Szerző Téma: Fóliázás  (Megtekintve 249282 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Fóliázás
« Válasz #270 Dátum: 2009.04.29 12:08:13 »
Jövőhéten viszem a kislányt miskolcra fóliáztatni, nekem zöld színezésű az üveg elvileg arra akkor nem tehető (hogy kff szabályos legyen) vagy egen? Itt tetetem fel


Nem tehető a (zöld) szinezett üvegre már fólia (hivatalosan)!!! Úgy van a szabály, hogy az első oldalablakoknak rendelkezniük kell 70% fényáteresztőképességgel, ezt a szinezett üveg pont kimeríti....
Homorú. Akkor marad a háccsó traktus setétítése. Igazat megvalva múlthéten műszakizott a kislány. De nem akarnék beutalót nyerni újra műszakira.

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Fóliázás
« Válasz #271 Dátum: 2009.04.29 12:13:01 »
Kis olvasnivaló :)

A Gépjárműközlekedési főosztály tájékoztatója a gépkocsik szélvédőjével és ablakaival kapcsolatos műszaki követelményekrőlA közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990 (IV. 12.) KÖHÉM rendelet (a továbbiakban: MR) - többek között - meghatározza a gépkocsik szélvédőjén, ablakain keresztül a gépkocsi vezetője, valamint a közlekedés többi résztvevője számára biztosítandó átlátás műszaki feltételeit.

E kérdés különös jelentőségét indokolja, hogy a szélvédőn és az ablakokon való átlátást korlátozó eszközök (fólia) használata egyes gépkocsi üzemeltetői körben - kényelmi és egyéb okokra hivatkozással - az utóbbi időben fokozottan terjed, míg az ilyen eszköz alkalmazásának mellőzése a közúti forgalom biztonsága szempontjából - tekintettel a középső féklámpák észlelhetőségének biztosítására - egyre nagyobb jelentőséget kap.
A közúti járművek hatósági műszaki ellenőrzési eljárásában kialakítandó egységes követelmények, valamint erről a gépkocsi üzemeltetők tájékoztatása érdekében a hivatkozott jogszabály egyes előírásainak egységes értelmezéséről - megerősítve a 8001/1984. (Közl. Ért. 9.) KM tájékoztatót - az alábbiakat tesszük közzé.

A gépkocsikon alkalmazható szélvédő és ablaküvegek minőségét, műszaki jellemzőit a jogszabály (MR.) a gépkocsik üvegeire vonatkozó, ENSZ-EGB 43. számú Előírásának figyelembe vételével határozza meg.

Ennek megfelelően az átláthatóság vonatkozásában külön - szigorúbb - követelményeket fogalmaz meg a szélvédőre és a vezetőtéri ablakra (MR. 84. §), illetőleg a személygépkocsin hosszirányba történő átlátást biztosító ablak (hátsó ablak) átláthatóságát utólag csökkentő eszközök alkalmaz- hatóságára. (MR. 97. §).

A jogszabály (MR.) 3.§-ában a közlekedés biztonságát lényegesen befolyásoló elvet rögzít, amikor kimondja, hogy a forgalomban lévő jármű kialakítását, felszereltségét és tulajdonságait csak a közlekedésbiztonság és környezetvédelmi jellemzők rontása nélkül szabad megváltoztatni. Ebből fakadóan a gépkocsi gyártása során - alapvetően a felépítményi funkció szerint - kialakított kivitel elfogadhatóságán túlmenő követelményként a már forgalomba helyezett járművek esetében a szélvédőn, valamint az ablaküvegeken való átlátást befolyásoló eszközök alkalmazását is indokolt korlátozni.
A forgalomba helyezés előtti vizsgálat, valamint az időszakos vizsgálat során minden gépjármű esetében ellenőrzendő a járművezető kilátására előírt feltételek teljesülése - az ENSZ-EGB 43. számú Előírása alapján A szélvédő és az ablakok fényáteresztő képessége - a következő követelmények szerint.

A szélvédő és az ablakok fényáteresztő képessége:

-a szélvédő esetében legalább 75%,
-a vezetőtéri oldalablakok esetén (azon oldalablakok, amelyeken keresztül a gépjármű vezetője részére az oldalra való kilátás, valamint a visszapillantó tükrökkel a jármű mellett lévő mindkét forgalmi sávra történő hátralátás biztosítva van) legalább 70%,
-egyéb ablakok (utastéri, raktéri oldal és - személyautó kivételével - hátsó ablakok) esetében nem követelmény,
-a személygépkocsikon való átláthatóságot biztosító hátsó ablak fényáteresztő képessége legalább 70%.
értékű kell legyen.


Az ENSZ-EGB 43. számú Előírása szerinti jóváhagyási jellel ellátott szélvédőt, illetőleg ablaküveget - további vizsgálat nélkül - megfelelőnek kell tekinteni.
A gépkocsik szélvédőjén, valamint vezető- és utasterének ablakain - az ENSZ-EGB 43. számú Előírása szerint jóváhagyott üvegeken utólagosan (nem gyárilag) csak minősítő jellel („H jel”) rendelkező fény-, illetőleg hővédő fólia alkalmazható.

A gépkocsik külső felülete, így szélvédője és ablakai sem lehetnek fényvisszaverő tulajdonságúak, tükrözőek.

A szélvédő felső széle mentén színező réteg, illetőleg fényszűrő fólia alkalmazása akkor megengedett, ha:

-az áltata fedett szélvédő felület (a szélvédő felső szélétől való legnagyobb távolságban lévő fedett felület) nem haladja meg a napellenző által takart felületet, és
-fényelnyelési jellemzői folytán nem változtatja meg forgalmi irányításra szolgáló készülék színeit.

Ellenőrzendő a személygépkocsi belsejébe felszerelt függöny, roló, reluxa vagy más napellenző készülék, továbbá a személygépkocsi külsejére felszerelt napvédő lamellák működése, fekvése. Ezen eszközök alkalmazása a gépkocsin akkor engedhető meg, ha ezeket az elindulás előtt nyitható állapotba lehet helyezni, illetőleg ha a személygépkocsin való átláthatóságot nem akadályozza meg, hanem csak csekély mértékben korlátozza (pl. vízszintesen elhelyezkedő napvédő lamellák esetében).

Gépjárműközlekedési főosztály "


forrás: folia.hu
kisa
born to ride

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Fóliázás
« Válasz #272 Dátum: 2009.04.29 19:22:46 »
No, ez nem tudom, hogy mikori válasz, de azt tudom, hogy 2004. január 01.-től a szgk. hátsó szélvédőjét, akár be is falazhatod.
Vagyis fóliáztatható, ha és amennyiben mindkét oldali külső visszapillantóval felszerelt a kocsi. Csak ennyit fűznék hozzá.

Nem akarom a hjatályost idézgetni, de:

Idézet
A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 97. §-a szabályozza a fóliázás lehetőségeit. Eszerint a személygépkocsi ablakain menet közben nem szabad olyan fóliát, üvegre felhordott fényelnyelő vagy fényvisszaverő réteget stb. alkalmazni, amely a személygépkocsi ablakain a kilátást, illetőleg az átlátást megakadályozza. Ez a követelmény azonban nem vonatkozik a gépkocsi szélvédőjének és ablakainak fényáteresztő képességét csökkentő olyan eszközre, amely alkalmazására a Nemzeti Közlekedési Hatóság, lánykori nevén Központi Közlekedési Felügyelet az ENSZ-EGB 43. számú előírás 21. számú mellékletében meghatározott követelmények figyelembevételével engedélyt adott ("H" engedély).Ezt az ENSZ-EGB előírást én is csak sokadik kézből ismerem, a hatályos rendeletet viszont megtalálhatja bármelyik jogi adatbázisban, pl. a www.magyarorszag.hu jogszabálykeresőjében. Magyar Közlönyt nem javaslom, mert a jogszabály többször módosult 1990 óta, tehát elég sok közlönyből kellene összeraknia a hatályos szöveget. Az ENSZ-EGB 43. számú előírás szerint a hátsó oldalsó üveg és a hátsó szélvédő csak érvényes "H" minősítő jellel rendelkező anyaggal fóliázhatók, a fényáteresztéstől függetlenül. Az első oldalsó üvegek is fóliázhatók olyan anyaggal, mely rendelkezik érvényes "H" minősítő jellel, de összegzett fényáteresztő képessége nagyobb, vagy egyenlő 70 %-nál. Az első szélvédő esetében, kivéve a lehajtott napellenzők által takart felület (ahova sötétítő csík szerelhető), is fóliázható, érvényes "H" jellel rendelkező anyaggal, ha összegzett fényáteresztő képessége nagyobb, vagy egyenlő 75 %-nál.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István
« Utoljára szerkesztve: 2009.04.29 19:26:47 írta Trotter66 »
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Fóliázás
« Válasz #273 Dátum: 2009.05.07 08:46:38 »
Kész a mű  :1eye:
Miskolcon itt készült.

[a csatolmányt egy admin törölte]

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22258
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Fóliázás
« Válasz #274 Dátum: 2009.05.07 09:02:50 »
Ez teljesen rendben van.  :clap:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Fóliázás
« Válasz #275 Dátum: 2009.05.07 09:19:44 »
Ez teljesen rendben van.  :clap:
18%os  fényáteresztő képességgel bír  :flowers:

axl

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 363
Re: Fóliázás
« Válasz #276 Dátum: 2009.05.07 21:17:21 »
Kész a mű  :1eye:
Miskolcon itt készült.

Mi penz volt? :) ... egyebkent en meg a ket elso ablakra is szeretnek  :cool2:
Udv,
axl

"...The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men..."

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: Fóliázás
« Válasz #277 Dátum: 2009.05.07 22:58:32 »
Kész a mű  :1eye:
Miskolcon itt készült.

Mi penz volt? :) ... egyebkent en meg a ket elso ablakra is szeretnek  :cool2:
Én is szerettem volna, de nem szerettem volna céltábla lenni... napi 150 km-et és 3 megyén át közlekedek... szóval rendőröket szoktam gyakran látni rgo ők is engem... nem akarnék bonyodalmat. de elárulhatom, hogy működ a fólia. 18ezer píz a kislányon látható konfigurációban :)

pole position

  • Vendég
Re: Fóliázás
« Válasz #278 Dátum: 2009.09.16 18:37:53 »
Szervusztok!

Szedett már le vki közületek fóliát? Közeleg hó végén a műszaki és le kéne kapirgálnom az első oldalablakokról. Simán körömmel azt uccu neki vagy tud vki vmi trükköt hozzá? Hajszárítóval melegítés segít?

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Fóliázás
« Válasz #279 Dátum: 2009.09.16 22:53:00 »
Érdemes melegíteni, sok időt és körmöt spórolhatsz vele :)
Szerintem jó a hajszárító, én hőlégfúvót használtam.
kisa
born to ride

pole position

  • Vendég
Re: Fóliázás
« Válasz #280 Dátum: 2009.09.16 23:18:40 »
Érdemes melegíteni, sok időt és körmöt spórolhatsz vele :)
Szerintem jó a hajszárító, én hőlégfúvót használtam.
És ezek egyben le szoktak jönni? :hmmmm:

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Fóliázás
« Válasz #281 Dátum: 2009.09.16 23:25:45 »
Ha jó helyen kezded ( "B" oszlop felől fentről lefelé), ablakot folyamatosan felhúzva [ hogy ne olvadjon meg a kédergumi]) akkor sanszos, hogy egybe, max kettőbe lejön.
kisa
born to ride

pole position

  • Vendég
Re: Fóliázás
« Válasz #282 Dátum: 2009.09.17 00:21:30 »
Úgy legyen! Köszi! :otlet:

leszilaci

  • Vendég
Re: Fóliázás
« Válasz #283 Dátum: 2009.09.17 23:52:22 »
Szervusztok!

Szedett már le vki közületek fóliát? Közeleg hó végén a műszaki és le kéne kapirgálnom az első oldalablakokról. Simán körömmel azt uccu neki vagy tud vki vmi trükköt hozzá? Hajszárítóval melegítés segít?
én elvittem oda, ahol felrakták:
www.nothot.hu
aztán egyeztettem vele időpontot, h mikor lehetne újból feltenni :innocent: egy kicsivel még sötétebbet  :devil: :D

pole position

  • Vendég
Re: Fóliázás
« Válasz #284 Dátum: 2009.09.19 00:40:17 »
Igen, igen, de gondoltam a leszedés költségét megspórolnám inkább. Most hétvégére tervezem a műtétet, remélem napos idő lesz, mert akkor kiteszem melegedni és egy kis hajszárítózás után bízom benne, hogy lejön szépen.  :clover: Majd megírom a tapasztalatokat.