Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1591332 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11895 Dátum: 2019.05.13 19:12:18 »
Sziasztok,

Azt tervezem, hogy kicserélem a 10 éves DELL laptopom hagyomànyos merevlemezét egy kb. 120 Gb-os SSD SATA-ra.

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen tulajdonsàgokra/specifikàciokra kell figyelni ilyen SSD vàsàrlàsakor? Esetleg teljesen mindegy, hogy màrkàsat vagy noname-t veszek mondjuk az Ebay-röl?

Elöre is köszönöm.

U. I. Netalàn egy SSD M2 is szoba jöhet ilyen régebbi gépnél, vagy az inkàbb ùjakba valo? (egyàltalàn milyen bemenet/csatlakozàs szükséges ilyen lemeznek?)
« Utoljára szerkesztve: 2019.05.13 19:16:37 írta espero1 »
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11896 Dátum: 2019.05.13 20:52:28 »
M2 port bukta lehet, mert ugyanaz a foglalat és számos szabvány lehet benne (USB/PCI/SATA stb) nagyon pontosan rá kell keresni a laptop specifikációjában ha van ilyen port benne, akkor az pontosan milyen szabványokat támogat (verziószámmal!), és olyan SSD-t keresni bele. Jellemzően ez az M2 port kb 4-5 éve kezdett megjelenni nagyüzemben a laptopokban, de már bizonyos korabeli szabványú M2 SSD-ket már nem is gyártanak azóta.

Klasszikus SATA porttal nehezebb melléfogni. Semmiképp se vennék nóném SSD-t. Samsung, Intel márka a kettő amit nyugodt szívvel be mernék vállalni. Itthoni webáruház bármelyikéből, legalább van esély garanciáztatni, eBay-en ez bukta lesz hiba esetén. Én már vittem vissza gariban SSD-t, nem nónémet, csak egy "olcsó" márkát. Amikor átvették, még mosolyogtak is rajtam a srácok, hogy "ja kérem hát ez ilyen".

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11897 Dátum: 2019.05.13 21:16:14 »
Köszi @Robi. Most épp egy WesternDigital 240 Gb-os SSD-t nézegetek. Ezeknél nincs ahhoz hasonlo paraméter mint pl. a ford/perc a régi vinyoknàl?

Egyébként elvileg elöfordulhat valami kompatibilitàsi gond egy régebbi laptopon egy hagyomànyos SSD-t hasznàlva (driverek, stb. tekintetében)? Mire kellene esetleg odafigyelni?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11898 Dátum: 2019.05.13 21:44:25 »
Úgy-úgy, Samsung, Intel, nem keresnék mást. Nincs nagy különbség árban és valós garit kapsz (természetesen itthoni normál web shopban), nem rizikóznék semmit ezen a téren.
Én eddig 9 db különböző EVO szériás SSD-t építettem be laptopokba, munka PC-kbe és semmi gond velük. Még a saját másolós progija is jól működik. Én az összeset az e-digitalnál vettem.
Az ultrabookomban meg gyárilag van 560 GB-is IntelSSD.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11899 Dátum: 2019.05.13 23:26:07 »
Köszi @Robi. Most épp egy WesternDigital 240 Gb-os SSD-t nézegetek. Ezeknél nincs ahhoz hasonlo paraméter mint pl. a ford/perc a régi vinyoknàl?

Egyébként elvileg elöfordulhat valami kompatibilitàsi gond egy régebbi laptopon egy hagyomànyos SSD-t hasznàlva (driverek, stb. tekintetében)? Mire kellene esetleg odafigyelni?
Ezekben nincs mozgó alkatrész, átlagos felhasználásra szinte mindegy milyet veszel bele. Itthonra HP Microserverbe a max IOPS miatt egy Crucial BX200 került, de nem éreztem, hogy annyival fürgébb lenne, mint a Samsung, aminek az írási sebessége elméletben 20%-al alacsonyabb. Itthon vedd és minél több gari legyen rajta.
Ha a tárhely is kell meg a gyorsaság is, akkor egy SSHD lehet még érdekes. Ez azt csinálja, hogy 1-2TB HDD mellett van neki egy 8GB-s SSD-je is és a gyakran elért állományokat az SSD-n is tartja, hogy gyorsabb legyen a beolvasás. Laptopba ilyet raktam amikor csere érett lett a régi HDD. Azt mondanám, hogy valahol 35-40% körül van a HDD és az SSD közt sebességben. Az SSD gyorsabb lett volna. Így viszont van egy jól érezhető gyorsulás és a helyem sem fogy el túl hamar.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11900 Dátum: 2019.05.14 09:22:27 »
Egyébként elvileg elöfordulhat valami kompatibilitàsi gond egy régebbi laptopon egy hagyomànyos SSD-t hasznàlva (driverek, stb. tekintetében)? Mire kellene esetleg odafigyelni?
Amikor átállsz SSD-re, a legjobb amit tehetnél az, hogy nulláról szépen újratelepíted az operációs rendszert. Ha jogtiszta Win7-ed van figyelj mert jövő év januárjában megszűnik a támogatása, nem kapsz rá frissítéseket. A Windows 10 sokat javult az elmúlt pár évben, bár sokkal inkább lefigyel mint a 7 - ha ez fontos neked akkor térj át Ubuntu-ra (Ubuntu Mate - kifejezetten kényelmes áttérést biztosít Windows-ról, mármint a felhasználói élmény)

Ha nem akarod újratelepíteni a rendszert hanem csak "átmásolni" a meglévő rendszert HDD-ről SSD-re, akkor kifejezetten HDD->SSD másoló alkalmazást használj, mert az SSD-ken más a szektorkiosztás, amit a másolás során hozzá kell igazitani, nem egy az egyben átemelni a partíciókat. Ha erre nem figyel a program, az SSD élettartama drasztikusan lecsökkenhet. (ha nulláról újratelepíted a rendszert, akkor az eleve jól fog feltelepülni e tekintetben, így kisebb ez a kockázat).

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11901 Dátum: 2019.05.14 10:50:15 »
Köszi szépen @Robi a hasznos infokat. Valoban gondolkodok a Linux/Ubuntu rendszerre valo àttérésen. Egyrészt, mert egy màr régebbi laptoprol lenne szo, màskülönben pedig kivàncsi vagyok mennyivel lesz töle gyorsabb, mivel minden gépemen valamilyen Windows van... 
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11902 Dátum: 2019.05.16 09:05:42 »
Köszi szépen @Robi a hasznos infokat. Valoban gondolkodok a Linux/Ubuntu rendszerre valo àttérésen. Egyrészt, mert egy màr régebbi laptoprol lenne szo, màskülönben pedig kivàncsi vagyok mennyivel lesz töle gyorsabb, mivel minden gépemen valamilyen Windows van...

hát sztem a grafikus linux alá legalább annyi vas kell mint uaz win alá.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11903 Dátum: 2019.05.16 10:14:39 »
Nem feltétlen.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4547
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11904 Dátum: 2019.05.16 13:10:27 »
hát sztem a grafikus linux alá legalább annyi vas kell mint uaz win alá.
Nekem ugyanazon a gépen van vagy 1 perc különbség a Win10 és a Xfce Debian között.
(A Linux alatt a Firefox már timout-ol ha egyszerre kapcsolom be a DSL-t és a gépet. Windows alatt nincs ilyen probléma.)
Attila 31
  - Avensis
- Prius


afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4547
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11906 Dátum: 2019.05.22 19:23:21 »
Van ilyen vélemény is a Social Media-val kapcsolatban:
We don’t need social media
Attila 31
  - Avensis
- Prius

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9387
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11909 Dátum: 2019.07.13 22:26:02 »
Ugye rendőr viccet nem kell írnom hozzá ...
Fel nem bírom fogni mi ok lehet rá, hogy egy ilyen adatállományt külső eszközre exportáljanak, vagy hogy egyáltalán kivigyék a rendőrségtől. Ilyen adat küldésére megvannak a bevált biztosított módszerek végponttól végpontig.
Amúgy rendőröknek informatikai munkában nagyon fájdalmas néha támogatást nyújtani, valami hihetetlen produkciókra képesek. És itt nem elsősorban tettlegességre gondolok, hanem szellemi képességekre.