Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304256 alkalommal)

0 Felhasználó és 13 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5295 Dátum: 2015.02.20 21:12:49 »
Olyanokra gondoltam, mint Hungária krt., Váci út, s tegyük fel, hogy villogó sárga van, nincs járdasziget. Ha te mész a jobb külsőben, és valaki az úttest ellenirányú szélén, azaz a bal oldalán lelép, (az tőled oldalirányban 15 méterr) akkor a józan ész szerint nem kell megállnod, mert mire a gyalogos eljut a te sávodig, te már egy kereszteződéssel odébb tartasz...
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5296 Dátum: 2015.02.20 21:22:29 »
Az a "gond" hogy nem emlékszem, hogy van-e a KRESZ-ben olyan, hogy "attól függőem, milyen hosszú a gyalogos átkelő hely..." :-)

Csak ha jön mögöttem a rendőr simán megbüntet ha az a szabály, hogy el kell engedni. Az lenne a logikus és a forgalom szempontjából is a kívánatos, ha járdaszigetig amíg el nem ér a gyalogos, addig nem kell megállni. De a nevében is benne van járdasziget, tehát nem zebra. Mondjuk úgy szokott lenni, hogy a zebra folyamatos és a járdasziget van megszakítva, nem a zebra. Ez bonyolítja számomra a helyzetet és az irányba tereli a véleményemet sajnos, hogy meg kellene állni.
Olyan rész biztosan nincs a KRESZ-ben, ami az átkelő hosszától tenné ezt függővé ;) ... akármilyen hosszú is: ha nincs megszakítva, akkor a szabály szerint meg kell állni. Ha 6 sáv széles, akkor is.

Viszont, mondom, a vizsgáztatási gyakorlat az, hogy a járdasziget megszakítja az átkelőt. Pont azért, amit már korábban írtam, és amit te is írsz: mert az nem része az úttestnek, ergo az átkelő odáig tart, s aztán onnan újra kezdődik.

Ellenben: ha az van, amit szintén írsz, tehát ha a JÁRDASZIGET van megszakítva, és az átkelő folyamatos, akkor bizony ugyancsak meg kell állni!

Bonyolult kérdés ez, amin rengeteget rágódunk a tanulókkal is.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5297 Dátum: 2015.02.20 21:23:58 »
Olyanokra gondoltam, mint Hungária krt., Váci út, s tegyük fel, hogy villogó sárga van, nincs járdasziget. Ha te mész a jobb külsőben, és valaki az úttest ellenirányú szélén, azaz a bal oldalán lelép, (az tőled oldalirányban 15 méterr) akkor a józan ész szerint nem kell megállnod, mert mire a gyalogos eljut a te sávodig, te már egy kereszteződéssel odébb tartasz...
Véleményem szerint még ha közelebb is van a gyalogos, miért ne menjek el előtte, ha nem akadályozom az átkelésében.
Egyébként meg gyalog könnyebb "fékezni"/megállni mint autóval :D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5298 Dátum: 2015.02.20 21:37:30 »
Olyanokra gondoltam, mint Hungária krt., Váci út, s tegyük fel, hogy villogó sárga van, nincs járdasziget. Ha te mész a jobb külsőben, és valaki az úttest ellenirányú szélén, azaz a bal oldalán lelép, (az tőled oldalirányban 15 méterr) akkor a józan ész szerint nem kell megállnod, mert mire a gyalogos eljut a te sávodig, te már egy kereszteződéssel odébb tartasz...
A józan ész szerint tényleg nem. Sőt, igazából még a szabály sem követeli ezt meg betű szerint - lévén annyit rögzít, hogy az átkelőhelyen a gyalogosnak ELSŐBBSÉGE VAN. Ergo zavarni tilos. Node... zavarod te őt azzal, hogy 6 sávval arrébb áthajtasz előtte? Naná, hogy nem.

Viszont, itt jön be a képbe az, hogy te felméred, hogy ha 6 sávval arrébb van, azzal nem zavarod. Ellenben másnak lehet, hogy ehhez elég lenne 1 sáv is... vagy csak fél sáv... vagy épp fél méter. "Még gyorsan átmegyek előtte, csak nem zavarom ezzel..." - érted, mit akarok mondani. Vagyis: hol legyen a határ? Mivel a szabály erről nem rendelkezik, ezért a gyakorlatba az az elvárás került, hogy bizony: ha lelép, meg kell várni míg áthalad, és slussz.

A megoldás szerintem amúgy az lehetne, ha a szabály azt írná elő, hogy ha irányonként egynél több sáv van, abban az esetben akkor kell mindenképp megvárni, míg a gyalogos átkel, ha már ott jár a menetirány szerinti jobb oldalon. 2x1 sávos úton pedig maradhatna a mostani megoldás - egyirányú utcában dettó. Úgy vélem, hogy ez életszerűbb lenne, mint a mostani helyzet, amikor elvileg tényleg akkor is meg kell várni a túloldalról elinduló gyalogost, ha az úttest 12 sáv széles (most túloztam, persze)  :hmmmm:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5299 Dátum: 2015.02.20 21:41:18 »
Véleményem szerint még ha közelebb is van a gyalogos, miért ne menjek el előtte, ha nem akadályozom az átkelésében.
Egyébként meg gyalog könnyebb "fékezni"/megállni mint autóval :D
Á... szép hozzáállás, már bocs. Innen tényleg csak egy lépés az, hogy előtte fél méterrel suhansz át.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5300 Dátum: 2015.02.20 22:18:30 »
Meg akkor már azt is bele lehetne írni, hogy akkor sem fontos megállni a zebra előtt ha középen ott a járdasziget vagy villamosmegálló és mindegy, hogy a zebra folyamatos-e vagy sem.
Elég sok hely van ahol nagyon hosszú a zebra. Meg van, hogy jobbra kanyarodsz és a fordulás után ott a zabra és persze ugyan akkor zöld a gyalogosoknak is, utánad meg jönne a sok autó a zölddel és ha szabálykövető vagyok, megállok. De ha így teszek 2 autónál több nem megy át azon a zöldön. Nem kis dudálás lenne az ilyesmiből.  :1eye:
De hát sajna ez van, meg kell állni. Annyit szoktam csinálni, hogy ha többsávos az út amiRE ráfordulok (és ugye amin a zebra is van), akkor egyből a belső sávba érkezek és aki akar elmehet (szabálytalanul) a külsőben mellettem amíg én állok.
Engem is büntettek már meg, mert nem engedtem el gyalogost. De persze egyáltalán nem zavartam, csak a másik oldalon már lelépett. Rendőr jött mögöttem...  :censored:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5301 Dátum: 2015.02.20 22:33:45 »
Meg akkor már azt is bele lehetne írni, hogy akkor sem fontos megállni a zebra előtt ha középen ott a járdasziget vagy villamosmegálló és mindegy, hogy a zebra folyamatos-e vagy sem.
Elég sok hely van ahol nagyon hosszú a zebra. Meg van, hogy jobbra kanyarodsz és a fordulás után ott a zabra és persze ugyan akkor zöld a gyalogosoknak is, utánad meg jönne a sok autó a zölddel és ha szabálykövető vagyok, megállok. De ha így teszek 2 autónál több nem megy át azon a zöldön. Nem kis dudálás lenne az ilyesmiből.  :1eye:
De hát sajna ez van, meg kell állni. Annyit szoktam csinálni, hogy ha többsávos az út amiRE ráfordulok (és ugye amin a zebra is van), akkor egyből a belső sávba érkezek és aki akar elmehet (szabálytalanul) a külsőben mellettem amíg én állok.
Engem is büntettek már meg, mert nem engedtem el gyalogost. De persze egyáltalán nem zavartam, csak a másik oldalon már lelépett. Rendőr jött mögöttem...  :censored:
Nade értsd meg, hogy ez szabálytalan. Ergo a rendőr jogosan büntetett meg.

Ami a jobbra kanyarodós sztorit illeti: hát, aki ilyesmi miatt rád dudál, az egy utolsó surmó paraszt  :censored: ! Tanulóimmal naponta sokszor megállunk ilyen szitukban. És mióta oktatok, még soha, senki nem dudált ránk emiatt. Egyszer sem! Olyan volt, hogy kikerültek és elmentek mellettünk (meg a gyalogos előtt). De egyszer sem sikerült még akkora bunkót kifogni, aki nemcsak hogy lexarja a szabályt, de még ránk is dudál azért, mert mi betartjuk  :nonono:

Első bekezdés: ha valóban lenne ilyen szabály, hogy csak akkor kell megvárni a gyalogost, ha már elérte az úttest közepét, akkor azt felesleges lenne még kiegészíteni a járdaszigettel - hisz ezt az esetet is magába foglalná, értelemszerűen.

Hogy bonyolítsam a kérdést: a forgalmi vizsgán HIBÁNAK minősül, ha a BAL oldalon álló (tehát az úttestre még le nem lépett) gyalogosnak a tanuló megáll, és "letessékeli" az útra. Erre, "gyalogos csalogatás" néven, hibavonalat fog adni a vizsgabiztos. Azon az alapon, hogy ezzel a tanuló veszélyhelyzetet idéz elő, lévén lehet, hogy a gyalogos ezek után le fog lépni az úttestre úgy, hogy csak arra figyel, hogy mi jeleztük neki, hogy jöhet - a szemből érkező kocsi pedig elüti.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5302 Dátum: 2015.02.20 23:01:53 »
Ami a jobbra kanyarodós sztorit illeti: hát, aki ilyesmi miatt rád dudál, az egy utolsó surmó paraszt  :censored: ! Tanulóimmal naponta sokszor megállunk ilyen szitukban. És mióta oktatok, még soha, senki nem dudált ránk emiatt. Egyszer sem! Olyan volt, hogy kikerültek és elmentek mellettünk (meg a gyalogos előtt). De egyszer sem sikerült még akkora bunkót kifogni, aki nemcsak hogy lexarja a szabályt, de még ránk is dudál azért, mert mi betartjuk  :nonono:

Ma pl. a STOP táblánál való megállás miatt is dudát kaptam a fenekembe.  :surrender:  Gondolom sietett és idegesítette, hogy megálltam.
Mondjuk nem minden nap van ilyen.
Én meg azért nyomok néha dudát ha elalszik valaki a zöldnél és én meg ismerem azt a lámpát és tudom, hogy nem sokáig zöld és így biztosan nem megyek e miatt át.  :sleeping:

Hogy bonyolítsam a kérdést: a forgalmi vizsgán HIBÁNAK minősül, ha a BAL oldalon álló (tehát az úttestre még le nem lépett) gyalogosnak a tanuló megáll, és "letessékeli" az útra. Erre, "gyalogos csalogatás" néven, hibavonalat fog adni a vizsgabiztos. Azon az alapon, hogy ezzel a tanuló veszélyhelyzetet idéz elő, lévén lehet, hogy a gyalogos ezek után le fog lépni az úttestre úgy, hogy csak arra figyel, hogy mi jeleztük neki, hogy jöhet - a szemből érkező kocsi pedig elüti.

Hűha! Jó ezt olvasni, tanul az ember.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5303 Dátum: 2015.02.20 23:56:01 »
Ma pl. a STOP táblánál való megállás miatt is dudát kaptam a fenekembe.  :surrender:  Gondolom sietett és idegesítette, hogy megálltam.
Mondjuk nem minden nap van ilyen.
Én meg azért nyomok néha dudát ha elalszik valaki a zöldnél és én meg ismerem azt a lámpát és tudom, hogy nem sokáig zöld és így biztosan nem megyek e miatt át.  :sleeping:
Nyilván, ha az előtted lévő nem észleli a zöldet, célszerű egy rövid dudálással figyelmeztetni.

Az viszont költözzön már az Antarktiszra, aki azért rád dudál, mert megállsz a stopnál  :eek: :censored:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5304 Dátum: 2015.02.21 13:45:49 »
Ami a jobbra kanyarodós sztorit illeti: hát, aki ilyesmi miatt rád dudál, az egy utolsó surmó paraszt  :censored: ! Tanulóimmal naponta sokszor megállunk ilyen szitukban. És mióta oktatok, még soha, senki nem dudált ránk emiatt. Egyszer sem!
Ez szerintem csak a "T"-s tábla miatt lehet.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5305 Dátum: 2015.02.21 13:49:57 »
Az viszont költözzön már az Antarktiszra, aki azért rád dudál, mert megállsz a stopnál  :eek: :censored:
Itt Pesten mások az "erőviszonyok"  :ph34r:
Valamelyik reggel jóval előttem pirosra váltott a lámpa. Szépen kiguriutam, már álltam is, mikor mögöttem a sietős kielőzött és simán áthajtott a már 5-6 másodperce piros jelzésen. Kis hangjelzést küldem utána.  :censored:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

DonPrego

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 7766
  • A Troll
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5306 Dátum: 2015.02.21 14:33:52 »
Kis hangjelzést küldem utána.  :censored:
Úgy hívják hogy pi*afi*g vagy punipuki. Bele kell tenyerelni abba a kormányközépbe, azé van.
« Utoljára szerkesztve: 2015.02.21 14:40:03 írta DonPrego »
Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5307 Dátum: 2015.02.21 15:29:27 »
Itt Pesten mások az "erőviszonyok"  :ph34r:
Valamelyik reggel jóval előttem pirosra váltott a lámpa. Szépen kiguriutam, már álltam is, mikor mögöttem a sietős kielőzött és simán áthajtott a már 5-6 másodperce piros jelzésen. Kis hangjelzést küldem utána.  :censored:
Erről az esettípusról 2 videó is megjelent az utóbbi 2-3 hétben a neten.  :ph34r: :censored:
Komolyan mondom, annyira ritka felénk az ilyen, hogy nem is emlékszem, találkoztam-e már erre hasonlóval...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5308 Dátum: 2015.02.21 15:44:58 »
Erről az esettípusról 2 videó is megjelent az utóbbi 2-3 hétben a neten.  :ph34r: :censored:
Komolyan mondom, annyira ritka felénk az ilyen, hogy nem is emlékszem, találkoztam-e már erre hasonlóval...
Ja nálatok max. a vasúton ne kelljen átkellni :D
Tényleg mikor lesz kész az aluljáró :hmmmm:?

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5309 Dátum: 2015.02.21 19:53:59 »
Ez szerintem csak a "T"-s tábla miatt lehet.
Lehet. Mondjuk, azért így is találkozunk épp elég szemét, agresszív megnyilvánulással  ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )