Szerző Téma: Fóliázás  (Megtekintve 251967 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9518
Re:Fóliázás
« Válasz #930 Dátum: 2020.11.06 18:23:51 »
Én tavaly ilyenkor fóliáztattam le a Dél-Nyugati fekvésű hálószobánk nagy méretű teraszablakait R20SRCDF LLumar fóliával. Idén nyáron egyszer sem kellett bekapcsolnunk a klímát hogy estére kellemes legyen a levegő odabent. A napenergia 82%-át visszaveri (tehát nem engedi át a helyiségbe), adatlap szerint.
Hasonló paraméterekkel rendelkező szintén LLumar került egy felső télikert üvegeire is (tejüveg hatása van az áteresztett fénynek, a felülete kívülről ugyanolyan fényes). Tavaly nyáron 55 fok volt odabent, idén 32 körül alakult, egészen elviselhető lett.

A hővédő hatásuk tényleg nem kamu. Most csináltattam meg az ingatlan komplex hőnyereség-hőveszteség számítását, minden rétegrendet figyelembe vettek, a fóliákat és a redőnyöket is - rendes Wattban mérhető számok jöttek ki melyek alátámasztják a szubjektív érzékelést.

Egy autó esetén ugyanez: nyilván nem csak attól van meleg egy napon álló kocsiban hogy mennyire (nem) veri vissza a napenergiát az ablak, de az biztos, hogy fóliával is befolyásolható az érték (pláne ha sok és nagy ablakok vannak). Az tévedés hogy csak akkor keletkezik meleg a kocsiban amikor ÁLL a napon - ugyanaz a folyamat zajlik le akkor is amikor autópályán tolod verő napsütésben. Csak akkor egyrészt benne ülsz és már jóformán megszoktad, másrészt a klíma segít rajtad. És itt a lényeg, mert a klímának nem mindegy hogy - a példádból kiindulva - 60 foknak megfelelő hőenergiát kell kiszivattyúzzon a kültérbe vagy csak 50 foknak megfelelőt.

Abban persze igazad van, hogy ha az elért eredmény így sem üti meg az ingerküszöbödet, akkor nincs mit tenned.
« Utoljára szerkesztve: 2020.11.06 18:27:20 írta robi (Robi) »

music

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26326
Re:Fóliázás
« Válasz #931 Dátum: 2020.11.06 20:25:45 »
Elhiszem, ami tesztre hivatkoztam, az egyrészt nagyon régen volt - azóta komoly fejlődésen mehettek keresztül ezek az anyagok, hiszen mind nagyobb rá az igény - másrészt, nem tudom, milyen paraméterű volt az anyag, lehet, hogy a legolcsóbb.
Az autó esetében annyiban bonyolultabb a helyzet, mint egy épületnél, hogy az autónak nincsenek vastag beton (kő) falai, amik komolyabb hőszigetelő hatást tudnak biztosítani, hanem egy relatíve vékony fémlemez határolja, ami elég jól vezeti a hőt. Tehát az autóban kisebb a szerepe az ablakoknak, mert így is, úgy is könnyen átmelegszik. Persze, autópályán is melegszik, de ott a menetszélnek hűtő hatása is van., ami álló helyzetben nincs. Másfelől meg, mint írtam, 25 fok felett szenvedek a melegtől, ezért érdemes megragadnom minden lehetőséget, amit tudok, és ez annak tűnik. Majd még utánaolvasok, csak arra voltam kíváncsi, hogy  a 3 márkának van-e egymás közti sorrendje, de ezek szerint ott már mindegy, nem lehet melléfogni.
music     

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #932 Dátum: 2020.11.06 20:58:09 »
Igen, valóban nagyon visszatükrözik a hősugárzást.
Ezt akkor vettem észre, amikor pár éve fenn volt az IR70, már jól megszoktam, és egy kollégám autójával mentünk erős napsütésben.  Megdöbbentem, mitől melegszik ennyire a nadrágom, aztán pár pillanat múlva nyugtáztam, hogy itt rendesen besüt a nap az ember ölébe. Ha leosztaná az ember, évente pár ezer forintra jönne ki a költsége, bár nem tudom, meddig fog még szolgálni. Nem sokallom érte, nagyon tetszik  :yes:
Egyik hátsó ablakon megsérült kissé sajnos (ablakemelő alkatrész törés, majd egy hűtőszekrény sarka okozta), azt majd tervezem megcsináltatni.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Fóliázás
« Válasz #933 Dátum: 2020.11.14 12:32:58 »
Ha pontosan tudsz és szeretnél választani, akkor mindhárom gyártó fóliáinak adatlapját összehasonlítva válaszd ki azt, amely paramétereit tekintve Neked a legmegfelelőbb. Pl. nem csak a fényáteresztő képesség számíthat, hanem a hősugárzás visszaverése is. Épület nyílászáró esetén ez talán még fontosabb is, mint a fényáteresztés.

Nos! Az melyik is?

de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu