Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 921680 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3390 Dátum: 2011.05.27 11:37:24 »
Neki a háromnegyede Pest ;) ...
Ha 100 % Pest, nekem akkor sem több 4,5-nél, és a gázolaj általában olcsóbb mint a benzin, tehát a fajlagos költsége még azonos l/100 km esetében is a Yarisnak kedvezőbb :)
A tisztán városi 4.5 nagyon baráti  :yes: ... De szerintem ez azért kedvező körülményeket és/vagy elég takarékos stílust takarhat. Hisz pl. jóval a gyári adat alatt van. Nem hinném, hogy ugyanott/ugyanúgy vezetve egy dízel Yaris kevesebbet enne városban, mint egy Prius - sőt. Inkább városon kívül lehetnek egálban - pályán pedig úgy kb. 130 fölött valszeg kevesebbet is eszik a Yaris.

Ami az üa. árakat illeti... Hát egy ideje azért már kvázi egálban vannak, ez nem jelentős eltérés.

Az is tény, hogy valamivel alacsonyabbak a Yaris fix költségei is. Mégis... Minél hosszabb időtartamra/futásra venném, annál inkább hajlanék a Prius felé.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3391 Dátum: 2011.05.28 21:23:16 »
Nyilván nem  :yes: ... Mondjuk, én speciel ezt a lakott területen kívüli kötelező világítást okos, hasznos dolognak tartom.

Elöbb észrevehető az autó, tehát egyértelműen okos dolog. De úgy rémlik volt valami olyasmi, hogy Au-ban kimutatták hogy nincs különbség... Mármint a balesetek számában. Vagy rosszul rémlik?

Igen jól emléxel. Oeamtc oldalán el lehet olvasni. Röviden az a lényeg, hogy a vakító lámpát nézed nem az autót, így a sebességet-távolságot nehezebb felmérni. Bizonyos kifordulásos balesetek száma még nőtt is.
És hogy ne legyek off: mindez sokmillió liter benzin elégetésébe kerül.


Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3392 Dátum: 2011.05.28 21:34:48 »
Fade: a gáznál pont 20% többletfogyival számolhatsz. Tudom a marketing mást mond, de ez fizika :)
Fabiánál azért számolhatsz még némi javítási + költséget is toyotához képest.
A prius nekem szimpi megoldás, igaz drága de egyszer ha eladod is nagyobb értéke lesz, vagy jövőre hybrid yaris.
A másik megoldás további fogyicsökkentés, műszaki oldalról....  A motormelegítő egy jó kezdés.
Ha leirod milyen paraméterei vannak az autódnak megirom én mit csinálnék még vele és az mit eredményezne ugyanolyan vezetési stílus mellett. Ami kell gumi tipus, méret, nyomás, olaj viszkozitás, milyen utvonalon használod napi km stb....


Fade

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 281
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3393 Dátum: 2011.05.28 23:54:29 »
Fade: a gáznál pont 20% többletfogyival számolhatsz. Tudom a marketing mást mond, de ez fizika :)
Fabiánál azért számolhatsz még némi javítási + költséget is toyotához képest.
A prius nekem szimpi megoldás, igaz drága de egyszer ha eladod is nagyobb értéke lesz, vagy jövőre hybrid yaris.
A másik megoldás további fogyicsökkentés, műszaki oldalról....  A motormelegítő egy jó kezdés.
Ha leirod milyen paraméterei vannak az autódnak megirom én mit csinálnék még vele és az mit eredményezne ugyanolyan vezetési stílus mellett. Ami kell gumi tipus, méret, nyomás, olaj viszkozitás, milyen utvonalon használod napi km stb....

gumi: Michelin Energysaver 175/65 R14 2.6/2.5bar, olaj: 0W20
munkanapokon napi 10km*2=20km országút (max 80km/h lesz) és 15-20*2km = 30-40km város.

Ezen az új útvonalon elsőre 4.9l/100kmet mentem, még nem vagyok tisztában a forgalom ritmusával se a zöldekkel + hogy motort hol kell leállítani... vszeg ezt le tudom hozni nyáron ~4.4 télen 5.4l/100km környékére. Ha az a motormelegítő, csak 2dl segítene télen már megérné...

Prius volt a legesélyesebb de most megent csak egy lehetőség uis belegondoltam és sanszosan sokkal kevesbé tudom visszafogni a fogyiját mint azt elsőre hittem. Nem segít, hogy nem/keveset fékezek hisz pont abból csinál áramot, nem segít, hogy leállítom, hisz leállítja magát, mindig optimális alacsony fordulaton próbálom tartani a fordulatszámot, ahogy a prius is.... Az átlag"hülyé"n sokat segít a prius, rajtam sokkal kevesebbet. Remélem érhető amit mondok...
Yaris HSD dettó + 3nál többet nem szánok rá. HSD sokkal több lesz és szép 2-3éves Priusokat látok 3misiért és az nagyobb. Ki tudja, mikor kell majd nagyobb kocsi...
Dizel Yaris az dízel azaz ha belefutok egy porlasztócsúcs, nagynyomású szivatyú... problémába, márpedig ugye max 2.5misit érne meg nekem így csak használt jön szóba és ez simán előfordulhat.... (Még utánanézek mennyibe is kerül a kiterjesztett gari.)

gáz téma: Bementem kotohoz érdeklődni, mondták tönkreteszi vvtit a gáz, mondta, tudom, de Olaszban gázzal is lehet venni Toyotanal az 1KRFEt 5év garival..., megnézték és aszondták írnak ki olaszba, hogy ezmiez.... Mindig meglep mennyire rendesek/segítőkészek Kotonal... a 20%ba nem mennék bele, de ha épp annyi akkor is 1l benya 372Ft, egy liter gáz 220Ft ha ráadjuk a 20%ot akkor 264Ft.
Ha már itt tartunk, kapható egy Toyota+LR gázzal (közös fejlesztés!) szerelt 1.0as Yaris MOon, ha vki Tiszavasvári környékén él megnézhetné milyen LR rendszer van benne, megköszönném. http://www.hasznaltauto.hu/auto/toyota/yaris/toyota_yaris_1.0_life-4710975

Nehéz ez az egész... Ha kiderülne tényleg ez az egy szem motor evvel a rendszerrel bírja a gázt, akkor egyértelmű a döntés. Ha nem akkor egyelőre úgy látom anyagi megfontolásból semmi értelme nincs a kocsicserének. Majd az új 1.2es Nissan mocit megnézem, de ugye az még 1-2év mire használtpiacon is megjelenik.... meg ugye nem Toyota. :) igazán csinálhatna Toyota is 5ütemű, miller mocit...
« Utoljára szerkesztve: 2011.05.28 23:58:07 írta Fade »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3394 Dátum: 2011.05.28 23:59:32 »
Igen jól emléxel. Oeamtc oldalán el lehet olvasni. Röviden az a lényeg, hogy a vakító lámpát nézed nem az autót, így a sebességet-távolságot nehezebb felmérni. Bizonyos kifordulásos balesetek száma még nőtt is.
És hogy ne legyek off: mindez sokmillió liter benzin elégetésébe kerül.
Hát nemtom. Lehet hogy csak az én egyéni sajátosságom, de én előbb wahrnehmolom (hogy a témához kapcsolódóan fogalmazzak) a másik autót, ha van az elején két nagy világító fényszóró.

Mondjuk, az igaz, hogy ez összesítve hatalmas többlet fogyasztást okoz.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3395 Dátum: 2011.05.29 00:05:07 »
gumi: Michelin Energysaver 175/65 R14 2.6/2.5bar, olaj: 0W20
munkanapokon napi 10km*2=20km országút (max 80km/h lesz) és 15-20*2km = 30-40km város.

Ezen az új útvonalon elsőre 4.9l/100kmet mentem, még nem vagyok tisztában a forgalom ritmusával se a zöldekkel + hogy motort hol kell leállítani... vszeg ezt le tudom hozni nyáron ~4.4 télen 5.4l/100km környékére. Ha az a motormelegítő, csak 2dl segítene télen már megérné...

Prius volt a legesélyesebb de most megent csak egy lehetőség uis belegondoltam és sanszosan sokkal kevesbé tudom visszafogni a fogyiját mint azt elsőre hittem. Nem segít, hogy nem/keveset fékezek hisz pont abból csinál áramot, nem segít, hogy leállítom, hisz leállítja magát, mindig optimális alacsony fordulaton próbálom tartani a fordulatszámot, ahogy a prius is.... Az átlag"hülyé"n sokat segít a prius, rajtam sokkal kevesebbet. Remélem érhető amit mondok...
Gumi: legközelebb 165/70x14-est vegyél, ha esedékes lesz a csere. És fújd 3.0/2.8-ra. Én így járok, ugyanitt, Pécsett. Vállalható.

Prius: így vezetve, ahogy leírtad, szerintem tutira max 4 litert enne; télen 4 és felet. Azért ez az autó is meghálálja, ha odafigyelve, előre tervezve vezeted.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3396 Dátum: 2011.05.29 01:21:28 »
Igen a prius megcsinál helyettünk minden trükköt, így abban nincs annyi vezetéstechnikai potenciál. Lehet azért vele trükközni, de nehéz látványosat elérni no meg persze alapból is keveset fogyaszt.

Yaris: egyelőre tisztán technikai lehetőségek: vegyük a fenti útvonal téli-nyári átlag fogyiját 4.7-nek.
Motormelegítő: jól érzed ilyen távokon kb 2 decit fog hozni, max 2 év alatt behozza az árát.
Gumi: a Palaczk által említett nyomással kb 1-2 decit csökken a fogyid (ingyen).
Ha legközelebb eggyel vékonyabbat veszel az újabb 1 deci.
Ha legközelebb, vagy most :) aygo kereket teszel rá 145/80-14 ecopiával az a jelenlegihez képest 4 deci javulást okoz.( ezt nem számoltam, ki kell számolni, 20 ezer volt a 4 új felni disztarcsaval (jó vétel volt) és 48 volt a 4 gumi. )
Tehát idáig motomelegitő, meg mondjuk virsli ecopia gumi kicsit nagyobb nyomassal 7 deci javulást okozna változatlan sebesség/vezetéstechnika mellett. Azaz ott tartunk hogy 4.0
Ha egy kicsit továbbmehetünk akkor generátor mellőzése:
Ennek a lényege, hogy a generátor által termelt áramot, illetve az ebbe fektetett munkát kiváltjuk egy külső (második) akkuval. Áram kell ugye a gyújtásnak illetve az ecunak, benzinpumpának stb.... A probléma a generátorral, hogy max 60%-os hatásfokkal működik, emiatt viszonlag sok energiát kell fektetni ezen áram előállítására. Nálam a generátor a helyén maradt, csak "üresjáratban" forog, bármikor visszaalakítható a rendszer. Az edeti akksi csak az inditást végzi, minden mást a 2. Akku lát el. Nagyon egyszerű a bekötés, mivel a yarison amúgy is ketté van választva, két különböző kábel megy az edeti akksira. Egyik önindítóra, a másik lát el minden mást.
Ami kell hozzá: mélykisüléses ólom akksi mérettől függően 22-30 ezer, minőségi töltő pl voltcraft vc2000 12ezer, kábelek, biztosíték 3 ezer.
Az ezzel elérhető benzin megtakarítás kereken 10%, azaz nálad 4 deci azaz 3.6-nál tartunk.
Előnye, hogy sem a világítás, sem az elektro servo nem okoz többlet fogyasztást, sőt a klíma okozta többletfogyi is kevesebb. ( mondjuk 3 deci helyett 2 ).
A villanyt is belekalkulálva nálam 1.5 év alatt behozza az árát, az akksit 800 kisütésre tervezték. A 30 ezres 100Ah-s akkuval kb 12-16 órát tudok autózni lámpa nélkül, világítással pont a felét, klímával kb 4 órát.
Én mindennap így használom, sajna a fogyiversenyen nem lesz jó, 1 hétig nincs akksi ami kitartana :)
Ha érdekel a történet segítek:)


Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3397 Dátum: 2011.05.29 01:30:55 »
Ezúton is köszönet Xanyi kartársnak a sok telefonos segítségért, no meg a szaktudásért, mire a generátor ötletből valóság született  :flowers:  :)
Köszönet Egümotors.hu -nak a szakértelemért, a kábelek elkészítéséért és a jó 5letekért  :flowers: :)
Nem utolsó sorban pedig Leszilacinak az akku beszerzésénél  :flowers: :)


Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3398 Dátum: 2011.05.29 10:23:59 »
Ezúton is köszönet Xanyi kartársnak a sok telefonos segítségért, no meg a szaktudásért, mire a generátor ötletből valóság született  :flowers:  :)
Köszönet Egümotors.hu -nak a szakértelemért, a kábelek elkészítéséért és a jó 5letekért  :flowers: :)
Nem utolsó sorban pedig Leszilacinak az akku beszerzésénél  :flowers: :)

Akkor ezekszerint működik.  :D
Xanyi

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3399 Dátum: 2011.05.29 11:13:30 »


Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3400 Dátum: 2011.05.29 16:27:34 »
Xanyi

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3401 Dátum: 2011.05.29 17:38:04 »
Egyik az indító (eredeti) a másik a ciklikus akku töltésére.

Egy 2,5 órás (világítás nélk.) út után kb 3 percet tudom tölteni az indító akksit és 3,5 órát a ciklikust (5A)
Ugyanez lápmával pont a duplája, tehát hozza az előzetes számítások eredményeit.
100 km-re vetítve így néz ki:
Lámpa nélkül 3 deci, lámpával 5. Fele felével számolva 100km-en 4 deci (150ft) marad meg.
A töltés 4-5 óra, 5 el számolva, 80 wattot vesz fel a töltő a 220ból, ez 18ft.
Tehát 100km-en 130ft a megtakarítás.
Az én éves 50ezres futásteljesítményemnél ez 65 ezer ft. Mivel töltőm már volt, így 33 ban van az egész, bő fél év után megtérül.
Ilyen futásteljesítménynél 500km/ciklussal szamolva évi 100 ciklus azaz 8 évig bírja az akksi. 800-1000 ciklust garantálnak rá, meglátjuk :)

Ha érdekel még a téma itt van még néhány érdekes arc  :wacko: :D
http://www.metrompg.com/posts/alternator-optional.htm
Innen volt az ereti 5 let, az inverteres töltés, de ugye az hatásfokban sokkal rosszabb, a yarisnál meg mondhatni tökéletesre meg lehet oldani a bekötést az eleve kettéválasztott kábelek miatt :)


Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3402 Dátum: 2011.05.29 23:09:22 »
Atyaég... Te aztán tényleg kiaknázod a lehetőségeket  :clap:

Mondjuk ennek a kivitelezéséhez nyilván az is kell, hogy mindig legyen lehetőséged utántölteni az akksit.

Apropó! Ha tölti az ember az akksit, az megoldható úgy is, hogy nem veszed le róla a kábeleket  :hmmmm: ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3403 Dátum: 2011.05.29 23:11:50 »
Legfrissebb adatok...

Ma volt egy Balaton retúr utam. Odafelé, 70-75-ös utazóval, 62 kmh átlagsebesség mellett, 4.0 átlagfogyasztás jött ki. Mászkáltam egy keveset helyben, így az átlag felment 4.1-re. A visszaúton a sebesség azonos volt: utazó 70-75, átlag 62 kmh; a fogyasztás 4.2-re ment fel (úgy, hogy az odaúti 22-23 fok helyett 12...17 fok volt a hőmérséklet).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Zénóka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1463
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3404 Dátum: 2011.05.29 23:39:49 »
Atyaég... Te aztán tényleg kiaknázod a lehetőségeket  :clap:

Mondjuk ennek a kivitelezéséhez nyilván az is kell, hogy mindig legyen lehetőséged utántölteni az akksit.

Apropó! Ha tölti az ember az akksit, az megoldható úgy is, hogy nem veszed le róla a kábeleket  :hmmmm: ?
Töltő kérdése (részben), de nem veszem le.
Közel 800km-t tudok menni világítás nélkül. Ha ennél messzebre megyek akkor visszaalakítom. Kb 1 perc.