Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1711284 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7515 Dátum: 2014.06.04 12:02:08 »
Jó lesz az!
Akkor érdemes bélelni ha nagyon "búgós" a mély. Ezzel lehet keményíteni a hangzást. Lehetőleg nem szabad lelapítani és a hangelnyelő vastagságával lehet hangolni. Teljesen kitömni nem szabad, mert akkor megfolytjuk és kopogós lesz.
Mit jelent a "teljesen kitömni"?
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

oriza

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 392
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7516 Dátum: 2014.06.04 12:21:37 »
Ha beteszünk valami anyagot akkor csökken a liter, a belső térfogat. Minél többet, jól megtömve annál jobban. Ezért nem szabad összenyomni az anyagot, mert nem az a cél, hogy csökkenjen a térfogat, hanem az hogy elnyelje a különböző frekvenciájú visszapattanó hangokat ami interferenciát okozhat.   Nem a kis ládák szoktak nagyot szólni a mély tartományban. Persze nem mindegy milyen hangszóró mekkora dobozba kerül. A láda mérete nagyban függ az adott hangszóró karakterisztikájától.
Mit nevezünk kopogósságnak? Nagyot dörren és túl sok , túl  domináns a mély? Ha kitömöd akkor lefojtod és úgy hallod, hogy kevesebb lesz.  Ha túl lágy akkor kevésbé puffan és inkább búgós lesz. Ráadásul ha ott a doboz rezonancia akkor még inkább.  Extrém esetben ha nagyon megtömjük akkor csak koppan, mintha az asztal rugdalnánk és elveszti az öblösségét.
Na és van még egy dolog. Az adott zene minősége és hangzása. Legjobb példa erre pl a Music FM és egy régebbi zenei cd összehasonlítása. Főleg a Music FM nagyon megtolta a hangszínt kb 300 Hz  és valahol 12KHz környékén, de szerintem még dinamikaexpandert is használnak. Ettől nagyon dögösen szól. De ha beteszek egy  régebbi CD-t az meg nagyon fakó és a kétsávos hangszínszabályzóval sem tudom rendesen beállítani.   

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7517 Dátum: 2014.06.04 12:39:05 »
Hát én a kopogást, konkrétan kopogásnak hallottam... Tehát pl egy lábdobnál nem öblösen szólt, hanem természetellenesen, mintha egy falapot ütögetnének. A vatelinozás után ez eltűnt, de a gyorsasága megmaradt.

Búgást eddig csak a nagyobb térfogatú, reflex ládával tapasztaltam, azért is cseréltem le... Kicsit hiányzik, hogy 30-40Hz-től nyomjon, de sajna annyira külön életet élt, hogy már zavaró volt...  :wacko:
Viszont kocsit lehetett vele bontani...   :devil:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7518 Dátum: 2014.06.04 13:11:50 »
Ha beteszünk valami anyagot akkor csökken a liter, a belső térfogat. Minél többet, jól megtömve annál jobban. Ezért nem szabad összenyomni az anyagot, mert nem az a cél, hogy csökkenjen a térfogat, hanem az hogy elnyelje a különböző frekvenciájú visszapattanó hangokat ami interferenciát okozhat.   Nem a kis ládák szoktak nagyot szólni a mély tartományban. Persze nem mindegy milyen hangszóró mekkora dobozba kerül. A láda mérete nagyban függ az adott hangszóró karakterisztikájától.
Mit nevezünk kopogósságnak? Nagyot dörren és túl sok , túl  domináns a mély? Ha kitömöd akkor lefojtod és úgy hallod, hogy kevesebb lesz.  Ha túl lágy akkor kevésbé puffan és inkább búgós lesz. Ráadásul ha ott a doboz rezonancia akkor még inkább.  Extrém esetben ha nagyon megtömjük akkor csak koppan, mintha az asztal rugdalnánk és elveszti az öblösségét.
De éppen ez a lényege a tömésnek, hogy a döngést, dobogást picit lefojtsd, hogy ne az legyen az uralkodó a zenében, hanem csak "színesítse" a hangzást. Persze, abban lehet igazad, hogy a túlzásba vitt töméssel az ember átesik a ló másik oldalára, de én éppen ezért használtam a kapocsbelövőt, hogy puha (ergo: levegős) legyen a tömet a ládában.  :yes: Az ujjammal kb 3cm-t tudom könnyedén benyomni, nem gondolom, hogy ezzel túltömtem. Ráadásul, a hangszóróm is viszonylag kis teljesítményű, a 22 liter alapból - vélhetően - nagy neki, ezért ez a minden irányban 3cm csillapított térfogatcsökkenés elvileg pozitív irányba kellene, hogy változtassa a hangzást.

Az, hogy mennyi mély van/lesz így a hangzásban, csak a műszer tudja objektíven meghatározni. A fülünk szubjektív érzékelő forrás: egy fordított polaritás miatt pl. azt hihetnéd, hogy kevesebb a mély (pedig csak kisebb a késedelme a subnak az első szetthez képest, jobban együtt dolgozik vele - kevésbé domináns), ám ez nem igaz, ugyanannyi, ha műszerrel beméred. Csak az olcsó mélyládát döngését "hiányolja" a füled és nem veszi figyelembe azt, hogy az ilyen hangzás hiba:)

Ha egy tetszőleges rendszert bel lehet állítani - lineárban hagyott EQ-val - úgy, hogy ahhoz nem szükséges hozzányúlkálni (állítgatni) hosszú távon sem, akkor az a rendszer valszeg jónak mondható.

Picipeti: Lehet, hogy rosszul olvastam, de nem úgy van, hogy pont a zárt láda megy mélyebbre?
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7519 Dátum: 2014.06.04 13:17:00 »
Valószínű hangolás kérdése, de nekem most a zárt láda Rockford P2 12", ~20l zárt láda) kb 50Hz-től szól érezhetően. Persze alatta is hallod, de a reflex (SPL Dynamics V3000D2 12" 55l refiben, 15-ös aeroporttal) már 30Hz környékén meg tudja rázni az ülést, cserébe 60 körül "elfogy", a zárt viszont szépen, lineárisan elmegy 90Hz-ig.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7520 Dátum: 2014.06.04 13:17:55 »
Valószínű hangolás kérdése, de nekem most a zárt láda Rockford P2 12", ~20l zárt láda) kb 50Hz-től szól érezhetően. Persze alatta is hallod, de a reflex (SPL Dynamics V3000D2 12" 55l refiben, 15-ös aeroporttal) már 30Hz környékén meg tudja rázni az ülést, cserébe 60 körül "elfogy", a zárt viszont szépen, lineárisan elmegy 90Hz-ig.
És Te is fordított polaritással kötötted be? Próbáltad már?
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7521 Dátum: 2014.06.04 13:24:19 »
A refi fordítottal szólt jól, a zárt meg helyesen bekötve.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7522 Dátum: 2014.06.04 13:36:05 »
Értem.  ::) Ezt is elraktározom...  ;)

Amúgy, a linkelt oldalon a cikkekben azt hangsúlyozza a srác, hogy autóhifit vásárolni ideális esteben úgy kellene, hogy az ember beépíti az autójába és olyan forrásról hallgatja meg, amit használni fog, olyan zenével, amit hallgatni fog. Ez nyilván a mélyládák vásárlásakor kivitelezhető csak, viszonylag könnyedén. Lényeg, hogy ami a 20-30m2-es helységben jól szól, az közel sem biztos, hogy az autóban is jó lesz és fordítva. Tehát, próba nélkül minden komponens valamennyire vakon választás, ezért érdemes szerinte a műhelyben dolgozók véleményét kikérni, akik konkrétan dolgoztak ilyen-olyan termékekkel.

Ez mind szép és jó, csak egy műhelyben ki fog velem órákat beszélgetni az ÉN igényemről munka közben?  :D Nyilván senki...

Asszem, a jövőben legalább arra törekszem majd, hogy ne a kínálat aljáról válasszak hangszórót. Majdnem minden ráírt adatot (teljesítmény, frekvencia, stb) figyelmen kívül lehet hagyni, mert általában a hangzás minőségét legjobban az áruk tükrözi. Nem minden esetben, de egy bármilyen 15.000Ft-os es egy tetszőleges 50-60.000Ft-os hangszóró között mindenképpen elkönyvelhető, hogy a drágább a jobb.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7523 Dátum: 2014.06.04 14:55:22 »
 :yes: :yes:

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7524 Dátum: 2014.06.04 20:35:16 »
De éppen ez a lényege a tömésnek, hogy a döngést, dobogást picit lefojtsd, hogy ne az legyen az uralkodó a zenében, hanem csak "színesítse" a hangzást. Persze, abban lehet igazad, hogy a túlzásba vitt töméssel az ember átesik a ló másik oldalára, de én éppen ezért használtam a kapocsbelövőt, hogy puha (ergo: levegős) legyen a tömet a ládában.  :yes: Az ujjammal kb 3cm-t tudom könnyedén benyomni, nem gondolom, hogy ezzel túltömtem. Ráadásul, a hangszóróm is viszonylag kis teljesítményű, a 22 liter alapból - vélhetően - nagy neki, ezért ez a minden irányban 3cm csillapított térfogatcsökkenés elvileg pozitív irányba kellene, hogy változtassa a hangzást.

Az, hogy mennyi mély van/lesz így a hangzásban, csak a műszer tudja objektíven meghatározni. A fülünk szubjektív érzékelő forrás: egy fordított polaritás miatt pl. azt hihetnéd, hogy kevesebb a mély (pedig csak kisebb a késedelme a subnak az első szetthez képest, jobban együtt dolgozik vele - kevésbé domináns), ám ez nem igaz, ugyanannyi, ha műszerrel beméred. Csak az olcsó mélyládát döngését "hiányolja" a füled és nem veszi figyelembe azt, hogy az ilyen hangzás hiba:)

Ha egy tetszőleges rendszert bel lehet állítani - lineárban hagyott EQ-val - úgy, hogy ahhoz nem szükséges hozzányúlkálni (állítgatni) hosszú távon sem, akkor az a rendszer valszeg jónak mondható.

Picipeti: Lehet, hogy rosszul olvastam, de nem úgy van, hogy pont a zárt láda megy mélyebbre?

Nem szeretnék belefolyni a témába, megvan a saját véleményem az auto hi-fi-kről. Csak annyi jutott eszembe, hogy a fordított polaritással bekötött hangsugárzóknál azt hiszem azért "csökkennek" a mély (és egyéb frekvenciák is), mert a fordítva kötött hangszóró ellenütemü hullámokat kelt, mint a helyesen bekötött, így azok csillapítják egymást. (ez sima 2.0 sztereo esetén is előjön). Ilyenkor a balanszot eltekerve egyik (vagy akár a másik) irányba, "megjönnek" a mélyek. Sub-ládánál kicsit bonyolultabb, de a jelenség magyarázata szerintem ugyanez.

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7525 Dátum: 2014.06.04 21:05:23 »
Autóhifinél inkább a hanghullámok terjedése miatt szokás a fordított polaritás. Mivel háromszögben vannak elhelyezve a hangszórók, és az első szett jóval közelebb van a hallgató füléhez, mint a sub, így a sub által keltett hanghullámok később érnek a hallgató füléhez. Helyesen bekötött polaritással mikor az első szett "megtolja" a levegőt, akkor a sub is "beletol" így nagyobb hangnyomás jön létre, de az elhelyezés miatt ezek a hullámok valahol a hallgató háta mögött érnek össze. Fordított polaritás esetén ugye 180°-al toljuk el a hangszóró működését, így amikor a mélyközép kifelé mozdul, akkor a sub befelé, így lényegében megszívja a levegőt, majd amikor kifelé mozdul újra megtolja, és amire előre ér a hanghullám, addigra az első szett is kifelé mozdul, így már inkább a hallgató vonalában érnek össze a hanghullámok.

Az első esetben hallhatóan hátulról jön a mély, a másodikban pedig meghatározhatatlan, de jelen van.

Mindez kiküszöbölhető az időkorrekcióval, az első szettet megkéslelteti az ember egy pár ms-al, és már van is ideje előre érni a hanghullámnak. Színpadképet ugyanilyen módon lehet állítani. 

Bocs a pongyola fogalmazásért, de így talán érthetőbb...  ::)

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7526 Dátum: 2014.06.05 14:20:27 »
Magam nem értek hozzá. De ezt a forrást olvastam minden bejegyzését, amit oldalt a sárga sávban találtam. Számomra logikus, érthető leírás és tetszik, hogy viszonylag tényszerű.

Ő azt említi a zárt láda kopogásának megoldására, ha jobb minőségű hangszórót vesz az ember, és/vagy megfordítja a polaritást.

Nem tekintem a szerzőt hifiatyaúristennek, felőlem, meg is beszélhetjük az általa leírtakat, hogy mi az, ami igaz, mi az, ami nem feltétlen...

Hmm... Lehet, hogy a polaritás forgatásának van olyan szerepe is, hogy a búgást megszünteti, de elsősorban akkor ajánljott, ha a mély nagyon hátulról szól...

Egyébként vatelinnel kitömve tényleg tompább, puhább lesz a hangja.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7527 Dátum: 2014.06.05 14:23:19 »
Ha beteszünk valami anyagot akkor csökken a liter, a belső térfogat. Minél többet, jól megtömve annál jobban. Ezért nem szabad összenyomni az anyagot, mert nem az a cél, hogy csökkenjen a térfogat, hanem az hogy elnyelje a különböző frekvenciájú visszapattanó hangokat ami interferenciát okozhat.   Nem a kis ládák szoktak nagyot szólni a mély tartományban. Persze nem mindegy milyen hangszóró mekkora dobozba kerül. A láda mérete nagyban függ az adott hangszóró karakterisztikájától.
Mit nevezünk kopogósságnak? Nagyot dörren és túl sok , túl  domináns a mély? Ha kitömöd akkor lefojtod és úgy hallod, hogy kevesebb lesz.  Ha túl lágy akkor kevésbé puffan és inkább búgós lesz. Ráadásul ha ott a doboz rezonancia akkor még inkább.  Extrém esetben ha nagyon megtömjük akkor csak koppan, mintha az asztal rugdalnánk és elveszti az öblösségét.
Na és van még egy dolog. Az adott zene minősége és hangzása. Legjobb példa erre pl a Music FM és egy régebbi zenei cd összehasonlítása. Főleg a Music FM nagyon megtolta a hangszínt kb 300 Hz  és valahol 12KHz környékén, de szerintem még dinamikaexpandert is használnak. Ettől nagyon dögösen szól. De ha beteszek egy  régebbi CD-t az meg nagyon fakó és a kétsávos hangszínszabályzóval sem tudom rendesen beállítani.   

Hát... Rádió esetében nagyban függ a hangminőség a sugárzási frekvenciától is... Minél lejjebb van, annál rosszabb. A Mjúzikefemm ha jól emlékszem, 100 mHz fölött sugároz. Ettől is szól(hat) jobban. Ha valaki FM transmitterrel való szerencsétlenkedésre adja a fejét, ott is az  ajó, ha a lefölső sávszél környékére állítja be... :sorcerer:

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7528 Dátum: 2014.06.05 14:25:53 »
De éppen ez a lényege a tömésnek, hogy a döngést, dobogást picit lefojtsd, hogy ne az legyen az uralkodó a zenében, hanem csak "színesítse" a hangzást. Persze, abban lehet igazad, hogy a túlzásba vitt töméssel az ember átesik a ló másik oldalára, de én éppen ezért használtam a kapocsbelövőt, hogy puha (ergo: levegős) legyen a tömet a ládában.  :yes: Az ujjammal kb 3cm-t tudom könnyedén benyomni, nem gondolom, hogy ezzel túltömtem. Ráadásul, a hangszóróm is viszonylag kis teljesítményű, a 22 liter alapból - vélhetően - nagy neki, ezért ez a minden irányban 3cm csillapított térfogatcsökkenés elvileg pozitív irányba kellene, hogy változtassa a hangzást.

Az, hogy mennyi mély van/lesz így a hangzásban, csak a műszer tudja objektíven meghatározni. A fülünk szubjektív érzékelő forrás: egy fordított polaritás miatt pl. azt hihetnéd, hogy kevesebb a mély (pedig csak kisebb a késedelme a subnak az első szetthez képest, jobban együtt dolgozik vele - kevésbé domináns), ám ez nem igaz, ugyanannyi, ha műszerrel beméred. Csak az olcsó mélyládát döngését "hiányolja" a füled és nem veszi figyelembe azt, hogy az ilyen hangzás hiba:)

Ha egy tetszőleges rendszert bel lehet állítani - lineárban hagyott EQ-val - úgy, hogy ahhoz nem szükséges hozzányúlkálni (állítgatni) hosszú távon sem, akkor az a rendszer valszeg jónak mondható.

Picipeti: Lehet, hogy rosszul olvastam, de nem úgy van, hogy pont a zárt láda megy mélyebbre?

Az emberi fül nem szereti ám, ha lineárisra van belőve a hangzás.... Többen, több "iskola" képviselői egybehangzóan mondták, olyanok, akik egyébként homlokegyenest mást keresnek (illetve tartanak jónak) egy hifiben.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re:AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #7529 Dátum: 2014.06.05 14:28:05 »
Picipeti: Lehet, hogy rosszul olvastam, de nem úgy van, hogy pont a zárt láda megy mélyebbre?

Jól olvastad, a zárt láda valóban mélyebbre megy. Pontosabban ugyanaz a hangszóró zárt ládában. Csakhogy lineárisabb a frekvenciamenete, nincs benne az a kiemelés, ami egy jól hangolt reflexládánál még rá tud segíteni, ha kell.

Pontosan úgy lehet megfogalmazni, hogy tovább marad lineáris a zárt doboz.