Szerző Téma: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek  (Megtekintve 107276 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

MFerenc

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1935
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #450 Dátum: 2013.08.02 15:36:25 »
Leírom off-topicban.

TZoli

  • Vendég
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #451 Dátum: 2013.08.10 19:07:25 »
Hétfőn Bp-n lenne egy utam 3. kerület Aquincum környékéről a 9. kerület Üllői út elejére (47.szám), merrefelé ajánlatos menni kocsivala dugók szempontjából?  Parkolás se lesz egyszerű egyik helyen sem gondolom...
Reggel 8-ra megyek Aquincom-hoz és onnan kb. 10 körül indulnék át a 9.-kerbe.
« Utoljára szerkesztve: 2013.08.10 19:08:56 írta TZoli »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #452 Dátum: 2013.08.10 19:26:12 »
Nekem Erélyben volt szokatlan, hogy mindenütt magyar emlékhelyek vannak a trikolórral.  Nem ehhez szoktam.  :no:  No és senki sem gyalázza meg, legalábbis nem láttam erre utaló nyomokat.  Még az ezeréves határkő is megvan Brassó fele a hegyekben. (Nem jut eszembe a "határváros" neve)
Ja, Erdélyben eléggé nyugi van szerencsére  :yes: ... ott, ahol ténylegesen egymás mellett élnek a magyarok meg a románok, elég békességes a helyzet. A melldöngetők inkább az olyasféle helyeken aktívabbak, mint Budapest meg Bukarest  :lol:

Nagyváradon pl. a szupermarketekben, boltokban, vendéglátóhelyeken is sokszor látni vegyes magyar-román feliratokat  :yes: ... a magyar tannyelvű iskolákban pedig pl. ballagáskor olyan szépen éneklik a Himnuszt meg a Szózatot, hogy öröm hallgatni  :) !
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #453 Dátum: 2013.08.10 19:40:28 »
Ja, Erdélyben eléggé nyugi van szerencsére  :yes: ... ott, ahol ténylegesen egymás mellett élnek a magyarok meg a románok, elég békességes a helyzet. A melldöngetők inkább az olyasféle helyeken aktívabbak, mint Budapest meg Bukarest  :lol:

Nagyváradon pl. a szupermarketekben, boltokban, vendéglátóhelyeken is sokszor látni vegyes magyar-román feliratokat  :yes: ... a magyar tannyelvű iskolákban pedig pl. ballagáskor olyan szépen éneklik a Himnuszt meg a Szózatot, hogy öröm hallgatni  :) !
Kovászna megyében pár évvel ezelőtt már standard volt a kétnyelvű közig tábla, a boltokról nem is beszélve.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #454 Dátum: 2013.08.10 20:05:52 »
Nagyváradon pl. a szupermarketekben, boltokban, vendéglátóhelyeken is sokszor látni vegyes magyar-román feliratokat  :yes: ... a magyar tannyelvű iskolákban pedig pl. ballagáskor olyan szépen éneklik a Himnuszt meg a Szózatot, hogy öröm hallgatni  :) !

Ezt örömmel olvastam. Angyalföldön van a szlovák iskola, ott meg a szlovák Himnuszt nyomják.  Így is van rendjén.
De ezért örömmel tölt el, hogy ide jutottunk már. :clap:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Kookaburra

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 621
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #455 Dátum: 2013.08.10 20:36:26 »
Ezt örömmel olvastam. Angyalföldön van a szlovák iskola, ott meg a szlovák Himnuszt nyomják.  Így is van rendjén.
De ezért örömmel tölt el, hogy ide jutottunk már. :clap:

Aminek dallama kísértetiesen hasonlít Bartók Béla 1908-ban megjelent Tíz könnyű zongoradarab című művének nyolcadik tételére, de ez nyilván csak véletlen egybeesés.
Yaris 1,4 D-4D EXE VSC 2009.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #456 Dátum: 2013.08.10 20:39:26 »
Aminek dallama kísértetiesen hasonlít Bartók Béla 1908-ban megjelent Tíz könnyű zongoradarab című művének nyolcadik tételére, de ez nyilván csak véletlen egybeesés.
Nyilván  :D :yes: :whistling: ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #457 Dátum: 2013.08.10 20:43:18 »
Kovászna megyében pár évvel ezelőtt már standard volt a kétnyelvű közig tábla, a boltokról nem is beszélve.
Ez nem a megyék szintjén dől el :) ... néhány éve törvény írja elő Romániában, hogy ha egy településen egy kisebbség aránya a 25 %-ot meghaladja, akkor az ő nyelvükön is ki kell tenni a helységnév-táblát.

Persze az logikus, hogy ez leginkább Kovászna és Hargita (meg valamivel kisebb részben Maros) megyékben tűnik fel - lévén ezekben, mivel a Székelyföldet alkotják, minden településen teljesül a kritérium  :yes: (sőt, van egy csomó település, ahol gyakorlatilag 100 % a magyarok aránya).

A boltokkal már más a helyzet - ott a tulajdonos/üzemeltető belátására van bízva a dolog. De az olyan szupermarket-láncok, mint pl. a kint nagyon elterjedt Real (nem azonos a mi Realunkkal), ügyelni szoktak rá, hogy a számottevő arányú magyar lakossággal rendelkező településeken magyarul is kiírogassák a főbb dolgokat.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

TZoli

  • Vendég
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #458 Dátum: 2013.08.10 20:48:43 »
Nekünk is volt egy szép utunk a múlt héten, kisbusszal Finnországba...5700km lett az ottani tekergésekkel összesen. Amúgy nem is tűnt vészesnek, csak az autópályák hiánya miatt hosszú az út

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #459 Dátum: 2013.08.10 20:54:54 »
Apropó. Írtam már régebben, de talán nem árt többször - ha már szóba jött a téma  :) ...

Szóval. A román rendszámon látni, hogy az illető autó melyik megyében van regisztrálva. Az első két (a főváros esetében egy) betű jelzi ezt.

Tehát így néz ki egy átlagos román rendszám: BH 92 MON, ahol a BH pl. Bihar megyét jelenti. (Bukarestet egy B betű jelöli, és az ottani rendszámban három számjegy van, tehát pl. B 123 XYZ).

Na mármost. Ahogy az előbb írtam, Kovászna és Hargita a két, gyakorlatilag szín magyar megye - ezek jelölése CV illetve HR. Ha tehát ilyen rendszámos romániai autót láttok, abban óriási valószínűséggel magyarok ülnek. Igen nagy erre az esély a marosi (MS) rendszámosok körében is. Számottevő még az összes többi olyan megye esetében is, amelyek a történelmi Erdély területén fekszenek (pl. Bihar, Kolozs, Arad, Temesvár: BH, CJ, AR, TM). Itt egy térkép a megyék jelzéseiről:

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #460 Dátum: 2013.08.10 21:01:00 »
Ez nem a megyék szintjén dől el :) ... néhány éve törvény írja elő Romániában, hogy ha egy településen egy kisebbség aránya a 25 %-ot meghaladja, akkor az ő nyelvükön is ki kell tenni a helységnév-táblát.

Persze az logikus, hogy ez leginkább Kovászna és Hargita (meg valamivel kisebb részben Maros) megyékben tűnik fel - lévén ezekben, mivel a Székelyföldet alkotják, minden településen teljesül a kritérium  :yes: (sőt, van egy csomó település, ahol gyakorlatilag 100 % a magyarok aránya).

A boltokkal már más a helyzet - ott a tulajdonos/üzemeltető belátására van bízva a dolog. De az olyan szupermarket-láncok, mint pl. a kint nagyon elterjedt Real (nem azonos a mi Realunkkal), ügyelni szoktak rá, hogy a számottevő arányú magyar lakossággal rendelkező településeken magyarul is kiírogassák a főbb dolgokat.
És hol vannak közel 100% magyarok? Kolozsváron meglepődtem, hogy alig találkoztam magyar szóval (állitólag csak 10% magyar)

marcedli

  • Klubtag
  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 612
Re: Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #461 Dátum: 2013.08.10 21:19:24 »
Hétfőn Bp-n lenne egy utam 3. kerület Aquincum környékéről a 9. kerület Üllői út elejére (47.szám), merrefelé ajánlatos menni kocsivala dugók szempontjából?  Parkolás se lesz egyszerű egyik helyen sem gondolom...
Reggel 8-ra megyek Aquincom-hoz és onnan kb. 10 körül indulnék át a 9.-kerbe.
android + mobilnet ha van, akkor majd akkor és ott a Waze megmondja, merre a leggyorsabb
Honda FR-V 2.2 ctdi 2006
Kia Sportage 2018

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #462 Dátum: 2013.08.10 22:06:42 »
Hétfőn Bp-n lenne egy utam 3. kerület Aquincum környékéről a 9. kerület Üllői út elejére (47.szám), merrefelé ajánlatos menni kocsivala dugók szempontjából?  Parkolás se lesz egyszerű egyik helyen sem gondolom...
Reggel 8-ra megyek Aquincom-hoz és onnan kb. 10 körül indulnék át a 9.-kerbe.
Árpádhid- Hungária krt-Üllői ut (befele) vagy
Budai rakpart(már akár a Mozaik u-nál le tudsz menni)- Lágymányosi/Rákóczy híd- KönyvesK.Krt-Balra Üllői ut

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #463 Dátum: 2013.08.10 22:29:24 »
És hol vannak közel 100% magyarok? Kolozsváron meglepődtem, hogy alig találkoztam magyar szóval (állitólag csak 10% magyar)
Ami a megyéket illeti: Hargita megyében a lakosság 85 %-a magyar, Kovásznában 74 %.

Marosban 40 %, Szatmárban 35 %, Biharban 26 %, Szilágyban 23 %, Kolozsban 18 %.

A települések közül a legtöbb magyar Marosvásárhelyen él: 70.000 - ez a város lakosságának a 45 %-a. Kolozsváron 60 ezer magyar él, ez 20 %. Nagyváradon 57 ezer, ami 25 %-ot jelent. De Szatmárnémetiben pl. 95 ezer emberből 45 ezer magyar!

Logikusan a három legnagyobb székelyföldi városban, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredán, és főleg Székelyudvarhelyen a legmagasabb a magyar lakosság aránya: 70 %, 80 %, illetve 95 % ! De emellett több olyan, kisebb székelyföldi város is van (pl. Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós), ahol 90 % fölötti a magyarok aránya. Számos székely faluban pedig gyakorlatilag eléri a 100 %-ot.

Itt egy térkép az arányokról:

« Utoljára szerkesztve: 2013.08.10 22:32:35 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10320
Re: Utazás autóval - kérdések-válaszok, tippek
« Válasz #464 Dátum: 2013.08.11 08:52:32 »
Aminek dallama kísértetiesen hasonlít Bartók Béla 1908-ban megjelent Tíz könnyű zongoradarab című művének nyolcadik tételére, de ez nyilván csak véletlen egybeesés.
na és a címerük?  :devil:  [rohog]