Szerző Téma: Fóliázás  (Megtekintve 251386 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Fóliázás
« Válasz #510 Dátum: 2012.06.07 08:45:40 »
Köszi a véleményeket!

Annyit jegyeznék meg, hogy úgy gondolom, ha egy fóliázással foglalkozó cég érvényes műbizonylatot ad egy munkára (bizonyítva, hogy a munka megfelel a jogszabályoknak), akkor egy mezei usernek NEM KELL tudnia, hogy az a fényáteresztés van-e 70%, vagy nincsen. Nincs műszere, és nem is feladata, hogy ő ellenőrizze ezt, ezért is fizet a kivitelezőnek, aki ezért felelősséget is kell vállaljon. Ezután jog szerint jóhiszeműen használja az autóját, és adott esetben nincs az a bíróság, ahol ebben elmarasztalnák, ha mégsem úgy lenne minden, ahogy kellene.
Ennek ellenére ebben az országban furcsán mennek a dolgok pár helyen, és annak nem látom értelmét, hogy hátra teszek fóliát, előre meg nem. Akkor adtam az anyagcsere-végterméknek egy pofont.
Errefelé egyébként pont a rendőröknek van elöl-hátul mindenféle sötét(!) fólia az autójukon, máshol nem tudom, hogy van ez  :?:
Erre csak azt tudom mondani, hogy jogilag - szerintem - tévedsz.  :flowers:
Ugyanis a bíróságon is azt mondanák erre, hogy "a tudatlanság nem mentesít" és Téged büntetnének meg adott esetben.
Még egyszer: A fóliázók nem fognak lebeszélni Téged az első oldalablakok fóliázásáról, pláne nem NT vagy IR fólia esetén, ami legalább 10.000Ft plusz bevétel számukra. És megmondom őszintén, nagyon nem tartom korrektnek, hogy erre nem hívják fel a figyelmedet! Nekem pl. kapásból így kezdték:
"Ha akarod, lefóliázzuk az első oldalablakokat is, de azt tudnod kell, hogy szabálytalan, büntethetnek érte. S mint olyan, erre nem kapsz műbizonylatot sem, csak a szabályos helyekre ragasztott fóliáról. Nem rizikótatunk magunk számára semmilyen esetleges bírósági peres ügyet emiatt. A kell, felrakjuk, de a Te döntésed és a Te felelősséged lesz."
És ez ÍGY helyes!  :yes:
A műszakiztató helyen lehet, hogy átengedik, mert normálisak és kellő rugalmassággal kezelik a fóliát, de nem azért teszik ezt, mert az szabályos. Jó, hogy van ilyen hely, ahol ésszerűség alapján nem kötnek bele, de ettől egy igazoltató rendőr, ha olyanba botlasz bele, aki túlbuzgó, simán elküldhet azonnali műszaki vizsgára és jogában áll megbüntetni, mert szabálysértést követsz el. Remélem, hogy ilyenből nagyon kevés van az országban, de Murphy törvénye, hogy pont abba az egy-két idiótába botlik bele az ember, aki ezen fennakad...

Szerintem leírtuk már ebben a témában, amit le lehetett, feketén-fehéren. Ezek után Tied a döntés, melyik megoldással élsz, az én célom csak annyi volt, hogy, ha már a fóliások saját kontójukra le akarnak húzni, legalább legyen olyan is, aki közli Veled az objektív szempontokat.  :flowers: ;)

Én magam, ha rendőr, vagy műszakiztató lennék, is rugalmasan állnék a fóliához, nem büntetnék érte, nem látom értelmét. Mind az Llumar, mind a Skyfol olyannyira jó minőségű fóliák, hogy meggyőződésem, hogy semmilyen negatív hatásuk nincs (egy közép színezetű fólia esetén) a kilátásra sötétben, vagy ködben. Sőt, én minden autót eleve úgy engednék ki a gyárból, hogy legalább B oszloptól hátra lefóliáznám egy közepes (pl. Skyfol Shark HP20-as) fóliával.
Mindezek ellenére vannak hatályos jogszabályok, amik korlátozzák a dolgot. Ha valaki - mint pl. én is - nem szeret kockáztatni, akkor marad a szabályos fóliázási mód mellett. A többieknek, viszont vállalniuk KELL a döntésük ESETLEGES következményeit.

PEACE.  :flowers: :hug:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9386
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Fóliázás
« Válasz #511 Dátum: 2012.06.07 09:58:11 »
bepi81-t fakabátnak  :clap:
 ;)

mivan?

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 171
Re:Fóliázás
« Válasz #512 Dátum: 2012.06.07 10:34:24 »
Sziasztok,
Fóliáznék. (CSAK B OSZLOP MÖGÖTT, nehogy újra egymásnak essetek)
Tudtok ajánlani műhelyt?
3M? Llumar? Mi a jó?
Köszi.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Fóliázás
« Válasz #513 Dátum: 2012.06.07 11:23:10 »
bepi81-t fakabátnak  :clap:
 ;)
Inkább az autógyártás legfelső döntőbírája akarok lenni...  :D
Minden autóhasználó boldog lenne...  :cool2:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Fóliázás
« Válasz #514 Dátum: 2012.06.07 11:23:33 »
Sziasztok,
Fóliáznék. (CSAK B OSZLOP MÖGÖTT, nehogy újra egymásnak essetek)
Tudtok ajánlani műhelyt?
3M? Llumar? Mi a jó?
Köszi.
:) Ez a kettő is, és a Skyfol is.  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Fóliázás
« Válasz #515 Dátum: 2012.06.07 11:37:54 »
Mindezek ellenére vannak hatályos jogszabályok, amik korlátozzák a dolgot. Ha valaki - mint pl. én is - nem szeret kockáztatni, akkor marad a szabályos fóliázási mód mellett. A többieknek, viszont vállalniuk KELL a döntésük ESETLEGES következményeit.
PEACE.  :flowers: :hug:
Igazad van bepi81, jól leírtad a szabályokat,
OFF
csak nekem feltűnt az avatarodon a felnid a corollán. Egy méretet tér-e el az átmérője vagy a szélessége a gyáritól? A gumik mérete? Gyári Toyota felnid van-e, ha nem van-e rá műbizonylatod, hogy felteheted a kocsidra? Nem kötekedni akarok, csak ha már nem szeretsz kockáztatni...bár lehet, hogy teljesen szabályos, de nem hinném, hogy ennyire peres gumikkal jött ki a gyárból ;)
Nekem tetszik a felnid egyébként.  :yes:
A rendszer úgy van kitalálva, hogy bármikor meg lehessen büntetni. Régen büntettek a harmadik féklámpa miatt, a sárfogó gumik hiánya miatt. Engem télen megbüntettek, mert nem volt kiírva kék kerettel szegélyezve a műszerfalamra, hogy mi az engedélyezett max. sebessége a téli gumiknak (az nem számít, hogy sehol sem mehetsz 190-el Magyarországon, de a szabály az szabály!). Ma eü doboz, holnap ki tudja mi lesz a sláger.
ON
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #516 Dátum: 2012.06.07 12:53:59 »
Erre csak azt tudom mondani, hogy jogilag - szerintem - tévedsz.  :flowers:
Ugyanis a bíróságon is azt mondanák erre, hogy "a tudatlanság nem mentesít" és Téged büntetnének meg adott esetben.
Még egyszer: A fóliázók nem fognak lebeszélni Téged az első oldalablakok fóliázásáról, pláne nem NT vagy IR fólia esetén, ami legalább 10.000Ft plusz bevétel számukra. És megmondom őszintén, nagyon nem tartom korrektnek, hogy erre nem hívják fel a figyelmedet! Nekem pl. kapásból így kezdték:
"Ha akarod, lefóliázzuk az első oldalablakokat is, de azt tudnod kell, hogy szabálytalan, büntethetnek érte. S mint olyan, erre nem kapsz műbizonylatot sem, csak a szabályos helyekre ragasztott fóliáról. Nem rizikótatunk magunk számára semmilyen esetleges bírósági peres ügyet emiatt. A kell, felrakjuk, de a Te döntésed és a Te felelősséged lesz."
És ez ÍGY helyes!  :yes:
A műszakiztató helyen lehet, hogy átengedik, mert normálisak és kellő rugalmassággal kezelik a fóliát, de nem azért teszik ezt, mert az szabályos. Jó, hogy van ilyen hely, ahol ésszerűség alapján nem kötnek bele, de ettől egy igazoltató rendőr, ha olyanba botlasz bele, aki túlbuzgó, simán elküldhet azonnali műszaki vizsgára és jogában áll megbüntetni, mert szabálysértést követsz el. Remélem, hogy ilyenből nagyon kevés van az országban, de Murphy törvénye, hogy pont abba az egy-két idiótába botlik bele az ember, aki ezen fennakad...
...
Persze, ezen nem vitatkozunk, csak eszmecsere folyik  :flowers:
Nekem ilyeneket nem mondtak, hanem azt, hogy kiadják a műbizonylatot. Erre ahogy nézem, következetesen nem térsz ki: nekem nem feladatom ellenőrizni, hogy a műbizonylatot jogszerűen adta-e ki egy jogszerűen működő cég. A műbizonylat dolga ugyanis az, hogy tanúsítja, hogy az elvégzett munka mindenben megfelel a hatályos szabályzásnak. Így ha kiderülne, hogy mégis tévedtek a felrakók, én jóhiszeműen használtam az autót akár körbefóliázva. Ezért jogszerűen nem büntethetnek meg. Tehát a "tudatlanság nem mentesít" című rész odáig van, hogy én otthon sufnituning módon felrakok egy fóliát, semmi műbizonylattal, és akkor megbüntethetnek, akkor is, ha nem tudtam, hogy így nem lehet. De ha egy szakértő céggel pénzért felrakatom, aki műbizonylattal tanúsítja, hogy ez megfelel a szabályzásnak, na akkor ott már ez nem hozható fel.
De ez csak elvi dolog, mert próba lesz legnagyobb valószínűséggel: B oszloptól hátra fóliázás HP 20 vagy HP35 fóliával, ugyanis egyik kollégám szerint rengeteget számít, és szintén nincsen légkondi a kocsijában. Olcsóbb is, meg nem szórakozhat senki emiatt, ugye? ;)
Aztán még a szabályzáson is módosíthatnak idővel, főleg, ha Te kerülsz oda  :D
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.07 13:02:14 írta vd1234 »

mivan?

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 171
Re:Fóliázás
« Válasz #517 Dátum: 2012.06.07 13:50:02 »
...
Nos.
Beszéltem több műhellyel, mindegyik azt mondta, hogy akármit kérek tőlük az első oldalablakokra, arról műbizonylatot NEM tudnak adni.
Az info mai.

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Fóliázás
« Válasz #518 Dátum: 2012.06.07 13:59:23 »
Nos.
Beszéltem több műhellyel, mindegyik azt mondta, hogy akármit kérek tőlük az első oldalablakokra, arról műbizonylatot NEM tudnak adni.
Az info mai.
Nekem ez volt az autómon a vezetőülés mellett:
LLumar speciális autóüveg fólia: "UV CL SR HPR" a kódja.
http://www.llumar.hu/llumar-vilaga/teljesitmeny-adatok.html
http://www.llumar.hu/dokumentum/20100801_autofolia_adatok_web_hu.pdf
Adtak rá műbizonylatot előre is, ezzel sosem volt gondom se vizsgán, se utcai ellenőrzésnél.
Ezt akár az első szélvédőre is fel lehet tenni.
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Fóliázás
« Válasz #519 Dátum: 2012.06.07 14:07:05 »
Nekem ilyeneket nem mondtak, hanem azt, hogy kiadják a műbizonylatot. Erre ahogy nézem, következetesen nem térsz ki: nekem nem feladatom ellenőrizni, hogy a műbizonylatot jogszerűen adta-e ki egy jogszerűen működő cég.
A műbizonylat dolga ugyanis az, hogy tanúsítja, hogy az elvégzett munka mindenben megfelel a hatályos szabályzásnak.
Nem-nem.  :) A műbizonylat azt mutatja, hogy melyik felületre milyen fólia került fel és, hogy az a fólia típus megfelel az előírásoknak. A szabályosságra nem tér ki, hiszen hivatalosan csak a jogszabályban engedélyezett helyekre lehet fóliát ragasztani (kvázi nem feltételezi, hogy szabálytalan helyre is kerül fólia). Persze, a műbizonylat - azt hiszem - hátlapján ott a fóliázó cég cégszerű bélyegzője, amivel Ők a munkafolyamat minőségét garantálják és technikailag szakszerű felhelyezését a fóliának. Amennyiben anyaghibás lenne a fólia, vagy rendeltetésszerű használat mellett felválna, akkor nekik kötelességük garanciában javítani, de azért, hogy ők tiltott helyre tesznek fóliát, nem őket terheli felelősség, hanem az autó tulajdonosát, hiszen, ő a megbízó, és lehetősége is van a jogszabályban utána nézni, mielőtt megrendeli a munkát. És EZÉRT állja meg a helyét a "tudatlanság nem mentesít" gondolat, valamint ezért terheli a felelősség a megbízót és nem a kivitelezőt. Hiszen, a kivitelező saját kontójára nem fogja szabálytalan helyre tenni a fóliát, csak megrendelés alapján. Nem tudom, így érthetőbb-e?  :surrender: :hug:
Így ha kiderülne, hogy mégis tévedtek a felrakók, én jóhiszeműen használtam az autót akár körbefóliázva. Ezért jogszerűen nem büntethetnek meg. Tehát a "tudatlanság nem mentesít" című rész odáig van, hogy én otthon sufnituning módon felrakok egy fóliát, semmi műbizonylattal, és akkor megbüntethetnek, akkor is, ha nem tudtam, hogy így nem lehet. De ha egy szakértő céggel pénzért felrakatom, aki műbizonylattal tanúsítja, hogy ez megfelel a szabályzásnak, na akkor ott már ez nem hozható fel.
De ez csak elvi dolog, mert próba lesz legnagyobb valószínűséggel: B oszloptól hátra fóliázás HP 20 vagy HP35 fóliával, ugyanis egyik kollégám szerint rengeteget számít, és szintén nincsen légkondi a kocsijában. Olcsóbb is, meg nem szórakozhat senki emiatt, ugye? ;)
Aztán még a szabályzáson is módosíthatnak idővel, főleg, ha Te kerülsz oda  :D
Amennyiben a szabálytalan helyre feltett fóliára is kiad műbizonylatot, úgy az a kivitelező cég HIBÁZIK, bármit mond neked.

Én sem vagyok jogász, de elolvastam ezt a jogszabályt és egészen érthetően le van benne mindez írva.  :surrender: ;)

Ja, a lényeg: B oszloptól hátra én inkább a HP15-öt javaslom, a 35-ös túl világos, nekem 20-as van. Én a két hátsó ablakra raktam még egy-egy tapadókorongos naphálót. Ha nem akarsz naphálóval vesződni, akkor inkább egyből HP15-öst tetess fel.  ;) Igen, közel fele annyiba fog ez kerülni, mint az NT, vagy az IR és picit több UV-t enged át. Nem tudom, mennyit jelent a valóságban a 44% helyett 60%-os UV szűrés... kétlem, hogy a közel dupla ár ezt teljesen indokolja. Ellenben erre is 7 év garancia van, úgy tudom.  :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.07 14:11:29 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Fóliázás
« Válasz #520 Dátum: 2012.06.07 14:17:40 »
Igazad van bepi81, jól leírtad a szabályokat,
OFF
csak nekem feltűnt az avatarodon a felnid a corollán. Egy méretet tér-e el az átmérője vagy a szélessége a gyáritól? A gumik mérete? Gyári Toyota felnid van-e, ha nem van-e rá műbizonylatod, hogy felteheted a kocsidra? Nem kötekedni akarok, csak ha már nem szeretsz kockáztatni...bár lehet, hogy teljesen szabályos, de nem hinném, hogy ennyire peres gumikkal jött ki a gyárból ;)
Nekem tetszik a felnid egyébként.  :yes:
A rendszer úgy van kitalálva, hogy bármikor meg lehessen büntetni. Régen büntettek a harmadik féklámpa miatt, a sárfogó gumik hiánya miatt. Engem télen megbüntettek, mert nem volt kiírva kék kerettel szegélyezve a műszerfalamra, hogy mi az engedélyezett max. sebessége a téli gumiknak (az nem számít, hogy sehol sem mehetsz 190-el Magyarországon, de a szabály az szabály!). Ma eü doboz, holnap ki tudja mi lesz a sláger.
ON
Igazad van, értem, mire gondolsz, és felni ügyben is igazad van. Mentségemre legyen szólva, azokat a nagy felniket már eladtam, helyettük ugyan gyári méretű és jellemzőjű felnik vannak, gyári váltóméretű gumikkal, de a felni nem gyári Toyota, így valóban műszakin büntethető lenne. De a műszaki vizsgáim eddig (2db) mind ősz végére esett, amikor már téli gumikon gurultam be gyári Toyota acélfelnin, szóval, kellemes egybeesés következtében "kihúztam a dolog méregfogát."  :D :surrender:

