Szerző Téma: Audio kérdések  (Megtekintve 540974 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Audio kérdések
« Válasz #930 Dátum: 2009.04.21 17:38:44 »

Egy gyári vagy bármilyen fejegység tartós kimenő teljesítménye a legjobb eseteben kb 2*10 watt lehet. Ez az autó elektromos rendszeréből és az onnan felvett feszültség*áramerősségből adódik (ugye a watt az tulajdonképp úgy is nevezhető, hogy VA (azaz volt*amper)
Nem akarok hülyeséget mondani, de egy fejegység simán az elektromos rendszerről nem tud többet felvenni, mint kb 2 amper, ami a 12 voltos feszkóval szorozva megadja, hogy mennyi az annyi.
Ehhez hasonló szituáció, mikor egy gagyibb házimozi erölködőre ráírják, hogy 7*120 watt teljesítmény. Na, ez az amit aztán így soha nem fog kilökni magából. Elég egy pillantás a hátsó adatlapra, ahol meg rá vagyon írva, hogy max teljesítményfelvétel mondjuk 300 watt. Akárhogy is nézem, ez messze van a 840-től.

Egy nagyonegyszerű autóerősítővel 12V tápfeszt, és 4ohm-os hangszórót feltételezve csatornánként 8W hozható ki, egy kicsit komolyabb cuccal ( 20 év  a Wartburgba építettem efélét) 30-35W -ezek színuszos teljesítmények 10% torzítás mellett ( no ez már brutális, egy átlagember is észreveszi, ha 3-4%-nál nagyobb a torzítás ) . -A mai legegyszerűbb fejegységek is így vannak megépítve 4*30W-40W - ez utóbbi, már csak full töltött aksinál, vagy járó motornál, amikor legalább 14V feszültség van a gépben.
-Más kérdés a zenei teljesítmény, ami egy -egy rövid inpulzusra vonatkozik, vaygis egy nagyon rövid ideig egy 30W-os erősítő kb 1,5x teljesítményre képes - ideális esetben
Eseteden a 7*120W egy erősen eltúlzott zenei teljesítmény, a valóságban a mély lehet kb 60-80W a többi meg 25W körül :D
( megjegyezném, hogy egy normális akusztikájú kb 30m2 szobában 2x20W teljesítmény már elég hangos, hogy szép is legyen a hang, ezt érdemes egy 2x50-80W-os erősítőből előcsalni, és egy ~ 100W-os hagfalon hallgatni.)
-A hagynyomásversenyeken a torzításmentes hangzás kevésbé fontos, a  nagy kondi ahoz kell, hogy az inpulzus szerű terheléseket ne az akkumulátor kapja, mert annak nagyfrekin nagy a belső ellenállása, és nem tud megfelelő áramerősséget szolgáltatni, nomeg a vezetékeken is sok elvész. Az ottani erősítők, meg beépített inverterekkel 40-60-80V ig feltornásszák a 12V-ot és így képesek több 100 W leadására.

Mellesleg azért kell többszörös teljesítmény a kocsi kihangosításához, mint a nappaliéhoz, mert
-baromi sz@ar az akusztikája - rengeteg hangelnyelő, és visszaverő felület van
-eszméletlenül gáz a hangszórók hatásfoka -a hanfalak nem véletlenül kerülnek egy akusztikailag jól megtervezett dobozba.
-meglehetősen zajos a környezet.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

bilesaron

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 145
Re: Audio kérdések
« Válasz #931 Dátum: 2009.04.22 00:19:17 »
Hallihó!
Igazság szerint nem kell félni a patentoktól, nagyon jól meg van csinálva...... Na szóval le azzal a burkolattal, legyél férfi :yes: :flowers: Majd írj a fejleményekről.

Helló,
Nos, ma megvettem a speakert, holnap megcsinálom.
Igazából Te adtad meg a löketet, mert inkább elvittem volna szervízbe, de filóztam rajta, azért nem nagy ördöngösség ez, csak tudod vadi új a kocsi és már pattintom ki be az ajtót, kicsit nagy a félsz az emberben.
Kicsit ettől az ablak, zár résznél félek, hogy vajon miként van ott a lepattintás, de megpróbálom finom lefejteni a műanyag elemeket, ne sérüljün lehetőleg semmi sem.
Pioneer vettem én is, két kis fém lapocska van rajta, tehát a sarud rá fog menni.
Mediaban vettem az enyim, meghallgattam egy 15e alpine és 20e JBLt is amit tudásban azonosak a pioneerel, de a pioneer hangja basszusosabb, jobbnak tűnt, igaz az én fülemnek.
Úgy figyeltem igy hang alapján, hogy  JBL és Alpine-ban több volt a magas hang, feltételezem azért, mert aki ilyet vesz, van sub láda a csomagtartóban, ami a basszust nyomja hozzá.
« Utoljára szerkesztve: 2009.04.22 12:01:24 írta kleingy »

bilesaron

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 145
Re: Audio kérdések
« Válasz #932 Dátum: 2009.04.22 11:57:38 »
na újból jelentkezem...
megpróbáltam ma leszedni, le is jött félig, de a hülye ablaktekerőnél nem tudom megbontani a kárpitot. Sehogysem. Van egy csavar az ajtónyitónál, azt leszedtem, de az ablaktekerő felfogására nincs ötletem, hogy van odatéve, miként lehet leszedni. Ott voltam a megoldás kapujában, de sehogy nem jövök rá a titok nyitjára !
Felhívtam két márkaszervízt, megtudják e csinálni ha viszek hangszórót és mennyiért!
Válasz: SOHA nem csináltak ilyet, NEM tudják bevan e vezetékelve, NEM tudja hogy tudná megcsinálni! :-)
Na szerinted ?? Majdnem kietettem a kezemből a telefont. Ennyire looser szerelők vannak a márkaszervízben?! Óránként 10e megnézik, ha tudják beteszik ha nem nem.
Ja és a legszebb, az egyik azt mondta hogy ha betesznek hanszórót hátra nem tudom majd lehúzni az ablakot, ezt mondta a szervízszerelő kolléga! :D
BÖÁÁÁÁÁ :-) Mondom ott a hely neki, meg a vezeték is, csak be kell tenni oda!
Na nem mérgelődök tovább :-)
« Utoljára szerkesztve: 2009.04.22 12:00:15 írta kleingy »

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Audio kérdések
« Válasz #933 Dátum: 2009.04.22 12:06:34 »
na újból jelentkezem...
megpróbáltam ma leszedni, le is jött félig, de a hülye ablaktekerőnél nem tudom megbontani a kárpitot. Sehogysem. Van egy csavar az ajtónyitónál, azt leszedtem, de az ablaktekerő felfogására nincs ötletem, hogy van odatéve, miként lehet leszedni. Ott voltam a megoldás kapujában, de sehogy nem jövök rá a titok nyitjára !
Felhívtam két márkaszervízt, megtudják e csinálni ha viszek hangszórót és mennyiért!
Válasz: SOHA nem csináltak ilyet, NEM tudják bevan e vezetékelve, NEM tudja hogy tudná megcsinálni! :-)
Na szerinted ?? Majdnem kietettem a kezemből a telefont. Ennyire looser szerelők vannak a márkaszervízben?! Óránként 10e megnézik, ha tudják beteszik ha nem nem.
Ja és a legszebb, az egyik azt mondta hogy ha betesznek hanszórót hátra nem tudom majd lehúzni az ablakot, ezt mondta a szervízszerelő kolléga! :D
BÖÁÁÁÁÁ :-) Mondom ott a hely neki, meg a vezeték is, csak be kell tenni oda!
Na nem mérgelődök tovább :-)

A nemtudod lehúzni, bejöhet, mert ha túl mély a hangszóró, akkor valóban belelóhat az üveg útjába.

A tekerőt egy kb. omega formájú rugó tartja a helyén, kárpitot a tekerőnél benyomod, és óvatosan csavarhúzóval félig letolod a tengelyről, utána a másik oldalról egy vékony fogóval ( én a minap csipesszel) kiszeded - lényeg, hogy ne repüljön el.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Cisc0

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 236
Re: Audio kérdések
« Válasz #934 Dátum: 2009.04.22 16:22:05 »
na újból jelentkezem...
megpróbáltam ma leszedni, le is jött félig, de a hülye ablaktekerőnél nem tudom megbontani a kárpitot. Sehogysem. Van egy csavar az ajtónyitónál, azt leszedtem, de az ablaktekerő felfogására nincs ötletem, hogy van odatéve, miként lehet leszedni. Ott voltam a megoldás kapujában, de sehogy nem jövök rá a titok nyitjára !
Hy!

Ha - ahogy tamás mondja- télleg egy omega formájú rúgó (én zéger gyűrűként ismerem) tartja a helyén a tekerőt akkor elvileg működik az általam ismert OFF F Astrás ON megoldás is.
Ez úgy néz ki hogy fogsz egy rongyot, egy kicsit benyomod a kárpitot és becsúsztatod a rongy szélét a tekerő és a kárpit közé, majd körbe-körbe húzod a rongyot a tekerő körül úgy hogy a rongy ne csússzon ki. A rongy így bele akad az zéger gyűrű egyik felébe és kihúzza onnan azt. Ez kicsit barátságosabb a csavarhúzónál, főleg ha nem fér oda.
Remélem sikerült elmegyaráznom, bár én ezt még nem próbáltam a Rollánál de az említett márkát már többször is így szedtük szét.
'05 Corolla HB 1.4 D-4D

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #935 Dátum: 2009.04.22 17:06:43 »
Na kakukk!

Az ablak tekerőt szerintem is vagy zéger gyűrű tartja a helyén....de lehet hogy egy bordázott tengelyen van és csak le kell húzni 2 csavarhúzó segítségével, vigyázva a kárpitra, a rongyos megoldás tényleg jó, nehogy felsértsd azt a szép Auris ajtócskát  :yes:. Márkaszervíííííz [rohog]!! Róluk csak annyit röviden, hogy amikor megvettem a ködlámpáimat (ugye 2 szett van: előkábelezett kocsira és nem előkábelezettre) Hívtam őket hogy mi újság ez ügyben. Elvittem a kocsit Halásztelekre hogy nézzék meg be van-e kábelezve a kocsim (nehogy garancia vesztéssel járjon ....mondtam magamban.....hogy a saját szakállamra szétbombázom a kis Auris elejét) fél órát voltam bent, azt mondták megnézték, tuti nincs előkészítve.....ok megrendel a nem előkábelezett full szett. Másnap levettem a lökhárítót stb. és ott figyegett a 2 csatlakozó [rohog] na ennyi. Új még az Auris valszeg ezért nem nagyon javítják még őket....ergo nem nagyon kenik vágják a témát.
 Hangszóróra visszatérve, én már leszedtem a burkolatot a másik oldalon is, startra készen állok :flowers: már csak a hangszórót várom ma, de lehet nem fog megjönni :surrender: szomorú leszek. Aztán még a végén kiderül nekem is kell hangszóró keret, hiába nincs hátsó ajtóm.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Audio kérdések
« Válasz #936 Dátum: 2009.04.22 17:09:34 »
Vicces mondjuk, mert laikusként még tán én is felismernék két csatit. Amúgy meg a szerelőket a típusok megjelenésekor x napos oktatásban részesíti a Toyota. Legalábbis 8-9 éve még tuti ez ment...
         

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #937 Dátum: 2009.04.22 20:28:10 »
Bakker....... itt a hangszóró és nem tudom betenni :D Kell a keret...azt hittem be lehet csavarozni simán, de a 3 felfogató furat ami egymástól kb. 120fokra esik, messze van. Ha valaki tudja Aurisba milyen hangszóró keret való az légyszi írjon.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Audio kérdések
« Válasz #938 Dátum: 2009.04.22 21:34:15 »


Ha - ahogy tamás mondja- télleg egy omega formájú rúgó (én zéger gyűrűként ismerem)

A zéger gyűrű nem teljesen ilyen, de majdnem! - ezt is sok helyen úgy hívják.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

bilesaron

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 145
Re: Audio kérdések
« Válasz #939 Dátum: 2009.04.22 23:13:16 »
Kakukk Neked is!   :cool2:
Nos, holnap ezt a rongyos megoldást megpróbálom, mert mostmár nagyon izgat ez a qrva ajtó, hogy nem tudom lebontani  :1eye:
Halásztelek? Hááát, én is jártam már náluk. Elég simlis bandának tűnik, amúgy más Toyotás simimtől azt hallottam, eléggé lehúzós banda, oda ne vigyem. Pedig az lenne a legközelebb. Látom Petya, Te is délpesti vagy mi?  :clap:
Szerintem tudták ők nagyon jól, hogy kábelezve van. Figyi, milyen villamosági szerelő az, aki Toyota márkaszervízben dolgozik és ilyet nem tud ?! Nem hiszem el, hogy soha semmiért nem kellett még nekik szétszedni egy ajtót. Meg ahogy egy másik hozzászóló is írta, tuti kapnak egy új modellnél fejtágítást, miként kell szerelni.  Egész egyszerűen arra mennek a szervízek, kit hol lehet lehúzni, de nekik is meg kell élni valamiből, ahogy mondani szokták. :censored:
Amúgy most azon gondolkoztam el, hogy tettél rá ködlámpát. De ahhoz új műanyag kell a lökösbe, meg gondolom egy új kapcsoló a műszerfalra, nem? :whistling:

bilesaron

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 145
Re: Audio kérdések
« Válasz #940 Dátum: 2009.04.23 10:09:06 »
Nos, sikerült leszedni a hátsó ajtót. Megvan a titok nyitja, megosztom veletek, hátha majd később valaki hasznát veszi.
Alulról kell megpattintani a műanyag keretet, és szépen felfelé haladni erős mozdulatokkal leszedni (közbe jó kis pattogó hangokat ad ki a kárpit) Nem kell félni, nem törik.
Utánna az ajtónyitó kar mögött lévő műanyagot ki kell pattintani, amögött egy csavar lakik, azt kicsavarozni. Az ajtóbehúzókar ezüst műanyag része lepattintható, amögött is két csavar lakik, azt is kicsavarni majd óvatosan levenni az ajtót. Vigyázni kell, sok a madzag, nehogy kihúzódjon bármelyik is.

És itt jön a problémám : hangszóró hely ott van, egy gyűrű is lakik ott felfogatva patental. Olyan hasonló, mint a farmerokon van, csak big nagy. Hasonlít azokhoz a hangszórókiemelőkhöz, amiket lehet kapni autósboltban, csak ennek a közepe teli. Vagyis egy vékony műanyaggal van kiöntve. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek vágjam ki a közepét ennek a hangszórótartónak és tegyem bele a hangszórót? Nekem nagyon úgy tűnik hogy ez lesz a titok nyitja, csak várnék megerősítést.

Csatoltam egy képet, pont így néz ki, csak a közepe nem lyukas, hanem teli.



[a csatolmányt egy admin törölte]
« Utoljára szerkesztve: 2009.04.23 10:11:22 írta bilesaron »

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: Audio kérdések
« Válasz #941 Dátum: 2009.04.23 10:23:33 »
Sziasztok. Ez a topik jobban pörög, mint az Általános/Autó HIFI, de nem szeretnék hozzászólást duplán betenni, a moderátorok ehhez túl éberek  :D

Szóval feltettem ott egy kérdést. Ha van köztetek hozzáértő, kukkantson már rá, és ossza meg velem a nézeteit.

Igazság szerint a Sonyt eddig nem is nagyon (egyáltalán nem) nézegettem, mert nem magasztalták túl a teszteken, de egy olyan embertől hallottam, akinek adok a véleményére, és aki tesztelt sok készüléket, és nem különösebben megy a trendi irányzatokkal, hogy ha lehet, akkor Sonyt, és ha nem a Sony, hanem mondjuk az Alpine és Pioneer közül kellene választani, akkor is inkább Sony legyen... szinte bármilyen.

Szóval bizonytalan vagyok. Segítsetek.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #942 Dátum: 2009.04.23 20:24:48 »
Nos, sikerült leszedni a hátsó ajtót. Megvan a titok nyitja, megosztom veletek, hátha majd később valaki hasznát veszi.
Alulról kell megpattintani a műanyag keretet, és szépen felfelé haladni erős mozdulatokkal leszedni (közbe jó kis pattogó hangokat ad ki a kárpit) Nem kell félni, nem törik.
Utánna az ajtónyitó kar mögött lévő műanyagot ki kell pattintani, amögött egy csavar lakik, azt kicsavarozni. Az ajtóbehúzókar ezüst műanyag része lepattintható, amögött is két csavar lakik, azt is kicsavarni majd óvatosan levenni az ajtót. Vigyázni kell, sok a madzag, nehogy kihúzódjon bármelyik is.

És itt jön a problémám : hangszóró hely ott van, egy gyűrű is lakik ott felfogatva patental. Olyan hasonló, mint a farmerokon van, csak big nagy. Hasonlít azokhoz a hangszórókiemelőkhöz, amiket lehet kapni autósboltban, csak ennek a közepe teli. Vagyis egy vékony műanyaggal van kiöntve. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek vágjam ki a közepét ennek a hangszórótartónak és tegyem bele a hangszórót? Nekem nagyon úgy tűnik hogy ez lesz a titok nyitja, csak várnék megerősítést.

Csatoltam egy képet, pont így néz ki, csak a közepe nem lyukas, hanem teli.



Szeva! Szép munka! :yes: Nekem most az a gáz hogy kell hangszóró keret. Holnap csinálok 2-t. Rajzoltam 2 sablont kartonpapírra, átrajzolom falemezre és kivágom...egy kis filcet is berakok a hangszóró alá hogy ne zörögjön...és annyi, már nem bírom tovább. Keretet találtam neten 2 félét, de nem tudom melyik a jó. Ha meg tudom csinálni fából akkor annyi. Igaz kicsit sufnituning megoldás, de talán bejön.

bilesaron

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 145
Re: Audio kérdések
« Válasz #943 Dátum: 2009.04.23 20:31:12 »
Nos, sikerült leszedni a hátsó ajtót. Megvan a titok nyitja, megosztom veletek, hátha majd később valaki hasznát veszi.
Alulról kell megpattintani a műanyag keretet, és szépen felfelé haladni erős mozdulatokkal leszedni (közbe jó kis pattogó hangokat ad ki a kárpit) Nem kell félni, nem törik.
Utánna az ajtónyitó kar mögött lévő műanyagot ki kell pattintani, amögött egy csavar lakik, azt kicsavarozni. Az ajtóbehúzókar ezüst műanyag része lepattintható, amögött is két csavar lakik, azt is kicsavarni majd óvatosan levenni az ajtót. Vigyázni kell, sok a madzag, nehogy kihúzódjon bármelyik is.

És itt jön a problémám : hangszóró hely ott van, egy gyűrű is lakik ott felfogatva patental. Olyan hasonló, mint a farmerokon van, csak big nagy. Hasonlít azokhoz a hangszórókiemelőkhöz, amiket lehet kapni autósboltban, csak ennek a közepe teli. Vagyis egy vékony műanyaggal van kiöntve. Kérdésem az lenne, hogy szerintetek vágjam ki a közepét ennek a hangszórótartónak és tegyem bele a hangszórót? Nekem nagyon úgy tűnik hogy ez lesz a titok nyitja, csak várnék megerősítést.

Csatoltam egy képet, pont így néz ki, csak a közepe nem lyukas, hanem teli.



Szeva! Szép munka! :yes: Nekem most az a gáz hogy kell hangszóró keret. Holnap csinálok 2-t. Rajzoltam 2 sablont kartonpapírra, átrajzolom falemezre és kivágom...egy kis filcet is berakok a hangszóró alá hogy ne zörögjön...és annyi, már nem bírom tovább. Keretet találtam neten 2 félét, de nem tudom melyik a jó. Ha meg tudom csinálni fából akkor annyi. Igaz kicsit sufnituning megoldás, de talán bejön.

Kivágtam a közepét és sajnos nincs benne madzag :-( Úgy látszik az ötajtósoknál nincs előkészítve a hangszóró szerintem. Nézegettem össze vissza, de semmi madzagot nem találtam a kezemmel felfelé sem.
Mondjuk ott megy eé a központi zár cuccai egy fekete csomagban, lehet abban van, nem tudom... próbálok most utánna olvasni külföldi oldalaknak.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: Audio kérdések
« Válasz #944 Dátum: 2009.04.23 20:58:53 »
Ez nem jó hír. Én a helyedben megnézném mi jön ki a gyári fejegységből. Nekem a baloldali hátsó hangszóró vezetéke fekete és piros....a bal oldali fekete és sárga. A fejegységet ha ki akarod szedni, le kell pattintani a mellette lévő két hosszúkás díszelemet. 4 csavar tartja...(asszem 6-os csavarok).... a fejegységet, kiteker....és már kint is van. Nézd meg hohány hangszóró vezeték jön ki belőle. Szerintem ott kellene lennie a csatlakozóknak......ajtóban nincsen sehol??