Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1576048 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11400 Dátum: 2017.10.22 01:10:14 »
Ha veszek újat, van ajánlott, vagy éppen kerülendő márka/tulajdonság?
Jó lenne, ha az is kibírna 10 évet, pl.
« Utoljára szerkesztve: 2017.10.22 01:14:45 írta music »
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11401 Dátum: 2017.10.22 19:31:47 »
Ha nem grafikai munkához kell stb. akkor majdnem mindegy. Én tippem lenne Samsung. Full HD felbontás, és 24" méret. Legyen rajta ne csak HDMI/DVI, lehetőleg még VGA bemenet is (kezd ritka lenni).
4K-s felbontásút ne vegyél, mert alig látsz valamit rajta natívban, csökkentett felbontásban pedig nem annyira szép a képe.
Esetleg külső táposat válassz ha tudsz (mint a laptopoknál ahogy van a táp), mert a táp az első ami tönkre szokott menni, ha külső, könnyebb cserélni, mint az egész monitort szétbarmolni egy belső táp miatt.
Ezeken felül a dizájn...
Íveltet nem szeretem ilyen közelről, a sima lapos jobb.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4159
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11402 Dátum: 2017.10.22 20:04:38 »
Nincs jó tapasztalatom a TN paneles monitorokkal. Olcsóbbak, de besötétednek 2-3 év után. Vételnél mindenképpen ügyelnék, hogy legalább IPS paneles legyen.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26316
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11403 Dátum: 2017.10.22 20:12:57 »
Abszolút nincsenek nagy igényeim, a mostani is nekem teljesen megfelel, a paraméterei számomra jók, nincsen semmi bajom a monitorral a haldoklását leszámítva. Ennél sokkal nagyobbat nem szeretnék, mert nincs annyi hely, és szívem szerint maradnék a majdnem négyzetes formánál is (5:4), nem szeretem a téglalapot, de nem tudom, hogy ezt a külvilág meddig tolerálja, mindent a 16:9-hez igazítanak. Ja, és szeretném minél olcsóbban megúszni. Adódik is a kérdés: van összefüggés a tartósság és az ár közt, vagy ugyanannyi esélye van a legalsó szegmensnek is, mint a legfelsőnek?
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11404 Dátum: 2017.10.22 21:07:37 »
Silent, enyém amit most használok TN paneles, 5 és fél éves, még mindig hibátlan, nem sötétedett egyáltalán be. Hozzáteszem, ez LED-háttérvilágítású TN panel!  Ha hagyományos LCD-d van (akár TN, akár IPS) aminek fénycsöves a háttérvilágítása - az valóban tud besötétedni - mert a fénycső öregszik benne. Tulajdonképpen ez okozza a vibrálást is music monitorában.
Most már viszonylag ritka a TN panel (legalábbis a márkásabbaknál), a Samsung már IPS-t tesz legalább a középkategóriásba is.

Music, 5:4-es új monitort nem tudom találsz-e még manapság. Lehet valami nóném gyártótól - de olyat nem vennék. Vagy használtat tudsz venni a Hadriánusz-ban, ott biztos találsz, de azok is minimum 8-10 évesek, és céges környezetbe mentek, szóval ki voltak hajtva rendesen.
Van viszont egy olyan verzió, hogy bizonyos modellek talpa olyan, hogy engedi a monitor elforgatását 90 fokban, így álló helyzetbe helyezhető. Windows-t is be lehet állítani ilyenre. Így már 1920px magasságod lesz (és 1080 széles) de pl. szövegszerkesztése vagy weboldalak olvasása így sokkal kényelmesebb. Így nem vesz el szélességet sem az íróasztalon, de lehet magasságot sem, mert a monitor szélét le lehet engedni majdnem az asztalig. Lásd kép a hozzászólás alján.

Számos tartalom, program, alkalmazás, stb már legalább 1000px magasságra van optimalizálva. A régi Belineád is már 1024px magas! Ezért mindenképp javaslom hogy Full HD (azaz 1920x1080px) felbontásút vegyél, ennek magassága 1080px. (vannak kisebb, ún. HD vagy HDReady monitorok, azok 1200x800 vagy közeli értékű felbontásúak - ezekre a már megszokott programok nem férnek ki rendesen, alul vagy felül túllóghat a program ablaka, vagy ha nem is, ablak kisebb lesz, nem fér ki minden eszköz függőlegesen amit szoktál, egy A4-ből kevesebbet látsz, stb).

Namármost, ha egy FullHD felbontású monitort vennél, akkor azt semmiképp se javasolnám 22-24" alatt, mert akkor kifolyik a szemed előtte. A céges laptopom 18"-os, FullHD a képenyője, és igen fárasztó azt nézni egész nap, de van, amikor kénytelen vagyok sajons. Amikor tehetem, rádugok egy 22"-es külső monitort, és úgy használom.
Te sem fiatalodsz már, ne vegyél kis monitort, inkább kíméld a szemed.

Amúgy meg itt is igaz ugyanaz a mondás, hogy olcsó húsnak híg a leve.



Hozzáteszem, nem mai az álló monitoros ötlet:
« Utoljára szerkesztve: 2017.10.22 21:35:13 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4159
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11405 Dátum: 2017.10.22 21:34:10 »
Még annyit tennék hozzá, hogy a laptopokhoz hasonlóan monitornál is megfontolandó lehet egy bussiness kategóriás használt példány, garanciával: http://pc-outlet.hu/hasznaltmonitor.htm

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11406 Dátum: 2017.10.22 21:38:01 »
Hát ezekkel a monitorokkal csak az a baj, hogy nagyon ritka az esztétikailag is szép példány belőlük. A weboldalakon nyilván a stock-termékfotót teszik ki, de az üzletben szembesülsz azzal, hogy mennyire lestrapáltak.
A laptopokkal szemben ezeket kevésbé kímélik szerintem (tapasztalatból mondom). A nagyvállalatok monitorokat ritkábban selejteznek, PC-ket laptopokat 3-4 évente, monitorokat 6-8 évente, révén hogy kevésbé befolyásolják az üzletmenet teljesítményét.

Hozzáteszem, az EIZO csúcsmárka a monitorok közt, azt az egyet megfontolnám használtan, de nem számítanék 3-4 évnél hosszabb élettartamra belőle mindennapi használat mellett...
« Utoljára szerkesztve: 2017.10.22 21:45:38 írta robi (Robi) »

Norbee

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 216
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11407 Dátum: 2017.10.24 11:24:10 »
Nálam még szóba jönne:

LG

DELL

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11409 Dátum: 2017.11.28 19:41:46 »
Mehetne a telefonok meg kütyük részbe is, de ide talán jobban illik.
Segítséget kérnék Huawei P9 lite + wifi kapcsán. A jelenség a következő: itthoni wifire csatlakozva tűnt fel, hogy barmoira lelassult a sebessége. 2 Mbit környéke a letöltés, felfelé 5 Mbit környéke (jelenleg ez utóbbi rendben van, de lefelé 30 körül kéne lennie (50-es a csomagunk.)
Idehaza más készülékek: telefonok, tabletek, laptop mind tudja a 30-50 Mbit környékét, illetve az én P9esemet máshol próbálva is hozza az aktuális tempót. (cégnél 30, anyumnál 50 Mbit)
Amivel próbálkoztam: millió újraindítás (telefon, modem), hálózat elfelejtése. Más tippem nincs. Ha minden igaz, lassan érkezik Kínából telefonom, ez pedig megy a feleségemnek, előtte csinálni akarok rajta egy gyári állapot visszaállítást (ez utóbbi most még nem opció)
Esetleg ötletek?  :helpsmilie:
Gabe 254.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12150
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11410 Dátum: 2017.11.28 22:28:16 »
próbáld meg a wifi routeren ideiglenesen titkositás nélkül szórni a netet.
most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11411 Dátum: 2017.11.29 09:34:59 »
Tedd fel az ingyenes WiFi Analyzer app-ot. Nézd meg hogy a környékeden hány WiFi van, és melyik milyen erősségű, illetve melyik csatornán van. Ha azt látod, hogy a saját WiFi-d több másikkal ugyanazon a csatornán van, akkor igen nagy valószínűséggel interferenciád van, amitől meg tudnak hülyülni az eszközök (mind az ap/modem/router, mind a mobileszköz). Próbáld áttenni egy másik csatornára (ap/modem/router beállításaiban), hátha az segít. (az hogy más eszközök tudják nem jelent semmit, simán lehet hogy a hüvelyben gyengéb/érzékenyebb a wifi modul - hacsak nem hibás)

Nézd meg az app-ban az 5GHz-es sávot is. Az lényegesen szabadabb, egy 5GHz-es ap/modem/router sokat tud segíteni ilyen esetben, gyakorlatilag egy zavarmentes(ebb) zónába költözve. Ennek a sávnak további előnye, hogy szabvány szerint is jóval nagyobb sebességeket tud WiFi-n.

Mivel ugyanebben a cipőben járok én is most, épp tegnapelőtt üzemeltem be egy UniFi AP-AC-LR-t. Van benne "Band steering" opció, ami arra sarkallja a mobileszközöket amelyek mind a 2,4, mind az 5GHz-es sávot tudják kezelni, hogy inkább az 5 GHz-es sávra menjenek át az interferenciával telített 2,4-es helyett. Ráadásul finomhangolható benne. Mind a két sávban ugyanazzal az SSID-vel van kisugározva a WiFi.
Ha külön SSID-kkel dolgozik valaki, akkor erre az opcióra nincs szükség, ezesetben manuálisan kell kiválasztani, hogy a 2,4-esre, vagy az 5-ösre akarjunk csatlakozni.

« Utoljára szerkesztve: 2017.11.29 09:52:43 írta robi (Robi) »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11412 Dátum: 2017.11.29 10:27:38 »
Tedd fel az ingyenes WiFi Analyzer app-ot.
További diagnosztikaként felteheted ugyanezt az appot több eszközre is, és megnézheted, mekkora jelerősséget mérnek egymás mellett. Hátha így fény derül valami eszközhibára.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4159
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11413 Dátum: 2017.11.29 11:36:18 »
Mehetne a telefonok meg kütyük részbe is, de ide talán jobban illik.
Segítséget kérnék Huawei P9 lite + wifi kapcsán. A jelenség a következő: itthoni wifire csatlakozva tűnt fel, hogy barmoira lelassult a sebessége. 2 Mbit környéke a letöltés, felfelé 5 Mbit környéke (jelenleg ez utóbbi rendben van, de lefelé 30 körül kéne lennie (50-es a csomagunk.)
Idehaza más készülékek: telefonok, tabletek, laptop mind tudja a 30-50 Mbit környékét, illetve az én P9esemet máshol próbálva is hozza az aktuális tempót. (cégnél 30, anyumnál 50 Mbit)
Amivel próbálkoztam: millió újraindítás (telefon, modem), hálózat elfelejtése. Más tippem nincs. Ha minden igaz, lassan érkezik Kínából telefonom, ez pedig megy a feleségemnek, előtte csinálni akarok rajta egy gyári állapot visszaállítást (ez utóbbi most még nem opció)
Esetleg ötletek?  :helpsmilie:
Ilyet csinált nálunk is az egyik telefon a hazai WIFI-re csatlakozva. Arra tippeltünk, hogy valamelyik gyerek tett fel valamit ami csinál valamit a háttérben, ezért csináltunk rajta egy gyári visszaállítást. Azóta rendben van.

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re:Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #11414 Dátum: 2017.11.29 11:49:49 »
Ok, köszönöm, megnézem majd mit tehetek
Gabe 254.