon el).
« Utoljára szerkesztve: 2023.04.13 21:14:58 írta robi (Robi) »

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12156
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11967 Dátum: 2023.04.15 05:46:26 »
Jelen állapot szerint úgy a Win10-et, mint a Win11-et lehet helyi fiókkal használni. Te nyugodtan válthatsz, mert meg tudod csinálni ezt, ha rákeresel van számtalan leírás hogy hogyan. A mezei embernek kell fokozottan figyelni csak...

Nyilván nekem van MS fiókom de nem reggelnék minden embernek akinek felraknám. Akkor nekik nem kell, gondolom.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11968 Dátum: 2023.04.15 06:51:48 »
Csak egy példa: https://24.hu/tech/2023/04/14/print-screen-gomb-mukodes-windows-11/
A cikk írója vszeg nem tudja, hogy az Ubuntu-félekben ez a funkcionalitás hasolnó formában már 4-5 éve megvan.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11969 Dátum: 2023.04.15 11:40:27 »
Szerintem Windowsban is, windows+shift+s kombináció.