Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1704829 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4200 Dátum: 2010.06.23 18:30:49 »


Viszont a fejen a fázisfordítás az szinte mindig rosszabb, mint az erősítőn. Én inkább ott ajánlanám a szub fázisfordítását, lehet, hogy akkor nem is fog kelleni a -2 dB-es hangerőnövelés...

Igen ez eszembe juthatott volna. Alpine fejnél normálban ment a sub, 88rsnél fázistfordítva jobb. A polaritást a mélyládán kell cserélni vagy az erősítő kivezetéseinél? Gondolom a ládánál, de nem vagyok benne biztos.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4201 Dátum: 2010.06.24 07:27:30 »


Viszont a fejen a fázisfordítás az szinte mindig rosszabb, mint az erősítőn. Én inkább ott ajánlanám a szub fázisfordítását, lehet, hogy akkor nem is fog kelleni a -2 dB-es hangerőnövelés...

Igen ez eszembe juthatott volna. Alpine fejnél normálban ment a sub, 88rsnél fázistfordítva jobb. A polaritást a mélyládán kell cserélni vagy az erősítő kivezetéseinél? Gondolom a ládánál, de nem vagyok benne biztos.

Mindegy, amihez jobban hozzáférsz.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4202 Dátum: 2010.06.25 08:11:13 »


Mindegy, amihez jobban hozzáférsz.

Megcsináltam, tényleg jobb így. Köszönöm a tippet :flowers:

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4203 Dátum: 2010.06.25 09:04:43 »


Ami nagyon bekavar, az a fázis. A hagyományos keresztváltóknál, ugye kondi-tekercs egy adott ellenállással 4-8 ohm mérve csodálatos egyenes rajzol ki a kapcsolás, a valós hangszórókkal terhelve meg kriminálisat. Na ez van, csak kisebb mértékben akkor, ha az erősítőn végezzük el a váltást. A fejegységen megint más, ott a digitális/analóg átalakítás előtt történik a beavatkozás, de ez más gondokat hoz, aritmetikai pontosság, jitter, stb.

Ezért is van az, hogy biztos recept nincs. Túl sok a változó. A szubokat sokan szokták nagyon meredeken, akán 24-36 dB/oktávval vágni, a mélyközepek között inkább a 6-12 dB a szokásos, de igen, minden változtatás más eredménnyel jár.

Viszont a fejen a fázisfordítás az szinte mindig rosszabb, mint az erősítőn. Én inkább ott ajánlanám a szub fázisfordítását, lehet, hogy akkor nem is fog kelleni a -2 dB-es hangerőnövelés...

hogy mivan...?  :?: :hmmmm: :surrender:

Kérdezz nyugodtan, hátha tudok válaszolni....

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4204 Dátum: 2010.06.25 11:12:19 »
Hát így ötödszörre elolvasva nagyjából megvan, hogy a keresztváltókról van szó, nevesül hogy kondiból és tekercsből volna való (többé-kevésbé), és hogy ami papíron szépen néz ki, annak a valóságban köze nincs sokszor a papírformához.  :wacko:

De a baj az, hogy az autóhifi komponenseinek felépítéséhez nincs meg az alapvető ismeretem, így maximum a műkedvelő rácsodálkozó szintjén csak azt tudom levenni, hogy te bizonyára érthetel hozzá, valamint tudod, miről beszélsz.... Jó Neked.  :D Hogy elmagyarázd, amit ebbe az öt sorba belepréseltél valószínűleg több komplett cikket tenne ki. Bólogathatnék okosan, miszerint értem, miről beszélsz, de sajnos ezek az én ismereteimet meghaladják. (Van egy sanda gyanúm, hogy átlagjúzernek nem is nagyon van szüksége ilyen jellegű ismeretekre.  :szemez:)

Neten találtam olyan hivatkozást, ami gyakorlatilag a kályhától kezdi magyarázni a hifi felépítésének alapvető kérdéseit, nagyon informatív és látványos volt, és egész komoly szintig bezárólag adott volna rálátást a hifi világára, de ott meg az angol tudás hiánya vetett gátat a tapasztalatszerzésnek.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4205 Dátum: 2010.06.25 13:27:06 »

Neten találtam olyan hivatkozást, ami gyakorlatilag a kályhától kezdi magyarázni a hifi felépítésének alapvető kérdéseit, nagyon informatív és látványos volt, és egész komoly szintig bezárólag adott volna rálátást a hifi világára, de ott meg az angol tudás hiánya vetett gátat a tapasztalatszerzésnek.

Melyik ez az oldal?

Az a nehézség az autóhifivel, hogy rettentően szerteágazó és még az otthoni hifinél is nehezebb végleges és megkérdőjelezhetetlen megállapításokat tenni. Rettentő sok kreativitás és kompomisszumkészség kell hozzá, és egy árnyalatnyi technikai tudás.

Viszont mást egy olyan útra terelni, amin boldogan végig tud menni, csak úgy lehet, ha ő maga tapasztalja meg a dolgokat. Már engem is kértem meg arra, írjak könyvet az autóhifiről, de egy hét intezív gondolkodás és tervezés után lemondtam róla, egyszerűen nem fért volna bele az előirányzott oldalszámba.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4206 Dátum: 2010.06.25 15:01:29 »
Pedig nyugodtan megpróbálkozhatnál vele.
Annyira hihetetlenül sokan vannak, akik érzik magukon erősen, hogy értenek hozzá, némelyik olyannyira, hogy bótot nyit a tudására.

Ha a karburátorbeállításról lehetett - és kellett - könyvet írni, miért ne születhetne könyv az autóhifiről? Vagy általában a hifiről? Úgy tudom, van néhány hasonlóan jó tollal megáldott ismerősöd, köztük olyan is, akinek az ízlésvilága nem fedi a Tiédet. Nem lehetne összedugni a fejeteket, és megírni, amit gondoltok róla? Ha arra gondolok, hogy autóhifi, akkor a marha drágán dolgozó, tudásukat nem szívesen átadó (nyilván, hisz ebből él) valódi szakemberek, és a botcsinálta kóklerek mellett csak az internet jut eszembe, ahol tapasztalatot lehet szerezni. Meg persze az otthoni szegelgetés, ahol aztán vagy jó végkövetkeztetésre jut az ember, vagy nem.

A kettő között meg semmi, csupán néhány vastagon porlepte hetvenes évekbeli könyv, meg pár színes, ámde annál drágább, hirdetésekkel és aktualitásokkal teletűzdelt magazin.... Vagy csak én érzem, hogy ez hiánypótló lenne...?

Ja igen, webhely. www.bcae1.com

Basic Car Audio Electronics. Valami próbaoldal lehet, úgy látom, ezt is meg lehet vásárolni teljes formátumban, de úgy nézem, egy kezdőnek már az is aranybánya, ami fönt van.

wolfman

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2098
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4207 Dátum: 2010.06.25 15:10:21 »
És nyilván ha az ember igazán igényeset akar, akkor vagy nagyon-nagyon sokat kell hallgatóznia másoknál, vagy - pontosabban még inkább - végig kell járnia a saját útját.
A gond itt is csak az, ami az autósportban: Csövezett Ladát duplakoppánnyal, wéberkarbival fillérekből ki lehet hozni, és lehet vele ijesztgetni a libákat a faluban. Erős, gyors és biztonságos autót milliókból lehet elkezdeni tervezni....

Nézegettem én is az otthoni hifit-házimozit (autóhifinél azért elsődleges szempont a közlekedés, a jelenlegi körülmények között ha még egy százast beletolok, az sem fog menet közben valóban értékelhető eredményt hozni). Tudom, a sztereo és a házimozi nem egy kategória, de anyagi korlátoltság okán kénytelen vagyok öszvér megoldáshoz folyamodni.

De könyörgöm. Egy normális (illetve általam normálisnak gondolt) erősítő, amin van HDMI csatlakozó 100.000 körül van. Egy 5.1-es szett, csak szatellit hangszórókkal, szóval az alap hsz-szett másik majd' kilencven. Plusz kábelek..... És bár ez már dimenziókkal előbbre repítene a mostani One box - one cinema - élményhez képest, tudom hogy nemhogy hifis, de még házimozis körökben sem biztos, hogy az már megütné a szintet....

