Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1698225 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4845 Dátum: 2010.09.17 17:57:56 »
...Átfedésnek nem kell lennie? Lehet pl. mélyközép tetejét 4-en és a magas alját és szintén itt vágni?

Lehet mindkettőt ugyanannál a frekvenciánál vágni, ha bírják/szeretik a hangszórók. Ha nem is ökölszabály, de elvileg úgy kellene csinálni. Elsősorban olvastam a témában, ahogy kivettem a számomra hiteles forrásokból, el lehet térni az azonos frekin történő vágástól, ha a hangzás ezt kívánja. (Pl. az elementeknél volt, akinek 3.15-ig ment a mélyközép, 4-től a magas.)

Ez az ülés alatti elgondolás nekem is tetszik, csak 2 erősítő nem fog elférni egy ülés alatt....

Az egyik ülésed alatti rész már foglalt valamire?

Nálam a következő a felállás az ülések alatt:
- bal oldalon kis kétcsatornás,
- jobb oldalon négycsatornás + tápelosztó (mindegyik szőnyeg alatti, sziloplaszttal rögzített falapra csavarozva),
- "jobbos" erősítő kapja akksiról a tápot, ülés alatt, kasztniról a negatívot,
- két ülés között, a "kardánalagút" tetején, a szőnyeg alatt tápelosztóból kétcsatis erősítőbe tápkábel,
- "balos" erősítő ugye kapja jobbról a tápot, ülés alatt, kasztniról a negatívot.

Fotót majd keresek elő.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4846 Dátum: 2010.09.17 18:06:26 »


Augusztusban már volt ugyanez a fotó. Petya, ha valamire konkrétan kíváncsi vagy, mondd, aztán ha van olyan fotó, hozom.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4847 Dátum: 2010.09.17 21:30:46 »
...Átfedésnek nem kell lennie? Lehet pl. mélyközép tetejét 4-en és a magas alját és szintén itt vágni?

Lehet mindkettőt ugyanannál a frekvenciánál vágni, ha bírják/szeretik a hangszórók. Ha nem is ökölszabály, de elvileg úgy kellene csinálni. Elsősorban olvastam a témában, ahogy kivettem a számomra hiteles forrásokból, el lehet térni az azonos frekin történő vágástól, ha a hangzás ezt kívánja. (Pl. az elementeknél volt, akinek 3.15-ig ment a mélyközép, 4-től a magas.)


És mi volt ez a hiteles forrás? Szerintem csak rettentő szerencsés csillagzat alatt szokott összejönni az azonos frekvencián vágás, én azt hiszem még sose találkoztam ilyen rendszerrel.   :innocent: Mert hiába dolgozik idd DSP és nem passzív váltó, magánál a vágási frekvenciánál és a környékén a fázis bizony kicsit gubancolódik. Na most egyet még csak csak leht kompenzálni, na de hogy adott frekvencián rögtön kettő is legyen, raádásul 4kHz-en, ami azért elég kritikus tartomány, hááááát

Én az átfedés javasolnám mindenképpen. Magas lehúz teljesen, mélyközépre ráengedni a teljes sávot. Elkezdeni vágni alul. Ha feszesebb, pontosabb lesz a mély, de még marad elég, akkor úgy hagyni. Ha bizonytalan vagy akkor 40Hz körül vágd el. Utána el lehet kezdeni levágni a magas tartományt.  Valahol 5-6-7 kHz környékén fogsz először hallani valamit. Ahol kikerekedik a hangkép, természetes hangszerhangok lesznek, önmagában, csipogó nélkül is el lehet hallgatni, ott kel megállni. Ha az égiek is akarják, akkor ez egy kicsivel 4 kHz felett lesz. Vissza lehet kötni a magasakat. Meghallgathatod ugyan ott elvágva és aztán lejjebb eresztve, 3kHz környékéig. AZ alá csak nagyon ésszel szabad menni a legtöbb magas ilyen mély frekvenciákkal már kevéssé terhelhető, simán ki lehet nyírni (mondjuk az én uDim magasam ment egy napot szélessávban Gyuriéknál, abba a nagy drótozásban előfordul ilyesmi, de meg se kottyant neki... :D). Ha ez megvan kész az alapbeállítás érdemes felírni érdemes ehhez visszatérni. A próbálgatást ajánlom 6 dB/oktáv meredekséggel csinálni, ha valamiben bizonytalan vagy, meredekíthetsz, akár 24 dB/oktávra, de a végső beállításnál ez alighanem túl meredek lesz, nagyon elviszi a hangot.

Jó szórakozást hozzá.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4848 Dátum: 2010.09.18 12:25:05 »
...Szerintem csak rettentő szerencsés csillagzat alatt szokott összejönni az azonos frekvencián vágás, én azt hiszem még sose találkoztam ilyen rendszerrel.   :innocent:

Mer' nem hallottad az enyémet az Elementekkel! Ott mindkettő 3.15k-nál volt elvágva, ha jól emlékszem. (A mostanit még meg sem néztem, hogy van beállítva.)

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4849 Dátum: 2010.09.18 20:20:19 »
Sziasztok! :clap:

Köszönet mindenkinek a hozzászólásokért és a segítségért! Személy szerint drusza, farkas és Ear tesók :yes:. Az aktív rendszer nagyon tetszik, jó benne hogy a szettet úgy tudom formálni ahogy nekem tetszik a hangja. Egyenlőre még nincs meg a jó beállítás, nem is nagyon volt most időm szórakozni vele de majd talán holnap. Ha jól értelmezem akkor érdemes a mélyközepet alul 40Hz-en megvágni akár (most 50Hz-en van) de úgyis minden fülre dől el....az tuti hogy le akarom nyomni ameddig lehet. a tetejét majd kikisérletezem szintén olyan 5-6-7kHz körül átfedés a magassal biztos kell majd. Magas modjuk 4-nél. magasat lehúzni, az alatt mit értetek? RCA kihúz az erősítőből??
 Gondlokozom az ülés alatti átépítésen, lehet megkeresem én is a GMaudioékat :D mert ehhez nekem sok időre lenne szükségem, inkább csinálják profik. Amúgy pénzben egy ilyen kiépítés hogy nézne ki kb.?

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4850 Dátum: 2010.09.18 23:41:35 »
Van hely bőven mind a két ülés alatt, de így is szerintem épp hogy elfér a 4csatornás GTO :D. Láttam 2 csatornásat 20-asért, egyenlőre az most jó lenne nekem. Tápot átkötöm, abból is rövidíteni kell. Testpont van asszem a B oszlop alján is ami nagyobb felületű biztos pont.....Hova tettétek a tápelosztót? Nekem olyan kellene ami fogad 35-ös kábelt és két 20 v. 25-ösre osztja. Kell 1 RCA és 1  hoszabb mélyláda kábel. De ezek milyenek legyenek? Hallottam vannak olyan RCA-k amik subra vannak kitalálva. Az a jó hogy így már stimmelni fog a Cordial kábel is és ez nagyon jó minőségű hangszóró kábel, ráadásul árnyékolt és nem fog összeszedni semmiféle zavaró jelet. Tamás is azt mondta hogy ezt a kábelt ajánlja mindenkinek aki nem akar siltechet venni. Ár minőség arányban nagyon jó, reálisan, dinamikusan adja vissza a zenét. Sőtt ha netalántán valamikor bekerül a GTI szett annak is simán jó lesz.
 Alakul az aktív rendszer, végre elérhetőnek tűnik a dolog.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4851 Dátum: 2010.09.19 10:40:01 »
...Szerintem csak rettentő szerencsés csillagzat alatt szokott összejönni az azonos frekvencián vágás, én azt hiszem még sose találkoztam ilyen rendszerrel.   :innocent:

Mer' nem hallottad az enyémet az Elementekkel! Ott mindkettő 3.15k-nál volt elvágva, ha jól emlékszem. (A mostanit még meg sem néztem, hogy van beállítva.)

Le is cserélted gyorsan...  :devil: De tényleg érdekel a forrás.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4852 Dátum: 2010.09.19 10:42:50 »
Ha jól értelmezem akkor érdemes a mélyközepet alul 40Hz-en megvágni akár (most 50Hz-en van) de úgyis minden fülre dől el....az tuti hogy le akarom nyomni ameddig lehet. a tetejét majd kikisérletezem szintén olyan 5-6-7kHz körül átfedés a magassal biztos kell majd. Magas modjuk 4-nél. magasat lehúzni, az alatt mit értetek? RCA kihúz az erősítőből??

Nem jól értelmezed. Szerintem olvasd el megint, amit írtam. 7kHz a mélyközépnek? Hááááááát..... Igen, húzd ki az RCA-t, vagy vedd ki a hangszóróvezetéket.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4853 Dátum: 2010.09.19 10:55:38 »
Ha jól értelmezem akkor érdemes a mélyközepet alul 40Hz-en megvágni akár (most 50Hz-en van) de úgyis minden fülre dől el....az tuti hogy le akarom nyomni ameddig lehet. a tetejét majd kikisérletezem szintén olyan 5-6-7kHz körül átfedés a magassal biztos kell majd. Magas modjuk 4-nél. magasat lehúzni, az alatt mit értetek? RCA kihúz az erősítőből??

Nem jól értelmezed. Szerintem olvasd el megint, amit írtam. 7kHz a mélyközépnek? Hááááááát..... Igen, húzd ki az RCA-t, vagy vedd ki a hangszóróvezetéket.
"olyan 5-6-7kHz körül" :tt2: :tt2: De akkor legyen 7kHz :yes: Magas alja 3-4Khz.....na így lesz átfedés :yes: Kíváncsi leszek így hogy hangzik majd a dolog. Ja igen először mikrofonnal állítottam be mert kíváncsi voltam a hangprocesszornak mi a tuti. A vágásokat kicsit butuskán állította be (mélyközép 80Hz-8kHz magas 8kHz-től) de a magasakat lehalkította 6dB-el a mélyközepek maradtak 0 dB-en. Valószínű mert a magasak ott vannak fej magasságban :D

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4854 Dátum: 2010.09.19 12:20:29 »
Le is cserélted gyorsan...  :devil: De tényleg érdekel a forrás.

Nyilván azért cseréltem le, mert 3.15k-nál volt elvágva.  :devil: Nem volt azzal gond, csak ezek többet tudnak. A forrást meg majd megkeresem, ha lesz rá néhány órám.

...De akkor legyen 7kHz :yes: Magas alja 3-4Khz.....na így lesz átfedés :yes:

Ne legyen, pláne ne ekkora... Pont azt írja Ear, hogy nem kell ekkora átfedés. Valóban fázishibákhoz fog vezetni, sokkal nyűgösebb, mintha mondjuk 3.15kHz-nél elvágod a kick tetejét, és 4k-tól engeded rá a magasat. Gondolj bele, ha leengeded a magasakat 3k-ra, a mély meg 7k-ig felmegy (elméletileg), akkor elvileg van egy 3k-7k közötti tartomány, amit egyszerre 4 hangszóró próbál megszólaltatni, több-kevesebb sikerrel. Nagy katyvasz lesz belőle, nem nyugodt hangkép.

7-8kHz-ig felengedni a mélyközepet szerintem teljesen fölösleges.
« Utoljára szerkesztve: 2010.09.19 12:22:19 írta Satriani »

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4855 Dátum: 2010.09.19 13:41:50 »
Le is cserélted gyorsan...  :devil: De tényleg érdekel a forrás.

Nyilván azért cseréltem le, mert 3.15k-nál volt elvágva.  :devil: Nem volt azzal gond, csak ezek többet tudnak. A forrást meg majd megkeresem, ha lesz rá néhány órám.

...De akkor legyen 7kHz :yes: Magas alja 3-4Khz.....na így lesz átfedés :yes:

Ne legyen, pláne ne ekkora... Pont azt írja Ear, hogy nem kell ekkora átfedés. Valóban fázishibákhoz fog vezetni, sokkal nyűgösebb, mintha mondjuk 3.15kHz-nél elvágod a kick tetejét, és 4k-tól engeded rá a magasat. Gondolj bele, ha leengeded a magasakat 3k-ra, a mély meg 7k-ig felmegy (elméletileg), akkor elvileg van egy 3k-7k közötti tartomány, amit egyszerre 4 hangszóró próbál megszólaltatni, több-kevesebb sikerrel. Nagy katyvasz lesz belőle, nem nyugodt hangkép.

7-8kHz-ig felengedni a mélyközepet szerintem teljesen fölösleges.

Jól van így lesz. Egyenlőre még kísérleteznem kell vele hogy melyek a helyes beállítások. Majd írok a tapasztalatokról.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4856 Dátum: 2010.09.19 22:47:36 »
Na! Kicsit elszórakoztam a beállításokkal, nem semmi a dolog nagy változásokat lehet hallani. Ha pl. hagyom a processzor beállításait (8kHz mélyközép teteje és 8kHz magas alja) olyan mintha feltolnám a zenét és csak egy kis sávban jönne rám tompán elnyomva kicsit. Ha a vágásokat lejjebb viszem (4kHz mély teteje és 3,15kHz magas alja 12dB/oktávval) akkor kinyílik rám a zene mintah kinyílnának a hangszórók mint egy virág és elárasztana a zene :D. Tehát így is maradt a beállítás, mélyközepeken fázist fordítottam.
 Kérdés hogy nem baj ha a mélyközepekre ráengedem a teljes sávszélességet? Úgy értem nem teszek kárt benne? A magas alját nem mertem 2,5kHz-nél lejjebb vinni mert gyári adatok alapján elbírja még ezt de lejjebb már nem tudom inkább nem próbáltam ki :D Szóval így most szuper a dolog, amúgy a magasakat ki lehet kapcsolni a fejen így nem húzgáltam ki semmit. Mélyközepek amúgy 6,3kHz-nél kezdenek el zenélni úgy ahogy Ear mondta...hogy hallani szépen minden hangszert, cintányér meg hasonlók. De mondjuk ha a mélyközepet itt vágnám akkor a magasat lehetne vágni kicsit alatta (5kHz) vagy fölötte? (7kHz)
Na mindegy egyenlőre hallgatom most így egy darabig mert tetszik. Aktív hajtás marad az már biztos :yes:. Ez egy más világ. Hangszóró kábelből 20m-t vettem de valójában 21,5m van mert Tamás többet adott véletlenül :D Már csak az a kérdés a jövőre nézve hogy milyen hangszórókábelt vegyek a subnak és milyen RCA-t??? :hmmmm:

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4857 Dátum: 2010.09.19 23:18:37 »
(4kHz mély teteje és 3,15kHz magas alja 12dB/oktávval)

 Kérdés hogy nem baj ha a mélyközepekre ráengedem a teljes sávszélességet? Úgy értem nem teszek kárt benne?

Khmm, próbáld ki úgy is, hogy nincs ekkora átfedés a két sugárzó között.  :sorcerer:

Kárt nem teszel bennük, csak nem fognak olyan jól szólni, mintha megfelelően kontrollált, főleg felül jól vágott sávot kapnának.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4858 Dátum: 2010.09.20 19:33:15 »
(4kHz mély teteje és 3,15kHz magas alja 12dB/oktávval)

 Kérdés hogy nem baj ha a mélyközepekre ráengedem a teljes sávszélességet? Úgy értem nem teszek kárt benne?

Khmm, próbáld ki úgy is, hogy nincs ekkora átfedés a két sugárzó között.  :sorcerer:

Kárt nem teszel bennük, csak nem fognak olyan jól szólni, mintha megfelelően kontrollált, főleg felül jól vágott sávot kapnának.

Mélyközép fönt elvágva 3,15-nél, magas alja 4-nél van. Ma így hallgattam és egész jó....magasat lejjebb engedni nem érdemes. Most így tesztelgetjük egy darabig :D

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4859 Dátum: 2010.09.20 20:16:36 »
Barátnőmmel ma benéztünk egy Lexus szalonba (Könyves Kálmán körút) csak úgy körbenézni, tuningolni magunkat és beleülni pár drága kocsiba :D Nagyon rendesek voltak, egy srác körbevezetett minket és beleültetett minket a kiállított kocsikba. IS elég kicsi, alig fértem bele :lol: de ott van benne a V6 :D A lényeg hogy volt ott egy LS, abban 7.1-es Mark Levinson hangrendszer volt gyárilag.......sajna aksi le volt kötve :wacko: Azért nem rossz....... Toyotáék (Lexusék) tudják mitől döglik a légy :D Ha tehetitek menjetek el körbenézni, érdemes :yes: Parkolási lehetőség is van, mélygarázsba le lehet menni.