Szerző Téma: Audio kérdések  (Megtekintve 545111 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: Audio kérdések
« Válasz #1035 Dátum: 2009.08.30 12:56:25 »
Van magas jelszintű bemenet az erősítőn.

Akkor viszont simaliba. Hátsókról leveszed, erősítőn beállítasz egy low pass-t, és jóreggelt. Én nem vagyok ugyan autóelektronikai műszerész, de nekem is sikerült komplett hifit beépíteni.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1036 Dátum: 2009.08.30 15:45:59 »

Akkor viszont simaliba. Hátsókról leveszed, erősítőn beállítasz egy low pass-t, és jóreggelt. Én nem vagyok ugyan autóelektronikai műszerész, de nekem is sikerült komplett hifit beépíteni.

Na látod! :yes: Akkor máris többet tudsz mint én. Reméljük nekem is menni fog, köszönöm a segítséget wolfman. Az erősítő már be van állítva low pass-ra, majd a hangzáson kell állítgatnom biztos. Holnap elkezdem majd csinálni, csinálok fényképeket is lehet. "Aurisba mélyládát bekötni" ilyet úgysem nagyon lehet látni neten, már halálra kerestem én is hátha valami külföldi oldalon van ilyesmi.

További kellemes hétvégét!

Peti

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: Audio kérdések
« Válasz #1037 Dátum: 2009.08.31 13:10:34 »
Bekötésnél figyelj oda, hogy egyáltalán nem árt, ha kicsit túlméretezed a kábelezést (neten vannak oldalak, ahol teljesítmény és kábelhossz alapján kiszámolják, milyen átmérő kell), hátha egyszer csak gondolsz egyet, és akarsz egy jobb minőségű hifit. Ugyanezen okból kifolyólag nem árt, ha a tápkábel is jó minőségű, mert - bár hihetetlennek tűnik - sok köze van ennek (is) ahhoz, milyen egy rendszer hangzása.

Figyelj arra is, szintén az esetleges későbbi upgrade figyelembe vétele miatt, hogy ott menjen el az erősítő tápkábele, ahol egyébként erősáramú vezetékek mennek, mert a másik oldalon RCA kábeleket húzhatsz be később. Az RCA - hiába árnyékolt - eléggé érzékeny állat, mindenféle zajokat képes összeszedni, ha rossz helyen vezeted el.

És még egy jó tanács: kösd le a hátsó hangszórókat. Szokták mondani, hogy koncertet sem úgy hallgatsz, hogy háttal állsz a zenekarnak. Lehet benne valami igazság...  ::)

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1038 Dátum: 2009.08.31 20:59:30 »
Bekötésnél figyelj oda, hogy egyáltalán nem árt, ha kicsit túlméretezed a kábelezést (neten vannak oldalak, ahol teljesítmény és kábelhossz alapján kiszámolják, milyen átmérő kell), hátha egyszer csak gondolsz egyet, és akarsz egy jobb minőségű hifit. Ugyanezen okból kifolyólag nem árt, ha a tápkábel is jó minőségű, mert - bár hihetetlennek tűnik - sok köze van ennek (is) ahhoz, milyen egy rendszer hangzása.

Figyelj arra is, szintén az esetleges későbbi upgrade figyelembe vétele miatt, hogy ott menjen el az erősítő tápkábele, ahol egyébként erősáramú vezetékek mennek, mert a másik oldalon RCA kábeleket húzhatsz be később. Az RCA - hiába árnyékolt - eléggé érzékeny állat, mindenféle zajokat képes összeszedni, ha rossz helyen vezeted el.

És még egy jó tanács: kösd le a hátsó hangszórókat. Szokták mondani, hogy koncertet sem úgy hallgatsz, hogy háttal állsz a zenekarnak. Lehet benne valami igazság...  ::)

Elkezdtem szétkapni az autót. 3 ajtós, úgyhogy kiszedtem a 2 oldalsó bazi nagy burkolatot, és a kézifékkar mögötti tárolórekeszt, ahol a szivargyújtó is van. Multiméterrel megnéztem hogy a szivargyújtón csak akkor van 12V ha elfordítom 1-et a kulcsot, vagy gyújtáson. Úgyhogy az erősítőhöz menő vezérlőszálat a szivargyújtó pozitívjára fogom kötni. Egyenlőre még azt is ki kell eszelnem hogy vezetem el a kábeleket, hol legyen az erősítő, hol legyen az átalakító stb. stb.
 Amit írtál az nekem is ma esett le :flowers:, miszerint ha az RCA kábelt és a tápkábelt egyoldalon vezetném el, akkor szép kis zajt kapnék. Így az akkumulátor oldalán (bal) lesz a tápkábel, az RCA pedig a másik oldalon. Lehet az átalakítót berakom a rádió mögé és annyi, úgyis van 5m RCA kábelem. A kábelek jó minőségűek, nem volt olcsó, M.N.C. elvileg az jó :D.
 A hátsó hangszórókat nem kötöm le, mert így jobb a hangzás....olyan "térhatású" + amúgyis szeretném ha a hátul ülők is élveznék a zenét, ne csak én elől :yes: De amúgy amit mondasz az igaz :yes:
Szóval az egységek elhelyezése, kábelek elvezetése most a fő fejtörést okozó dolog....de ez már csak az autó ismeretén múlik.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: Audio kérdések
« Válasz #1039 Dátum: 2009.09.01 07:25:19 »
Elkezdtem szétkapni az autót. 3 ajtós, úgyhogy kiszedtem a 2 oldalsó bazi nagy burkolatot, és a kézifékkar mögötti tárolórekeszt, ahol a szivargyújtó is van. Multiméterrel megnéztem hogy a szivargyújtón csak akkor van 12V ha elfordítom 1-et a kulcsot, vagy gyújtáson. Úgyhogy az erősítőhöz menő vezérlőszálat a szivargyújtó pozitívjára fogom kötni. Egyenlőre még azt is ki kell eszelnem hogy vezetem el a kábeleket, hol legyen az erősítő, hol legyen az átalakító stb. stb.
 Amit írtál az nekem is ma esett le :flowers:, miszerint ha az RCA kábelt és a tápkábelt egyoldalon vezetném el, akkor szép kis zajt kapnék. Így az akkumulátor oldalán (bal) lesz a tápkábel, az RCA pedig a másik oldalon. Lehet az átalakítót berakom a rádió mögé és annyi, úgyis van 5m RCA kábelem. A kábelek jó minőségűek, nem volt olcsó, M.N.C. elvileg az jó :D.
 A hátsó hangszórókat nem kötöm le, mert így jobb a hangzás....olyan "térhatású" + amúgyis szeretném ha a hátul ülők is élveznék a zenét, ne csak én elől :yes: De amúgy amit mondasz az igaz :yes:
Szóval az egységek elhelyezése, kábelek elvezetése most a fő fejtörést okozó dolog....de ez már csak az autó ismeretén múlik.

A szivargyújtós megoldás azért nem olyan jó, mert az erősítőd ha kell, ha nem áramot kap, nem csak akkor, ha a rádiót bekapcsolod. Villanyász vagy, szedj le a rádióról egy jelet az erősítő vezérlőkábeléhez. Ha már csinálod, csináld rendesen, kényszermegoldások nélkül.  :yes:

Az RCA-k nálam (E11) például a műanyag küszöbök alatt megy el, ott van kiképezve egy kábelalagút műanyag lefogatókkal, mindennel, és nagyon-nagyon kihasználatlan volt ráadásul. A táp a bal oldalon megy, mert ott voltak ránézésre komoly kábelek, a másik oldalon alig-alig volt valami. Nálam Cordial kábelek vannak bent, nem bántam meg, csak kifizetni volt nagy érvágás. Hangszórókábelek 400 ft/m, RCA.... inkább ki se mondom...

A hátul ülők egy olyan csendes autóban, mint egy Auris mindenképpen élvezni fogják a zenét, ez nem Ikarus  ;)
A térhatást, a valódi térhatást pedig pont a négy hangszóró vágja tönkre, bár amit a gyári fejegység tudhat, annak alapján nagyjából mindegy is, hogy van-e hátul is hangszóró, vagy nincs.

Azért valamikor próbáld majd ki: tölts le valahonnan egy hangminőség teszt CD-t, és játszd le négy, majd két hangszóróval. Szerintem még a gyári fejjel is hallatszani fog a különbség. Nekem is bent vannak hátul a hangszórók, de amíg a rendes hifi bent van, azok tuti nem fognak megszólalni...  ::)

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1040 Dátum: 2009.09.04 22:37:14 »
Bent van az erősítő és a mélyláda! :clap: Bazi jól szól, megérte a fáradtságot. Csináltam néhány képet is.
 Megvettem mindent a beépítéshez így a végén én raktam be a cuccot. A tápkábelt szépen elvezettem a motortérben a tűzfalon és csak jobb oldalon találtam bemenetet az utastérbe, mivel a bal oldalin megy be a riasztó és a ködlámpa is. Így a + vezeték és a vezérlőszál a jobb oldalon megy az RCA kábel a bal oldalon. Kimértem a gyári fejegység csatlakozóján, melyik a vezérlő szál....amit pl. régen a motoros rádióantennának tartottak fent.....Toyota Aurisban ez a narancssárga vezeték. Itt akkor van 12V ha bekapcsolom a rádiót. Így a szivargyújtós elméletet elvetettem, wolfman tanácsára is hallgatva:yes: A vezetékeket szépen a kárpit alatt hátul kivezettem, testet pedig hátul is találtam a hátsó ablak alatt a csomagtartóhoz közel. Vettem egy SAL jelátalakítót is, ezt közvetlenül a fejegységből kijövő hátsó hangszóró vezetékekre kötöttem és a rádió alatt helyeztem el....Aurisoknál itt középen van 2 relétartó keret, azok tetejére vágtam egy szivacs darabot és arra rákötöztem a jelátalakítót.
 Amikor beröffentettem a zenét, igencsak erős mély hang volt :D a jelátalakítón lehet állítani mennyi jelfeszültséget vegyen le a hangszóróvezetékekről, elig tekertem mind a kettőn a minimumnál kicsit többet, már nagyon jó mély hangot ad a láda. Ezt mindenki úgyis saját hallásának, tetszésének állítja be. Most du. ezzel szórakoztam, beállítottam a hangzást. Aztán meg csak ültem és ***tottam magam :D Szóval jól sikerült a beépítés. Kicsit tanultam én is az autóhifi építésről alapfokon.

Jó hétvégét mindenkinek!

Peti

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1041 Dátum: 2009.09.04 23:05:35 »
tápkábel bemenete a tűzfalon, menetirány szerinti jobb oldalon.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1042 Dátum: 2009.09.04 23:07:02 »
Jelátalakító a rádió mögött.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1043 Dátum: 2009.09.04 23:08:31 »
kapcsoló vezeték (kék) és a tápkábel a jobb oldalon küszöb alatt.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1044 Dátum: 2009.09.04 23:09:48 »
RCA kábel bal oldalon küszöb alatt.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1045 Dátum: 2009.09.04 23:10:35 »
Rádió helye.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1046 Dátum: 2009.09.04 23:11:20 »
ill. ez bocsánat :D

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1047 Dátum: 2009.09.04 23:12:34 »
Test kábel elvezetése a hátul található testpontról a csomagtartó felé.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1048 Dátum: 2009.09.04 23:13:39 »
kábelek kivezetése a csomagtérbe.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #1049 Dátum: 2009.09.04 23:17:20 »
Amúgy az Aurist szerintem egyszerű szétkapni...a fejegységet is könnyű kivenni. 2 ezüstszínű díszécet ki kell pattintani, levegőbeömlő nyílást magamfelé kirántani, 4 csavar kiteker, rádió kiemel. Az anaygok finom hajlékonyak, jól megmunkáltak, egyszerű visszapattintani az elemeket, tele van tömve szivaccsal minden elem a zajcsillapítás végett..........jó kis autó ez :flowers: