Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1697652 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5925 Dátum: 2011.02.02 10:48:49 »
A fejegység 4x50w-os!
Ilyet ne is higgy el, mert ez bemérve jó, ha 4X15-17 Wattot ad ki magából. Mint az összes többi is, csak ez így mennyivel jobban hangzik!  :hmmmm:

Ja. Kábé 5%-os torzítás mellett. Amiről azt kell tudni, hogy 1%-ot már meghallasz, ha jó a füled....

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5926 Dátum: 2011.02.02 10:53:20 »
Van valami trükkje  ennek ?

Nem nagyon.

Tudom, hogy pocsék ilyenkor ilyet írni, de talán a többiek okulnak belőle: nem kellett volna megvenni... Nem ismerek senkit, aki hosszú távon elégedetten használna FM transzmittert. Előbb-utóbb a többséget elkezdi zavarni a limitált funkcionalitás, a gagyi hang, ill. az, hogy elfoglalja a szivargyújtót. Olcsó, de legalább haszontalan megoldás.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5927 Dátum: 2011.02.02 10:53:53 »
Ja és ezt az énekhang hátulról problémát a Honda például megoldotta úgy a saját gyári fejegységei egy részénél, hogy a hátsó csatornákra van egy fejbe épített aluláteresztő szűrő, amit ha bekapcsolsz, az énekhang elölről jön, a buhogás meg hátulról.  :D Jópofa megoldás, ki-be kapcsolható, és ha nem is jó minőségű, átlagjúzernek nagyon sokat segíthet. És nem utolsó sorban úgy érzi az ember, hogy kap valami használható pluszt, meg hogy odafigyeltek az úgymond "igényesebb" felhasználók igényeire is.  ::)

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5928 Dátum: 2011.02.02 11:09:38 »
Strianihoz még annyit fűznék hozzá, hogy vannak olyan transmitterek, amik közvetlen összeköttetésben vannak az antennabemenettel, ezeknél a legjobb a vétel, viszont a szivargyújtós megoldásnál jóval drágábbak, cserébe nem foglalják a helyet és nincsenek szem előtt. Viszont ez sem egy igényes megoldás, ha jól akar az ember zenét hallgatni....





Transmitterről jut eszembe. Van egy kollégám, házimoziban utazik erősen, komoly, állítólag milliós körüli cucca van otthon. Na mondom gyere, hallgasd meg az autót, mondd el a véleményed. Akkor még a Sony fej volt bent.

Na megbeszéljük, hogy van egy kis időnk, menjünk ki. Csapódik hozzánk a harmadik kolléga, aki szegény már ránézésre botfülű, hogy jön ő is, hallgatózni. Na mivan mondom, megtáltosodott ez, vagy mi?
Lemegyünk a kocsihoz. Elkezdjük hallgatni. Azaz csak kezdenénk, éppen ott tartok, hogy ecsetelem, hogy az elején azért így nulla fok körül még nyers a rendszer egy kicsit, mire mit látok? Elővarázsol valahonnan egy FM transmittert, és mire kettőt pislantok, már be is varázsolja a szivargyújtóba. Mondom mi ez? Azt mondja majd próbáljuk már ki ezt is. Mondom neki azt hittem, zenét hallgatni jövünk. Hát igen, de a kollégának meg akarja mutatni, mit tud a transmittere, de jaj, a távirányítót fent felejtette, meg tán a könyvtárrendszer se teljesen okés, nem lehet tekerni, de indítsam, el, hallgatózunk, aztán majd belehallgatunk ebbe is. Mire észbe kaptam, a szivargyújtóból kilógó bunkóvégű transmitter USB aljzatába beleerőltetett egy pendrive-ot is. Mondom elférsz, vagy kiszereljem a fejegységet...?

Na hallgattunk is vagy kemény húsz percet zenét, aztán átnyergeltünk transmitterre. Hát komolyan úgy voltam a végére, hogy kiszállok, gyerekek, ha meguntátok, gyertek fel, a verdát meg gyújtsátok fel, vagy adjátok el az Ecserin, a lényeg hogy hozzatok érte cserébe egy FM-transmittert....

Tanult kollégám elkezdett arról pollemizálni,, hogy hát ez autóba pont elég, ennél minek jobb, mennyi is ez? Négyezer. Na. Ez teljesen jó, pendrájvról empérháromat veretni, úgyse hallod menet közbe, milyen a minőség. Amaz (a házimozis) meg bólogat serényen. Azt hittem, összecsikarom magam....

Na ennyit az "igényes" házimozisról..... rettenet volt, nem is értettem az egészet.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5929 Dátum: 2011.02.02 11:14:39 »
Igen, de ha azt nezem, akkor Te vettel ...
Igaz, nekem viszont az oválok megvoltak már jóval a Cori előtt, tehát felhasználható volt "ingyér" (és inkább ez mint a gyári szemét, ami asszem nem is szólt), a magnóra 20-nál többet sose áldoznék. A kalaptartónak meg megvan a kis okossága, tehát a gyári helyén beakasztom, így nem üt jobban agyon mint a gyári műanyag ütne, legfeljebb a súlya miatt, ha valahogy mégis elszabadulna (plusz a kábelezés csatlakozóval van megoldva, így kiszedhető maradt a teljes kalaptartó). :) Az alakja meg olyan mint a gyárié, másképp be se fért volna. :D Nekem ez az egész volt 3500-ba, az is a kalaptartó ára, a többit nagyon rég vettem vagy ajándékba kaptam. Hangsúlyoztam is, hogy ilyen felállásra nem is érdemes költeni, max negatív példának jó (bár wolfman csodálkozott, hogy amennyire én fikázom, milyen xar, valójában pont a fa kalaptartó miatt egész jól szól).
         

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5930 Dátum: 2011.02.02 13:18:30 »
Tanult kollégám elkezdett arról pollemizálni,, hogy hát ez autóba pont elég, ennél minek jobb, mennyi is ez? Négyezer. Na. Ez teljesen jó, pendrájvról empérháromat veretni, úgyse hallod menet közbe, milyen a minőség. Amaz (a házimozis) meg bólogat serényen. Azt hittem, összecsikarom magam....

Na ennyit az "igényes" házimozisról..... rettenet volt, nem is értettem az egészet.
Hát neked kellett ilyen kollégákat keríteni... :D

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5931 Dátum: 2011.02.02 13:22:01 »
Szóval eladóvá vált a Jr erősítőm: 5.4x 4x50W / 2x150W Ugyanaz mint a Jr 4.300 csak ez még más házba van beleszerelve, de ugyanaz a rezes design. 25ért.
A Rockford Fosgate  Pl1 112 láda is szintén eladó 16ezer ér bárki viheti :)


wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5932 Dátum: 2011.02.02 15:36:01 »
Hát neked kellett ilyen kollégákat keríteni... :D

mosmicsináljak...? nem volt ráírva a homlokára....  :D




wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5933 Dátum: 2011.02.02 15:46:30 »
Áhh, és a mai fejtörő (én lagalábbis töröm a fejem rajta már egy ideje):

milyen kapcsolatban van egy erősítő esetében a specifikációban megadott THD értéken mért teljesítmény a THD értékkel?

Az rendben van, hogy a THD érték minél alacsonyabb, annál kisebb teljesítményt kénytelen a gyártó a specifikációjában megadni, tehát a THD érték méréskori "csökkentésével" "csökken" a teljesítmény is. Na de milyen összefüggés van a kettő között?

Teszem azt adott egy RS-II fej, aminek a specifikációjában 4x22W "valós" teljesítmény szerepel 50-15000 HZ között 5% THD értéknél, 4 Ohmon.
És adott egy uDim Jr 4.300-as erősítő a maga nevetségesnek tűnő  :excl: 4x50W "valós" teljesítményével - igen ám, de <0.05% THD értéknél, ugyancsak 4 Ohmon.

A kérdés az, hogy át lehet-e számolni mondjuk az erősítő teljesítményét 5% THD értékre, vagy fordítva: a fej végfokának teljesítményét 0.05% THD értékre? Tegyük fel, hogy az egyéb körülmények azonosak...

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5934 Dátum: 2011.02.02 16:08:47 »
Tanult kollégám elkezdett arról pollemizálni,, hogy hát ez autóba pont elég, ennél minek jobb, mennyi is ez? Négyezer. Na. Ez teljesen jó, pendrájvról empérháromat veretni, úgyse hallod menet közbe, milyen a minőség.

Ez is egy álláspont, mondom minden cinizmus nélkül. Ha neki nem kell több/más/jobb, akkor hadd szóljon. Semmi gond azokkal, akik tudják, mit akarnak, és szarból nem akarnak várat építeni. Kevésbé értem azokat, akik igen.

A drága házimozihoz sem feltétlenül kell, hogy kifinomult, kialakult ízléssel rendelkezzen valaki. Magam részéről hozzá se tudnék látni egy valóban jó 5.1-es rendszer építéséhez, sőt, gyanús, hogy rengeteg pénzből is csak közepes produkciót nyújtó láncot tudnék összerakni. Az biztos, hogy jó hangos lenne, sok basszussal.  :1eye:  Otthoni hifiben is kb. egy év után jutottam odáig, hogy tudom, mi tetszik, és mi nem tetszik a nappaliban. Nem egyszerű kevés tapasztalatra alapozva megfogalmazni az igényeket.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5935 Dátum: 2011.02.02 16:42:46 »
Ez is egy álláspont, mondom minden cinizmus nélkül. Ha neki nem kell több/más/jobb, akkor hadd szóljon. Semmi gond azokkal, akik tudják, mit akarnak, és szarból nem akarnak várat építeni. Kevésbé értem azokat, akik igen.

A drága házimozihoz sem feltétlenül kell, hogy kifinomult, kialakult ízléssel rendelkezzen valaki. Magam részéről hozzá se tudnék látni egy valóban jó 5.1-es rendszer építéséhez, sőt, gyanús, hogy rengeteg pénzből is csak közepes produkciót nyújtó láncot tudnék összerakni. Az biztos, hogy jó hangos lenne, sok basszussal.  :1eye:  Otthoni hifiben is kb. egy év után jutottam odáig, hogy tudom, mi tetszik, és mi nem tetszik a nappaliban. Nem egyszerű kevés tapasztalatra alapozva megfogalmazni az igényeket.

Hát ja. Csak hát ezt be tudta volna mutatni bármelyik másik alap hifin, és hát pont nem azt mentünk meghallgatni, hogy há' jó ez more.... mi kell még? Szól, büccög, hangos. Próbáltam volna valamit megmutatni abból, merre haladok. Bármilyen más körülmények között igazat adok a gondolatnak, hogy ha valakinek ez elég, abszolút meg tudom érteni.

De így, az adott körülmények között adott apropóval kicsit érdekes, pláne úgy, hogy elkezdi a delikvens ecsetelni, hogy ő pedig ilyet nem venne (mármint autóba hifit) ennyi pénzért (nem is azt kérdeztem, mire lehetne még elkölteni ennyi pénzt...). Gondoltam mutatok valamit, ami nem átlagos, hanem annál kicsit talán jobb, hogy ilyen körülmények között hogy szólnak ismert zenék. Erre elkezdjük fejtegetni, hogy ez bizony drága.

Ja. Az. De én se elegánsan kifizettem az első boltban, hanem úgy vadásztam össze. Ha valaki azt mondaná, hogy te wolfman, vegyél már egy autóhifit cirka 370 ezerért újonnan, hát körberöhögném. De nem is így vettem...

Na mindegy, csak gondoltam tanulságos, vagy mókás történet olyan emberről, aki a világon mindent ugyanazon a szemüvegen keresztül néz.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5936 Dátum: 2011.02.02 18:56:43 »

A kérdés az, hogy át lehet-e számolni mondjuk az erősítő teljesítményét 5% THD értékre, vagy fordítva: a fej végfokának teljesítményét 0.05% THD értékre? Tegyük fel, hogy az egyéb körülmények azonosak...

Nem. Ezt mérni kell. A harmonikus torzítás erősen függ az adott kapcsolástechnikától, alkatrészektől, topológiától, tápegység méretezésétől stb. Ráadásul nem is lineárisan növekszik. Többféle mérési szabvány van, ezért vannak különböző torzítási értékhez mért teljesítményértékek.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5937 Dátum: 2011.02.03 08:03:08 »
Nem. Ezt mérni kell. A harmonikus torzítás erősen függ az adott kapcsolástechnikától, alkatrészektől, topológiától, tápegység méretezésétől stb. Ráadásul nem is lineárisan növekszik. Többféle mérési szabvány van, ezért vannak különböző torzítási értékhez mért teljesítményértékek.

Hát ez nagy kár. Pedig jó lett volna, ha valami hozzávetőleges viszonyrendszerben el tud helyezni az ember egy-egy adatot.... Köszönöm.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5938 Dátum: 2011.02.03 08:21:33 »
Mai kérdés. Függ a CD-re írt hallható zene minősége az írás sebességétől?



Tegnap kaptam kölcsön egy olyan CD-írót, ami tudott 2x-es sebességgel olvasni, és 1x-esen írni. Próbaképpen másoltam vele egy CD lemezt, műsorosat. Első hallásra nem lett rossz, azt tapasztaltam, hogy talán sokkal kevésbé zavaróak, élesek a magasai az "új" zenének, mint amit eddig hallottam. Ami miatt viszont nem tekintem egzaktnak a megfigyelésem az az, hogy eddig mindössze annyit tapasztaltam, hogy írt CD-k esetén a magasan zavaróak, viszont - mivel nem volt nálam az eredeti felvétel - nem volt lehetőségem összehasonlítani, hogy az originál lemezen milyen. Most nálam volt mindkettő.

A tapasztalatom az, hogy első hallásra nem nagyon érződik különbség. Ha azonban hosszabban hallgatja az ember, valahogy mégis van a zene élvezete mögött egy kicsi kényelmetlenség, valami már-már zavaró tényező, amit az ember nem nagyon tud hova tenni. Aztán ha fülel, rájön, hogy a magasak élesebbek, és az eredeti felvétel valahogy természetesebben hat, mint a másolat.

Egyébként egy hosszabb összehasonlító hallgatás után érdekes megfigyelést tettem. A másolt lemezről lejátszott zene valahogy "kóvályog", olyan, mintha nem lenne egyenletes a dinamikája. Ezt mélyeknél megfigyeltem már máskor is, ezt a tegnapi megfigyelést azonban az tette érdekessé, hogy ezúttal a magasabb tartományokban figyeltem meg ezt. Meg azt is, hogy a hangszerek egyedi jellegzetességei - az adott együttesre jellemző gitárkezelés, a dobütések hangjai, a halkan beúszó háttérszólamok - a másolt lemezen sokkal kevésbé jelennek meg, talán ettől veszít a természetességéből a zene.

Egy biztos. Hifit tesztelni úgy veszem észre csak eredeti lemezzel érdemes, vagy valami tényleg nagyon jó másolattal. Ha nem így tesz az ember, és nincs elég tapasztalata, nem tudja eldönteni, hogy amit hall, az a felvétel, vagy a rendszer sajátossága. Azt mondhatom, én ismerem a saját rendszeremet, de ha nincs nálam mind a két lemez tegnap, nem tudtam volna ilyen részletes megfigyelést tenni, és valószínűleg maximum oda jutottam volna el, hogy a másol felvétel kicsit mintha élesebb lenne, már a darabosságát sem tudtam volna felfedezni.

Ja egyébként Dire Starits - The very bes of albuma volt a tesztalany. A másolatot a teszt után természetesen megsemmisítettem....  ::)

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #5939 Dátum: 2011.02.03 08:32:51 »
Ami tapasztalatom szerint befolyásolja az írt audio lemez minőségét:
- alapanyag!!! (mármint maga a nyers lemez)
- írási sebesség
- író szoftver
- CD-író hardver

Ezen kívül vájtfülűek mást is hallhatnak, nálam itt áll meg a tudomány.