Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304241 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6075 Dátum: 2016.09.07 15:02:14 »
Egy dolog viszont gyakran el szokott gondolkodtatni: ha én egy főúton megyek, nyugodtan feltételezhetem, hogy minden oldalsó becsatlakozásnak elsőbbségadási kötelezettsége van? Mert miközben én főuton haladok, az oldalsó kisutcák tábláját nem látom, tehát nem tudhatom, hogy mikor van jobbkéz szabály, és mikor nincs. Azaz, mikor főút egy út és mikor nem...
A főutakat szokták a sárga táblákkal jelezni, hogy "ez most főút", de ezek nagyon ritkák, ráadásul gyakran bugyután is vannak elhelyezve (a kereszteződés után, holott, nekem előtte kéne, hogy lássam, hogy főúton vagyok-e vagy sem). Rengeteg úton gyakorlatilag nehezen lehet megállapítani, hogy főút-e, vagy sem...

Érdemes keresni az 1/1975 KPM - BM együttes rendelet vonatkozó részét!
 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6076 Dátum: 2016.09.07 15:08:22 »
Így van, egyenrangú kereszteződésnek hívják ott, de itthon ilyen NINCS. Egyenrangú kereszteződés van, de 4 irányból STOP jelzéssel ellátott egyenrangú kereszteződés nincs. Vélelmezem, hogy ezt keverte össze a nénje.

De VAN ("ilyen helyzet") itthon,csak másképpen jelölik és másképpen kell a benne forgalomban résztvevőknek viselkedniük, mint írám volt. Gyanítom, hogy a keveredés is abból fakada mint írád, hogy ámerikás a mamus, átnézett a kereszteződés szembeni oldalára meglátá az oktaédert formázó táblát hátulról és levonta a (helytelen) következtetést.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6077 Dátum: 2016.09.07 18:58:42 »
Egy dolog viszont gyakran el szokott gondolkodtatni: ha én egy főúton megyek, nyugodtan feltételezhetem, hogy minden oldalsó becsatlakozásnak elsőbbségadási kötelezettsége van? Mert miközben én főuton haladok, az oldalsó kisutcák tábláját nem látom, tehát nem tudhatom, hogy mikor van jobbkéz szabály, és mikor nincs. Azaz, mikor főút egy út és mikor nem...
A főutakat szokták a sárga táblákkal jelezni, hogy "ez most főút", de ezek nagyon ritkák, ráadásul gyakran bugyután is vannak elhelyezve (a kereszteződés után, holott, nekem előtte kéne, hogy lássam, hogy főúton vagyok-e vagy sem). Rengeteg úton gyakorlatilag nehezen lehet megállapítani, hogy főút-e, vagy sem...

A főútvonal táblánk teljesen jól vannak kitéve, hiszen útszakaszra vonatkoznak és az útkereszteződésénél ismételni kell őket, hogy az oda bekanyarodó is észlelhesse, hogy innentől védett útvonalon halad.   Azért annyi memória elvárható, hogy észbe tartsa az ember fia, hogy védett útvonalon halad.  Hasonlóképpen a sebességkorlátozó táblákhoz. Az is útszakaszra van kitéve és kereszteződés után ismételve.

Továbbmegyek, teljes káosz van a főútvonal, védett útvonal és alárendelt útvonal, mellérendelt útvonal témakörben.
Ti. a mellérendelt útvonalnál van a klasszikus jobbkézszabály.  Az USA-ban ezt azzal a bizonyos négyes STOP tábla kihelyezésével oldják meg, erre utal a videóban a koros hölgy (Stop-sign).  Itt azonban nem a európai jobbkézszabáy van, hanem, aki előbb érkezik az mehet.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6078 Dátum: 2016.09.07 19:20:58 »
Továbbmegyek, teljes káosz van a főútvonal, védett útvonal és alárendelt útvonal, mellérendelt útvonal témakörben.
Igen, ez a problémám nekem is.

Tshuhash

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 662
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6079 Dátum: 2016.09.07 22:56:31 »
A foutvonalbol vannak az elsorenduek (1 vagy 2 szamjegyuek) illetve a masodrenduek (2 vagy 3 szamjegyuek). A vedett ut pedig az, amelyiknek tablaval jelolt elsobbsege van a betorkollo tobbi uttal szemben. Tehat egy foutvonal meg nem feltetlen vedett ut. Pl. 2 fout talalkozasanal lesz, amelyik vedett, es lesz, amelyiknek elsobbseget kell biztositania a masik szamara.
Tshuhash
'03 Lexus IS300 JCE10

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6080 Dátum: 2016.09.08 05:28:31 »
A foutvonalbol vannak az elsorenduek (1 vagy 2 szamjegyuek) illetve a masodrenduek (2 vagy 3 szamjegyuek). A vedett ut pedig az, amelyiknek tablaval jelolt elsobbsege van a betorkollo tobbi uttal szemben. Tehat egy foutvonal meg nem feltetlen vedett ut. Pl. 2 fout talalkozasanal lesz, amelyik vedett, es lesz, amelyiknek elsobbseget kell biztositania a masik szamara.

Bocsánat, a főútvonal mindig védett útvonal!!!  Pont fordítva igaz, nem minden védett út főútvonal!   Két főútvonal találkozásánál az egyik alárendelt lesz, kivétel nélkül.


« Utoljára szerkesztve: 2016.09.08 05:30:12 írta Trotter66 »
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6081 Dátum: 2016.09.08 05:29:22 »
A foutvonalbol vannak az elsorenduek (1 vagy 2 szamjegyuek) illetve a masodrenduek (2 vagy 3 szamjegyuek). A vedett ut pedig az, amelyiknek tablaval jelolt elsobbsege van a betorkollo tobbi uttal szemben. Tehat egy foutvonal meg nem feltetlen vedett ut. Pl. 2 fout talalkozasanal lesz, amelyik vedett, es lesz, amelyiknek elsobbseget kell biztositania a masik szamara.

Ízi. ott lesz az a tábla ami megmutatá a védettséget.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6082 Dátum: 2016.09.08 09:50:19 »
Én most itt elsősorban városi utakra gondoltam. Pl. Budapest számos kertvárosi környezetében, tök egyformák az utcák, de van ahol mind jobbkezes, akad egy-egy ami nem, és csak onnan tudni, ha bekukkant az ember az oldalsó utcákba, és lát egy fordított háromszögű táblát, amiről sejteni lehet, hogy mi az. Csak az a baj, hogy minden kisutcába be kell kukkantani, mert sose tudni, hogy a következő jobb kezes, vagy nem. Mert sárga tábla nincs az út elején... megismételve meg pláne nincs!

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6083 Dátum: 2016.09.08 10:00:11 »
Én most itt elsősorban városi utakra gondoltam. Pl. Budapest számos kertvárosi környezetében, tök egyformák az utcák, de van ahol mind jobbkezes, akad egy-egy ami nem, és csak onnan tudni, ha bekukkant az ember az oldalsó utcákba, és lát egy fordított háromszögű táblát, amiről sejteni lehet, hogy mi az. Csak az a baj, hogy minden kisutcába be kell kukkantani, mert sose tudni, hogy a következő jobb kezes, vagy nem. Mert sárga tábla nincs az út elején... megismételve meg pláne nincs!
Mert a főútvonal és a védett útvonal nem ugyanaz. Abból nem lesz baj, ha lassítasz és benézel. :) Táblával nem jelölt jobbkezes utcáknál (pl. 9. és 13. kerület belső részei), inkább benézek balra is. Hiába van elsőbbségem, ha jön valaki és nem adja meg.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6084 Dátum: 2016.09.08 12:41:05 »
Igen, de pont ez bosszantó, hogy tök hiába van fő/védett útvonal, ha az ember nem tudja, hogy akkor tényleg fő/védett útvonalon megy vagy sem.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6085 Dátum: 2016.09.08 16:57:32 »
Igen, de pont ez bosszantó, hogy tök hiába van fő/védett útvonal, ha az ember nem tudja, hogy akkor tényleg fő/védett útvonalon megy vagy sem.

A főútvonalon mindig tudja az ember, a védetten is legtöbbször, mert táblázni illik.  Piros keretes háromszög alakú tábla, benne függőleges vastag csík felfele mutató nyílban végződően, rajta keresztben egy vékony fekete csík.  Figyelmeztető tábla: alárendelt útkereszteződéshez közeledsz.

Sajnos nem mindenhol van kint ez a hasznos tábla, de sok helyen igen.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6086 Dátum: 2016.09.08 17:42:30 »
Inkább városban vannak gondok.
Helyismeret nélkül elég nehéz kitalálni, hogy a belvárosi utcácskáknál mikor haladok védett úton és mikor jobbkezes. Semmi logika nincs benne. Az egyik kerületben tábláznak, a másikban jobbkezes. Nem helyi hülyeként nagyon kellemetlen így közlekedni.
Nemrég egy útkereszteződésben majdnem belémrongyoltak hátulról, mert fékeztem. Kiderült, hogy a keresztutcának STOP táblája van. Szűk belvárosi utca, magas házak, semmit nem látsz előre az útkereszteződésből, lehetett volna jobbkezes is. Honnan a fenéből tudjam?  Én fékeztem, a gondolom helyi menő csávó mögöttem meg dudált anyázott és satut fékezett, mert nem számított rá.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6087 Dátum: 2016.09.08 18:37:19 »
A főútvonalon mindig tudja az ember, a védetten is legtöbbször, mert táblázni illik.  Piros keretes háromszög alakú tábla, benne függőleges vastag csík felfele mutató nyílban végződően, rajta keresztben egy vékony fekete csík.  Figyelmeztető tábla: alárendelt útkereszteződéshez közeledsz.

Sajnos nem mindenhol van kint ez a hasznos tábla, de sok helyen igen.
Az a baj, hogy ezt a táblát jellemzően országúton teszik ki, ahol bár nagyobbak a sebességek, de jobban is beláthatók a kereszteződések. Városban  - ráadásul itt még időről időre változtatgatják is - sokszor semmi, miközben a kereszteződések meg sokszor teljesen beláthatstlanok a magas házak, parkoló autók miatt.
music     

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6088 Dátum: 2016.09.08 19:46:47 »
Egyetértésben a két előttem hozzászólóval <- pont erre szerettem volna rávilágítani. Szerintem is komoly probléma.

simico

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 61
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #6089 Dátum: 2016.09.14 09:46:08 »
Helyismeret nélkül elég nehéz kitalálni, hogy a belvárosi utcácskáknál mikor haladok védett úton és mikor jobbkezes. Semmi logika nincs benne.

Ráadásul vannak olyan utcák, például a 13. kerületben, amelyekben szinte kereszteződésenként változik a dolog. Azaz te mész végig ugyanazon az utcán és egyik kereszteződés egyenrangú, a következőben a keresztutcának macisajt, a következő kereszteződésben lámpa, utána levő két kereszteződés megint egyenrangú, stb - látszólag minden logikát nélkülözve.

Szerintem régi hiányosság, hogy se az egyenrangú kereszteződéseknek, se a védett útnak a kitáblázása nem kötelező, emiatt jellemzően nincs is egyik se táblával jelezve lakott területen belül.