Szerk.: néhány keresetlen szóval azért értékelhetnéd ezt a honlapot, érdemes-e itt tobzódni, hogy az alapvető összefüggések meglegyenek fejben, vagy felejtős.....  :D

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4208 Dátum: 2010.06.25 21:42:56 »
Na még mielőtt itt belebújnánk a Hz-ekbe meg a dB/oktávokba, itt van egy kis zene. Szerintem zseniálisan szól a kocsiban pláne lossless formátumban :D

« Utoljára szerkesztve: 2010.06.26 09:10:22 írta kleingy »

CindR

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 268
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4209 Dátum: 2010.06.27 09:34:42 »
Sziasztok!

Apukám szeretne egy FM transmitter-t beszerezni az E12-es Corollájába. Tudom, hogy régebben sokszor volt szó ezekről, de ahogy látom, ezek is rohamosan változnak (fejlődnek is?). Nem fontos a nagy és színes kijelző, a lényeg az, hogy kezeljen 4 gigás "pendrájvot", amennyire lehet, szóljon szépen, és minél kisebb legyen. Úgy emlékszem, hogy a váltó közelében van az E12-ben a szivargyújtó, így egy nagyobb példány nem biztos, hogy befér.

Tudtok esetleg ajánlani egy-két típust/márkát?

Köszi,
CindR
1979 Toyota Corolla KE70 1.3 - restaurálás alatt - http://corolla-ke70.blog.com/
1999 Toyota Avensis 1.6 Sol - a családi

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4210 Dátum: 2010.06.27 10:30:16 »
FM-transmitter semmiképp sem ajánlanék, csak rosszat hallottam róla, a hangminőség pedig botrányos. Inkább akkor már USB-s fejegység.  :hmmmm:
         

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4211 Dátum: 2010.06.27 11:28:03 »
Így van! Ez olyan mint a kazetta adapteres CD lejátszó esete anno. Ez csak ilyen szükség megoldás, nem olyan jó a minősége mivel rá kell hangolni egy adott rádiófrekvenciára.

CindR

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 268
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4212 Dátum: 2010.06.27 16:32:42 »
Mi is mentő ötletként gondoltunk erre.

Most a kocsiban van egy gyári fed.comp-pal egybe épített rádiós-magnó, amihez egy gyári cd-váltó van kötve. A fejegységhez nem szeretnénk nyúlni, fontos a központi kijelző. A középkonzol plusz rekeszébe tudnánk egy normális fejegységet tenni, ez apukámnak nem tetszik. Ami még marad, hogy a cd-váltó helyére kötni valamit, viszont a cd lejátszás lehetőségét is szeretnénk megtartani. Közel patt helyzet. Van esetleg aux bemeneti része a gyári fejegységnek, amire tudunk kötni usb képes lejátszót?
1979 Toyota Corolla KE70 1.3 - restaurálás alatt - http://corolla-ke70.blog.com/
1999 Toyota Avensis 1.6 Sol - a családi

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4213 Dátum: 2010.06.27 18:13:53 »
Tudom, hogy nem túl optimális, de esetleg iPod-dal összekötni (azt elrejteni a kesztyűtartóban)? Egy régebbi iPod nem annyira horror összeg már. Satrianinak is úgy van (bár nem Ave-ban):

         

CindR

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 268
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4214 Dátum: 2010.06.27 19:10:06 »
Tudom, hogy nem túl optimális, de esetleg iPod-dal összekötni (azt elrejteni a kesztyűtartóban)? Egy régebbi iPod nem annyira horror összeg már. Satrianinak is úgy van (bár nem Ave-ban):



Ez elég jól hangzik. Nekünk is Corolla-ba lenne, pont ilyen "fejegységgel", mint ami a videón van. A kérdésem már csak az, hogy ez a cd-váltó helyére mehet csak? Azt hiszem ideje visszakeresni a hozzászólásokban, gondolom Satriani kolléga bemutatta a rendszert korábban.

Köszönöm az eddigi segítséget is, hasznos volt!
1979 Toyota Corolla KE70 1.3 - restaurálás alatt - http://corolla-ke70.blog.com/
1999 Toyota Avensis 1.6 Sol - a családi