Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 500606 alkalommal)

0 Felhasználó és 8 vendég van a témában

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re:Fényképezés
« Válasz #2760 Dátum: 2012.03.28 13:00:12 »
A fenykepezest sokkal jobban preferalom az utolagos kepkeszitesnel, meg ha a vegeredmeny szinte mindig silanyabb is. Ha ranezek egy kepemre, akkor inkabb az jusson rola eszembe, amikor hasaltam a fuben, es vartam hogy elmenjen a felho mint az, hogy fel ejszakat (tudom, ez tulzas) gornyedtem a photoshop folott.  :surrender:
Ebben ez a sport, az adott pillanat elkapása.
+1 :)

kisa
born to ride

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Fényképezés
« Válasz #2761 Dátum: 2012.03.28 13:03:36 »
Én sem RAW-ozok, annál egyszerű oknál fogva, hogy nincs időm a pixelbuherára. Eleinte megtartottam én is a RAW-okat a JPEG-ek mellett, aztán rájöttem, hogy 1000 képre vetítve 1-2 esetben volt jó, hogy elővehettem a RAW-ot. Cserében irdatlan tárterület emésztődött fel.

Megpróbálok jól fotózni eleve, igyekszem legjobban komponálni, amit korrigálni kell, max IrfanView-al végzek el, amit ezzel nem lehet korrigálni úgy marad azt kész.

Hozzáteszem, családi fotók mind, tehát nem melózok.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2762 Dátum: 2012.03.28 13:59:26 »
2005-ig én hagyományos filmre fotóztam... Húsz éven át, sok-sok ezer képet produkálva. Amikor volt 24 vagy maximum 36 kockád a gépben, és még hozzá esetleg 1-2 tartalék filmed (nem volt a legolcsóbb mulatság), továbbá meg sem tudtad nézni a kép elkészítése után, hogy mit alkottál, akkor bizony megtanultad, hogy olyan gondosan komponáld meg a képet, amennyire csak tudod.

Én ebben "nőttem fel", és valszeg ennek tudható be, hogy most is igyekszem minél jobb "kész terméket" produkálni, és csak minimális mértékben élek az utómunka lehetőségével. A képeim 95 %-ához egyáltalán nem nyúlok az elkészítésük után.

Persze megvannak a technikai korlátok is, mert a gépem egy 7 éves, 4 MP-es Fuji bridge; de tud(na) RAW-ot menteni a kártyára - más kérdés, hogy ez esetben kb. 70 képpel tele is lenne a legnagyobb, 1 GB-os kártyám. De ennek nincs jelentősége, mert ezt a módot sosem használom. Az előbbiek miatt.

Ezzel együtt, pillanatig sem akarnám elvitatni a jelentőségét: tök jó, hogy egyáltalán van ma már lehetőség az effajta utómunkára, és biztos, hogy élvezetes lehet ezzel bíbelődni annak, aki szereti csinálni  :yes: ... Nálam a dolog eleve úgy indul, hogy nem értek a PhotoShophoz, sosem használtam. Azt a minimális szerkesztést/utómunkát, amit némelyik képemen csinálok, az IrfanView-val vagy az ACDSee-vel szoktam elvégezni.

Fehéregyensúly? Mindig automatán van... Természetes fényben a gépem még kb. sosem rontotta el ezt - vagy legalábbis én nem vettem észre, hogy elrontotta volna.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2763 Dátum: 2012.03.28 14:18:56 »
Félre értettétek azt, amit írtam:

1. Nem azt mondtam, hogy csak RAW-ban kell fotózni! Azt mondtam, hogy, ha már Jpegben fotózik vki (én is 90%-ban), akkor érdemes használnia a max méretet&felbontást(minőséget). Mondi, ha kevés ehhez a memókártyád mérete, akkor venni kell egy nagyobbat. Nem tanácsos és nem is logikus a kép minősége kárára a mennyiséget előnyben részesíteni, és Te nem is ez a fajta ember vagy!  ;)
2. A PS nem azt jelenti, hogy órákat ül előtte az ember, mert én kb képenként 1, max 2 percet töltök vele mentéssel együtt!!!  :excl: Van egy jól kitapasztalt módszerem a kiigazításra, és mindössze ennyit foglalkozok vele.
3. NINCS olyan kép, amire ne férne rá egy kis kiigazítás! Maximum, az embernek nincs kedve ehhez, de ettől függetlenül IGAZ!  :excl: :hug:
4. ...persze, ha az ember "csak" emlékképeket akar készíteni, akkor nem kell PS...
5. Ahhoz, hogy valaki minden helyzetben helyesen tudja komponálni a képet exponáláskor, ahhoz több évtizedes fotós munka, tanulás, tapasztalás kell. Itt egyikőnk sem közelíti meg ezt a szintet, így hadd ne higgyem már el, hogy minden képeteket ideálisan komponáljátok. Ez nem bántás, vagy sértés, hanem tény.  :whistling: ;)
Engem speciel mindig érdekel, hogy a képeim -számomra- mindig megfelelően nézzenek ki, emiatt nagyobbrészt megteszem ezeket a néhány perces kiigazításokat, amiket egyébként laikusként észre nem vesz az ember, de az összhatás mégis szemmel láthatóan jobb. (Sok kicsi sokra megy esete.)

Még egyszer, nem bántásiból (így mondtuk az oviban anno  :lol: ) írtam mindezt.  :surrender:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2764 Dátum: 2012.03.28 14:26:22 »
Olvasva Palaczk utolsó postját, módosítanám az én 4. pontomat:

Ez így kicsit túlzás, mert filmes múlttal valóban meg lehet/KELL tanulni a helyes exponálást, meg miegymást. Aki filmes gépről váltott DSLR-re, annak van ebben némi pozitív handycap-je, de ez nem azt jelenti, hogy az általa filmes géppel készített képeken ne lehetett volna javítani. Gondoljatok csak az előhívógépekre, hogy utólagosan mennyi mindent lehetett variálni az előhíváskor! Ez is egyfajta kiigazítás volt anno IS, de ma a digitális gépek korszakában erre van a PS. Nem arra, hogy teljesen megváltoztasd vele a képeket, legalábbis számomra nem azért van, hanem, hogy kiigazítsd azokat.

Mégegyszer: Nem kell órákat a PS előtt ülni, elég ezt képenként néhány percben mérni...  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2765 Dátum: 2012.03.28 14:27:10 »
Kár, hogy egyikőtök sem jön a tavaszi talira, mert ott mindazt, amiről beszélek meg tudnám mutatni Nektek lapotopon is!  :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Re:Fényképezés
« Válasz #2766 Dátum: 2012.03.28 14:38:16 »
Kár, hogy egyikőtök sem jön a tavaszi talira, mert ott mindazt, amiről beszélek meg tudnám mutatni Nektek lapotopon is!  :hug:

Dedede  ::)

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2767 Dátum: 2012.03.28 14:44:29 »
Dedede  ::)
Palaczkkal, mondival és robival témázgattunk, közülük senki nem jön.

Te igen, és, ha kíváncsi vagy rá, szívesen megmutatom a kis trükköket, amiket én is használok.  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Fényképezés
« Válasz #2768 Dátum: 2012.03.28 15:28:11 »
2. A PS nem azt jelenti, hogy órákat ül előtte az ember, mert én kb képenként 1, max 2 percet töltök vele mentéssel együtt!!!  :excl: Van egy jól kitapasztalt módszerem a kiigazításra, és mindössze ennyit foglalkozok vele.
3. NINCS olyan kép, amire ne férne rá egy kis kiigazítás! Maximum, az embernek nincs kedve ehhez, de ettől függetlenül IGAZ!
Nagyon sok idő.

Múltkor lementünk szánkózni a hóba, tök jó buli volt - a gyermek első tele, amit élvezhetett is - lett úgy 150 kép, ami nem is sok. Most ha csak a fotosoppolást számolgatnám képenként, akkor már több mint 3 és fél óra menne el, ha csak másfél perce töltök el minden képpel. Másolás, konvertálás, és webalbumba feltöltés nélkül.
Ennyi időt nem ér meg nekem az egész, a Canon EOS 550D gépem jól beállítva, MagicLantern firmware-bővítéssel és megfelelő optikával számomra olyan eredményeket nyújt, amivel profik előtt sem vallnék szégyent, semmilyen fotosoppolás alkalmazása nélkül.
Úgy gondolom, hogy azt a 3-4 órát amit ez elvinne inkább a gyermekemre áldozom, vagy pihenésre, a napi 8-10 óra meló + munkába utazás mellett.

Maximum 20 percet töltök el azzal, hogy a képek közül a botrányosan rosszakat (pl. bemozdultakat) kitörlöm, készítek egy low-res konvertált példányt mindegyikből batch-funkcióval, és felmásolom egy webalbumba, hogy a család többi tagja is láthassa. Ennyi fér bele. Emellett RAW-okat tartogatni fölösleges.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9522
Re:Fényképezés
« Válasz #2769 Dátum: 2012.03.28 15:32:10 »
5. Ahhoz, hogy valaki minden helyzetben helyesen tudja komponálni a képet exponáláskor, ahhoz több évtizedes fotós munka, tanulás, tapasztalás kell. Itt egyikőnk sem közelíti meg ezt a szintet, így hadd ne higgyem már el, hogy minden képeteket ideálisan komponáljátok. Ez nem bántás, vagy sértés, hanem tény.  :whistling: ;)
Én ezzel nem értek egyet, az én nevembe kérlek ne általánosíts. :nonono:
Palaczkkal, mondival és robival témázgattunk


« Utoljára szerkesztve: 2012.03.28 15:34:26 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2770 Dátum: 2012.03.28 15:47:16 »
Én 100 képemből kb 20-25db-ot tartok arra érdemesnek, hogy utómunkával lássam el. A többit nem azért nem, mert annyira rosszak, hanem, mert ezt a 20-25db-ot tartom a többinél annyival jobbnak, hogy megérje az eredmény azt a ráfordított 25x2=50percet (és akkor sokat mondtam, és persze ezt sem egymás után, hanem 5-10 képenként igazítva)

RAW-ban inkább csak akkor fényképezek én is, amikor nem vagyok biztos benne, hogy jó lesz az eredmény. Nyilván, napfényes tiszta időben a fehéregyensúlt napfényre állítom és Jpeg-re, de pl. benti képek esetében, ahol ilyen-olyan színű a fényforrás, ami világít, RAW-ra szoktam állítani, hogy utólag gond és minőségromlás nélkül a helyes értékre tudjak korrigálni, amennyiben szükséges.

Ezeket a kiigazításokra szánt időket én sem a családtól veszem el, általában este 10 után jutok oda, hogy pár percre leüljek a PS mellé...  :innocent:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2771 Dátum: 2012.03.28 15:48:42 »
Én ezzel nem értek egyet, az én nevembe kérlek ne általánosíts. :nonono:
Írtam, hogy nem sértésnek szánom ezt, hanem a véleményem, hogy minden képet utólag szebbé lehet tenni. Nem arra utaltam, hogy Te, vagy a többiek rossz képeket csinálnátok.  :flowers: :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Fényképezés
« Válasz #2772 Dátum: 2012.03.28 15:54:04 »
Én csúcs képeket csinálok a régi nokia n95 5mp kamerájával is vagy a n8 12mp-vel...;)))))
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2773 Dátum: 2012.03.28 15:58:29 »
Én csúcs képeket csinálok a régi nokia n95 5mp kamerájával is vagy a n8 12mp-vel...;)))))
Az N95-nek telefonhoz mérten nincs rossz képe, de az N8 az gáz... Bolhaf...nyi érzékelőre 12Mp?! Muhaha!  [rohog]
Telefonba 3Mp-nél nagyobb felbontású kamerát TILOS lenne szerelni...  :excl:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Fényképezés
« Válasz #2774 Dátum: 2012.03.28 16:15:52 »
Jogos az észrevétel! Osztom a véleményed!
Jó képet csinál az n95, az n8 gyengébb,nem is használtam csak kisebb felbontáson!
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки