Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 495289 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Fényképezés
« Válasz #105 Dátum: 2005.06.22 15:31:27 »
Idézetet írta: "KLaco"
Velem is elő szokott fordulni, hogy nem éles a kép, de kb 100ból 4* 5* De akkor is általában én szoktam hibázni. Automata beállítást ritkán használok, inkább manuálisan állítom be a dologkat többszöri fotózással, manuál fokuszt ritkán, inkább auto-t használok. Lehet, gépfüggő is a dolog.


Az arány nálam is ilyen , de amíg Practicáztam , 1000-ből szúrtam el 4-5 képet , nem 100-ból  :roll: ... Node eszerint a problémám nem egyedi .

Én is kezdek egyébként mindent manuálisan állítgatni - de a fókusz esetemben is kivétel ezalól , mert a digit keresővel/kijelzővel ezt nagyon nehéz használni  :roll:

A magyarázat részben abban is lehet , amit Ear írt (a kontraszt-különbségről) , részben abban , amit Tamás a záridőről - tény , hogy az elmosódott képek erős zoommal és kb. 1/50 mp záridővel készültek . Hiába no , szokni kell még a gép használatát , hogy mit lehet vele és mit nem ... Illetve , hogy mit HOGYAN lehet .

Amúgy félre ne értsétek , mindent egybevéve nagyon kedvelem a masinát , lehet vele jó képeket csinálni - ez pl. a legelsők közül való , amiket csináltam vele , a Balatonon készült  :)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Misi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12329
    • Vissza a szürke hétköznapokhoz
Fényképezés
« Válasz #106 Dátum: 2005.06.22 15:37:46 »
Én egy Minolta Dimage5-öt használok, az is szokott időnként ilyesmiket
csinálni. Én azt figyeltem meg, hogy akkor fordul elő a dolog ha pont olyan
határon fotózok ami már esetleg makrót igényelne.
Olyankor a gép képtelen eltalálni a helyes fókuszt. Ilyen esetekben
kézirerakom a dolgot.

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Fényképezés
« Válasz #107 Dátum: 2005.06.24 06:53:17 »
Lehet, h közhelyet mondok, de feleségem sokszor makrózik fogakat (fogorvos) és ott az éleség ott szúródik el, h automatikusan a közelebbi ponntra fókuszál a gép az iESP-t (ami fogalmam nincs mi) ilyenkor át kell rakni spotra, s akkor a beállított pontra fókuszál.
A másik észrevétel is hasonló triv, de azé leírom hátha: sötétebb körülmények között, legalább is a c750-esen piszkos lassú az AF, én mindig úgy fotózok, h félig lenyomva a gombot megvárom, amíg megtalálja a fókuszt, s utána már gyorsabban lehet exponálni, nem jön elő az a jelenség, h a gomb lenyomása után 4-5mp múlva sül el a gép.
Ha unalmas voltam bocsi :lol:
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Fényképezés
« Válasz #108 Dátum: 2005.06.24 07:56:48 »
Azt tudni kell, hogy a digit gépek nagy része úgy fókuszál, hogy addig tekergeti az objektíven az élességet, amíg egy spéci algoritmus azt nem mondja neki, hogy most mérjük a legkisebb zajt a CCD-n, és hozzá jók a kontraszt értékek is.

Ez az esetek többségében elég. Ha a fényképezendő tárgy nagyon egyszínű, fekete vagy fehér, akkor gond van. Hasonlóképpen nehezen megy a fókuszálás, ha sötét van. Egyes kamerák ilyenkor segédfényt használnak,  ami jelentősen felgyorsítja az élességállítás, de mi magunk is csalhatunk egy kicsit, akár a kamerára csatlakoztatható kis LED-es lámpával például.

A digitális gép sok szempontból radikálisan másképp működik, mint a filmes, ezt azért nem szabad elfeledni a használat közben.

Például én csak most kezdtem RAW-ban fotózni. Hát durva. Az hogy utólagos feldolgozásnál azt csinálok a színhőmérséklettel, az hagyján. De hogy az expozícióban + - 5-6 belndét lehet korrigálni, és mindezt úgy, hogy külön variálok a kontrasztokkal, és az egész végén még egy kicsit felhúzom az árnyékokat, az azért erősen meglepett. Most kezdek csak rájönni, mitől is jobb, és mennyivel az én gépem a kistesóknál.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Fényképezés
« Válasz #109 Dátum: 2005.06.24 21:13:53 »
Idézetet írta: "Ear"
Azt tudni kell, hogy a digit gépek nagy része úgy fókuszál, hogy addig tekergeti az objektíven az élességet, amíg egy spéci algoritmus azt nem mondja neki, hogy most mérjük a legkisebb zajt a CCD-n, és hozzá jók a kontraszt értékek is.

Ez az esetek többségében elég. Ha a fényképezendő tárgy nagyon egyszínű, fekete vagy fehér, akkor gond van. Hasonlóképpen nehezen megy a fókuszálás, ha sötét van. Egyes kamerák ilyenkor segédfényt használnak,  ami jelentősen felgyorsítja az élességállítás, de mi magunk is csalhatunk egy kicsit, akár a kamerára csatlakoztatható kis LED-es lámpával például.

A digitális gép sok szempontból radikálisan másképp működik, mint a filmes, ezt azért nem szabad elfeledni a használat közben.

Például én csak most kezdtem RAW-ban fotózni. Hát durva. Az hogy utólagos feldolgozásnál azt csinálok a színhőmérséklettel, az hagyján. De hogy az expozícióban + - 5-6 belndét lehet korrigálni, és mindezt úgy, hogy külön variálok a kontrasztokkal, és az egész végén még egy kicsit felhúzom az árnyékokat, az azért erősen meglepett. Most kezdek csak rájönni, mitől is jobb, és mennyivel az én gépem a kistesóknál.

Biza biza a Raw-val csodákat lehet csinálni utólag, kár, hogy az enyém nem tud :(
Laco 73 :D

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Fényképezés
« Válasz #110 Dátum: 2005.07.06 11:18:05 »
Na, uraim megvette tegnap a gépegységet:
Canon PowerShot A-510. Kellemes kis kompakt gép, teljes manuál állítási lehetőséggel. (fehéregyensúly, blende, záridő, makro stb) Van benne panorámakép lehetőség 360 fokig, soroztfelvétel stb. 4x-es zoomja van, ami nem sok de amire kell arra pont elég és erre van még digit zoom is. Előtte kerestem a neten tesztet, találtam is. Az ötvenezres kategóriában sztem ez volt a legjobb alternatíva. A legjobb az egészben, hogy auto módban a párom és a lányom is tud vele fotózni. :-) Videót is tud rögzíteni memokártya kapacitás függvényében, ami SD, ez úgy tudom, hogy a legolcsóbb, igaz az MMC kártyát is kezeli.

Kipróbálni a nyári talin szeretném, addigra megtanulom az elég vastag user manuálját.

Remélem egy idő után én is olyan profi leszek mit ti. :-)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Fényképezés
« Válasz #111 Dátum: 2005.07.06 11:21:29 »
Idézetet írta: "Trotter66"
Na, uraim megvette tegnap a gépegységet:
Canon PowerShot A-510. Kellemes kis kompakt gép, teljes manuál állítási lehetőséggel. (fehéregyensúly, blende, záridő, makro stb) Van benne panorámakép lehetőség 360 fokig, soroztfelvétel stb. 4x-es zoomja van, ami nem sok de amire kell arra pont elég és erre van még digit zoom is. Előtte kerestem a neten tesztet, találtam is. Az ötvenezres kategóriában sztem ez volt a legjobb alternatíva. A legjobb az egészben, hogy auto módban a párom és a lányom is tud vele fotózni. :-) Videót is tud rögzíteni memokártya kapacitás függvényében, ami SD, ez úgy tudom, hogy a legolcsóbb, igaz az MMC kártyát is kezeli.

Kipróbálni a nyári talin szeretném, addigra megtanulom az elég vastag user manuálját.

Remélem egy idő után én is olyan profi leszek mit ti. :-)

Gratula, használd egészséggel, a Canon ebben a kategóriában az élvonalban van, a digit zoom-ot felejtsd el gyorsan az arra van, hogy utánna jót lehessen bosszankodni, hogy milyen kockás lett a kép, én már próbáltam, hidd el, a digit zoomot a kukába dobnám legszívesebben, inkább kisebb legyen a kép, de ne kockás.
Laco 73 :D

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Fényképezés
« Válasz #112 Dátum: 2005.07.06 11:42:02 »
Idézetet írta: "KLaco"
..... a digit zoom-ot felejtsd el gyorsan az arra van, hogy utánna jót lehessen bosszankodni, hogy milyen kockás lett a kép, én már próbáltam, hidd el, a digit zoomot a kukába dobnám legszívesebben, inkább kisebb legyen a kép, de ne kockás.


Egyetértek. Tegnap fotóztam virágbibét, tök állat.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Fényképezés
« Válasz #113 Dátum: 2005.07.06 13:09:00 »
A Canon EOS 300D-re múlt héten raktam egy hackelt firmware-t. Egészen profi géppé vált.

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Fényképezés
« Válasz #114 Dátum: 2005.07.06 13:12:38 »
Idézetet írta: "robi"
A Canon EOS 300D-re múlt héten raktam egy hackelt firmware-t. Egészen profi géppé vált.

Mit tud tőle többet?
Az alapból is 1 profi gép :D
Laco 73 :D

Mc Yataghan

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 99
Fényképezés
« Válasz #115 Dátum: 2005.07.14 13:01:50 »
Sziasztok!

Digit gépet szeretnék venni 70-90ezer között.
Az elvárásaim:
Compact Flash 1 memókártya
használható makró (5cm körüli)
4-5 Mpixel
min 1 nap elemkapacitás intenzív használatkor
Manuális állítás

Ahogy olvastam a fórumot elég sok féle gépről szó esett, de asszem az a legbiztosabb, ha megkérdezem a szakértőket.

Ha esetleg valaki beszerezhetőséget is tudna (netán olcsóbban), ne tartsa magába!

Köszi
c Yataghan '92 Celica GT, '06 Prius

KLaco

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8096
Fényképezés
« Válasz #116 Dátum: 2005.07.14 18:30:25 »
Idézetet írta: "Mc Yataghan"
Sziasztok!

Digit gépet szeretnék venni 70-90ezer között.
Az elvárásaim:
Compact Flash 1 memókártya
használható makró (5cm körüli)
4-5 Mpixel
min 1 nap elemkapacitás intenzív használatkor
Manuális állítás

Ahogy olvastam a fórumot elég sok féle gépről szó esett, de asszem az a legbiztosabb, ha megkérdezem a szakértőket.

Ha esetleg valaki beszerezhetőséget is tudna (netán olcsóbban), ne tartsa magába!

Köszi

Kompakt Flash már kiment a divatból, pláne az 1, abból negyon kevés gép van, mamár SD a menő, meg az MMC, csak a vérprofi gépek használnak CF II-t. Innentől dől az elvárási lista. Zoom? A használhatóság időtartama erősen függ a vakuzás mennyiségétől. Szal ezt készített képek számában lehet mérni. Az enyém 4 elemes, és 300 kép körül megy el, ha sok a vaku, akkor 250. Mindezt úgy, hogy a beállításokat nem 1 órán keresztül lövöm be, és 4db 2200-as aksit használok.
Laco 73 :D

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Fényképezés
« Válasz #117 Dátum: 2005.07.15 06:45:08 »
Nekem Li akku van a géphez, egy tartalékot mindig viszek magammal, így tuti kitart egy napig, bármennyit fotózom (amíg a kártya engedi, persze).  :)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Fényképezés
« Válasz #118 Dátum: 2005.07.15 06:54:01 »
Idézetet írta: "KLaco"
Idézetet írta: "Mc Yataghan"
Sziasztok!

Digit gépet szeretnék venni 70-90ezer között.
Az elvárásaim:
Compact Flash 1 memókártya
használható makró (5cm körüli)
4-5 Mpixel
min 1 nap elemkapacitás intenzív használatkor
Manuális állítás

Ahogy olvastam a fórumot elég sok féle gépről szó esett, de asszem az a legbiztosabb, ha megkérdezem a szakértőket.

Ha esetleg valaki beszerezhetőséget is tudna (netán olcsóbban), ne tartsa magába!

Köszi

Kompakt Flash már kiment a divatból, pláne az 1, abból negyon kevés gép van, mamár SD a menő, meg az MMC, csak a vérprofi gépek használnak CF II-t. Innentől dől az elvárási lista. Zoom? A használhatóság időtartama erősen függ a vakuzás mennyiségétől. Szal ezt készített képek számában lehet mérni. Az enyém 4 elemes, és 300 kép körül megy el, ha sok a vaku, akkor 250. Mindezt úgy, hogy a beállításokat nem 1 órán keresztül lövöm be, és 4db 2200-as aksit használok.


Az elem élettartama még igen függ attól is, az ember mennyit használja a hátsó Lcd kijelzőt keresőnek. Ez is sok áramot fogyaszt, e nélkül nálam kétszer-háromszor annyi ideig bírja az akku.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Fényképezés
« Válasz #119 Dátum: 2005.07.15 08:07:45 »
Idézetet írta: "Mc Yataghan"
Sziasztok!

Digit gépet szeretnék venni 70-90ezer között.
Az elvárásaim:
Compact Flash 1 memókártya
használható makró (5cm körüli)
4-5 Mpixel
min 1 nap elemkapacitás intenzív használatkor
Manuális állítás

Ahogy olvastam a fórumot elég sok féle gépről szó esett, de asszem az a legbiztosabb, ha megkérdezem a szakértőket.

Ha esetleg valaki beszerezhetőséget is tudna (netán olcsóbban), ne tartsa magába!

Köszi


Alaposan fontold meg, írd fel egy papírra az igényeidet, az árhatárt, és úgy kezdj válogatni.

Olympus, Panasonic, Fujitsu, Canon, Nikon amiket érdemes nézegetni.

Az sem gond, ha Litium aksis, csak kell egy tartalékot venni belőle (szinte minden típushoz van 5000 pénz körül) -előnye, hogy jóval könnyebb mint 4db ceruzaakuval, hátránya, hogy nem kapsz a trafikban hozzá tartalékáramforrást.

2Mp  már tökéletes 13x18-as képig, 4Mp-géppel már könnyedén lehet A/4 nagyításig elmenni. -mivel ezt szinte minden gép tudja, inkább a zoomtartomány (egy 8-12x ultrazoom, vagy inkámm 4-6x de jobb nagylátószögű tulajdonságokkal bíró gép), ha szükséges a makro mód, a kézi álítási lehetőség, ha kell, az éjjszakai mód tulajdonságai, vaku erőssége és vakuzási típusok, esetleg külső vakucsatlakozás, ami alapján donteni kell.

Érdemes az index forumon kutakodni, és gépek tesztjeit elolvasni, tesztképeket megnézni stb.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!