Szavazás

A Toyotá(i)d magánszemély, vagy céges tulajdonúak?

Magán
27 (84.4%)
Céges
2 (6.3%)
Több van, is-is
3 (9.4%)

Összes szavazó: 29

Szavazás lezárva: 2005.08.18 13:38:42

Szerző Téma: Céges/vállalkozós ügyek  (Megtekintve 34804 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #75 Dátum: 2016.11.14 14:49:36 »
Eléggé ellentmondó infóim vannak arra vonatkozóan, hogy egy céges tulajdonú személyautó költségét hogyan és miképp lehet elszámolni a cégen belül.
Gondolok itt pl. az üzemanyagra. Személyautó, benzines. El lehet számolni, vagy nem lehet elszámolni a benzint a cégre, mert sokan azt mondják, hogy nem. Miért?
Milyen cég? Van gondolom könyvelő is, pl ezért is, hogy ilyen információkat szállítson ;)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #76 Dátum: 2016.11.14 15:08:34 »
BT, KFT. Egyik könyvelője ezt mondja, másik könyvelője azt. A könyvelők hozzáállása a különféle kérdésekhez sem egyenszilárdságú, ahogy látom  :hmmmm:

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9381
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #77 Dátum: 2016.11.14 15:50:00 »
Mert állandóan változtatják a jogszabályokat  :censored:
Nézzen akkor aktuálisan utána! De az infóval éppen ezért nem tudsz évekre előre tervezni  :no:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #78 Dátum: 2016.11.14 16:28:48 »
Ez rendben van, csak kérdem, valaki itt konkrétan nincs képben? Utánanézett, szerinte nem számolható el és kész.

Konkrét példa: cég telephelye ugyanaz a tulajdonos lakcímével, céges tulajdonú autó, feltételezhető a nem kizárólagos céges használat, ezért a lízingdíj áfája csak abban a mértékben igényelhető vissza, amennyi mértékben valódi céges volt a használat. A valódi céges használatot útnyilvántartással kell bizonyítani.
Ha már úgyis bizonyítva van a valódi céges használat útnyilvántartással, ennek arányában miért nem engedi a jogszabály az üzemanyag (benzin) elszámolását?

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #79 Dátum: 2016.11.14 17:14:25 »
Eléggé ellentmondó infóim vannak arra vonatkozóan, hogy egy céges tulajdonú személyautó költségét hogyan és miképp lehet elszámolni a cégen belül.
Gondolok itt pl. az üzemanyagra. Személyautó, benzines. El lehet számolni, vagy nem lehet elszámolni a benzint a cégre, mert sokan azt mondják, hogy nem. Miért?
Ez nem is kérdés, a NAV norma szerint lehet elszámolni az üzemanyagfogyasztást.(Amennyit a cégnek használták, nem magánútra)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #80 Dátum: 2016.11.14 17:16:38 »
Nah, kiderült közben, nem csak norma szerint lehet, hanem ténylegesen megtett út szerint is.
Ugyanakkor - másik kardinális kérdés: az ÁFA nem vonható le az üzemanyag után. Miért?

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #81 Dátum: 2016.11.14 17:24:25 »
Jó ez a topic! Nekem is van kérésem amit a könyvelönk szerintem nem tud (jól):
Új haszongépjármű pl pick-up, furgon ***ám 87.04) áfáját vissza lehet igényelni. De igaz ez használtra is?
Az üzemanyag áfája is visszaigényelhető ha nem benzin , hanem gázolaj! (ez nekem elég furcsa, nem valami környezet ösztönző) Gondolom onnan jön hogy a kombájnoktól a kamionokig a haszon*járművek mind dieselek.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #82 Dátum: 2016.11.14 17:28:55 »
Nah, kiderült közben, nem csak norma szerint lehet, hanem ténylegesen megtett út szerint is.
Ugyanakkor - másik kardinális kérdés: az ÁFA nem vonható le az üzemanyag után. Miért?
Akkor egy kicsit pontositsuk: a NAV megadja hogy adott hónapban mennyi a te járműved fogyasztási normája. Azzal kell kiszámolni a megtett elszámolható, és vezetett km-el. (ha van magánhasználat azt meg kell fizetne a cég részére, szja vonzata is van)
De számla szerint is el lehet számolni, pl a magasabbat mert pályán tankoltál.
« Utoljára szerkesztve: 2016.11.14 17:30:27 írta OldPiet »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #84 Dátum: 2016.11.14 17:40:26 »
Jó ez a topic! Nekem is van kérésem amit a könyvelönk szerintem nem tud (jól):
Új haszongépjármű pl pick-up, furgon ***ám 87.04) áfáját vissza lehet igényelni. De igaz ez használtra is?
Az üzemanyag áfája is visszaigényelhető ha nem benzin , hanem gázolaj! (ez nekem elég furcsa, nem valami környezet ösztönző) Gondolom onnan jön hogy a kombájnoktól a kamionokig a haszon*járművek mind dieselek.
Igen néztem én is Hilux témában NHP-vel, dízelre vonatkozóan igaz amit írsz. Csak sajna elég brutál drága a Hilux, ahhoz képest hogy "csak" egy melós autó. Komfortod nulla...
És nem csak attól függ, hogy dízeles-e vagy sem, hanem jogilag "haszongépjármű" kell legyen - akkor minden áfát vissza lehet igényelni mindenről stb. szerintem használtról is.

Ez egy az egyben nettó baromság, mert manapság (startup-ok világa ugyebár) egyre több olyan tevékenységi forma van, ahol a munkavégzéshez egy olcsóbb, környezetbarátabb, jogilag "személyautó" bőven elég, és igazságtalan, hogy annak költsége után nem engedik vissza az Áfát.
Amúgy meg hiába jönnek azzal a dumával hogy magánhasználat meg stb. Terepjáróval és kisbusszal is hordják a kölköket az oviba azok, akiknek az van. Dízelt püffögtetve az ovi előtt  :nonono:

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #85 Dátum: 2016.11.14 18:08:01 »
. Terepjáróval és kisbusszal is hordják a kölköket az oviba azok, akiknek az van. Dízelt püffögtetve az ovi előtt  :nonono:
Na látod pont ezek nem számitanak haszongépjárműnek.
Mert mondjuk egy 2 személyes furgonnal már nagyon meg vagy kötve (ha többen vagytok mint kettő! :D) Azért a duplakabinos Hillux azért felér egy szgk-val. Lehet elég fullos 8 milláért :hmmmm:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #86 Dátum: 2016.11.14 19:23:43 »
Na látod pont ezek nem számitanak haszongépjárműnek.
De bizony! Egy Yaris Van is az, egy furgon is az.
Azért a duplakabinos Hillux azért felér egy szgk-val. Lehet elég fullos 8 milláért :hmmmm:
Nem ér, megnéztem. Egy elég fullos Hilux úgy 10-11 miláért még mindig alig közelít meg egy Verso-t komfortilag. Melós ülések vannak benne, hátsó ülés olyan pad mint a metrókocsikban, műanyag minden és kopog.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #87 Dátum: 2016.11.15 10:18:51 »
De bizony! Egy Yaris Van is az, egy furgon is az.
Nem ér, megnéztem. Egy elég fullos Hilux úgy 10-11 miláért még mindig alig közelít meg egy Verso-t komfortilag. Melós ülések vannak benne, hátsó ülés olyan pad mint a metrókocsikban, műanyag minden és kopog.
Terepjárót meg egyterűt említettél azok nem haszongépjárművek. :no:
Egy pickupnak miért kéne annyira komfortosnak lenni? :D Nem olyan rosszak azért, pláne ha mindent elszámolhatsz még az áfát is :sorcerer:
Inkább az adminisztráció zavarna :cry:

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #88 Dátum: 2016.11.15 11:46:54 »
Hát mert a meló profilja nem az, hogy festékes ruhás munkásembereket kelljen szállítani, na. Csak azért legyen kénytelen az ember pickup-ot venni, mert az számít munkavégzési eszköznek, badarság 2016-ban. Amikor a biteket kergetjük optikai szálakon országszerte.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Céges/vállalkozós ügyek
« Válasz #89 Dátum: 2016.11.15 11:49:14 »
Terepjárót meg egyterűt említettél azok nem haszongépjárművek. :no:
Bocsi, nálam a pick-up is terepjárónak számit, pontatlanul fogalmaztam. A kisbusz simán haszongépjármű, mert személyszállításra alkalmas, sőt, átalakítva áruszállításra is, és ezt bizony haszongépjárműként használják. Legyen akkor furgon a neve, itt is bocsi a pontatlan fogalmazásért, de a lényeget már érted.