Szavazás

Milyen hatással van rád az üzemanyagárak jelentős emelkedése?

Nem érdekel, menni kell, ugyanúgy megtankolom.
62 (39.2%)
Kevesebbet autózom, többet tömegközlekedek.
9 (5.7%)
Kissebb fogyasztású autóra váltottam/váltok.
14 (8.9%)
Odafigyelek a fogyasztásra, igyekszem spórolással kompenzálni az áremelkedést.
56 (35.4%)
Igyekszem olcsó kutat választani, mert pár forint is számít.
17 (10.8%)

Összes szavazó: 157

Szerző Téma: Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?  (Megtekintve 1540292 alkalommal)

0 Felhasználó és 5 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10755 Dátum: 2022.02.09 09:22:32 »
A dolgozónak egyetlen valódi érdeke van: bemenni másnap is a munkahelyére dolgozni, hogy 5.-én csippanjon a telefonja a munkabérével. Az, hogy kinél, hol dolgozik (feltételezve, hogy a körülmények minden tekintetben hasonló) nem releváns.
Jó lenne hozzátenni, hogy szvsz. Pl. a feltételezésed a többi hsz-em figyelembevételével felettébb optimista.
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.09 09:28:21 írta vd1234 »

Sárközi András

  • Vendég
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10756 Dátum: 2022.02.09 09:23:25 »
Igen, köszönöm, anno olvastam ezeket. Az általam említett részletek ebben sincsenek benne. Olyan persze van, hogy "optimalizáljuk az operációnkat", amire Hofi azt mondaná, hogy: "A dolgozó ebből megtudja, ami rá tartozik. Semmit."
Ha olvastad volna....na mindegy, kimásolom a lényeget:
A megállapodás egy 2021 márciusában lebonyolított akvizíció folytatása, amelynek során a Slovnaft, a Mol-csoport szlovák leányvállalata vásárolta meg a Normbenz Slovakia s.r.o. 100 százalékos tulajdonrészét és 16 Lukoil márkanév alatt működő szlovákiai töltőállomást.
Szerinted tavaly márciusban már tudták a hatósági árat?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10757 Dátum: 2022.02.09 09:25:14 »
Na, látod, ennyi. Az üzemanyagon 4800Ft-ot spórolhatsz, a gázon sokkal többet, az alapvető élelmiszerek árstopja által is valamennyit és ha ezeket szépen sorban összeadod, akkor látod, ez az összeg nálad marad. Te keresel X összeget havonta. Oké. Más ember ennek az összenek csak harmadát, vagy negyedét keresi. Ez téged nem kell, hogy érdekeljen, de nekik fontos az az összeg, ami a hatósági árstoppal a zsebükben marad. 5000 Ft egy csomag pelenka ára. Lehet, hogy neked nem sok, másnak azonban, az és tök jó, hogy a zsebében marad ez az összeg, vagy ennél több.

ui.: Az Áfa csökkentés az, ami nem jelenik meg a fogyasztói árakban, nagy eséllyel benyelik a kereskedők. A hatósági ár, pedig, egyébként is 3 hónapra, azaz, ideiglenesen szól.
Sajnos közgazdászként nézve rohadtul nem ilyen egyszerű a helyzet, ahogy Te itt ezeket most megközelíted, de ez túlmutat egy fórum keretein bőven. Sajnos az emberek többsége is így van vele, de majd szépen kiderül (sajnos), hogy nincs igazuk ebben.

Sárközi András

  • Vendég
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10758 Dátum: 2022.02.09 09:25:49 »
OFF.
Csak ott, hogy kinézünk valamit, most éppen ezeket, és kihasználva egy helyzetet einstand van. Nem olyan nehéz észrevenni.
Amúgy klasszikus közgazdasági helyzet:
Az embereknek lesz munkájuk, csak egy kvázi monopóliumnál. Ha kevesebb versenytárs van, kevesebb lehetőség a dolgozónak. Nem tetszik neki valami, átmehet a másik Mol kúthoz, ahol ugyanaz van, mint ahol volt. Pécsen már majdnem minden Mol és még hol a vége? Rosszabb lesz a helyzet hosszútávon, ha még sokan nem is fogják ezt fel. A helyzete a monopóliumnak lesz jobb, kiszolgáltatottabb neki a vásárló és a dolgozó is. Nekem tankolásonként 2000 Ft a spórolás 50 literen.
ON
Te is vedd figyelembe, hogy az einstandolás már tavaly márciusban megtörtént..

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10759 Dátum: 2022.02.09 09:26:02 »
Ha olvastad volna....na mindegy, kimásolom a lényeget:
A megállapodás egy 2021 márciusában lebonyolított akvizíció folytatása, amelynek során a Slovnaft, a Mol-csoport szlovák leányvállalata vásárolta meg a Normbenz Slovakia s.r.o. 100 százalékos tulajdonrészét és 16 Lukoil márkanév alatt működő szlovákiai töltőállomást.
Szerinted tavaly márciusban már tudták a hatósági árat?
Köszönöm, mára anno elolvastam és most is már 2x ezelőtt.
Értelmeztem is.
Az álláspontom pedig változatlan.
Szerinted a piaci szereplők hozzánk hasonló információval rendelkeznek?
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.09 09:29:23 írta vd1234 »

Sárközi András

  • Vendég
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10760 Dátum: 2022.02.09 09:31:54 »
Köszönöm, mára anno elolvastam és most is már 2x ezelőtt.
Értelmeztem is.
Az álláspontom pedig változatlan.
Szerinted a piaci szereplők hozzánk hasonló információval rendelkeznek?
Konkrétan mi az álláspontod a Lukoil kútak eladásával kapcsolatban?

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10229
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10761 Dátum: 2022.02.09 10:05:52 »
Úgy látom hiba volt felhozni ezt a Lukoil dolgot.
Nem a Lukoil üggyel van kizárólag bajom, hanem az egész módszertannal ami mostanában megy.
Egyébként átsiklottunk egy fontos rész felett, hogy ha beszerzési ár alatt kell adni a naftát, akkor ha tönkremegy a cég, az miért az ő hibája, de mindegy is.

Amúgy az a probléma, hogy leírhatom a közgazdaságilag véleményem szerint védhető álláspontomat, de mivel a közgazdaságtan társadalomtudomány, ezért:
1. Lesöpörhetőnek tartja a többség, mivel "nem egzakt".
2. Simán belemagyarázható politika, ami itt a fórumon vörös posztó.

Annyit elmondok, és talán nem esik bele a fenti két kategóriába, hogy:
1. Vállalati, nagyvállalati szintem (állami szinten meg pláne) nagyon komoly gazdasági modellek léteznek, komplexitásukban a műszaki modellekkel simán egyenértékűek.
Ezeket az én időmben már az alapképzés során bemutatták, nyilván nem teljes terjedelmükben.
2. Ezekben a gazdasági törvényszerűségek és folyamatok alapján nagy valószínűséggel lehet előre jelezni eseményeket, illetve azok bekövetkezési esélyét, forgatókönyvek készülnek természetesen, amolyan sakkjátszma szerűen.
3. Kellő információ és szakmai ismeret híján a széles néptömegekkel elhitethető bármi és annak az ellenkezője is, főleg amit rövidtávon érez a bőrén. Ez marketing és szándék kérdése.

Ezért nem kívánom folytatni a dolgot.
Azt gondolom, érdemes megvárni a hosszútávú események fejlődését, de gyanítom még akkor sem lesz sokaknak egyértelmű az ok és az okozat közötti összefüggés :(

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10762 Dátum: 2022.02.09 10:52:28 »
Úgy látom hiba volt felhozni ezt a Lukoil dolgot.
Nem a Lukoil üggyel van kizárólag bajom, hanem az egész módszertannal ami mostanában megy.
Egyébként átsiklottunk egy fontos rész felett, hogy ha beszerzési ár alatt kell adni a naftát, akkor ha tönkremegy a cég, az miért az ő hibája, de mindegy is.

Amúgy az a probléma, hogy leírhatom a közgazdaságilag véleményem szerint védhető álláspontomat, de mivel a közgazdaságtan társadalomtudomány, ezért:
1. Lesöpörhetőnek tartja a többség, mivel "nem egzakt".
2. Simán belemagyarázható politika, ami itt a fórumon vörös posztó.

Annyit elmondok, és talán nem esik bele a fenti két kategóriába, hogy:
1. Vállalati, nagyvállalati szintem (állami szinten meg pláne) nagyon komoly gazdasági modellek léteznek, komplexitásukban a műszaki modellekkel simán egyenértékűek.
Ezeket az én időmben már az alapképzés során bemutatták, nyilván nem teljes terjedelmükben.
2. Ezekben a gazdasági törvényszerűségek és folyamatok alapján nagy valószínűséggel lehet előre jelezni eseményeket, illetve azok bekövetkezési esélyét, forgatókönyvek készülnek természetesen, amolyan sakkjátszma szerűen.
3. Kellő információ és szakmai ismeret híján a széles néptömegekkel elhitethető bármi és annak az ellenkezője is, főleg amit rövidtávon érez a bőrén. Ez marketing és szándék kérdése.

Ezért nem kívánom folytatni a dolgot.
Azt gondolom, érdemes megvárni a hosszútávú események fejlődését, de gyanítom még akkor sem lesz sokaknak egyértelmű az ok és az okozat közötti összefüggés :(
1. De honnan veszed, hogy a hatósági ár miatt(!) mentek tönkre ezek a kutak? Azért, mert egy politikailag ellenzéki hírportál ezt állítja? Ez a 3 benzinkút - szerintem - azért sem a hatósági ár bevezetése miatt ment tönkre, mert ezen az elven az összes többi (MOL, Shell, OMV, összes magán kút, Auchan, stb) is tönkre ment volna. De itt 3db kútról van szó. Itt minden bizonnyal nem 1-2 hónapja húzódó problémák álltak fenn. Gondolj bele, a NAV rendszeresen ellenőrzi a kutak által árult üzemanyagok minőségét mintavételezéssel. Ha nem felel meg az előírásoknak az adott kút terméke, pénzbírsággal sújtja. Erről nem szól a fáma, hogy esetleg hány ilyen "lebukás" állt esetleg a háttérben. Vagy más üzemeltetési hiba... A hatósági ár jelenleg egy Jolly-joker ok, amire mindent rá tudnak fogni és vannak, akiknek egyetlen telexes cikk elegendő és hihető, hiteles forrás. Én sem azt állítom, hogy nincs hatással a hatósági ár a kutak működésére, lehetséges, hogy ez volt ennél a 3 kútnál az utolsó csepp a pohárban, ami már egy tovább nem fenntartható helyzetet teremtett. De a kiváltó ok nem konkrétan ez volt.

2. Totálisan egyetértek. A széles tömegek bármiről meggyőzhető és annak az ellenkezőjéről is. Ez mindig is így volt, és mindig is így lesz.  :surrender: :winkiss:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10763 Dátum: 2022.02.09 11:07:45 »
Öööö figyeljünk, hogy ne menjünk el politikába, mert macerás sokat törölni ;)

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10764 Dátum: 2022.02.09 11:17:37 »
Öööö figyeljünk, hogy ne menjünk el politikába, mert macerás sokat törölni ;)
De rég voltál itt  :clap:

Ez már régen az.

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10765 Dátum: 2022.02.09 14:36:51 »
Dede törli ...  :flowers:
Maradjunk a topic témájánál és beszéljétek meg magánba ha nagyon akarjátok.
« Utoljára szerkesztve: 2022.02.09 14:38:39 írta MiCKEY »

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10766 Dátum: 2022.02.10 08:01:32 »
Hallóóóó, vannak kemény politikai fórumok a különböző hírportálokon, tessék oda menni ezzel.
Köszi  :flowers: :wub:

Sárközi András

  • Vendég
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10767 Dátum: 2022.02.12 18:41:40 »
Kinek mi a tippje, ha májusban nem hosszabbítják meg a benzinár- stopot, mennyibe fog kerülni egy liter benzin ill. egy liter gázolaj?
Szerintem 550-560 ft.- lesz....

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10768 Dátum: 2022.02.12 19:29:50 »
Esélyes, de ha túl nagy lesz a különbség, akkor szerintem darabolják több időszakra.

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10658
Benzin-dízel üzemanyag - milyen márkát preferálunk?
« Válasz #10769 Dátum: 2022.02.12 22:15:19 »
Lehet, nem lehet, de a Lengyelek mégis csökkentették a jövedéki adót (igaz náluk csak 23% volt, de mégis levitték 8%-ra).
És ezzel nem csak a "mezei" nafta ára csökkenne, hanem a prémiumoké is, végre...  :szemez:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61