Szerző Téma: Fóliázás  (Megtekintve 249097 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #495 Dátum: 2012.06.06 11:16:50 »
bepi81:
Nekem fizikailag furcsa, hogy mondjuk egy NT az infra 60%-át, az összes napenergia több, mint felét visszatartja, akkor a kocsi ugyanúgy felmelegedne, mint nélküle. Akkor igaz, hogy mondjuk több idő alatt melegedne fel ugyanannyira.
Nekem azt mondták a fóliások, hogy a hőérzetet az infra visszatartás befolyásolja jobban, ez elsőre hihető is. A HP infrában gyengébb az NT-nél (44% vs. 60%), tehát megkérdezem, van valakinek ilyen, vagy hasonló tulajdonságú fóliával tapasztalata?
Klímát meg nem kívánnék tenni a kocsiba, mert akkor elég hideg légáramlatok várhatók szerintem, és a kislány akkor meg attól fázik meg. Ráadásul jóval drágább is.  Ezért keresek kíméletesebb módot: jó hővédelemmel rendelkező fólia, az ablakokon műanyag légterelők, addig lehúzva menet közben maximum a légcsere miatt. Tehát ne melegedjen olyan gyorsan, és kíméletesen cserélődjön a levegő (plusz a belső ventilátor által befújt levegő is min. külső léghőmérsékletet fúj, segítve a légcserét). Jobb módszer nem jutott eszembe. Ha ez hatástalan, akkor nem éri megcsináltatni a fóliát semmiképpen!  :no: Szóval nem segít kicsit sem a problémán az elgondolásom?

netferry:
NT-ből max. 70-est láttam a Skyfolnál. Van 80-as is?
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.06 11:21:52 írta vd1234 »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Fóliázás
« Válasz #496 Dátum: 2012.06.06 11:38:20 »
Én is csak ötletelek és próbálok józan paraszt ésszel gondolkodni, agyalni..  ;)

Klíma nélkül szinte biztos, hogy nem költenék 50.000-et fóliára, mert nagyon szkeptikus vagyok a végeredményt tekintve. Az biztos, hogy a pici lány bőrét kevésbé fogja a nap bántani a jó fólia által, ezért megéri megcsináltatni, de csak a B oszlop mögötti részt...vagy nem tudom...  :wacko:

A jó minőségű fólia klímával EGYÜTT hatásos, én úgy gondolom, helyesen használva semmilyen légúti megbetegedést nem okoz a picurnak. Mi a tavaszi talin végig klímáztunk, nem volt gond. i kell takarítani a klímát, és nem testre fújni, hanem az üvegfelületre, mert azáltal fejti ki legjobb hatását a klíma, hogy az üvegek felületét hűtve nem engedi felmelegíteni az utasteret. A jó fólia emellett véd a leégéstől, ezek szerintem így működnek jól egymás hatását erősítve.  :)

Azt megértem, ha klímát utólag nem akarsz, hiszen az nem olcsó mulatság.  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #497 Dátum: 2012.06.06 11:48:49 »
Nem a légúti megbetegedések miatt félek, hanem a kislányról ömlik(!) a víz már viszonylag kis meleg esetén is. Ez hűvösebb levegővel való ráfújáskor azt okozza, hogy hamar megfázik (kis hűléskor is nagyon gyorsan tüsszögni kezd), a peremfeltételek így eléggé korlátozóak. Még a sima légbefúvást is mindenfelé szét kellett irányítanom, de hála Istennek az megoldható. Tehát "pusztán" tompítani tudom a helyzetet, azt gondolom.
A klíma tisztítása nem lenne gond, van otthon, pikk-pakk kitisztítottam  :yes:

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #498 Dátum: 2012.06.06 12:11:14 »
Mindössze annyi, hogy az a szabályos. Pont. Az, hogy ÁLTALÁBAN nem kötnek bele, csak egy dolog, de, nincs kedvem egy bal lábbal kelt rendőr általi ellenőrzésnél azért lobbizni, hogy ugyan ne rendeljen már be azonnali műszaki vizsgára (22.000Ft) és ne kelljen szabálysértési bírságot (kb 10-15.000Ft) fizetni csak azért, mert, bár jó ízlésem van, szabálytalanul járok el. Továbbá, a műszaki vizsga biztost sem szoktam 5000Ft-tal megkenni, hogy csusszanjon át a vizsgán a szabálytalanul felhelyezett fólia...  :whistling: -> Nincs miért aggódnom.  ;)
Mindössze arról van szó, hogy ÉN ezt a kockázatot nem vállaltam be, ezért nem fóliáztattam az első ablakokat. Mi ezzel a gondod?  :szemez:
Tegnap a fóliás cégnél mondták, hogy műbizonylattal rakják fel a 80-as fóliát előre. Ettől függetlenül kérdeztem a műszakis helyen ezt, aki szintén megerősítette, hogy ez szabályos. Innentől kezdve nem látom, mi benne az illegális (max. annyi, hogy színezett-e az üveg, de ez a műbizonylat kiadása után nem gondolom, hogy az én felelősségem: ennél átlátszóbb fóliát pedig nem találtam a kínálatban)?

