Szerző Téma: Fóliázás  (Megtekintve 253056 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Zed Kristianz

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 106
    • http://www.corolla-club.hu
Fóliázás
« Válasz #120 Dátum: 2006.07.13 14:14:18 »
A terv már egy ideje létezik. Ráadásul nekem van bõven üvegfelületem (Liftback kaszni, 5 ajtó)
Hátsó ablak, oldalsó hátsók és a kis háromszögek ezek közt.
Viszont elõre még egy szélvédõcsere dukál, aztán jöhetne a felsõ védõ csík rá. Sol LLumar márkára gondoltam..... (Jacob mester)
 sorban a  [size=16]186.[/size]
http://www.corolla-club.hu --- CCH

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Fóliázás
« Válasz #121 Dátum: 2006.07.13 15:33:19 »
Cikk az Autómagazin legutóbbi számából:


Legális sötétség

Végre rendezõdni látszik az autók ablakainak fóliázása körüli évtizedes bizonytalanság. Megváltozott a rendelet, immár egyértelmû a szabályozás, a törvényesen felhelyezett fóliákról plasztikkártyás mûbizonylatot adnak ki.

Legyen világosság! Vagyis ez esetben sötétség. Az ablakok fóliázása ugyanis immár hosszú évek óta megszokott dolog, akár praktikus okokból, akár divatból helyezik is fel a sötétítést. A fóliázott autók tulajdonosainak viszont gyakran meggyûlt a bajuk a rendõrökkel, vagy a mûszaki vizsgáztatókkal. Hol mûbizonylatot követeltek, hol a fólia megadott fényáteresztõ képességét vonták kétségbe, hol az egész fóliázás jogszerûségét vonták kétségbe –néha jogosan, néha ok nélkül.
Az egész mizéria úgy fest, egy félrefordítással, vagy félreértéssel kezdõdött. Így került bele a gépjármûvek üzembehelyezési követelményit és üzemben tartását szabályozó rendeletbe a fóliával kapcsolatban az autó „átláthatóságának” követelménye. Az ENSZ, vagy az Európai Gazdasági Bizottság ide vonatkozó idegen nyelvû szövege ugyanis az autó körüli környezet beláthatóságát, tehát a vezetõ megfelelõ kilátását követeli meg, meg nem pedig az autón való ÁTLÁTHATÓSÁGOT. Ha például a fóliázás szabályozásán kívül a rendelet más fejezeteiben is komolyan vették volna ezt a követelményt, akkor azonnal meg kellett volna tiltani az összes lemezelt rakterû kishaszonjármû, hátsó ablak nélküli busz, sõt, minden felépítményes teherautó üzembe helyezését, hiszen ezeken sem lehet ÁTLÁTNI! Meg kellett volna bírságolni minden autóvezetõt, aki kocsija rakterét a plafonig megrakva kihasználta annak rakterét, amire két külsõ visszapillantó tükör esetén joga van. De gond volt az utóbbi években azokkal a típusokkal is, melyek hátsó szélvédõjére gyárilag ragasztottak fóliát.
A rendelet minden esetre élt, a fóliázó mûhelyek és az autósok pedig vagy lemondtak a hátsó szélvédõ fóliázásáról –pedig ott volna talán a legnagyobb szükség fényvédõ, UV-blokkoló hatására –vagy dacolva a hatóság szigorával a bûn útjára tértek.
A piacvezetõ fóliagyártó Llumar magyarországi (és regionális) képviselete néhány évvel ezelõtt hívta fel az illetékesek figyelmét a tévedésre, és javasolta a rendelet megváltoztatását, az Európa országaiban gyakorlatilag egységes gyakorlat alkalmazását. Néhány bíztató tárgyalás után azonban a Közlekedési Felügyelet emberei mosták kezeiket, hiszen õk csak a rendeletek végrehajtását ellenõrzik, a Minisztérium pedig hallani sem akart a témáról. A forgalmazó viszont nem tudta elfogadni a demokratikus intézményrendszer ez esetben nyilvánvaló mûködésképtelenségét, komolyan vette hazánk Európai Uniós csatlakozását, és lépett. Mint az EWFA (Európai Fólia Szövetség) tagja a brüsszeli székhelyû szervezet ügyvédeinek segítségével az Európa Tanács bíróságánál beperelte a Magyar Államot. Errõl a teljes iratanyag megküldésével értesítették a Minisztériumot, ahol csodák csodájára megmozdult a gépezet, és hamarosan meg is született az Európában megszokott szabályozáshoz igazodó magyar rendelet.
Eszerint már nem csak a személyautók hátsó oldalablakaira lehet sötét fóliát ragasztani, hanem a hátsó szélvédõre, és az elsõ szélvédõ felsõ részére is, illetve a szélvédõ fennmaradó részére és az elsõ oldalablakokra is ragasztható világos fólia –de csak „H” engedélyszámmal rendelkezõ!

„H” engedélyszám
„A gazdasági és közlekedési miniszter 84/2005. (X.11) GKM rendeletének 3. §-a” szabályozza a fóliák kérdését. E szerint csak magyarországi minõsítéssel („H" engedéllyel) rendelkezõ fóliák használhatók –ez egyfajta minõségi garancia az autósok számára. A sokat manipulált, nem egységes megjelenésû és tartalmú mûbizonylat helyett pedig az újonnan fóliázott autókhoz plasztikkártyás, nehezen hamisítható mûbizonylatot adnak ki. Aki használt autó vásárlásakor nem biztos a mellékelt mûbizonylat valódiságában, az érdeklõdjön a Közlekedési Felügyeletnél, ahol a szám alapján beazonosítható a felhasznált fólia típusa, és az azt felragasztó mûhely.

A Legalább 70 % fényáteresztõ képességû fólia ragasztható az elsõ oldalablakokra
B A hátsó oldalsó ablakokra korlátozás nélkül bármilyen sötétségû fólia felragasztható
C Bármely sötétségû fóliával ellátható hátsó szélvédõ, amennyiben a gépjármû két oldalsó tükörrel rendelkezik
D A napellenzõkkel takart felületre bármilyen, máshová min. 75%-os fényáteresztõ képességû fólia kerülhet

FANCY

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 35
Fóliázás
« Válasz #122 Dátum: 2006.07.13 16:10:19 »
Pár hete Csepelen a Gõz utcában fóliáztattam körbe a harcost. A srác több mint tiz éve foglalkozik vele,nagyon korrekt munkát végzett. Csak ajánlani tudom. A három órás munka mûbizonylattal 24E.Ft.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22261
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Fóliázás
« Válasz #123 Dátum: 2006.07.14 20:10:17 »
Köszönjük Ear a copy-t. akkor már értem, hogy miért nem hörgött a vizsgabiztos, meg az ellenõr, a Nissan hátulja miatt....  :nagymosoly:

Pedig az aztán átláthatatlan....
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

nyeteg

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #124 Dátum: 2006.07.17 10:11:13 »
Hátsó szélvédõ sötétítés legalább fél éve legális, de ezt a plasztikkártyás dolgot tényleg mostanában találta ki a Llumar.

Szerintem sok értelme nem lesz...  :sunyi:

Szeke

  • Lost & Found :)
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4578
Fóliázás
« Válasz #125 Dátum: 2006.07.17 10:13:01 »
Idézetet írta: "Csapo-G"
a hátsók meg gyárilag (?) sötétítettek az elõzõ tulaj szerint.

Avensis I Sol-ok esetében a hátsó oldalüvegek gyárilag, anyagukban sötétítettek, ahogy azt egy napocska piktogramm jelöli is az üvegen  :kacsint:  Semmilyen jogi problémád nem származhat belõle.
'83 Camry 2.0 GLi Liftback (most épp nem automata)  Sunroof + '05 Yaris I  D4D

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Fóliázás
« Válasz #126 Dátum: 2006.07.22 12:50:35 »
Idézetet írta: "nyeteg"
Hátsó szélvédõ sötétítés legalább fél éve legális, de ezt a plasztikkártyás dolgot tényleg mostanában találta ki a Llumar.

Szerintem sok értelme nem lesz...  :sunyi:

Nekem már megküldték a plasztik mûbizonylatot, sorszámozott, hologramos.
De szerintem alapból elrontották, ugyanis a B-oszloptól hátra minden üvegen 20-as,  a szélvédõn egy 50-es csík van, erre egységesen 15-ösrõl küldtek igazolást. Hátra elõször csak 50-est akartam, aztán a srác rábeszélt a 20-asra, és igaza volt  :pofa:
Mondjuk a két elsõ oldalüveget nem vették bele, hogy ez jó-e vagy sem, két év múlva kiderül a mûszakin.  :roll:  Ott 50-es fólia van.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

nyeteg

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #127 Dátum: 2006.07.23 21:25:24 »
Idézetet írta: "whis"
Mondjuk a két elsõ oldalüveget nem vették bele, hogy ez jó-e vagy sem, két év múlva kiderül a mûszakin.  :roll:  


Szerintem ne próbáld ki, legkésõbb mûszaki elõtt kéne szerezni egy jól kitöltött mûbizonylatot.

viziborz

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 954
    • http://www.dilimania.hu
Fóliázás
« Válasz #128 Dátum: 2006.07.24 08:49:06 »
Idézetet írta: "whis"
Idézetet írta: "nyeteg"
Hátsó szélvédõ sötétítés legalább fél éve legális, de ezt a plasztikkártyás dolgot tényleg mostanában találta ki a Llumar.

Szerintem sok értelme nem lesz...  :sunyi:

Nekem már megküldték a plasztik mûbizonylatot, sorszámozott, hologramos.
De szerintem alapból elrontották, ugyanis a B-oszloptól hátra minden üvegen 20-as,  a szélvédõn egy 50-es csík van, erre egységesen 15-ösrõl küldtek igazolást. Hátra elõször csak 50-est akartam, aztán a srác rábeszélt a 20-asra, és igaza volt  :pofa:
Mondjuk a két elsõ oldalüveget nem vették bele, hogy ez jó-e vagy sem, két év múlva kiderül a mûszakin.  :roll:  Ott 50-es fólia van.


bocs ha rosszul tudom , de olyan infom van ami azt mondja, a vezeto ules jobbrol balrol es a szelvedo semilyen foliaval nem sotetitheto!!!!!! Mar allitolag alapbol szinezett es erre tilos a szabaly szerint felrakni barmilyen sotetito foliat, kivetel a viztiszta betores vagy UV vedelem. Ha rosszul tudom akkor bocsi de en is 1 foliazo cegtol katam az infot. Aki meg is felrakja az vagy nem mondja el vagy a tulajt nem erdeekli a dolog, majd a vizsgan valahogy "attolja" a gepet, jo penzert.
99-es 1.0 Yaris alapfeszereltseggel


nyeteg

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #129 Dátum: 2006.07.25 08:48:12 »
Ja igen, legalább 70% fényáteresztésnek kéne lenni, akkor itt majd "okosba" kell vizsgáztatni.

leszilaci

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #130 Dátum: 2006.07.25 10:09:10 »
Idézetet írta: "nyeteg"
... akkor itt majd "okosba" kell vizsgáztatni.

vagy lehúzott oldalablakokkal :nagymosoly:

nyeteg

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #131 Dátum: 2006.07.25 17:44:23 »
Idézetet írta: "leszilaci"
vagy lehúzott oldalablakokkal :nagymosoly:


Hallottam már ilyet, hogy valaki így vizsgázott, de nekem kissé hihetetlen  :P

leszilaci

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #132 Dátum: 2006.07.26 12:38:15 »
Idézetet írta: "nyeteg"
Idézetet írta: "leszilaci"
vagy lehúzott oldalablakokkal :nagymosoly:


Hallottam már ilyet, hogy valaki így vizsgázott, de nekem kissé hihetetlen  :P

biztos,h nem véletlenül nem kellett felhúzni az ablakot :kacsint:

nyeteg

  • Vendég
Fóliázás
« Válasz #133 Dátum: 2006.07.27 11:42:20 »
Idézetet írta: "leszilaci"
biztos,h nem véletlenül nem kellett felhúzni az ablakot :kacsint:

Na igen, így már érthetõ  :nagymosoly:

Csábító dolog ez a nem teljesen legális elsõ oldalablak fóliázás, majd az év vége felé én is...  8)

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Fóliázás
« Válasz #134 Dátum: 2006.07.28 09:31:28 »
Idézetet írta: "viziborz"


bocs ha rosszul tudom , de olyan infom van ami azt mondja, a vezeto ules jobbrol balrol es a szelvedo semilyen foliaval nem sotetitheto!!!!!! Mar allitolag alapbol szinezett es erre tilos a szabaly szerint felrakni barmilyen sotetito foliat, kivetel a viztiszta betores vagy UV vedelem. Ha rosszul tudom akkor bocsi de en is 1 foliazo cegtol katam az infot. Aki meg is felrakja az vagy nem mondja el vagy a tulajt nem erdeekli a dolog, majd a vizsgan valahogy "attolja" a gepet, jo penzert.


Na de most komolyan. Kábé öt hozzászólással alattad beidéztem a jogszabály szövegét.  A fóliás ember tud valamirõl, ami ennek az érvényességét felülírná, vagy csak egyszerûen le van maradva?