Szerző Téma: Minden ami világít  (Megtekintve 844965 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

titoo

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 21
Re:Minden ami világít
« Válasz #3960 Dátum: 2015.06.06 17:33:49 »
Sziasztok.


Azt szeretném megkérdezni, hogy egy 2004-es Avensis 2.0 cm3 Liftback Sol automataváltós autómba melyik izzók való.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/150606/Izz__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Minden ami világít
« Válasz #3961 Dátum: 2015.07.02 14:26:48 »
Sziasztok!

Jó pár hónapja használok én is nappali menetfényt, így nappal nem kell használni a fényszórókat, és az Osram termékei tényleg jók. Sokkal jobban látható a fénye 100-200 m-ről (sőt távolabbról is), mint ha a fényszóró lenne bekapcsolva. e11 ködlámpa helyére móka volt felszerelni de megoldottam.
Nemrég a DIM funkciót is bekötöttem utólag és nem tudom, hogy ilyen esetben a helyzetjelző izzókat ki kellene-e venni? Olvastam olyat is, hogy ez nincs szabályozva, de olyat is, hogy Magyarországon nem lehet a helyzetjelzővel együtt még a DIM funkciós menetfényt sem használni, tehát ha a DIM működik, akkor a helyzetjelző nem működhet, mivel nem lehet két helyzetjelző egyszerre.
Lassan mennem kell műszaki vizsgára, így előtte jó lenne tudni mi a stájsz. Persze ott helyben is kiszedem a 2 izzót ha nagy a majré, de inkább ezt elkerülném.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Minden ami világít
« Válasz #3962 Dátum: 2015.07.02 14:33:58 »
Sztem egyszerűbb, ha megnézed a vonatkozó jogszabályt, mit ír elő a működést illetően. Mivel ez egységesen minden megyére vonatkozik, így a műszakin is el kell, hogy fogadják.  :flowers:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Minden ami világít
« Válasz #3963 Dátum: 2015.07.02 15:34:50 »
Hát épp ez az. Megnéztem, és nincs megfelelő információ.
Magára a nappali menetfényre vonatkozó előírások:
6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről
55/B. §
(1) A gépjárműre csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.
(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:
a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;
b) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.
(3)143 A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

Ergo csak annyi van, hogy a fényszóró bekapcsolásakor ki kell kapcsolnia a nappali menetfénynek. Mit jelent a fényszóró? A helyzetjelzőt is jelenti? Ha azzal egybe van építve? Akkor elve a DIM funkció tiltott, hisz az a fényszóró bekapcsolása mellett is működik!?
A másik, hogy a helyzetjelzőt nem válthatja ki a nappali menetfény ugyanis, a nappali menetfény csak akkor működik, ha a motor is jár, legalábbis az enyém igen (OSRAM PX-5 (DLR 301)), a helyzetjelzőre pedig elő van írva, hogy a motor álló állapotában is kapcsolhatónak kell lennie.
Előírás szerint 2 helyzetjelző lámpát kell előre felszerelni, mint jelent a kell, maximum és minimum ennyi? Maga a törvény nem a helyzetjelzőt írja, mint feltétel a kikapcsoláshoz, hanem a fényszórót.
Találd ki mit lehet és mit nem...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Minden ami világít
« Válasz #3964 Dátum: 2015.07.02 15:57:41 »
Privát értelmezésem és logikám szerint (ami nem tévedhetetlen):

A motor indításakor be kell kapcsolódjon a DRL-nek. Amennyiben bármilyen további fényforrást indokolt használni (helyzetjelző, tompított, reflektor, vagy első ködlámpa), úgy a DRL-nek ki kell kapcsolnia. Én így köttetném be. Így működnek a gyári DRL-lel rendelkező autók is.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Minden ami világít
« Válasz #3965 Dátum: 2015.07.02 16:19:08 »
A gyári DRL-el szerelt autók szerintem mindegyike DIM funkciós, ha megnézed, bármelyik lámpa bekapcsolt állapota mellett a DRL is világít. Sokszor egy lámpatestben vannak. Ez az EU-ban elfogadott, csak ugye kérdés Mágyhárisztánban mit lehet és mit nem. És akkor a gyári felszereléssel, akire ugyanez a rendelet vonatkozik, hogy megy át a vizsgán? :)

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Minden ami világít
« Válasz #3966 Dátum: 2015.07.02 17:01:40 »
Idehaza az utólagos DRL-nek NEM lehet legálisan DIM funkciója.  Sajnos már utánajártam és ez a helyzet.  A gyári rendszer az jó, az utólagos nem.  :?:

A gyári rendszer azért legális, mert a típus kapott kereskedelmi típusengedélyt az NKH-tól.

Az utólagos DRL meg csak DRL engedéllyel rendelkezik, más funkció nem párosítható hozzá.

Ennek látszólag ellenmond a DRL-ködlámpa kombó, szintén az OSRAM tollából.  Erre vonatkozóan nem rendelkezem konkrét tiltással, de a korábbi analógiájára ez sem street legal. 
Akinek van kedve írhatna egy mélt az NKH-nak a DRL-Fog Lamp (by Osram) körben.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Minden ami világít
« Válasz #3967 Dátum: 2015.07.02 17:16:40 »
Értelek, erre voltam kíváncsi. Ha esetleg erről van hivatalos levelezésed el tudnád nekem küldeni privátban, elvileg az adatlapomon ott az e-mail címem és látható is. Elküldeném a választ egy cégnek, akik nagyban foglalkoznak a márkás termékekkel, mert ők is rosszul tudják a dolgokat, én hittem nekik, aztán most kiderül, hogy fölöslegesen szereltem be + kábelt a gyújtás pozitívnak.
Kikötöm és marad a sima DRL funkció, kár, pedig nagyon jól néz ki. :)

Tudtommal a ködlámpa DRL kombó esetében a DRL egy különálló LED csík, míg a ködlámpa világítását szintén más led(ek) adják, azaz ezek külön kapcsolhatóak, tehát értelmezésemben a kettő együtt eleve nem működhet(ne).

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Minden ami világít
« Válasz #3968 Dátum: 2015.07.03 15:59:30 »
Értelek, erre voltam kíváncsi. Ha esetleg erről van hivatalos levelezésed el tudnád nekem küldeni privátban, elvileg az adatlapomon ott az e-mail címem és látható is. Elküldeném a választ egy cégnek, akik nagyban foglalkoznak a márkás termékekkel, mert ők is rosszul tudják a dolgokat, én hittem nekik, aztán most kiderül, hogy fölöslegesen szereltem be + kábelt a gyújtás pozitívnak.
Kikötöm és marad a sima DRL funkció, kár, pedig nagyon jól néz ki. :)

Tudtommal a ködlámpa DRL kombó esetében a DRL egy különálló LED csík, míg a ködlámpa világítását szintén más led(ek) adják, azaz ezek külön kapcsolhatóak, tehát értelmezésemben a kettő együtt eleve nem működhet(ne).

Nincsen levelezésem, szóban jártam utána csak.  A Mazdán nekem is DRL/DPL van, a DPL is be van kötve. 
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:Minden ami világít
« Válasz #3969 Dátum: 2015.07.05 10:40:34 »
Sziasztok. Kb 2 hónapja vettem a Corollára nappali menetfényt. Korlátozva van a felszerelési hely, ezért kerek változatot vettem a ködlámpa mellé. Rajta vannak a kötelező jelölések, szabályosan van bekötve- felszerelve , mégis kicsit aggódtam, hogy a műszakin belekötnek. Szerencsére az autó levizsgázott, bár nem örültek a a Dlr-nek, mivel " utólagos "

Úgyhogy, ha szabályosan van feltéve, és megvannak a jelölések, nem kell félni a vizsgától.

Én ezt tettem fel az E11 -re : http://www.metroman.hu/product/Auto-vilagitas-fenytechnika/DRL-nappali-menetfeny-led/902HP-DRL-nappali-menetfeny-LED

Brutál fénye van, 4w teljesítménnyel, prizma tükrök vannak a lámpatestben, messziről is jól látszik az autó.
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:Minden ami világít
« Válasz #3970 Dátum: 2015.07.05 11:05:42 »
Nem adja vissza a kép a valós fényt, mivel napsütésben fotóztam.

A takaró lemezt fel kellett áldoznom.
« Utoljára szerkesztve: 2015.07.05 11:07:22 írta Csazso »
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Zolee11

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 284
Re:Minden ami világít
« Válasz #3971 Dátum: 2015.07.30 12:50:46 »
Közben nálam is megvolt a műszaki vizsga, és nem volt semmi probléma. Egy fiatalabb úriember volt a vizsgáztató, és nem tartotta magában a dolgokat, mindent elmondott, kérdésekre válaszolt. A vizsgára lekötöttem a DIM funkciót, kábelt elvezettem, ott se legyen, megnézték, csak azt kérdezték hogyan működik, elregéltem és csak bólogattak. Visszakérdeztem, hogy a DIM funkcióról mit tudnak, hááááát... amit ebből következtettem: jogilag nincs erre pontos tiltás vagy engedélyezés, nagy valószínűséggel nem büntet meg a rendőr, ugyanis az már nem menetfény funkció, ezzel az elvvel mindenkit meg lehetne büntetni aki mindenféle led-csíkot, menetfény utánzatot használ de megbüntetni nem büntetik, ha nem zavaró, vagy egyéb szabályba nem ütközik. Menetfénynél pedig az e jelzést keresik, jogszabály szerint a fényszóró bekapcsolásakor kellene kikapcsolnia, de már a helyzetjelzővel együtt sem világíthat mint nappali menetfény.

Csazso

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 520
Re:Minden ami világít
« Válasz #3972 Dátum: 2015.08.03 19:08:22 »
Közben nálam is megvolt a műszaki vizsga, és nem volt semmi probléma. Egy fiatalabb úriember volt a vizsgáztató, és nem tartotta magában a dolgokat, mindent elmondott, kérdésekre válaszolt. A vizsgára lekötöttem a DIM funkciót, kábelt elvezettem, ott se legyen, megnézték, csak azt kérdezték hogyan működik, elregéltem és csak bólogattak. Visszakérdeztem, hogy a DIM funkcióról mit tudnak, hááááát... amit ebből következtettem: jogilag nincs erre pontos tiltás vagy engedélyezés, nagy valószínűséggel nem büntet meg a rendőr, ugyanis az már nem menetfény funkció, ezzel az elvvel mindenkit meg lehetne büntetni aki mindenféle led-csíkot, menetfény utánzatot használ de megbüntetni nem büntetik, ha nem zavaró, vagy egyéb szabályba nem ütközik. Menetfénynél pedig az e jelzést keresik, jogszabály szerint a fényszóró bekapcsolásakor kellene kikapcsolnia, de már a helyzetjelzővel együtt sem világíthat mint nappali menetfény.
Szia, te milyet, és hova szereltél ? Van fotód?
Olyan nincs, hogy egy Corolla nem indul  !!!

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Minden ami világít
« Válasz #3973 Dátum: 2016.01.11 17:10:30 »
Használ valaki Osram H7 Night breaker izzót? Cserélnem kell holnap izzót és gondolkozom, hogy kipróbálom, de nem tudom, hogy egy sima alap H7-eshez képest nyújt-e jelentős többletet?

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Minden ami világít
« Válasz #3974 Dátum: 2016.01.11 19:54:46 »
Használ valaki Osram H7 Night breaker izzót? Cserélnem kell holnap izzót és gondolkozom, hogy kipróbálom, de nem tudom, hogy egy sima alap H7-eshez képest nyújt-e jelentős többletet?

Igen, speciel a távfényben van, jelentős többletet nyújt az ONB+, mint a hagyományos.  a Plusznál egy lépcsővel feljebb az Ultimate, ha teheted azt vegyél.  Egyébként egy alap H7-hez képest majd minden márkás izzó többet tud.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.