Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304062 alkalommal)

0 Felhasználó és 10 vendég van a témában

Xtrem

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10683
KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6135 Dátum: 2016.10.19 11:03:39 »
Ez a nappali menetfény csak elől működik, vagy kapcsolja a hátsó lámpákat is?

A mai modern Audik, BMW-k esetében szinte csak azt látom, hogy elől ott világít a led sor, hátul meg semmi az égvilágon...  :hmmmm:
2005 Avensis Sedan 2.4 D4 vvt-i Aut Executive Navi + TTE front
2001 Citroën Evasion 2.0 16V benzin, Aut - Exclusive
61

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6136 Dátum: 2016.10.19 11:15:17 »
Ez a nappali menetfény csak elől működik, vagy kapcsolja a hátsó lámpákat is?

A mai modern Audik, BMW-k esetében szinte csak azt látom, hogy elől ott világít a led sor, hátul meg semmi az égvilágon...  :hmmmm:
Csak elől világít a DRL.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6137 Dátum: 2016.10.19 11:17:24 »
Csak elől. Nappal nincs is értelme, hogy bármi is világítson hátul, sőt annak sincs értelme, hogy az egész műszerfal összes lámpája csökkentett fényerővel legyen látható.
Pont ez a lényeg a DRL-ben, hogy nappal normál látási viszonyok között a szembejövőknek legyen egy figyelemfelkeltő fény, úgy hogy az összes többi fölösleges fogyasztó nem generál extra fogyasztást. Ráadásul a tompított csak részben teljesíti ezt a követelményt, mert az első sorban az úttestre szórja a fényt (hiszen az elsődleges feladata sötétben a vezető részére megvilágítani az utat, és a szembejövőket pedig nem vakítani).

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6138 Dátum: 2016.10.19 11:20:03 »
Nyilván "ha nincs más" akkor a tompítottat kell használni - az egészben az a vicc, hogy a skandináv országokban már a '90-es évek eleje óta követelmény a DRL (még az E10 Corollából is volt DRL-es változat a skandinávoknál), Európa többi részében csak pár évvel ezelőtt ébredtek rá, hogy ez egy fontos és jó funkció...

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6139 Dátum: 2016.10.19 11:39:42 »
Elvileg, ha korlátozott látási viszonyok alakulnak ki, akkor a gép automatikusan bekapcsolja a tompítottat (esőérzékelő, fényérzékelő). Gyakorlatilag tapasztaltam is, az elmúlt napok elég gyatrák voltak időjárásilag, és működik az automatika  :yes:
A köd át tudja verni az automata tompítottat. Nappal sok fényt érzékel köd esetén, tehát nem kapcsolja át, viszont nagyon nem árt olyankor inkább tompítottat használni a menetfény helyett.

Nyilván "ha nincs más" akkor a tompítottat kell használni - az egészben az a vicc, hogy a skandináv országokban már a '90-es évek eleje óta követelmény a DRL (még az E10 Corollából is volt DRL-es változat a skandinávoknál), Európa többi részében csak pár évvel ezelőtt ébredtek rá, hogy ez egy fontos és jó funkció...
Az osztrákok bevezették kb akkor, amikor mi, majd 3 évvel később eltörölték.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6140 Dátum: 2016.10.19 11:50:34 »
A köd át tudja verni az automata tompítottat. Nappal sok fényt érzékel köd esetén, tehát nem kapcsolja át, viszont nagyon nem árt olyankor inkább tompítottat használni a menetfény helyett.
Ez így van, nyilván azért elérhető a manuális működtetés a megszokott módon ugyanúgy az indexkaron.

Az osztrákok bevezették kb akkor, amikor mi, majd 3 évvel később eltörölték.
Nem vagyok meggyőződve arról, hogy ezt teljesen, hogy úgy mondjam szakmai racionalitásból törölték el. Max annyi van akkor most náluk, hogy vehetsz új autót gyár DRL-el vagy anélkül, a DRL ezért ott már rendelhető/felárért adható extraként, így van mire hivatkozni a gyártóknak/kereskedéseknek amikor több pénzt kérnek a portékáért. Betört a DRL a piacra, most már opcionálisan vezethető ki - de jó trükk...
Forgalmazhattak volna errefelé is a '90-es évek óta DRL-es kocsikat mint skandináviában, de nem tették - gondolom kevés volt rá a piaci kereslet. Az E10-es Corollámnak az eredeti használati útmutatójában emlékszem, részletesen le is volt írva, hogy hogyan kell használni, "amennyiben az ön autója skandináv területen lett forgalomba helyezve".

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6141 Dátum: 2016.10.19 19:46:13 »
A DRL ebben a topicban részben OFF, ráadásul a világítás topicban alaposan ki is volt vesézve, jogszabályokkal miegyéb. ;-)

Akit érdekel, az ott utánanézhet.



« Utoljára szerkesztve: 2016.10.19 19:51:10 írta Trotter66 »
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6142 Dátum: 2016.10.27 09:53:02 »
Nah megvan az első rongálás a Verso-n. (második ha úgy vesszük, hogy a egy belvárosi parkolóban lenyúlták vonóhorog sapkáját, és megpróbálták kitépni a tolatókamerát is a helyéről).
Valaki a szélvédőt megütötte valami éles tárggyal, és két kis pici 1mm-es repedés van rajta kb 3-4mm-re egymástól pont a sofőr orra előtt. Megnéztem közelről, ott van két kis kráter egymás mellett. Ez is egy másik, Széll Kálmán tér közeli kis utcában, rendes fizetett parkolóhelyen történhetett, tegnap este, de ma reggel vettem csak észre, fényes nappal.

Jól gondolom, hogy rendőrségi feljelentéssel nem érek semmit?
Illetve Casco-zni is fölösleges, ugye? Mert ez valószínűleg önrész alatti érték - szelvédő cserét azért nem akarnék, inkább javításra voksolnék.

Meg lehet ezt javítani úgy hogy ne legyen látható és mekkora összeg lehet?

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6143 Dátum: 2016.10.27 10:06:15 »
Sajnálom az esetet, rendkívül bosszantó!

A javítást kb 3000Ft/db áron szokták csinálni. Minél előbb vidd el, mert ha vársz vele, akkor a sérülésbe beivódó szennyeződések miatt nem lesz a javítás láthatatlan. Sajnos nincs mód a kráter tisztítására, így minél hamarabb meg kell csináltatni.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Deka

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1102
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6144 Dátum: 2016.10.27 10:26:49 »
Amíg el nem jutsz a javításig, ragaszd le valami átlátszó (tixo és társai) ragasztószalaggal, úgy nem megy bele kosz.
'10 Avensis 1.8 Valvematic Wagon
'07 Yaris  1.8 TS

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6145 Dátum: 2016.10.27 10:29:54 »
Erre gondoltam én is, sima cellux sztem megteszi pár napig. Egy hosszabb útra megyünk majd a közeljövőben, addig meg akarom csináltatni.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6146 Dátum: 2016.10.27 11:43:43 »
Illetve Casco-zni is fölösleges, ugye? Mert ez valószínűleg önrész alatti érték - szelvédő cserét azért nem akarnék, inkább javításra voksolnék.
Javítható üvegkár - önrész nélkül megy, tehát ingyen Casco-ra terhelődik, és nem fokoznak le Bonus-Malusban sem (allianz).

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6147 Dátum: 2016.10.27 19:23:48 »
Nah megvan az első rongálás a Verso-n. (második ha úgy vesszük, hogy a egy belvárosi parkolóban lenyúlták vonóhorog sapkáját, és megpróbálták kitépni a tolatókamerát is a helyéről).
Valaki a szélvédőt megütötte valami éles tárggyal, és két kis pici 1mm-es repedés van rajta kb 3-4mm-re egymástól pont a sofőr orra előtt. Megnéztem közelről, ott van két kis kráter egymás mellett. Ez is egy másik, Széll Kálmán tér közeli kis utcában, rendes fizetett parkolóhelyen történhetett, tegnap este, de ma reggel vettem csak észre, fényes nappal.

Jól gondolom, hogy rendőrségi feljelentéssel nem érek semmit?
Illetve Casco-zni is fölösleges, ugye? Mert ez valószínűleg önrész alatti érték - szelvédő cserét azért nem akarnék, inkább javításra voksolnék.

Meg lehet ezt javítani úgy hogy ne legyen látható és mekkora összeg lehet?
Nekem elöl hátul be van rakva kamera, pont azért mert egyszer a Passatot valaki véletlen letarolta és leléptett. A két kamera egy tápra van köve, kapcsolható, hogy csak menet közben rögzítsen, vagy nonstop. Ausztriai előfordulás miatt van OFF állása is.  A kamerákban most egy aránylag kis kártya van, de ha 128GB-s miicroSD-t beleraksz, akkor ~11 óra ráfér. Sötétben is jó képet csinál. Ha nyilvános helyen állok le, akkor mindig folyamatos működésre állítom. Kocsi akkuját nem kell félteni, egyszer 3 napra úgy felejtettem és simán beindult utána is, nem volt semmi köszörülés. A kamerák darabja 27k körül volt, SD kártya ára mérettől függ, de legalább class6 legyen és próbáld bele a boltban, hogy az adott kamera kezeli-e a 64-es vagy 128-as kártyát. Duett 20k-ért építette ki a kárpit alatt a kábelezést és a tápellátást előre-hátra.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6148 Dátum: 2016.10.27 19:40:59 »
Hát ja.
Bár mondjuk ezesetben mit sem ért volna, mert max azt tudom elképzelni hogy bunkó a járda felől egy éles késsel odacsapott egyet azt ment tovább. Max a feje vagy a keze látszott volna pár másodpercig... a kár még attól ott van, rendszám úgysincs, a rend őreiben meg hát hiába bízik az ember... kártérítés, ugyan már. Meghát most pechem volt, szerencsére ilyen idióta helyeken ritkán állok meg (max havi 1x), most megjártam.
Amúgy van kamera, csak még nem volt érkezésem beszerelni.
« Utoljára szerkesztve: 2016.10.27 19:44:27 írta robi (Robi) »

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6149 Dátum: 2016.10.27 19:48:36 »
Hát ja.
Bár mondjuk ezesetben mit sem ért volna, mert max azt tudom elképzelni hogy bunkó a járda felől egy éles késsel odacsapott egyet azt ment tovább. Max a feje vagy a keze látszott volna pár másodpercig... a kár még attól ott van, rendszám úgysincs, a rend őreiben meg hát hiába bízik az ember... kártérítés, ugyan már. Meghát most pechem volt, szerencsére ilyen idióta helyeken ritkán állok meg (max havi 1x), most megjártam.
Amúgy van kamera, csak még nem volt érkezésem beszerelni.
Ezek a kamerák 170 fokot rögzítenek, ha elöl-hátul van, akkor 340 fokot máris lefedtél. Ha párhuzamosan állsz, akkor a hátsó felveszi az arcát amikor jön. Kártérítés: ha megvan az elkövető, akkor közjegyzőn át fizetési meghagyás(inkasszózás). Nem fog bíróságra menni, miután a rendőrség lepapírozta, hogy ő verte be. Ha meg igen, akkor sem nyer.