Szerző Téma: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek  (Megtekintve 107367 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #465 Dátum: 2013.08.11 10:47:16 »
Aminek dallama kísértetiesen hasonlít Bartók Béla 1908-ban megjelent Tíz könnyű zongoradarab című művének nyolcadik tételére, de ez nyilván csak véletlen egybeesés.
Ezt nem tudtam, igazat megvallva a szlovák himnusz sincsen a fülemben.  :hug:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #466 Dátum: 2013.08.11 11:14:27 »
Ami a megyéket illeti: Hargita megyében a lakosság 85 %-a magyar, Kovásznában 74 %.

Marosban 40 %, Szatmárban 35 %, Biharban 26 %, Szilágyban 23 %, Kolozsban 18 %.

A települések közül a legtöbb magyar Marosvásárhelyen él: 70.000 - ez a város lakosságának a 45 %-a. Kolozsváron 60 ezer magyar él, ez 20 %. Nagyváradon 57 ezer, ami 25 %-ot jelent. De Szatmárnémetiben pl. 95 ezer emberből 45 ezer magyar!

Logikusan a három legnagyobb székelyföldi városban, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredán, és főleg Székelyudvarhelyen a legmagasabb a magyar lakosság aránya: 70 %, 80 %, illetve 95 % ! De emellett több olyan, kisebb székelyföldi város is van (pl. Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós), ahol 90 % fölötti a magyarok aránya. Számos székely faluban pedig gyakorlatilag eléri a 100 %-ot.

Itt egy térkép az arányokról:

Úgy tudom, ezek az arányok 1910ben is hasonlóak voltak, a nagyvárosok kivételével, ott több volt a magyar, mint most.
A rendszámokat egyébként tudtam már korábban is, magamtól jöttem rá :) Szoktam is nézni, ha HRes akkor lehet/valszeg magyar. Apropó, múltkor láttam itt nálunk a buszpályudvaron megállni egy HRes buszt, régi 1000éves német busz. Özönlöttek le róla a román cigók.. De ez valami menetredszerinti járat lehet, mert minden nap látni, vagyis többször láttam.
« Utoljára szerkesztve: 2013.08.12 19:43:15 írta Palaczk »

djbogy

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 927
  • 1st verso
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #467 Dátum: 2013.08.11 20:51:45 »
Sziasztok!

Szerintetek egy ilyen trélerrel mint ami az első képen van http://aprod.hu/hirdetes/utanfuto-treler-berles-fehervaron-IDMJzf.html eltudok vontatni egy ugyanilyen autót mint ami nekem van? Teljesítményre, tömegre érdekel a téma leginkább, bár ezt inkább nekem kéne tudnom...(99kW, 1250kg önsúly tréler 4-600kg a vontatott autó szintén 1250 önsúlyú... :helpsmilie: ) Bár a vonó horog is kérdéses mit bírna, átlag 1300-1500kg-ot tud. Érdekelne az is, hogy egy B-és jogsival mik a határok tréler vontatásánál(ezt a 3,5t határt tudom csak). Köszönöm!
Toyota Corolla Verso 1,8 VVT-I (2002') 1ZZFE/E12J


szikla2

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 756
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #468 Dátum: 2013.08.12 00:05:11 »
Sziasztok!

Szerintetek egy ilyen trélerrel mint ami az első képen van http://aprod.hu/hirdetes/utanfuto-treler-berles-fehervaron-IDMJzf.html eltudok vontatni egy ugyanilyen autót mint ami nekem van? Teljesítményre, tömegre érdekel a téma leginkább, bár ezt inkább nekem kéne tudnom...(99kW, 1250kg önsúly tréler 4-600kg a vontatott autó szintén 1250 önsúlyú... :helpsmilie: ) Bár a vonó horog is kérdéses mit bírna, átlag 1300-1500kg-ot tud. Érdekelne az is, hogy egy B-és jogsival mik a határok tréler vontatásánál(ezt a 3,5t határt tudom csak). Köszönöm!

A forgalmi engedélyedben bele van jegyezve.  O1   Ehhez a járműszerelvényhez már  BE kategória szükségeltetik.
Szerintem nem fér bele a legális keretekbe.
Nem minden "az" ami annak látszik.
Corolla 1.6 E12 2004 sedan 2009--2017
Avensis 1.8 T27 2011.facelift Sedan 2017-

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #469 Dátum: 2013.08.12 19:44:37 »
Úgy tudom, ezek az arányok 1910ben is hasonlóak voltak, a nagyvárosok kivételével, ott több volt a magyar, mint most.
A rendszámokat egyébként tudtam már korábban is, magamtól jöttem rá :) Szoktam is nézni, ha HRes akkor lehet/valszeg magyar. Apropó, múltkor láttam itt nálunk a buszpályudvaron megállni egy HRes buszt, régi 1000éves német busz. Özönlöttek le róla a román cigók.. De ez valami menetredszerinti járat lehet, mert minden nap látni, vagyis többször láttam.
Nyilván a buszt üzemeltető cég lehet Hargita megyei, így a járművei is oda vannak regisztrálva.

Ami a népességi arányokat illeti: igen, a városokban változott a legnagyobb mértékben.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #470 Dátum: 2013.08.12 19:49:53 »
Sziasztok!

Szerintetek egy ilyen trélerrel mint ami az első képen van http://aprod.hu/hirdetes/utanfuto-treler-berles-fehervaron-IDMJzf.html eltudok vontatni egy ugyanilyen autót mint ami nekem van? Teljesítményre, tömegre érdekel a téma leginkább, bár ezt inkább nekem kéne tudnom...(99kW, 1250kg önsúly tréler 4-600kg a vontatott autó szintén 1250 önsúlyú... :helpsmilie: ) Bár a vonó horog is kérdéses mit bírna, átlag 1300-1500kg-ot tud. Érdekelne az is, hogy egy B-és jogsival mik a határok tréler vontatásánál(ezt a 3,5t határt tudom csak). Köszönöm!
Szerintem el tudod vontatni.

B kategóriás vezetői engedéllyel vontatható:

"- az ilyen gépkocsiból (értsd: 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely van) és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot"

Mondjuk, nem árt, ha a vonóhorog legalább 1.5 tonnát tud. Kicsit ennél is több lesz a vontatmány tényleges tömege, de ennyi eltérés belefér. De mondjuk egy 1.3 tonnás horoggal már picit izzadva vontatnék egy kb. 1.7 tonnás vontatmányt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #471 Dátum: 2013.08.12 20:22:42 »
Szerintem el tudod vontatni.

B kategóriás vezetői engedéllyel vontatható:

"- az ilyen gépkocsiból (értsd: 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely van) és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot"

Mondjuk, nem árt, ha a vonóhorog legalább 1.5 tonnát tud. Kicsit ennél is több lesz a vontatmány tényleges tömege, de ennyi eltérés belefér. De mondjuk egy 1.3 tonnás horoggal már picit izzadva vontatnék egy kb. 1.7 tonnás vontatmányt.
Ha vontató 1250kg önsulya van + a megengedett 500kg már 1750 kg akkor az utánfutó rakománnyal szintén lehet 1750kg.Utánfutó önsúly biztos nincs 500kg.
De, nekem 110kg-os önsúlyú utánfutóm van , volt már rajta vagy 600kg, de nagyon megérezte a kocsi, gyorsításnál fékezésnél is. Szóval nem tesz jót a kocsidnak az 1700kg vontatmány :no: ha egyáltalán kibírja.
Nekem

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #472 Dátum: 2013.08.12 20:37:11 »
Ha vontató 1250kg önsulya van + a megengedett 500kg már 1750 kg akkor az utánfutó rakománnyal szintén lehet 1750kg.Utánfutó önsúly biztos nincs 500kg.
De, nekem 110kg-os önsúlyú utánfutóm van , volt már rajta vagy 600kg, de nagyon megérezte a kocsi, gyorsításnál fékezésnél is. Szóval nem tesz jót a kocsidnak az 1700kg vontatmány :no: ha egyáltalán kibírja.
Nekem
Mikor hoztam haza Pécsre az egyik donor-Coronát, Kaposváron béreltünk hozzá trélert. Ilyen kéttengelyes volt, és asszem, 380 vagy 430 kg vagy valami ilyesmi volt az önsúlya. Erre került a kb. 1 tonnás autó. Szóval, mondjuk, 1.4 tonna volt a vontatmány össztömege. Na, ezt húztuk haza Keszthelyről egy 1.6-os Carinával. Megérezte, persze, nagyon is - a Mecseken, Mánfáról Árpádtető felé pl. épp hogy felment kettesben, padlógázzal; de nem lett semmi baja. Nem is lehet, ennyitől.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

djbogy

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 927
  • 1st verso
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #473 Dátum: 2013.08.13 19:18:20 »
Azigen Palaczk, megmosolyogtam most azért ezt! Te is szereted a kihívásokat úgy látom! :D

Na majd rendőr spanomat megkérdezem a hétvégén erről pontosan mit tud (ha tud :) ) Köszönöm a kommenteket!
Toyota Corolla Verso 1,8 VVT-I (2002') 1ZZFE/E12J


Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #474 Dátum: 2013.08.13 23:18:29 »
Azigen Palaczk, megmosolyogtam most azért ezt! Te is szereted a kihívásokat úgy látom! :D

Na majd rendőr spanomat megkérdezem a hétvégén erről pontosan mit tud (ha tud :) ) Köszönöm a kommenteket!
Hát, nem vetem meg az autós kalandokat  :lol: ...

---------------

Amit idéztem neked, hogy mit vontathatsz a B-s jogsiddal, az tuti biztos infó :) ... akármit is mond a rendőr span  :szemez:

Szóval csak azt kell megnézned, hogy 1. a kocsid mekkora tömeget vontathat; 2. mekkora a futó saját tömege, illetve megengedett össztömege (ezt a bérbeadó telefonon nyilván közli); 3. az autóddal, illetve a vonóhorgoddal el tudod-e vontatni ezt a tömeget; 4. belül vagytok-e a 3.5 tonnás határon.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9509
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #475 Dátum: 2016.10.28 15:48:29 »
Néhány közérdekű adat a külföldre utazóknak. Online meg lehet vásárolni a közúti, autópálya matricákat az alábbi országokba:

Románia: https://www.roviniete.ro/hu/ (van magyar webes felület, online lehet fizetni onlájn-bankkártyával, azonnal érvénybe lép, e-mail-ben PDF-ben küldik az igazolást; kell matricát venni országútra is, tehát határt átlépve máris szükség van rá)
Szlovákia: https://www.eznamka.sk/selfcare/home/ (jobb oldalt fent a HU-ra kattintani a magyar felület érdekében)

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #476 Dátum: 2021.11.12 19:54:48 »
Ha összeáll a szabadidőm, én ide fogom megírni a Honi túránkat! :tt2: :tt2: :tt2: :tt2: :tt2: :tt2:
« Utoljára szerkesztve: 2021.11.12 19:59:23 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #477 Dátum: 2021.11.12 21:25:58 »
Nekem Erélyben volt szokatlan, hogy mindenütt magyar emlékhelyek vannak a trikolórral.  Nem ehhez szoktam.  :no:  No és senki sem gyalázza meg, legalábbis nem láttam erre utaló nyomokat.  Még az ezeréves határkő is megvan Brassó fele a hegyekben. (Nem jut eszembe a "határváros" neve)

A tótoknál persze ez nincsen így.

 :yes: :yes: :yes:
ccc! Gyimesbükk főni!!!  :yes:
[https://www.youtube.com/watch?v=Pxpa3pzbqgk]Az idézőjel helyén való, sajnos![/url] Bár többen volnának, ott Bákó határán a moldvánok mellett!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #478 Dátum: 2021.11.13 08:23:22 »
:yes: :yes: :yes:
ccc! Gyimesbükk főni!!!  :yes:
[https://www.youtube.com/watch?v=Pxpa3pzbqgk]Az idézőjel helyén való, sajnos![/url] Bár többen volnának, ott Bákó határán a moldvánok mellett!

Kiigazítva!
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu