Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1592254 alkalommal)

0 Felhasználó és 6 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11430 Dátum: 2017.12.12 08:37:16 »
Arra főleg  :whistling:
Nagy általánosságban elfogadott tény, hogy a Linux operációs rendszer alapból kisebb rendszerigényt emészt fel mint a Windows - ez eredendő, elvi programozás megközelítésbeli különbségekből fakad. Eleve a Linux csomó minden sallangot be se tölt és fel se telepít, amire nincs feltétlen szükség. A Kernel architektúrája más, a teljesítmény-optimalizálás és energiahatékonyság mint egyik elsődleges szemponttal volt eleve kitalálva Linus Torvalds által még a '90-es évek elején - és ez a szemlélet azóta sem változott. Eleve nem a pénzszerzés meg az üzleti trükközés a cél ezzel a szoftverrel - és ez ilyen ésszerű megoldásokra ad lehetőséget.  ;)
Nincsenek megkötések - és mindez átlátható módon történik (open source).
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.12 08:43:41 írta robi (Robi) »

Norbee

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 216
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11431 Dátum: 2017.12.12 13:11:20 »
Az én esetemben egy kb. 10 éves gépröl lenne szo. Még arra is érdemes lehet inkàbb Linuxot rakni?
Igen.
9 éves a sajátom (T500), és amióta megvan linux mint van rajta. Amikor megvettem kapott +4GB ramot + egy ssd-t.
Nincs vele semmi gondom. Én egy pendrive- ra raktam fel a linuxot és úgy próbáltam ki. Bejött , használom.

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11432 Dátum: 2017.12.13 11:45:41 »
Fel fogom én is telepiteni a Linux-ot és ki fogom probàlni. Milyen szempontok szerint lehet/kell vàlogatni a rendelkezésre àllo rengeteg Linux verzio közül? Melyik a legjobb vàlasztàs? Mi a szàmottevö különbség ezek között? (Arch Linux, Debian, Fedora, Gentoo, GNU Guix, Linux Mint, Mageia, Manjaro, openSUSE, Parrot Security OS, PCLinuxOS, PLD Linux, Point Linux, Sabayon, Salix, Solus, Ubuntu MATE, Vector Linux, Void Linux)
A Linux és az Unix (GhostBSD, FreeBSD, OpenIndiana, PC-BSD) között mi az eltérés?
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11433 Dátum: 2017.12.13 23:35:46 »
Fel fogom én is telepiteni a Linux-ot és ki fogom probàlni. Milyen szempontok szerint lehet/kell vàlogatni a rendelkezésre àllo rengeteg Linux verzio közül? Melyik a legjobb vàlasztàs? Mi a szàmottevö különbség ezek között? (Arch Linux, Debian, Fedora, Gentoo, GNU Guix, Linux Mint, Mageia, Manjaro, openSUSE, Parrot Security OS, PCLinuxOS, PLD Linux, Point Linux, Sabayon, Salix, Solus, Ubuntu MATE, Vector Linux, Void Linux)
A Linux és az Unix (GhostBSD, FreeBSD, OpenIndiana, PC-BSD) között mi az eltérés?
Ezt ajánlanám, nekem leginkább ez vált be eddig: https://ubuntu-mate.org/download/
Úgy tudom többeknek is ez van itt a fórumon.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11434 Dátum: 2017.12.14 08:42:47 »
két régi winyó van a gépemben. kerregnek, szenvednek.
megéri ha a windows-t átrakom egy ssd-re?
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Norbee

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 216
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11435 Dátum: 2017.12.14 11:17:58 »
két régi winyó van a gépemben. kerregnek, szenvednek.
megéri ha a windows-t átrakom egy ssd-re?

Szerintem meg .
Samsung EVO 850 , Adata SX 930 , GOODRAM 240GB Iridium PRO  , Crucial MX300.

espero1

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1483
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11436 Dátum: 2017.12.14 12:58:33 »
Ezt ajánlanám, nekem leginkább ez vált be eddig: https://ubuntu-mate.org/download/
Úgy tudom többeknek is ez van itt a fórumon.
En is most màr vagy ebben, vagy a Mint MATE-ben gondolkodom. Az a lényeg, hogy minél kevésbé fogja le a régi gépet...
E12 Corolla HB 2005 ; 1.6l 110 VVTi ; angol szerelés, 5 ajtos

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11437 Dátum: 2017.12.14 13:31:21 »
Fel fogom én is telepiteni a Linux-ot és ki fogom probàlni. Milyen szempontok szerint lehet/kell vàlogatni a rendelkezésre àllo rengeteg Linux verzio közül? Melyik a legjobb vàlasztàs? Mi a szàmottevö különbség ezek között? (Arch Linux, Debian, Fedora, Gentoo, GNU Guix, Linux Mint, Mageia, Manjaro, openSUSE, Parrot Security OS, PCLinuxOS, PLD Linux, Point Linux, Sabayon, Salix, Solus, Ubuntu MATE, Vector Linux, Void Linux)
Igazából manapság már csak 3 fő csoport maradt, ezeket döntően az különbözteti meg egymástól, hogy a szoftvereket a rendszer milyen automatizált módszerrel juttatja el a felhasználóhoz:
- RPM formátumban
- DEB formátumban
- és a többi, vegyes formátumokban
Az első kettő fajta az ami az elmúlt 20-25 évben igazán jól kiforrott, komoly iparági támogatást is kapott. A többi fajta kevésbé terjedt el, lelkes fejlesztői csoportok állnak mögöttük de komoly iparági befektetés nincs bennük.
Itt van egy részletesebb leírás a történetről: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

Otthoni szinten technikailag mindegy mit választ az ember. Ami fontosabb, az a támogatói háttér - mekkora közösség áll mögöttük, és milyen gyorsan jönnek ki a frissítések hozzájuk. Ezen az elven továbbmenve én azt mondanám, hogy az Ubuntu bír a legnagyobb támogatói bázissal, mely az otthoni felhasználás-centrikusságot támogatja. A másik nagy a CentOS, de az inkább nagyvállalati, ipari támogatást nyújt jól, kevésbé otthonit.

A Linux és az Unix (GhostBSD, FreeBSD, OpenIndiana, PC-BSD) között mi az eltérés?
Az Unix-ot 1969-ben az AT&T cég fejlesztette laboratóriumi kutatásként. A Macintosh-ok is mai napig valahol ennek leszármazottjai...
A Linux-ot pedig a finn Linus Torvalds találta ki 1991-ben, egyetemistaként az zavarta, hogy az Unix-ot (meg minden más operációs rendszert, a DOS-t is) csak komoly jogkorlátozó licenszekkel lehetett használni. Gondolt egyet, és írt egy teljesen új operációs rendszert nulláról, melynek ő, mint szellemi alkotója olyan licenszt adott, hogy mindenki szabadon felhasználhatja és módosíthatja ingyen korlátok nélkül, de köteles a módosításait visszaosztani a közösséggel.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11438 Dátum: 2017.12.14 14:40:27 »
két régi winyó van a gépemben. kerregnek, szenvednek.
megéri ha a windows-t átrakom egy ssd-re?
Sürgősen mentsd róluk az adatot, ha kerregnek. SSD attól is függ, hogy milyen Windows. Ha XP(kerregő korú HDD-ből tippelem), akkor az nem fog jól együttműködni az SSD-vel.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11439 Dátum: 2017.12.14 21:56:26 »
Tud XP is együttműködni vele, csak finomhangolni kell. Van ezer cikk erről a neten, pl: http://genius.amigo.hu/

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Norbee

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 216
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11441 Dátum: 2017.12.15 11:52:32 »
ez az alaplapom
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-F2A68HM-DS2-rev-10#ov

ezt akarom
https://www.aqua.hu/120gb-kingston-ssd-sata3-25-a400-meghajto-sa400s37120g-523638.html

meg mellette egy régi winyó

Én tennék még hozzá és inkább vennék másikat/nagyobbat. Ja és olyat ami nem ilyen alacsony íráslimites.  :flowers:
limited 3-year warranty

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12151
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11442 Dátum: 2017.12.15 12:04:15 »
nem tudok nagyobbat venni,ennyi van rá.
nem tudok 60-70 gigás call of dutykat SSD-re pakolni

a 3év gari is gáz de ma már csak ilyenek vannak.
az auqua Dohány üzlet katasztrófa 20 méteres sor egész héten
végül az IPONban vettem. arra a kutya se jár Zuglóba


« Utoljára szerkesztve: 2017.12.15 12:12:41 írta murray »
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11443 Dátum: 2017.12.15 13:30:24 »
Tud XP is együttműködni vele, csak finomhangolni kell. Van ezer cikk erről a neten, pl: http://genius.amigo.hu/
Oké, de ez így nem megy magától oprendszer szinten, reszelni kell és a vége az, hogy a lehetőségek egy része nem érhető el kész megoldás híján, ahogy pl. a linkelt cikk is ezzel zárul. Átlag felhasználó nem akar és nem is fog ilyennel foglalkozni, azt akarja hogy az oprendszer tudja lekezelni az SSD szükségleteit és neki ne is kelljen tudnia róla.  Ezért írtam, hogy nem jól működik vele együtt.


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11444 Dátum: 2017.12.15 14:50:43 »
Nemtom, én ipari körülmények közé csináltam már SSD-s XP-s gépet, és évek óta teljesen rendben működnek 24/7... nincs ebbe semmi űrtudomány.
« Utoljára szerkesztve: 2017.12.15 14:57:36 írta robi (Robi) »