Szerző Téma: Minden ami világít  (Megtekintve 847763 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

feconike

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 109
Re:Minden ami világít
« Válasz #4035 Dátum: 2024.01.10 04:01:43 »
Igazad van. Itt ebben az esetben csak azt mérlegeltem, hogy mekkora munka és kiadás azért, hogy ne tompított legyen, hanem DRL ;)
Itt a fóromon nem tudok senkiről, aki belefutott volna ebbe. A Toyota Klub FB oldalán vagy a FB Toyota Avensis T27 Club Hungary csoportjában volt több ilyen eset is.

Köszönöm, legalább van remény.

Mourinho01

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:Minden ami világít
« Válasz #4036 Dátum: 2024.01.25 15:07:44 »
sziasztok!

Segtségetek kérném.
Vettünk egy Toyota 2017-es Yarist, szeetnénk bele Ledes izzót. De kiccit gondban vagyok, mert ugye HIR2-es megy bele, csatlakozóval. Na már most,ahogy néztem itt az izzó vége derékszögben megtörik, kilóg és arra jön rá a csati. Ha én most e helyére tenném rá a ventillátoros ledes izzót, akkor  a ventillátor vége szabadon lenne a motortérben és ha jön por, kavics, stb,és az belejut, tuti leáll az egész. Vki, vmi megoldás? Ok,h. van olyan,ami nem ventillátoros, de állítólag azok nem sokat érnek. Vkinek tapasztalat?
köszönöm előre is!

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Minden ami világít
« Válasz #4037 Dátum: 2024.01.25 16:36:32 »
Szia!

Úgy tudom, hogy az ilyen ledes fényforrások nem legálisak még, vagyis közúti forgalomban nem használhatók.
Ha ez még így van, akkor lehet, hogy ha a fényerőt kevesled, tenni bele egy emelt fenyerejű izzót, ami szerintem létezik ilyen kivitelben is.
Nekem ugyan H4 van, de egész jól beváltak a Nightbreaker-ek.

Mourinho01

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:Minden ami világít
« Válasz #4038 Dátum: 2024.01.25 18:07:25 »
köszönöm!

Mourinho01

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:Minden ami világít
« Válasz #4039 Dátum: 2024.01.27 08:17:01 »
azt nem tudja valaki,h. a yaris 2017-be, amibe hir2 izzó van,projektoloros lámpábam ott milyen elvben működik a reflektorra való átváltáskor a lámpa?
Mivel egy izzószál van, nem kettő, felttelezem,h. az folyamatosan világít és,ha átkapocsolok reflektorra,miylen elven vát át? 
3 variációra gondolok:
- vagy a foncsort billentik az izzó mögött
- vagy az izzót billentik a foncsor előtt
vagy lamella van,ami le-felcsapódik és akkor vagy távolra látok vagy közelre
köszönöm

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Minden ami világít
« Válasz #4040 Dátum: 2024.01.27 17:04:04 »
azt nem tudja valaki,h. a yaris 2017-be, amibe hir2 izzó van,projektoloros lámpábam ott milyen elvben működik a reflektorra való átváltáskor a lámpa?
Mivel egy izzószál van, nem kettő, felttelezem,h. az folyamatosan világít és,ha átkapocsolok reflektorra,miylen elven vát át? 
3 variációra gondolok:
- vagy a foncsort billentik az izzó mögött
- vagy az izzót billentik a foncsor előtt
vagy lamella van,ami le-felcsapódik és akkor vagy távolra látok vagy közelre
köszönöm
2017-es Avensisben lamella van.

Néhány gondolat a LED-hez.
Igen, nem legális megoldás, tudom. De ezekben a lámpatestekben nem okoz gondot a kontrolálatlan szórt fény, amit mindig felhoznak ellene. Nálam egy 2009-es Avebsisben 2 hónapos kora óta van (igen, illegálisan) xenon fényforrás az halogén helyén. 330e km alatt egyszer sem villantott rám szembejövő, hogy az én anyámat. Viszont látok vele és eddig egyszer cseréltem benne a fényforrást (amíg egy emelfényű izzó esetén ez egy nagy szám lenne). Viszont alacsony K értékűt használok (4300 és most 5500), ami miatt nem feltűnő és ködben, esőben jobban látok vele, mint egy 6600-as kékkel.
LED esetén az hogy ventilátoros vagy hűtő bordás, nem releváns a döntés szempontjából. Nem attől jó vagy gagyi. A 2017-esben volt LED (HIR2 2012), jó minőségű, nem ventilátoros (a ventilátorosoknak sokszor az a hátrányuk, hogy szar a kis motor és recseg miatta szinte minden rádió állomás és hamar beállnak és akkor nincs hűtés ;) ). Tehát ha szeretnéd kipróbálni LED-del, akkor keress megbízható helyről alacsony K értékű minőségi fényforrást!  De fogadd el, hogy nem legális!
De a xenon még mindig jobban világít ;)

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Minden ami világít
« Válasz #4041 Dátum: 2024.01.27 17:15:01 »
(...)De ezekben a lámpatestekben nem okoz gondot a kontrolálatlan szórt fény, amit mindig felhoznak ellene.(...)

Nem tudom, mi a pontos oka, talán pont ez, de engem nagyon zavar rengeteg LED-es autófényszóró, mert vakít. Nem tudom azt sem, hogy ezek gyárilag ilyenek, vagy  mókolták őket, de még a visszapillantóból is beég a retinámba  :censored: Egyébként vannak olyanok is, amik normálisak, tehát nem valószínű, hogy a színhőmérséklet lenne az ok.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Minden ami világít
« Válasz #4042 Dátum: 2024.01.27 18:12:24 »
Nem tudom, mi a pontos oka, talán pont ez, de engem nagyon zavar rengeteg LED-es autófényszóró, mert vakít. Nem tudom azt sem, hogy ezek gyárilag ilyenek, vagy  mókolták őket, de még a visszapillantóból is beég a retinámba  :censored: Egyébként vannak olyanok is, amik normálisak, tehát nem valószínű, hogy a színhőmérséklet lenne az ok.
A gyári is ilyen. Igen, jobban világít. Olyan nincs, hogy én jobban látok vele, de neked szemben meg gyertyafény.

Ha egy régi foncsoros, nagy lámpatestes halogén helyére teszed be, akkor ott ugye mivel nem pont ott van a LED fényforrása mint a halogén izzószála, ezért össze vissza szórja a fényt. De a vetítő lencsés lámpatestek esetén ez minimális. Szép éles konturral világít. Igen, jobban, mint egy halogén. Hiszen ezért is fejlesztették ki.
Engem pl nem zavar, tudatosan nem nézek rá és akkor nem vakít.

Talán a mátrixos rendszerek a legbiztosabbak ilyen szepontból.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Minden ami világít
« Válasz #4043 Dátum: 2024.01.27 20:16:08 »
Nem tudom, mi a pontos oka, talán pont ez, de engem nagyon zavar rengeteg LED-es autófényszóró, mert vakít. Nem tudom azt sem, hogy ezek gyárilag ilyenek, vagy  mókolták őket, de még a visszapillantóból is beég a retinámba  :censored: Egyébként vannak olyanok is, amik normálisak, tehát nem valószínű, hogy a színhőmérséklet lenne az ok.
A Te problémad az, mint ami nekem volt a '96-os Corollánkkal. Egyszerűen alacsonyan ülsz a többi (újabb fényszórós) autóhoz képest, melyek fénye vetített, irrányított, méghozzá úgy, hogy egy adott vonal fölé szinte semmit nem, alatta viszont erőteljesebben szórnak. Ezt látni is pl. amikor egy falfelületre világítanak, tompítottal is - hasonlíts össze egy ~25 évvel ezelőtti és egy ~ 10 évvel ezelőtti autó vetített fényét egy falfelületre, érteni fogod mire gondolok.
Na az akkori Corolla/Carina normális vezető pozíciójában az ember feje pont e (gyári) vonal alatt van. Ezért vakított engem szinte minden kocsi egy idő után. Amikor 2011-ben átültem az első új autónkba (Kia Ceed), érdekes, hogy ugyanazon az utakon, szokásosan menve többé nem tapasztaltam a jelenséget, pusztán azért mert ~10cm-vel fentebb volt a fejem.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Minden ami világít
« Válasz #4044 Dátum: 2024.01.28 05:47:17 »
Köszönöm a válaszaitokat.

A gyári is ilyen. Igen, jobban világít. Olyan nincs, hogy én jobban látok vele, de neked szemben meg gyertyafény.

Ha egy régi foncsoros, nagy lámpatestes halogén helyére teszed be, akkor ott ugye mivel nem pont ott van a LED fényforrása mint a halogén izzószála, ezért össze vissza szórja a fényt. De a vetítő lencsés lámpatestek esetén ez minimális. Szép éles konturral világít. Igen, jobban, mint egy halogén. Hiszen ezért is fejlesztették ki.
Engem pl nem zavar, tudatosan nem nézek rá és akkor nem vakít.

Talán a mátrixos rendszerek a legbiztosabbak ilyen szepontból.

Lehet, hogy félreértelek, de van: beleteszem a NightBreakereket, én jobban látok vele, és a többieket sem zavarja. Műszaki vizsgán is tökéletes.
Ezt a tudatosan nem nézek rá dolgot próbáltam, de a visszapillantóból nem tudom elkerülni, mindig át kell váltsam a tükröt. Gondolkodtam automatikusan sötétedő beszerelésén, de nem találtam megoldást egyelőre  :hmmmm:
Azt viszont továbbra is el tudom képzelni, hogy sokan beleteszik ezeket az utólagos megoldásokat, ők jobban látnak, a többiekkel mi van, az nem annyira számít...
 
A Te problémad az, mint ami nekem volt a '96-os Corollánkkal. Egyszerűen alacsonyan ülsz a többi (újabb fényszórós) autóhoz képest, melyek fénye vetített, irrányított, méghozzá úgy, hogy egy adott vonal fölé szinte semmit nem, alatta viszont erőteljesebben szórnak. Ezt látni is pl. amikor egy falfelületre világítanak, tompítottal is - hasonlíts össze egy ~25 évvel ezelőtti és egy ~ 10 évvel ezelőtti autó vetített fényét egy falfelületre, érteni fogod mire gondolok.
Na az akkori Corolla/Carina normális vezető pozíciójában az ember feje pont e (gyári) vonal alatt van. Ezért vakított engem szinte minden kocsi egy idő után. Amikor 2011-ben átültem az első új autónkba (Kia Ceed), érdekes, hogy ugyanazon az utakon, szokásosan menve többé nem tapasztaltam a jelenséget, pusztán azért mert ~10cm-vel fentebb volt a fejem.
Lehet, de érdekelne, hogy egy Ceed-ben milyen magasan van az ember szeme az útfelülethez képest? Ugyanis minden spirálrugót kicseréltem, szerintem olyan 5 centivel magasabban ülök a régihez képest, fekvőrendőrökön sem ült fel azóta sehogy az alja, mégsem éreztem változást ebben. Még 5 centit valóban nem tudok emelni a gyári megoldásokkal, viszont szerintem újabb autókban is  ülnek alacsonyabban nálam, akkor azokat is legalább úgy zavarja ez, nem? Vagy mindenki üljön SUV-ba, buszba, ezt akarják elérni? Egy magasabb felépítésű autó pedig sokszor a gyalogosoknak is életveszélyesebb, mint az enyém.
« Utoljára szerkesztve: 2024.01.28 05:48:53 írta vd1234 »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Minden ami világít
« Válasz #4045 Dátum: 2024.01.28 10:53:25 »
Köszönöm a válaszaitokat.

Lehet, hogy félreértelek, de van: beleteszem a NightBreakereket, én jobban látok vele, és a többieket sem zavarja. Műszaki vizsgán is tökéletes.
Ezt a tudatosan nem nézek rá dolgot próbáltam, de a visszapillantóból nem tudom elkerülni, mindig át kell váltsam a tükröt. Gondolkodtam automatikusan sötétedő beszerelésén, de nem találtam megoldást egyelőre  :hmmmm:
Azt viszont továbbra is el tudom képzelni, hogy sokan beleteszik ezeket az utólagos megoldásokat, ők jobban látnak, a többiekkel mi van, az nem annyira számít...
 
Oké. Akkor mivel magyarázod, hogy 14 év alatt seninek nem volt gondja a xenonommal?  :hmmmm:  Ez azért már nem a "szerencséd volt" kategória - szerintem. Évekig rendszeresen éjjel jártam haza vele 110 km-t, sima 90 km/h-s közúton. Szóval 330e km, 14 év, nulla reklamáló, de vakítok? De ha a két autót nézem, akkor ezek a számok: 20 év és 490e km.

Még mindig azt vallom, hogy nem az a fontosabb, hogy milyen fényforrás van a lámpában, hanem hogy milyen az a lámpatest és hogyan van beállítva. Eddig senki sem vette észre, hogy az autómon nem halogén  világítás van. Pl azért sem, mert 4500 és 5500 K-s fényforrásokat használok.
Mert a többiek is számítanak ;)

Szerintem neked sokkal több bajod van a gyári LEDes világításokkal. Pl Suzuki Vitara, SX4

Minden évben novemberben egy 6-10 fős Toyotás tárasággal Pécsen vagyunk egy hosszú hétvégén. Ha tényleg érdekel, megbeszélhetünk egy randit ;)


... a NightBreakereket, én jobban látok vele, és a többieket sem zavarja.
 
Ezt te honnan tudod?  :whistling: :hmmmm:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Minden ami világít
« Válasz #4046 Dátum: 2024.01.28 12:15:43 »
Oké. Akkor mivel magyarázod, hogy 14 év alatt seninek nem volt gondja a xenonommal?  :hmmmm:  Ez azért már nem a "szerencséd volt" kategória - szerintem. Évekig rendszeresen éjjel jártam haza vele 110 km-t, sima 90 km/h-s közúton. Szóval 330e km, 14 év, nulla reklamáló, de vakítok? De ha a két autót nézem, akkor ezek a számok: 20 év és 490e km.

Még mindig azt vallom, hogy nem az a fontosabb, hogy milyen fényforrás van a lámpában, hanem hogy milyen az a lámpatest és hogyan van beállítva. Eddig senki sem vette észre, hogy az autómon nem halogén  világítás van. Pl azért sem, mert 4500 és 5500 K-s fényforrásokat használok.
Mert a többiek is számítanak ;)

Szerintem neked sokkal több bajod van a gyári LEDes világításokkal. Pl Suzuki Vitara, SX4

Minden évben novemberben egy 6-10 fős Toyotás tárasággal Pécsen vagyunk egy hosszú hétvégén. Ha tényleg érdekel, megbeszélhetünk egy randit ;)

 Ezt te honnan tudod?  :whistling: :hmmmm:

Én sehol sem írtam, hogy kétségbe vonom azt, hogy a tiéd nem vakít (ha félreérthetően fogalmaztam, akkor elnézést kérek érte), hanem arra a gondolatodra reagáltam, amit kiemeltem feljebb: "Igen, jobban világít. Olyan nincs, hogy én jobban látok vele, de neked szemben meg gyertyafény."

A második és harmadik bekezdésben írtakkal teljesen egyetértek.

Azt szintén leírtam, hogy honnan tudom: a műszakin is tökéletes volt a vetítésképe a fényszóróknak és nálam sem fordult elő, hogy valaki villogott volna, mert vakítja a fényük (Osram NightBreaker Laser H4). Egyébként ezek az izzók legálisan használhatók.

Nem ismerős, hogy minden év novemberben Pécsen vagytok, de ha az időm majd engedi, akkor természetesen szívesen veszem, ha találkozhatunk, még ha esetleg röviden is.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:Minden ami világít
« Válasz #4047 Dátum: 2024.01.28 15:04:03 »
Lehet, de érdekelne, hogy egy Ceed-ben milyen magasan van az ember szeme az útfelülethez képest? Ugyanis minden spirálrugót kicseréltem, szerintem olyan 5 centivel magasabban ülök a régihez képest, fekvőrendőrökön sem ült fel azóta sehogy az alja, mégsem éreztem változást ebben. Még 5 centit valóban nem tudok emelni a gyári megoldásokkal, viszont szerintem újabb autókban is  ülnek alacsonyabban nálam, akkor azokat is legalább úgy zavarja ez, nem? Vagy mindenki üljön SUV-ba, buszba, ezt akarják elérni? Egy magasabb felépítésű autó pedig sokszor a gyalogosoknak is életveszélyesebb, mint az enyém.
Már nincs meg jó rég a Ceed, de akkoriban sokat foglalkoztam e témával, mert ahol lakutunk a társasház mélygarázsi lehajtójának tetején a Corolla közepe mindig leért, ami meglehetősen bosszantó volt, a Ceed sosem. Emlékszem lemértük, a Kia küszöbe kb. 6cm-el volt magasabban, az ülés benn pedig további úgy 4-5cm-el volt fentebb, ami határozottan kényelmesebb ki/beszállást is biztosított, és az ülésmsgasság nem is volt állítható benne.

Ezért egyszerűen magasabbról szemléli az ember a forgalmat ezekből a kocsikból.
Nézz meg pl. egy III-as Yarist, vagy a mostanit. Jó nagyot duzzadtak magasságban a legkisebb modellek is, minden márkánál.

Régen az volt a "menő" hogy az ember segge az aszfalton legyen, mára már az a "menő" ha magasabb vagy. Nem feltétlen csak SUV-ban, átlagban mindenben...
« Utoljára szerkesztve: 2024.01.28 15:10:56 írta robi (Robi) »

Mourinho01

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:Minden ami világít
« Válasz #4048 Dátum: 2024.02.04 21:55:12 »
Sztem az is kulcs lehet,h. Neked jo nevű, márkás xenonod van. Nem valami gagyi gyartmany, ami vakitaná a  szembejovot.

Oké. Akkor mivel magyarázod, hogy 14 év alatt seninek nem volt gondja a xenonommal?  :hmmmm:  Ez azért már nem a "szerencséd volt" kategória - szerintem. Évekig rendszeresen éjjel jártam haza vele 110 km-t, sima 90 km/h-s közúton. Szóval 330e km, 14 év, nulla reklamáló, de vakítok? De ha a két autót nézem, akkor ezek a számok: 20 év és 490e km.

Még mindig azt vallom, hogy nem az a fontosabb, hogy milyen fényforrás van a lámpában, hanem hogy milyen az a lámpatest és hogyan van beállítva. Eddig senki sem vette észre, hogy az autómon nem halogén  világítás van. Pl azért sem, mert 4500 és 5500 K-s fényforrásokat használok.
Mert a többiek is számítanak ;)

Szerintem neked sokkal több bajod van a gyári LEDes világításokkal. Pl Suzuki Vitara, SX4

Minden évben novemberben egy 6-10 fős Toyotás tárasággal Pécsen vagyunk egy hosszú hétvégén. Ha tényleg érdekel, megbeszélhetünk egy randit ;)

 Ezt te honnan tudod?  :whistling: :hmmmm:

« Utoljára szerkesztve: 2024.02.04 22:03:59 írta Nagycitrom »

Mourinho01

  • Újonc.
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:Minden ami világít
« Válasz #4049 Dátum: 2024.02.04 22:00:57 »
Koszonom a segitseget.