Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304074 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5580 Dátum: 2015.04.24 23:29:41 »
Miért, ha te korábban is a belső sávban haladtál, és közben beérsz szabályosan 130al haladva a külsőben egy 90el cammogó kamiont, akkor csak elhaladsz mellette, hiszen nem lehet sávváltással a belsőbb sávba menni?
Örülök azért, hogy van, aki érti  ;)

A nyomorult KRESZ-ben igazából benne van a válasz. Csak aki nem akarja érteni, annak hiába mondod - de ő ezzel úgyis magát minősíti. Mindenki másnak elég egymás mögé illeszteni, és együtt értelmezni a következő bekezdéseket:

"Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni. Ha 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival, motorkerékpárral vagy - lakott területen - távolsági, illetőleg gyorsjáratú autóbusszal a vezető több járművet kíván előzni, megmaradhat a belső forgalmi sávban feltéve, hogy ezzel a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza; ha pedig a forgalom olyan sűrű, hogy a külső forgalmi sávba visszatérni nem lehet, a belső forgalmi sávban folyamatosan is haladhat.

Ha a forgalom sűrűsége folytán a forgalmi sávokban összefüggő járműoszlopok alakultak ki, forgalmi sávot változtatni csak abban az esetben szabad, ha a vezető bekanyarodásra vagy megállásra kíván felkészülni."


Akinek ebből nem derül ki...  :flowers:

Szóval: csak és kizárólag mikor is valósul meg az a folyamatos haladás, ami feltétele annak, hogy az "elhaladás" ne minősüljön előzésnek? A fent leírt esetben! Akkor, minden más esetben, minek minősül az "elhaladás"? Előzésnek.
« Utoljára szerkesztve: 2015.04.24 23:33:41 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5581 Dátum: 2015.04.25 09:16:31 »
Én sem akarom a vitát kiújítani, de szó sincs arról, hogy az előzéshez irányváltoztatásra lenne szükség. A KRESZ pl. külön kitér arra, hogy az előzést irányjelzéssel jelezni csak akkor szükséges, HA irányváltoztatással jár. Ergo nem feltétlenül jár azzal. Egy konkrét példa: előzés az is, ha elhaladsz a villamos mellett. Holott ehhez pl. nincs szükség irányváltoztatásra. Úgyhogy, ezt nem gondoltad jól.

Az előzés fogalma: http://kreszdoktor.hu/iii_a_kozuti_forgalommal_kapcsolatos_fogalmak.php
Az előzésre vonatkozó szabályok: http://kreszdoktor.hu/elozes.php

Remélem, ez segít megérteni  :yes:

Én pl. ezt megértem hogy így van leírva a törvény, csak közlekedésszakmai szempontból nem értem, hogy miért így. Nem tanultam ezt a szakmát, ezért nem igazán vitatom, de azért kíváncsi lennék ezekre (ismétlem szakmai szempontból, nem jogi szempontból):
- párhuzamos közlekedés miért csak lakott területen van?
- irányváltoztatás nélkül miért minősül bármi is előzésnek?
stb.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9519
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5582 Dátum: 2015.04.25 09:23:30 »
"Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.
Deffiniálni kéne a folyamatosan haladó járművek fogalmát...
Idézetet írta: ÉrtelmezőSzótár
Folyamatos
folyamatos (melléknév)

1. ami nem áll meg, hanem megy tovább, vagyis folytatódik; folytonos, állandó.
2. Nyelvtan: igealak, amely megmutatja, hogy egy cselekvés vagy tevékenység a szóban forgó időpontban éppen zajlik.

Magyarán minden közlekedés folyamatos, mert nem áll meg... (pl. autópályán egymás mellett haladó járművek eleve folyamatosan közlekednek, így tehát ott mégis lehetne párhuzamos közlekedés)

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5583 Dátum: 2015.04.25 10:04:16 »
Pont ezt nem kell definiálni, a folyamatosság teljesen nyilvánvalóan a forgalomra vonatkozik, nem a jármű haladására, mert ha nem haladna, nem is lehetne folyamatról beszélni.
Párhuzamos közlekedés pedig azért lakott területen van, mert ott számíthatsz bal oldalról különböző dolgokra. Olyanokra gondolok, mint például: balra kanyarodási lehetőség, lámpás kereszteződés, villamospálya, etc. (Autópályán ilyesmire nem kell gondolnod, mi több, "közönséges" kétszer két sávos országúton sem, mert ott is ilyen esetben jó előre jelzik a változást.) Részben ebből következően a sebességek is jóval kisebbek a városban, mert a sávváltás egy potenciális balesetforrás, és a baleset következményeinek nagysága arányos a sebesség nagyságával.
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5584 Dátum: 2015.04.25 11:05:15 »
Deffiniálni kéne a folyamatosan haladó járművek fogalmát...
Elolvastad az EGÉSZ hozzászólásomat  :eek: ? Ott van leírva, hogy a jogszabály szerint mi az az egyetlen eset, amikor folyamatosan haladhatnak a járművek a különböző forgalmi sávokban! Kiemelve, aláhúzva!

Mondtam, hogy aki nem akarja megérteni, nem fogja  :nonono: ...
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5585 Dátum: 2015.04.25 11:12:16 »
Én pl. ezt megértem hogy így van leírva a törvény, csak közlekedésszakmai szempontból nem értem, hogy miért így. Nem tanultam ezt a szakmát, ezért nem igazán vitatom, de azért kíváncsi lennék ezekre (ismétlem szakmai szempontból, nem jogi szempontból):
- párhuzamos közlekedés miért csak lakott területen van?
- irányváltoztatás nélkül miért minősül bármi is előzésnek?
stb.
Miből gondolod, hogy párhuzamos közlekedés csak lakott területen van? Szó sincs ilyesmiről.

Azért minősül irányváltoztatás nélkül is előzésnek a másik jármű melletti elhaladás, mert ez az előzés lényege, logikai szempontból: a közlekedés egyik résztvevője elhalad a másik (lassúbb) résztvevő mellett. Számomra pont az nem világos, hogy sokan miért csak a "klasszikus", irányonként egy sávos úton, a menetirány szerinti bal oldal igénybevételével járó előzési manővert vagytok hajlandók előzésként elfogadni  :hmmmm: ? Egy biciklista megelőzéséhez pl. gyakran egyáltalán nincs szükség irányváltoztatásra. Most akkor ez miért is ne lenne előzés? Nem értem.

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

andras69

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1142
  • T22 Avensis 1.6 Vvt-i, BMW E46 320D
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5586 Dátum: 2015.04.25 12:44:28 »
Miből gondolod, hogy párhuzamos közlekedés csak lakott területen van? Szó sincs ilyesmiről.

Azért minősül irányváltoztatás nélkül is előzésnek a másik jármű melletti elhaladás, mert ez az előzés lényege, logikai szempontból: a közlekedés egyik résztvevője elhalad a másik (lassúbb) résztvevő mellett. Számomra pont az nem világos, hogy sokan miért csak a "klasszikus", irányonként egy sávos úton, a menetirány szerinti bal oldal igénybevételével járó előzési manővert vagytok hajlandók előzésként elfogadni :hmmmm: ? Egy biciklista megelőzéséhez pl. gyakran egyáltalán nincs szükség irányváltoztatásra. Most akkor ez miért is ne lenne előzés? Nem értem.

CSak az utóbbi tíz évben terjednek az autópályák (SZERENCSÉRE) itthon.... Így még nem ismerik sokan... érthetően... :surrender:
Én kérek elnézést a "kevésbé tapasztaltak" nevében...
A lényeg, hogy toleránsan, figyelmesen vezessünk...így nem lehet nagy gond... :yes:
 :flowers: :surrender:

Unokáink úgy fognak nézni a belsőégésű motorra, mint mi a gőzgépre.

nagyon

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:Az előleg díjat hitel nélkül
« Válasz #5587 Dátum: 2015.04.25 13:18:33 »
Illegitim hirdetés miatt a tartalom törölve. Trotter
« Utoljára szerkesztve: 2015.04.25 13:22:11 írta Trotter66 »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5588 Dátum: 2015.04.25 20:08:37 »
Párhuzamos közlekedés pedig azért lakott területen van...
Nem csak ott van :)

Az alapvető különbség az, hogy lakott területen belül a KRESZ általában is megengedi a folyamatos haladást minden forgalmi sávban - így ott jóval gyakoribb a párhuzamos közlekedés. Ezzel szemben, autópályán pl. a korábban írt, konkrét esethez köti.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5589 Dátum: 2015.04.25 20:11:40 »
CSak az utóbbi tíz évben terjednek az autópályák (SZERENCSÉRE) itthon.... Így még nem ismerik sokan... érthetően... :surrender:
Én kérek elnézést a "kevésbé tapasztaltak" nevében...
A lényeg, hogy toleránsan, figyelmesen vezessünk...így nem lehet nagy gond... :yes:
 :flowers: :surrender:
Ez igaz, persze  :yes:

Dehát egyáltalán nem kell ahhoz autópálya, sőt, párhuzamos közlekedésre alkalmas út sem, hogy megvalósuljon az irányváltoztatás nélküli előzés. Ez történik pl. minden esetben akkor is, amikor elhaladsz a villamos mellett. Ez is előzés. Vagy az is, amikor úgy haladsz el az ugyanabban a forgalmi sávban haladó kerékpáros mellett, hogy nem kell hozzá irányt változtass (mert anélkül is elfértek egymás mellett).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9392
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5590 Dátum: 2015.04.25 20:19:59 »
Ez igaz, persze  :yes:

Dehát egyáltalán nem kell ahhoz autópálya, sőt, párhuzamos közlekedésre alkalmas út sem, hogy megvalósuljon az irányváltoztatás nélküli előzés. Ez történik pl. minden esetben akkor is, amikor elhaladsz a villamos mellett. Ez is előzés. Vagy az is, amikor úgy haladsz el az ugyanabban a forgalmi sávban haladó kerékpáros mellett, hogy nem kell hozzá irányt változtass (mert anélkül is elfértek egymás mellett).
Akkor is, ha a villamos gyakorlatilag elzárt pályán közlekedik mellettem (BP-en sok helyen)?

andras69

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1142
  • T22 Avensis 1.6 Vvt-i, BMW E46 320D
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5591 Dátum: 2015.04.25 20:23:18 »
Akkor is, ha a villamos gyakorlatilag elzárt pályán közlekedik mellettem (BP-en sok helyen)?

És amikor a járdán valaki tolja a babakocsit... és elhajtok mellette az úttesten? Az is előzés?  :tt2:  [rohog]

Bocsi... :innocent: :flowers:
 :surrender:

Unokáink úgy fognak nézni a belsőégésű motorra, mint mi a gőzgépre.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5592 Dátum: 2015.04.25 20:23:24 »
Akkor is, ha a villamos gyakorlatilag elzárt pályán közlekedik mellettem (BP-en sok helyen)?
http://kreszdoktor.hu/kozlekedes_villamospalyaval_ellatott_uttesten.php

És innen a (4) b) bekezdés: http://kreszdoktor.hu/elozes.php

Arról nem rendelkezik a szabály, hogy jogilag lenne-e jelentősége annak, hogy a villamospálya műszaki akadállyal el van választva.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5593 Dátum: 2015.04.25 20:33:33 »
És amikor a járdán valaki tolja a babakocsit... és elhajtok mellette az úttesten? Az is előzés?  :tt2:  [rohog]

Bocsi... :innocent: :flowers:
 :surrender:
Vagy fordítva, ő hala el melletted :D vagyis jobbról megelőz :surrender:

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5594 Dátum: 2015.04.25 21:08:50 »
Én sem akarom a vitát kiújítani, de szó sincs arról, hogy az előzéshez irányváltoztatásra lenne szükség. A KRESZ pl. külön kitér arra, hogy az előzést irányjelzéssel jelezni csak akkor szükséges, HA irányváltoztatással jár. Ergo nem feltétlenül jár azzal. Egy konkrét példa: előzés az is, ha elhaladsz a villamos mellett. Holott ehhez pl. nincs szükség irányváltoztatásra. Úgyhogy, ezt nem gondoltad jól.
Az előzés fogalma: http://kreszdoktor.hu/iii_a_kozuti_forgalommal_kapcsolatos_fogalmak.php
Az előzésre vonatkozó szabályok: http://kreszdoktor.hu/elozes.php
Remélem, ez segít megérteni  :yes:

ez tök jó, de akkor sem lehet véletlen a polémia a jobbról előzés felfogása körül... :hmmmm: