Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304386 alkalommal)

0 Felhasználó és 11 vendég van a témában

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5280 Dátum: 2015.02.18 12:03:09 »
Akkor képzeld el azt az abszolút életszerűtlen szitut, amikor egy tavaszi péntek délután mész a M7-en Balaton felé. Ha mondjuk a külső sáv 90-100-zal megy a nagy számú kamion miatt, a belső meg beáll - már ahol teheti - 130-140-re. Te meg a kettő közti utazót szoktad tartani, mit csinálsz, hogy előzöl? Amikor jönnek mögötted gyorsabban, de nem egy-két autó, hanem sok, és a kamionok közt valóban van annyi rés, hogy egy-két autót elengedj, csak épp a többi örülvén, hogy évre megszabadult tőled, nem fog visszaengedni. Biztos, hogy ilyenkor te kimész, és ha te igen, abban is biztos vagy, hogy mindenki más is kimenne?
Ezt nyugaton is így csinálják, mindenki kimegy a belső sávba, ahogy meglátnak a láthatáron egy kamiont :D  És az a "szemét"  aki előremegy a külső sávban a kamionig ,aztán berongyol előzni[rohog]

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5281 Dátum: 2015.02.18 15:27:38 »
Ha egy négysávos úttesten van egy gyalogos átkelőhely (zebra) de az úttestet járdasziget választja el, akkor csak akkor kell-e megállni, ha a menetirány szerinti jobb oldali gyalogos átkelőhelyen közlekednének gyalogosok, vagy már a másik oldalt kiszúrva is át kell engedni a  gyalogost? Esetleg úgy, hogy ugyan ez, csak középen villamos megálló van járdaszigettel, ugye 1-1 irányonként és úgy a zebra? Ha lelép a tőlem távolabbi oldalon, akkor is meg kell állni? Mert hát mehet a villamoshoz is... Vagy ha lenne lámpa, úgy simán van hogy megállítják a gyalogosokat jó időre ott középen.

És mi történik járdasziget nélkül, ugyanezzel a felállással? (gondolom meg kell állni, elsőbbséget kell adni neki)
Ha nincs járdasziget, meg kell állni a baloldalt elindult gyalogosnak is. Ha van sziget, akkor nem kell megállni, lévén akkor a járdasziget megszakítja az átkelőhelyet.

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5282 Dátum: 2015.02.18 15:31:44 »
Másfél autónyi résbe természetesen nem megyek ki én sem, azt az 5 mp-et kibírja (ha, akkor így járt  :D).  ;)
Ez olyan esetekben van csak, amikor egy fék nélküli gázelvétellel megoldható a manőver. Ma délután pont egy SKót rendszámú BMW (!!!) ment el  így mellettem egy kövér gázzal és köszönte meg pár vilantással  :yes:  Van ilyen is köztük  :D
Van, szerencsére  :) ... én is elég sok nagy BMW-t látok nap mint nap korrektül közlekedni. Indexelnek, ki- és beengednek, nem tolnak le az útról, satöbbi. Talán kezd végre elterjedni a körükben, hogy surmó módjára vezetni nem cool  :D

Amúgy... határesetnek nevezném a dolgot, ha a rés olyan kicsi, hogy el kell venned a gázt, mielőtt visszasorolhatnál. De udvariasnak udvarias gesztus a részedről, ez nem is vitás  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5283 Dátum: 2015.02.18 15:36:19 »
Akkor képzeld el azt az abszolút életszerűtlen szitut, amikor egy tavaszi péntek délután mész a M7-en Balaton felé. Ha mondjuk a külső sáv 90-100-zal megy a nagy számú kamion miatt, a belső meg beáll - már ahol teheti - 130-140-re. Te meg a kettő közti utazót szoktad tartani, mit csinálsz, hogy előzöl? Amikor jönnek mögötted gyorsabban, de nem egy-két autó, hanem sok, és a kamionok közt valóban van annyi rés, hogy egy-két autót elengedj, csak épp a többi örülvén, hogy évre megszabadult tőled, nem fog visszaengedni. Biztos, hogy ilyenkor te kimész, és ha te igen, abban is biztos vagy, hogy mindenki más is kimenne?
A leírt helyzetben csak két normális megoldás van: vagy lelassulni kamiontempóra, vagy felvenni a belső sáv tempóját. Különben folyamatos lesz a stressz, neked is, másoknak is. 110-120-as utazót kétsávos autópályán, sűrű forgalomban nem nagyon lehet tartani.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

TCr

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 851
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5284 Dátum: 2015.02.18 17:23:27 »
Ma reggel, lakott területen a velem szembe jövő úgy kanyarodott balra (keresztezve az utam), hogy a kanyarodás előtt olyan 50-60 méterrel már átjött az én sávomba, ott jött velem szembe.
Kikerülni nem tudtam, mert jöttek "mögötte", a mögötte lévő szabályosan a saját sávjában.
Majd mikor odaért - én már állóra fékeztem az autóm - bámult rám és magyarázott valamit, gondolom azért, mert nem tudott balra kanyarodni abba a kapualjba, ami már mögöttem volt.
Egy jól leolvasható "ostoba" szót ellejtettem, majd kikerültem, mert addigra már tiszta volt a szemközti sáv.
30-as vadindián nő, Daewoo Matyiban.

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5285 Dátum: 2015.02.18 22:36:06 »
Van, szerencsére  :) ... én is elég sok nagy BMW-t látok nap mint nap korrektül közlekedni. Indexelnek, ki- és beengednek, nem tolnak le az útról, satöbbi. Talán kezd végre elterjedni a körükben, hogy surmó módjára vezetni nem cool  :D
Itt Pesten még nem annyira. Viszont mintha a csillagos márkát használók köre megváltozott volna, alig találkozom prosztóval és az indexkart is merik már kapcsolgatni. A másik két prémium németről ez nem mondható el. Ott az a kuriózum, ha "normális".
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5286 Dátum: 2015.02.19 00:09:35 »
Itt Pesten még nem annyira. Viszont mintha a csillagos márkát használók köre megváltozott volna, alig találkozom prosztóval és az indexkart is merik már kapcsolgatni. A másik két prémium németről ez nem mondható el. Ott az a kuriózum, ha "normális".
Igen, időközben a fősurmók szerepét egyértelműen az Audisok vették át. Tipikusan pár milliós A6-osok, S6-osok.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5287 Dátum: 2015.02.19 18:54:34 »
Ha nincs járdasziget, meg kell állni a baloldalt elindult gyalogosnak is. Ha van sziget, akkor nem kell megállni, lévén akkor a járdasziget megszakítja az átkelőhelyet.

Ez hol van leírva a KRESZ-ben, vagy hol az van amiből ez következik?

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5288 Dátum: 2015.02.19 19:41:50 »
Van olyan járdaszigetes zebra, ahol az egyik külön lámpája van a két oldalnak, mert nem egyszerre van zöldjük. Ez jellemzően nagy forgalmú, többsávos utaknál fordul elő két nagyobb csomópont közt, mert a zöldhullám más fázisban éri a két irányt, és nem megoldható az egyszerre zöld.

De Palaczknak ellent kell mondjak, van olyan hely, ahol középen van egy akkora járdasziget, hogy tán két ember is elfér rajta összesen, és még sosem láttam olyat, hogyha egyik irányban megállt egy autó, a másikba ne állt volna meg. Ez persze a szabályon nem változtat, de a gyakorlatot finomítja.
music     

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5289 Dátum: 2015.02.19 20:10:54 »
Elvileg, ha a járdaszigetre eljutott a gyalogos, akkor meg kell állnod autóval.
De valaki erősítse meg, mert lehet, hogy rosszul rémlik valami.  ::)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5290 Dátum: 2015.02.19 22:48:30 »
Szerintem is. De persze kérdés az is, mekkora az úttest. Ha 2x4 sávos, és te a 4 sáv másik szélén vagy, mint a gyalogos, nem dől össze a világ...
music     

Soma01

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1587
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5291 Dátum: 2015.02.20 08:27:42 »
Van olyan járdaszigetes zebra, ahol az egyik külön lámpája van a két oldalnak, mert nem egyszerre van zöldjük. Ez jellemzően nagy forgalmú, többsávos utaknál fordul elő két nagyobb csomópont közt, mert a zöldhullám más fázisban éri a két irányt, és nem megoldható az egyszerre zöld.

És amikor ez a lámpa ki van kapcsolva, mondjuk éjszaka? Akkor hogy van? Mert a gyalogos megállna ha nappal lenne a lámpa miatt.

Nekem is az a gyanúm, hogy meg kell állni, de életszerűtlen, hogy annyit kellene várnom, amíg átsétál egy idősebb néni a 3 sávon a járdaszigetig...

Az a "gond" hogy nem emlékszem, hogy van-e a KRESZ-ben olyan, hogy "attól függőem, milyen hosszú a gyalogos átkelő hely..." :-)

Csak ha jön mögöttem a rendőr simán megbüntet ha az a szabály, hogy el kell engedni. Az lenne a logikus és a forgalom szempontjából is a kívánatos, ha járdaszigetig amíg el nem ér a gyalogos, addig nem kell megállni. De a nevében is benne van járdasziget, tehát nem zebra. Mondjuk úgy szokott lenni, hogy a zebra folyamatos és a járdasziget van megszakítva, nem a zebra. Ez bonyolítja számomra a helyzetet és az irányba tereli a véleményemet sajnos, hogy meg kellene állni.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5292 Dátum: 2015.02.20 21:02:37 »
Ez hol van leírva a KRESZ-ben, vagy hol az van amiből ez következik?
Gondolom, abból következik, hogy a járdasziget nem az úttest (ergo nem a gyalogos átkelőhely) része, tehát megszakítja azt. Feltételezem, hogy logikailag ezen alapul a dolog.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5293 Dátum: 2015.02.20 21:07:08 »
Elvileg, ha a járdaszigetre eljutott a gyalogos, akkor meg kell állnod autóval.
De valaki erősítse meg, mert lehet, hogy rosszul rémlik valami.  ::)
HA eljutott oda, akkor meg kell állnod, persze  :yes:

De a kérdés az volt, hogy mit kell tenned, ha a gyalogos még a másik oldalról igyekszik a járdasziget felé.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #5294 Dátum: 2015.02.20 21:09:21 »
Ez persze a szabályon nem változtat, de a gyakorlatot finomítja.
Hát ja. A gyalogosokkal szembeni magatartás amúgy is kb. a legárnyaltabb, legnehezebben definiálható kérdés - amiről a kollégákkal is rengeteget beszélgetünk. Persze, onnantól nyilván egyértelmű a dolog, ha a gyalogos lelépett az úttestre. A nagy kérdéskör abból fakad, hogy akkor mi a teendő, ha még nem lépett le. Tehát amikor még nincs is elsőbbsége - de adott esetben csak egy lépésén múlik, hogy az legyen.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )