Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304233 alkalommal)

0 Felhasználó és 9 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4905 Dátum: 2014.07.25 19:41:53 »
Már megkezdték az érdekes biciklis kresztáblák létrehozását  ::)


musspici

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1755
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4906 Dátum: 2014.07.25 19:43:58 »
Igy van! egyforma joguk van, de mivel a busz elöbb jutott át a kereszteződésen és hajtott be a buszsávba a bicajosnak meg kellett volna állnia és nem berongyolni a busz mellé.
Te, nem tudom melyik videót nézed, de már a kereszteződés előtt közös a sáv. :surrender: A buszos, gyakorlatilag a kereszteződés túloldalán éri utol a kerékpárt. Szerintem, ha egyáltalán megpróbálta volna kikerülni, akkor marad a kerékpárosnak is elég hely. De nézzük egy kicsit máshogy. Azért mert a busz eleje gyorsabban beért, a túloldalon padka által határolt sávba, ezért a kerékpárosnak satuzni kellett volna? :ph34r: Ez így elég agresszív. Ahhoz hasonlítanám, hogy egy útszűkületben azért van elsőbbségem, mert még nyomtam egy kövéret. Aki meg belém jön oldalról annak a q...a...ját. :censored: Miért olyan nehéz belátni, hogy ez esetben nem a kerékpáros volt a hibás? :?:
musspici 242
Toyota Prius 4 PHV

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4907 Dátum: 2014.07.25 19:55:32 »
+ érdekesség hogy a stoptábla a megkülömböztetö jelzéseit használó jármüveknek is stoptábla. Meg a piros lámpa is stoptábla. Mindenhol megáll körbenéz megy tovább.
Ha ez tényleg így van, akkor szerintem hatalmas ökörség  :eek: :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4908 Dátum: 2014.07.25 19:58:07 »
Te, nem tudom melyik videót nézed, de már a kereszteződés előtt közös a sáv. :surrender: A buszos, gyakorlatilag a kereszteződés túloldalán éri utol a kerékpárt. Szerintem, ha egyáltalán megpróbálta volna kikerülni, akkor marad a kerékpárosnak is elég hely. De nézzük egy kicsit máshogy. Azért mert a busz eleje gyorsabban beért, a túloldalon padka által határolt sávba, ezért a kerékpárosnak satuzni kellett volna? :ph34r: Ez így elég agresszív. Ahhoz hasonlítanám, hogy egy útszűkületben azért van elsőbbségem, mert még nyomtam egy kövéret. Aki meg belém jön oldalról annak a q...a...ját. :censored: Miért olyan nehéz belátni, hogy ez esetben nem a kerékpáros volt a hibás? :?:
Na ne már! Ha mint biciklista látom hogy a kereszteződésben jön mellettem egy dög nagy busz nem fogok  a buszsávba berongyolni, amikor látom, hogy nem fogok mellette elférni :D Még akkor sem ha nekem lenne jogilag (egy kicsit) igazam.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4909 Dátum: 2014.07.25 19:58:40 »
Motoros!!
Idősík; péntek du. pánikszerű városelhagyó forgalmi szitu.
Térsík; Budai alsó rakparton lassan, de folyamatosan haladunk D->É, a szembejövő sáv hasonlóan É->D. Az út vonalvezetése lehetővé tette, hogy az élen haladó - vélhetőleg engedéllyel - pótkocsis járműszerelvény elé láthassunk, ahol több száz méteren üres úttest volt. Egyszer csak fékezéshullám majd állóra fékezett a sorunk, minden érzékelhető ok nélkül, gondoltam. Tíz másodperc után szemből feltűnt egy motoros duó, akik  a szemben folyamatosan haladó sort a mi sávunkba átjőve folyamatos előzték. Az előttem álló és természetesen én is - a térköz adta lehetőséget kihasználva - a felező vonalhoz zárkóztunk.Persze ez kiverte náluk a biztit és anyázva - mi pedig annak reciprokát emlegetve - helyükre húzódtak. Persze erre a mi sorunk is elindult, mert a puhatestűek kényszeredetten bár de már nem garázdálkodtak tovább. Miért nem tud az ilyennek defektet kapni a "motorja"?   
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4910 Dátum: 2014.07.25 20:05:18 »
Nem satuzni, hanem egy kicsit lassítani maximum. Pl a kereszteződés közepétől, ahol mellé ért a busz. Kb 2mp alatt elhaladt a busz mellette. Ha valamelyik fél kicsit belátóbb, megadóbb, akkor elkerülhető a baleset. És inkább 1 bringás lassítson, mint egy tömött busz...
Nap mint nap kerülünk autó vs autó olvasatban ilyen esetbe, de ott általában az egyik fél elveszi a gázt, és nincs para. Itt jól látható a "nekem jogom van!" hozzáállás.

Amúgy, ha már itt tartunk. A buszsáv azért jött létre, hogy aki tömegközlekedik egy járművön 50-100 ember, az előnyt élvezzen. Azért nem hajthatnak rá az autósok, hogy az 1-2-3-4 fő ne tartsa fel azt a sok embert. Erre felengedik a bringásokat abba a sávba, akik jellemzően egyedül mennek, lassabbak az autósoknál, és ugyanúgy feltartják a buszt/trolit, stb... Így a buszsávnak egyedül dugóban/torlódásban van értelme szerintem. Lassan mindenkit felengednek oda...  :no:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4911 Dátum: 2014.07.25 20:09:56 »
Itt a buszosnak látnia kellett volna - felmérni a helyzetet -, hogy az út összeszűkül legalább fél métert (ez egyébként rendkívül szerencsétlen kialakítású forgalmi környezet, pláne a tömegközlekedő és kerékpározók közvetlen közelsége miatt), és nem fog elférni a bringás mellett kellő oldalsó távolságtartással, hiszen a belső sávban is szinte összeértek az autók. A busznak véleményem szerint le kellett volna fékeznie a bringa mögött megfelelő követési távolságot hagyva és ott megelőzni, ahol arra lehetőség adódik anélkül, hogy baleset történne. Részemről ez az eset objektív tanulsága.

Azonban nem tudok elmenni szó nélkül a bringás mellett sem. Hiába közlekedett szabályosan, pont a legfontosabb pillanatban nem foglalkozott (nem számított rá, de számíthatott volna!) az összeszűkülő útpályával és annak lehetséges következményeivel. Saját érdekében úgy kellett volna tennie, hogy a gyalogos átkelőnél, ahol konkrétan utolért a busz, látva a veszélyesen leszűkült keresztmetszetet, be kellett volna mennie a járdára, természetesen csökkentett sebesség mellett. Sajnos a bringás nem figyelt a környezeti adottságok változására, ő is elkerülhette volna a balesetet így. A járda azon a részen nagyon széles és alig voltak gyalogosok, nem veszélyeztetett volna senkit.

Biztos pokolian fájt a bordája, remélem, ő is átgondolja az esetet, hogy legközelebb talán neki is máshogy kéne. Pusztán a saját érdekében...

Az, hogy a buszos nem állt meg, megbocsáthatatlan, ez tény, ez cserbenhagyás szerintem. Kirúgni nem kellene, mert feltételezhetően nem szándékos volt, de nem figyelt ő sem. A magam részéről a busz sofőrt tartom a baleset okozójának.
Hát...

Néhányszori megnézés után én úgy gondolom, hogy a bringás ezt a helyzetet simán elkerülhette volna, ha ahelyett, hogy lassítás és körülnézés (!!!) nélkül behajt a szűkületbe, fékez és körülnéz - akkor észrevehette volna, hogy mindjárt eldörget mellette a busz.

Viszont a buszosnak is látnia, észlelnie kellett, hogy mi történik, illetve mi fog történni, ha senki nem tesz semmit. Fel kellett volna mérnie, hogy egyszerre érnek a szűkülethez - lassítással elkerülhette volna a balesetet.

Mindent egybevéve mégis azt gondolom: a busz irányváltoztatás nélkül haladt tovább a sávjában - míg a bringás nem. Innentől ez elsősorban az ő felelőssége, hogy az irányváltoztatást nem úgy hajtotta végre, ahogy kell. Szóval, összegezve szerintem övé a nagyobb felelősség a balesetért.

Az viszont szerintem is minősíthetetlen, hogy a buszos továbbhajt  :censored: :gun_bandana: !!!
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4912 Dátum: 2014.07.25 20:15:46 »
Szerintem nézd végig még egyszer a felvételt, figyelmesen. Ajánlom figyelmedbe a közlekedési táblákat, amik egyértelműen jelzik, hogy az elfogyó kerékpársáv, a buszsávba torkollik bele, majd megy tovább mint közös kerékpár-buszsáv.(így a kerékpárosnak ott ugyan annyi joga van haladni, mint a buszosnak). Ha valahol nincs keresnivalója az a járda, jelen esetben. Mivel a kerékpáros már a közös sávban volt, így egyértelmű számomra, hogy egy figyelmetlen "kikerülés"-t hajtott végre a buszvezető, így ő a hibás.  :nono:

Szerintem ez egy , de nem az egyetlen helyzet értelmezés. A helyzetet sok apróság árnyalja.Pl; az úttest azon része amin a történés zajlott, a megnevezése, az ehhez társított szabályok, a sáv megszűnés és a vonatkozó szabályok, tarkítva a táblákkal és útburkolati jelekkel, a résztvevők elvárt és megvalósított magatartása... itd! 
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4913 Dátum: 2014.07.25 20:19:40 »
Hát...

Néhányszori megnézés után én úgy gondolom, hogy a bringás ezt a helyzetet simán elkerülhette volna, ha ahelyett, hogy lassítás és körülnézés (!!!) nélkül behajt a szűkületbe, fékez és körülnéz - akkor észrevehette volna, hogy mindjárt eldörget mellette a busz.

Viszont a buszosnak is látnia, észlelnie kellett, hogy mi történik, illetve mi fog történni, ha senki nem tesz semmit. Fel kellett volna mérnie, hogy egyszerre érnek a szűkülethez - lassítással elkerülhette volna a balesetet.

Mindent egybevéve mégis azt gondolom: a busz irányváltoztatás nélkül haladt tovább a sávjában - míg a bringás nem. Innentől ez elsősorban az ő felelőssége, hogy az irányváltoztatást nem úgy hajtotta végre, ahogy kell. Szóval, összegezve szerintem övé a nagyobb felelősség a balesetért.

Az viszont szerintem is minősíthetetlen, hogy a buszos továbbhajt  :censored: :gun_bandana: !!!

A részleteket nem taglalva, szerintem is ez a történet summázata. Aki felelősen akar dönteni, ezen az alapvetés mentén kellene azt megtennie. Szerintem.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4914 Dátum: 2014.07.25 20:28:29 »
A ritka pillanatok egyike, amikor egyet értek Palaczkal...  :clap: :D

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10255
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4915 Dátum: 2014.07.25 20:46:02 »
Egyet értek, vagy egyetértek?  ;)

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4916 Dátum: 2014.07.25 20:52:43 »
Egy véleményen vagyunk...  ;) :D

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4917 Dátum: 2014.07.25 20:52:53 »
Szerintem nézd végig még egyszer a felvételt, figyelmesen. Ajánlom figyelmedbe a közlekedési táblákat, amik egyértelműen jelzik, hogy az elfogyó kerékpársáv, a buszsávba torkollik bele, majd megy tovább mint közös kerékpár-buszsáv.(így a kerékpárosnak ott ugyan annyi joga van haladni, mint a buszosnak). Ha valahol nincs keresnivalója az a járda, jelen esetben. Mivel a kerékpáros már a közös sávban volt, így egyértelmű számomra, hogy egy figyelmetlen "kikerülés"-t hajtott végre a buszvezető, így ő a hibás.  :nono:
1:42-nél a bringás balra húzódik, hátranézés nélkül. A következő pillanatban megtörténik a baleset.

A két érintett közül a bringás változtatott irányt, a busz felé, óvatlanul. Őt terheli emiatt a nagyobb felelősség. A buszos a baleset létrejöttében annyiban hunyó, hogy simán előreláthatta, és kivédhette volna a helyzetet. De NEM ő idézte elő. A bringás nem vigyázott magára. Az ő sávja szűnt meg!
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4918 Dátum: 2014.07.25 20:54:56 »
A ritka pillanatok egyike, amikor egyet értek Palaczkal...  :clap: :D
:D :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4919 Dátum: 2014.07.25 21:12:38 »
Ez igaz, de a "macisajt" nem STOP jelzés. Nekem úgy tűnt, nem volt a busz annyira közel abban a helyzetben, hogy a bringásnak mindenképpen meg kelljen állnia. Az elsőbbséget véleményem szerint megadta volna, ha közelebb lettek volna egymáshoz, legalábbis erre következtetek abbl, ahogy viselkedett a videó alatt a balesetig...  :surrender:
Még MIELŐTT balra húzná a kormányt, már látszik jobboldalt, alul, az ő fejének az árnyéka mögött a busz árnyéka  :otlet: ! Amiből egyértelmű, hogy akkor bizony már nagyon közel volt hozzá. Mégsem vette észre, nem hallotta meg, nem nézett oda...

Figyelmetlen volt sajnos, pont a kritikus pár másodpercben. A buszos pedig nem számolt ezzel a lehetőséggel, holott számolhatott volna. De akkor is a bringás húzódott a busz felé, és nem fordítva.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )