Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1304720 alkalommal)

0 Felhasználó és 14 vendég van a témában

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4725 Dátum: 2014.05.13 22:05:19 »
Hetek óta motoszkál bennem egy érdekes kérdés, amire nem találok választ. Az apropóját egy mikrobusz adja, amelyik rendszeresen parkol az ominózus helyen, teljesen beláthatatlanná téve a kereszteződést.  (Pasaréti út - Szilfa u.) Az érdekességet az adja, hogy az utcasarok nem sarok, hanem ív. A Pasaréti tér felől jőve a Szilfa utcából jövőknek jobbkéz okán elsőbbségük van, de ott az íven szokott parkolni az emlegetett mikrobusz, és semmit nem látni tőle a Szilfa utcából jövőkből, csak az utolsó pillanatban. (A Szilfa u. egyébként egyirányú a Pasaréti felé). Na most a kérdés az, hogy hogyan lehet szabályosan parkolni olyan utcasarok közelében, ahol nincs sarok. Mert ugye sarok előtt 5 méteren belül tilos. De ha az a sarok egy szép nagy körív - még jobb példa az Andrássy út vége a Hősök terénél a szervizútnál - akkor honnan számolandó az 5 méter?
Egy állítólagos bírósági (?) állásfoglalás szerint ilyenkor azt kéne nézni - KT felügyelet dolgozóinak is... - hogyha egyenes lenne a sarok, akkor a két merőleges hol metszené egymást, és attól számolandó vissza az 5 méter. Ez azt is jelenti, hogyha akkora íve van a "saroknak", akkor adott esetben az egész íven lehet szabályosan parkolni. Kivéve persze ha ez akadályozza a kilátást.
De ez egy állásfoglalás, ami nem kötelez semmire, a KRESZ pedig nem mond semmit erre az esetre.
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4726 Dátum: 2014.05.13 22:30:48 »
Hetek óta motoszkál bennem egy érdekes kérdés, amire nem találok választ. Az apropóját egy mikrobusz adja, amelyik rendszeresen parkol az ominózus helyen, teljesen beláthatatlanná téve a kereszteződést.  (Pasaréti út - Szilfa u.) Az érdekességet az adja, hogy az utcasarok nem sarok, hanem ív. A Pasaréti tér felől jőve a Szilfa utcából jövőknek jobbkéz okán elsőbbségük van, de ott az íven szokott parkolni az emlegetett mikrobusz, és semmit nem látni tőle a Szilfa utcából jövőkből, csak az utolsó pillanatban. (A Szilfa u. egyébként egyirányú a Pasaréti felé). Na most a kérdés az, hogy hogyan lehet szabályosan parkolni olyan utcasarok közelében, ahol nincs sarok. Mert ugye sarok előtt 5 méteren belül tilos. De ha az a sarok egy szép nagy körív - még jobb példa az Andrássy út vége a Hősök terénél a szervizútnál - akkor honnan számolandó az 5 méter?
Egy állítólagos bírósági (?) állásfoglalás szerint ilyenkor azt kéne nézni - KT felügyelet dolgozóinak is... - hogyha egyenes lenne a sarok, akkor a két merőleges hol metszené egymást, és attól számolandó vissza az 5 méter. Ez azt is jelenti, hogyha akkora íve van a "saroknak", akkor adott esetben az egész íven lehet szabályosan parkolni. Kivéve persze ha ez akadályozza a kilátást.
De ez egy állásfoglalás, ami nem kötelez semmire, a KRESZ pedig nem mond semmit erre az esetre.
A járművezető-képzésben elfogadott álláspont (amit tehát oktatunk is) ugyanaz, mint amit te is írsz: a járdák meghosszabbításának metszéspontjától számított 5 méter.

A te példád persze jól mutatja, hogy ennek értelmezése a gyakorlatban néha nem egyszerű  ;) ! Mindenesetre, attól még biztosan lehet a dolog szabályos, hogy akadályozza a kilátást. Ha megtartja az előírt távolságot a kereszteződéstől, akkor irreleváns, hogy mennyire akadályozza a kilátást.

Itt Pécsett is van egy csomó kereszteződés, ahol úgy vannak felfestve a kijelölt (!) várakozóhelyek, hogy ha az első helyre mondjuk egy Hiace áll be, akkor elég keserves dolog kihajtani az alárendelt útról - mert balra totál nem látsz ki  ::) ... de ettől ő még szabályosan áll ott.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4727 Dátum: 2014.05.22 20:22:11 »
Ilyen autópályás, sebességkorlátozás alatti kiegészítő táblákban a németek viszik a prímet. Van hogy időszakhoz, súlyhoz, időjárási körülményhez, vagy ezek tetszőleges kombinációjához kötik a sebességet. Engem spec halálra idegesített, mert messziről csak a sebesség korlátot látja az ember, aztán amikor már elkezd lassítani, akkor derül ki, hogy nem is vonatkozik rá a korlát....  :wacko:

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4728 Dátum: 2014.05.23 00:48:21 »
Ilyen autópályás, sebességkorlátozás alatti kiegészítő táblákban a németek viszik a prímet. Van hogy időszakhoz, súlyhoz, időjárási körülményhez, vagy ezek tetszőleges kombinációjához kötik a sebességet. Engem spec halálra idegesített, mert messziről csak a sebesség korlátot látja az ember, aztán amikor már elkezd lassítani, akkor derül ki, hogy nem is vonatkozik rá a korlát....  :wacko:
Na igen... de jobb lenne, ha csak simán kitennének egy általános limitet - ha kell, ha nem kell ;) ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4729 Dátum: 2014.05.23 08:05:34 »
Na igen... de jobb lenne, ha csak simán kitennének egy általános limitet - ha kell, ha nem kell ;) ?

Láttunk már ilyenre példát, /suli előtt iskolai szünidő alatt is érvényes sebsség korlátozás/.
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4730 Dátum: 2014.05.23 08:08:35 »
Láttunk már ilyenre példát, /suli előtt iskolai szünidő alatt is érvényes sebsség korlátozás/.
Igen. Én is említettem ilyet, innen Pécsről :) ... Iskola előtt 30-as tábla. Okosan odaírták, hogy 7-16 óra között. De azt már nem bírták odaírni, hogy mondjuk hétfőtől péntekig... azt meg pláne nem, hogy pl. 09.01.-06.30. között  ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4731 Dátum: 2014.05.24 22:02:36 »
Az lenne a jó, ha a kiegészítő tábla ugyanolyan távolságból olvasható lenne, mint a korlátozó. Nagyobb piktogrammok, stb...

Mindenki sír, hogy mennyire szennyezzük a bolygót, és akkor ilyen baromságok miatt növelik a környezetszennyezést (fölösleges fékezés-gyorsítás).
Ugyanez igaz a nem, vagy csak nagyon ritkán létező zöldhullámra (Pl Soroksári úton, Körúton, Hungárián...).

Az 5. ilyen után amúgy már nem foglalkoztam vele, csak akkor lassítottam, amikor már láttam, hogy vonatkozik rám...
Amúgy fel is vetődött egy kérdés, ugyanis úgy rémlik, hogy autópályán ?500?m-re előre kell jelezni a tábláknak. Ez vonatkozik a sebességhatárokra is? Szóval mondjuk a tábla vonalától x m-re kezdődik csak a korlátozás?
Logikus lenne, hiszen sok esetben konkrétan fékezni kellene, hogy a tábla vonalától tarts be egy pl 100-as korlátozást...

musspici

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1755
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4732 Dátum: 2014.05.24 23:04:41 »
Az lenne a jó, ha a kiegészítő tábla ugyanolyan távolságból olvasható lenne, mint a korlátozó. Nagyobb piktogrammok, stb...

Mindenki sír, hogy mennyire szennyezzük a bolygót, és akkor ilyen baromságok miatt növelik a környezetszennyezést (fölösleges fékezés-gyorsítás).
Ugyanez igaz a nem, vagy csak nagyon ritkán létező zöldhullámra (Pl Soroksári úton, Körúton, Hungárián...).

Az 5. ilyen után amúgy már nem foglalkoztam vele, csak akkor lassítottam, amikor már láttam, hogy vonatkozik rám...
Amúgy fel is vetődött egy kérdés, ugyanis úgy rémlik, hogy autópályán ?500?m-re előre kell jelezni a tábláknak. Ez vonatkozik a sebességhatárokra is? Szóval mondjuk a tábla vonalától x m-re kezdődik csak a korlátozás?
Logikus lenne, hiszen sok esetben konkrétan fékezni kellene, hogy a tábla vonalától tarts be egy pl 100-as korlátozást...
Osztrákoknál konkrétan létezik előre jelzett sebességkorlátozás. Hegyeshalom előtt van a pályán. :yes:
musspici 242
Toyota Prius 4 PHV

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26328
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4733 Dátum: 2014.06.01 23:00:13 »
Nagyon kísért a sors. Tegnapelőtt én nem adtam meg egy jobbkezet, de csorogtam, kb. 5-10 km/h-val "menve", és teljes kereszteződés volt, tehát a jobbról jövőnek is ugyanúgy jobbkezet kell adni, azaz, ős is lassan jött, így nem lett baj.

Ma meg IKEÁ-ba mentünk, és ott előtte Bp. felől jőve van egy kereszteződés, ahol a szemben (később oldalról) jövőnek
1. stoptáblája van;
2. én még jobb felől is vagyok neki;
3. a növényzet miatt - különösen a stopvonalnál - nem is látja, ki érkezik neki jobbról.
Tehát háromszorosan is meg kell állnia. Na, egy szőke nő fehár Q7-ben ülve nem így gondolta, úgyhogy három gyerekkel a kocsiban ma jávorszarvastesztet végeztem. Igaz, közel sem 100 km/h-val, hiszen ott nekem 60-as táblám van, no meg nem sokkal később kanyarodni kell, de a kocsi teljesítette a tesztet. A szőke meg egyen sünt...
music     

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4734 Dátum: 2014.06.01 23:25:20 »
ne egyen, inkább xarjon vagy szüljön.
ma én is voltam ilyen szituban szemtanuként. ott volt egy nagy bumm is.
2 ökör fábiás ragadt össze szigethalmon.
« Utoljára szerkesztve: 2014.06.01 23:29:33 írta akibor000 (Robi) »
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4735 Dátum: 2014.06.01 23:25:58 »
A szőke meg egyen sünt...
És utána, az emésztőcsatorna másik végén, szabaduljon is meg tőle  :D :lol: [rohog]
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4736 Dátum: 2014.06.01 23:27:56 »
És utána, az emésztőcsatorna másik végén, szabaduljon is meg tőle  :D :lol: [rohog]
;)
megelőztelek;)
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4737 Dátum: 2014.06.01 23:51:56 »
;)
megelőztelek;)
Na igen  :lol: ... de ha nem eszi meg, kix...ni sem tudja  :devil: :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4738 Dátum: 2014.06.02 03:45:10 »
jogos;)
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

xpet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 667
  • Auris 1.6 Luna 2008
Re:KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #4739 Dátum: 2014.06.02 08:20:17 »
Ma meg IKEÁ-ba mentünk, és ott előtte Bp. felől jőve van egy kereszteződés, ...
Az egy szemét kereszteződés, már nekem is volt hasonló élményem, azóta fokozott óvatossággal közelítem meg. Nem is értem, miért kellett kihúzni azt a sávot, sokkal beláthatóbb lenne, ha csak simán megszűnne (balra forduló sáv lenne belőle) a szembe sáv. Ezt a növényzettel mesterségesen lassításra kényszerítést sem támogatom (körfogalmakban is divat), szerintem inkább lenne belátható a kerszteződés.