netferry

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2315
Re:Fóliázás
« Válasz #499 Dátum: 2012.06.06 12:22:55 »
netferry:
NT-ből max. 70-est láttam a Skyfolnál. Van 80-as is?

Itt láttam:

http://www.skyfol.hu/hu/autofolia/shark-nt

Fóliások majd megmondják, hogy elérhető-e.
Carina E 1.6 xli - Made in Japan '96 -

netferry

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2315
Re:Fóliázás
« Válasz #500 Dátum: 2012.06.06 12:27:36 »
Tegnap a fóliás cégnél mondták, hogy műbizonylattal rakják fel a 80-as fóliát előre. Ettől függetlenül kérdeztem a műszakis helyen ezt, aki szintén megerősítette, hogy ez szabályos.

Ez mondjuk érdekes max abban az esetben tudom elképzelni, ha valamiért tényleg nem színezettek az üvegek az autódon. De gondolom nem mérték, így nem értem hogy tudnak adni rá műbizonylatot.
Carina E 1.6 xli - Made in Japan '96 -

netferry

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2315
Re:Fóliázás
« Válasz #501 Dátum: 2012.06.06 12:41:09 »
Hővédelem szempontjából ott a klíma... Nem a fólia miatt nem fog felmelegedni az autó. Állj csak ki a tűző napra egy egész délelőttre, nem hiszem, hogy őszinte lesz a mosolyod, ha beülsz a felforrósodott autóba... Önmagában a fólia szinte semmit nem ér, egyik sem, mert a kasztni jóval nagyobb felülete miatt jobban magába szívja a meleget, de, a műszerfal is így tesz. A fólia miatt max lassabban melegszik fel az utastér, néhány fokkal ugyan kevésbé lesz meleg, de tovább is tart, míg az utastér lehűl.
Szerintem a fóliának utazás közben van szerepe igazán, amikor klíma használata mellett kellemes a benti hőmérséklet és a nap sem égeti meg a bent ülők bőrét. Ennyi. Önmagában a felmelegedés ellen hatástalan.  ;) :)

Igen a fóliától még felmelegszik az autó, de szerintem ha jó minőségű anyagról beszélünk nem annyira mint nélküle. Én úgy vettem észre, hogy tűző napon állás után annyira nagyon meleg nincs mint fóliázás előtt. (Ha jól emlékszem valaki írta is korábban, hogy lemérte és jó pár fokkal kevesebbet jött ki.) 
Egyébként én is úgy gondolom, hogy klímával együtt hatásos, mert hamarabb lehűl az utastér ergo hatékonyabban működik a klímázás. Mindenesetre az UV védelem tekintetében abszolút nyerő megoldás.
Carina E 1.6 xli - Made in Japan '96 -

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #502 Dátum: 2012.06.06 13:09:42 »
Itt láttam:

http://www.skyfol.hu/hu/autofolia/shark-nt

Fóliások majd megmondják, hogy elérhető-e.

Köszi, itt tényleg írja. Letöltöttem egy pdf-et az oldalukról, abban nincsen, és azt szoktam nézni.
Lehet, hogy tévedek, de az IR80-at úgy hirdetik, hogy láthatatlan megoldás, az NT sorozatot meg fekete színre adják meg. Ezért reménykedek abban, hogy az IR-t nem lehet annyira észrevenni, mint az NT-t, akkor is, ha mindkettő 80-as akár, bár némi ellentmondást érzek az érvelésemben  :whistling:
De rákérdezek erre is azt hiszem, főleg, mivel az NT-re több a garancia.

A műbizonylat az egy sima papír, vagy ragasztanak is valamit a fóliára? Mert ha igen, akkor főleg észreveszik  :surrender:
Direkt rákérdeztem a színezett üvegre, nem mondták, hogy akkor nem adnak rá műbizonylatot.

De belinkelek egy oldalt is, mivel szól az első rész fóliázásáról is:
http://www.cartec.hu/szolgaltatasok.php?id=3
Még egy:
http://www.autofolia.info.hu/autofolia-szabalyozas.html
De ezt biztosan tudja itt mindenki  :yes:
Ha ott a műbizonylat, én nem idegeskedek miatta azt hiszem.
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.06 13:25:57 írta vd1234 »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Fóliázás
« Válasz #503 Dátum: 2012.06.06 13:40:56 »
Innentől kezdve nem látom, mi benne az illegális (max. annyi, hogy színezett-e az üveg, de ez a műbizonylat kiadása után nem gondolom, hogy az én felelősségem: ennél átlátszóbb fóliát pedig nem találtam a kínálatban)?
A jogszabály szerint 75%-os fényáteresztő képességűnek kell lennie a szélvédőnek (nem a fóliának!). Namost a színezett üvegek általában már eleve alsó hangon teljesítik ezt. Ha nem fóliázott, senki sem foglalkozik vele, de ha fólia van rajta, akkor igen. Nem tartott senki pisztolyt a fejedhez, hogy fóliázd be. Tehát a Te felsőséged. Nem bonyolult  ;)

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Fóliázás
« Válasz #504 Dátum: 2012.06.06 14:04:59 »
A jogszabály szerint 75%-os fényáteresztő képességűnek kell lennie a szélvédőnek (nem a fóliának!). Namost a színezett üvegek általában már eleve alsó hangon teljesítik ezt. Ha nem fóliázott, senki sem foglalkozik vele, de ha fólia van rajta, akkor igen. Nem tartott senki pisztolyt a fejedhez, hogy fóliázd be. Tehát a Te felsőséged. Nem bonyolult  ;)
Pont ezt próbálom oldalakon keresztül leírni.  :hug:

Nem számít, hogy a fóliázók mit mondanak, hiszen nekik az a biznisz, ha vd az összes ablakot lefóliáztatja. Ők nem hatóság, csak egy maszek cég, amelyik a bevételeiből él.

Jogszabályban vannak rögzítve feketén-fehéren az ide vonatkozó megkötések:
1. A szélvédőnek minimum 75%, az első oldal ablakoknak minimum 70% fényáteresztőnek kell lennie. Mivel a gyári színezett ablak is éppen, hogy teljesíti a 70%-ot, ezért, ha bármit ráragasztanak (akár IR80-at is), az a user felelőssége. A kockázat abban rejlik, hogy, amennyiben a rendőr ebbe beleköt (és pedig joga van hozzá), akkor szabálysértésért megbüntetHET és azonnali műszaki vizsgára kötelezHET. Ez a dologban a rizikó. Illetve az, hogy az első ablakokról le kell ebben az esetben kaparni a fóliát, ami 2x munkadíj, plusz az a 10-12.000Ft megy a levesbe... EZT kell mérlegelnie mindenkinek.
2. A hátsó szélvédő fóliázható, ha az autó rendelkezik 2 oldali visszapillantó tükörrel, a sötétítés mértékére itt nincs előírás, csak annyi, hogy a "H" jelnek benne kell lennie a fóliában.
3. Attól, hogy a fóliázó cég az első oldalablakokra ad műbizonylatot, még hibázik, ugyanis oda illegalitása miatt nem lehet (gyárilag színezett ablak esetén)! Ekkor a felelősség pont nem a cégé, hanem az autó tulajdonosáé, neki kell fizetni az esetleges bírságot ezért.

Mindegy, hogy hogyan csűri-csavarja az ember a dolgot, meg lehet hivatkozni észérvekkel erre, meg arra, de amíg ez a jog szerint illegális, addig büntethető.
Én sem értek egyet azzal, hogy az oldalablakokat nem lehet fóliázni, legszívesebben én is ragasztanék rá, de a büntethetőség miatt nem teszem. Erre nincs pénzem, vagyis, nem a(z esetleges) büntetésre szánom a megkeresett pénzemet.  :whistling:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23129
Re:Fóliázás
« Válasz #505 Dátum: 2012.06.06 14:07:12 »
Még egy:
http://www.autofolia.info.hu/autofolia-szabalyozas.html
De ezt biztosan tudja itt mindenki  :yes:
Ha ott a műbizonylat, én nem idegeskedek miatta azt hiszem.
Ez a lényeg!
"A vezető látóterében lévő oldalablakra olyan esetben szerelhető engedélyes fólia, ha a fólia és az üveg együttes fényáteresztése nem csökken 70% alá."
Ha gyárilag színezett az ablakod, akkor garantáltan nem fog ennek a kritériumnak megfelelni...  :excl:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #506 Dátum: 2012.06.06 20:33:54 »
Köszi a véleményeket!

Annyit jegyeznék meg, hogy úgy gondolom, ha egy fóliázással foglalkozó cég érvényes műbizonylatot ad egy munkára (bizonyítva, hogy a munka megfelel a jogszabályoknak), akkor egy mezei usernek NEM KELL tudnia, hogy az a fényáteresztés van-e 70%, vagy nincsen. Nincs műszere, és nem is feladata, hogy ő ellenőrizze ezt, ezért is fizet a kivitelezőnek, aki ezért felelősséget is kell vállaljon. Ezután jog szerint jóhiszeműen használja az autóját, és adott esetben nincs az a bíróság, ahol ebben elmarasztalnák, ha mégsem úgy lenne minden, ahogy kellene.
Ennek ellenére ebben az országban furcsán mennek a dolgok pár helyen, és annak nem látom értelmét, hogy hátra teszek fóliát, előre meg nem. Akkor adtam az anyagcsere-végterméknek egy pofont.
Errefelé egyébként pont a rendőröknek van elöl-hátul mindenféle sötét(!) fólia az autójukon, máshol nem tudom, hogy van ez  :?:
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.06 20:43:32 írta vd1234 »

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9380
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:Fóliázás
« Válasz #507 Dátum: 2012.06.06 21:22:40 »
A ja nem tudtam, hogy ez nem szabályos vagy a másnak is ilyen van szövegek nem mentesítenek, ezt Te is tudod.  :flowers:
A jogszabály gyakorlatilag azt írja elő, hogy milyen mértékű kilátást kell biztosítani a vezetőnek 180 fokban. Ez is logikus, csak más szemszögből.
Te viszed az autót műszakivizsgára, nem a fóliás. A Te autódat buktatják meg, nem a fóliásét. Aztán utólag pereld a fóliást.

De persze mindenki azt csinál, amit akar és annyit rizikózik, amennyit megengedhet magának  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2012.06.06 21:24:35 írta Nagycitrom »

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10227
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:Fóliázás
« Válasz #508 Dátum: 2012.06.06 23:00:20 »
A ja nem tudtam, hogy ez nem szabályos vagy a másnak is ilyen van szövegek nem mentesítenek, ezt Te is tudod.  :flowers:
Ez a "másnak is van ilyen" csak egy utólagos megjegyzés volt, Te is tudod  :flowers:
A jogszabály gyakorlatilag azt írja elő, hogy milyen mértékű kilátást kell biztosítani a vezetőnek 180 fokban. Ez is logikus, csak más szemszögből.
Te viszed az autót műszakivizsgára, nem a fóliás. A Te autódat buktatják meg, nem a fóliásét. Aztán utólag pereld a fóliást.

De persze mindenki azt csinál, amit akar és annyit rizikózik, amennyit megengedhet magának  ;)
A műszakis is azt mondta, mint a fóliás, ahogy írtam:
http://forum.toyotaclub.hu/index.php?topic=164.msg475759#msg475759
Tehát át fog menni, ez nem rizikó.
Fóliázás után el kellene vinnem műszakira is?

FUBA

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3630
  • a versenyző
Re:Fóliázás
« Válasz #509 Dátum: 2012.06.07 01:58:29 »
Fóliázás után el kellene vinnem műszakira is?
Nem kell emiatt műszakira vinni.

Kilencvenes évek elején amint elérhető volt, 5%-os fóliát tettem körbe, szponzoráltam is a szolgvédőket eleget.
Barátom autója állt az én autóm mellett nyáron a mezőn tűző napon. Az enyémben egész elviselhető volt ülni 5cm-ert leengedett ablaknál, a barátoméban nem volt elviselhető. Akkora különbség volt, hogy barátom azonnal feltetetett fóliát, igaz 30%-ost mert csak bevállalni, de régen még az sem volt szabályos. Ha jól tudom a LLumar járta ki nagy nehezen itthon, hogy igaz ilyen szabályozás mellet, de legalább legálisan lehet feltenni fóliát, ezért azóta mindig LLumar fóliát rakatok fel hálából.
Nemrég megtaláltam az első ajtóra is a tuti megoldást, már csak azt az embert keresem aki megcsinálja nekem is ilyenre, üveget ablakemelő motort biztosítok hozzá. A megoldás neve: dupla üveg az első ajtókba  :D :lol: :D
http://auto.indavideo.hu/video/Folia_helyett
"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae,     "It is more fun to drive a slow car fast than to drive a fast car slow." - Abner Perney,
"Oversteer scares passengers, understeer scares drivers.",     "A bad day at the racetrack beats a good day at the office"...