Ahogy írtam is, én őszintén bízom abban, hogy ez a buta fóliás szabályozás idővel ésszerűsödni fog, én abban az esetben azonnal le fogom fóliáztatni az első oldalablakaimat, de addig nem teszem. No, nem, mintha most is az a 6-7000Ft-on múlna, szerencsére ennyit még hó végén is ki tudnék rá fizetni (nem hencegésből írom, csak arra szeretnék kilyukadni, hogy szerencsére nem anyagi akadálya van a dolognak)  :surrender:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #521 Dátum: 2012.06.07 14:20:17 »
Amennyiben a szabálytalan helyre feltett fóliára is kiad műbizonylatot, úgy az a kivitelező cég HIBÁZIK, bármit mond neked.

Én sem vagyok jogász, de elolvastam ezt a jogszabályt és egészen érthetően le van benne mindez írva.  :surrender: ;)
...
Értem. De nem gondolom, hogy ha a kivitelező (esetlegesen) hibázik, azért én felelnék  :no:

Bocs, amúgy NT fóliát akartam írni, nem HP-t  ::) Sokkal jobb az IR visszatartása (60% vs. 44%), ezért. Az UV visszatartás mindkettőnél 99%. Meg 10 év a  garancia  :yes:
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.07 14:26:22 írta vd1234 »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10244
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #522 Dátum: 2012.06.07 14:27:04 »
Nekem ez volt az autómon a vezetőülés mellett:
...
Adtak rá műbizonylatot előre is, ezzel sosem volt gondom se vizsgán, se utcai ellenőrzésnél.
Ezt akár az első szélvédőre is fel lehet tenni.
Akkor most mégis lehet előre?  :D

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Fóliázás
« Válasz #523 Dátum: 2012.06.07 14:36:22 »
Akkor most mégis lehet előre?  :D
Akkor lehetnél teljesen biztos benne, ha találnál valakit akinek van ablakfényáteresztést mérő műszere. Megmérné az oldalüveged a vezetőülés mellet fólia nélkül, majd a kiválasztott fóliadarabot hozzátéve és még mindig 70% vagy nagyobb lenne az áteresztés. Az első szélvédőnél meg 75% vagy nagyobb, ugyanis nem tudjuk gyárilag mennyire színezett az üveg.
Én ezt a vizsgálatot nem tettem meg, bevállaltam így is az előbb linket fóliát, de nem is volt gondom vele, mert ugye nem mérték meg sehol és ránézésre úgy látszott mintha nem is lenne rajta fólia, mert a b oszloptól hátra 15%-os volt és nagy volt az eltérés.
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...

feryoo7

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1732
Re:Fóliázás
« Válasz #524 Dátum: 2012.06.07 15:16:35 »
Igazad van bepi81, jól leírtad a szabályokat,
OFF
csak nekem feltűnt az avatarodon a felnid a corollán. Egy méretet tér-e el az átmérője vagy a szélessége a gyáritól? A gumik mérete? Gyári Toyota felnid van-e, ha nem van-e rá műbizonylatod, hogy felteheted a kocsidra? Nem kötekedni akarok, csak ha már nem szeretsz kockáztatni...bár lehet, hogy teljesen szabályos, de nem hinném, hogy ennyire peres gumikkal jött ki a gyárból ;)
Nekem tetszik a felnid egyébként.  :yes:
A rendszer úgy van kitalálva, hogy bármikor meg lehessen büntetni. Régen büntettek a harmadik féklámpa miatt, a sárfogó gumik hiánya miatt. Engem télen megbüntettek, mert nem volt kiírva kék kerettel szegélyezve a műszerfalamra, hogy mi az engedélyezett max. sebessége a téli gumiknak (az nem számít, hogy sehol sem mehetsz 190-el Magyarországon, de a szabály az szabály!). Ma eü doboz, holnap ki tudja mi lesz a sláger.
ON
Ilyen 1 mérettel eltérő dolog már nincs, régebben volt de most már 10% állapítottak meg.